Basescu: Am discutat azi cu presedintele KazMunaiGaz, negocierea pentru recuperarea creantei Rompetrol se va prelungi si in ianuarie

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 14 decembrie 2010, 18:17 Economie | Energie

Traian Basescu a declarat ca a avut in cursul​ zilei de marti o intilnire cu presedintele KazMunaiGaz privind recuperarea creantei Rompetrol, in valoare de peste 500 de milioane de euro. "Problema se discuta tehnic, nu vrem sa cream probleme Rafinariei Petromidia. Luam nota de faptul ca Rompetrol are 20.000 de angajati, deci nu ne vom repezi sa-l inchidem. Procesul de negociere se va prelungi si in ianuarie", a spus Traian Basescu.

El a mai spus ca presedintele Kazahstanului i-a transmis, in cadrul intilnirii bilaterale de la Astana, ca problema se va rezolva.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1912 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    DAR... (Marţi, 14 decembrie 2010, 18:50)

    recuperatoru' [anonim]

    Platile datorate firmelor straine cand vor fi onorate de catre statul roman?
    • +1 (1 vot)    
      Cand s-o.... (Marţi, 14 decembrie 2010, 19:47)

      Cristian [anonim] i-a raspuns lui recuperatoru'

      Deduce avansul..acel avans incasat in "avans" si care este dedus 10%...din fiecare situatie de lucrari....sper ca nu te-am bagat in ceatza...
  • -4 (4 voturi)    
    Cred ca e o gaura atemporala... (Marţi, 14 decembrie 2010, 19:25)

    Cristian [anonim]

    In dec.2009..dupa ce zicea ..cine.. zicea.....cine credea ca nu incasam?
    Ha,Ha,Ha,,,ma meritati!
  • +3 (5 voturi)    
    dar cu (Marţi, 14 decembrie 2010, 20:30)

    Georgel [anonim]

    Dar cu Justitia cand vorbiti sa-i PURICE si LEGE pe aia care au vandut Rompetrolul ?
    Cum a fost posibil ca cele mai bune afaceri ale statului sa fie vandute /date /instrainate ?
    • +2 (2 voturi)    
      cred ca pedeapsa nu poate fi (Miercuri, 15 decembrie 2010, 8:21)

      prudent [anonim] i-a raspuns lui Georgel

      decat politica (pt.Nastase, Tariceanu etc). Contractele Petrom, Petromidia, Sterling nu mai pot fi atacate in justitie, si chiar daca, maximum este desfiintarea contractului nu desfiintarea semnatarilor.
  • -2 (2 voturi)    
    si ce fioros era Presedintele in august 2010.... (Miercuri, 15 decembrie 2010, 10:00)

    lili [anonim]

    Declaraţiile Preşedintelui Basescu nu seamănă deloc cu cele făcute în ultimele luni, mai ales în această vară, când se apropia scadenţa obligaţiunilor în care au fost convertite datoriile istorice ale Rompetrol Rafinare.

    În luna august, Dl Băsescu declara că Rompetrol va fi executat silit, dacă până la data scadentă, adică 30 septembrie 2010, nu răscumpără toate aceste obligaţiuni.
    Probabil, ca juristi care stiu legea romaneasca si internationala l-au lamurit pe Dl Basescu cum stau lucrurile, altfel statul roman mai pierdea ceva procese pe la Curtile internationale de justitie.... Competenta pe la institutiile publice din Romania e floare tot mai rara..... In schimb, marile firme de avocatura din Romania cu juristi priceputi in ale legii ar fi asigurat castigarea procesului de catre Kaz MunaiGaz.....Poate ajunge Dl Basescu sa inteleaga buba din administratia publica din Romania, adica lipsa profesionistilor, a celor care STIU si FAC treaba cum trebuie, nu doar vorbesc precum Dl Boc sau toti ceilalti ca Dumnealui.....
    • +2 (2 voturi)    
      Ce desteapta esti? (Miercuri, 15 decembrie 2010, 11:17)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui lili

      Credeam ca vii cu vre-o solutie.Dar nu, manie proletara.Critica cum ti-a spus partidul.
  • -2 (2 voturi)    
    de ce? (Miercuri, 15 decembrie 2010, 11:33)

    vero [anonim]

    De ce se ocupa presedintele tarii de chestia asta? A incheiat el contractele? A vandut el Rompetrolul rusilor (prin interpusii din Kazahstan)? Si-a vandut el participatia in firma si are acum obligatii morale? Se ocupa presedintele tarii de recuperarea de creante?
    De ce scoate acum castanele din foc pentru jigodia patriciana & co?
    Tepele alea pentru care l-am ales cand le pune in functie?