Petrom si Rompetrol cresc pretul carburantilor cu pana la 7 bani/litru

de Dragos Comache     HotNews.ro
Miercuri, 16 februarie 2011, 15:41 Economie | Energie

Compania OMV Petrom a crescut incepand de miercuri pretul de referinta al motorinelor comercializate in statiile proprii cu sapte bani pe litru.

Astfel, un litru de motorină Top Euro Diesel 5 / Top Nordic Diesel cost 5,11 lei, iar unul de motorina OMV Sprint Diesel a ajuns la 5,13 lei/litru. Sortimentele Euro Diesel 5 si OMV Alpin Diesel vor costa incepand de miercuri 4,91 lei, respectiv 5,45 lei.

Pretul benzinei nu a fost modificat. Benzina Premium fără plumb 95 se comercializeaza cu 4,90 lei, Top premium fără plumb 99+ - 5,28 lei, OMV Carrera 95 - 5,04 lei şi OMV Carrera 100 - 5,70 lei.

Tot miercuri, Rompetrol a majorat pretul carburantilor comercializati in benzinariile proprii cu 2 bani pe litru in cazul benzinei si cu 7 bani pe litru in cel al motorinei.

Benzina Efix 95 se va comercializa cu 5,07 lei pe litru, iar sortimentul Alto 101 va costa 5,74 lei pe litru.

De miercuri, un litru de motorina Efix Diesel va costa 5,11 lei, iar cel de Diesel Alto 55 se va vinde cu 5,45 lei.​


Citeste mai multe despre   






















2922 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    mai bine... (Miercuri, 16 februarie 2011, 15:53)

    florin [anonim]

    ..vinzi mai scump cand vinzi mai putin... o sa fie parcarile pe care nu le avem pline (deja sunt)
    • -2 (6 voturi)    
      Nastase sa traiscaa ! (Miercuri, 16 februarie 2011, 18:19)

      niculita30 [utilizator] i-a raspuns lui florin

      Vanzarea resurselor greseala majora !
  • +6 (8 voturi)    
    nu ma intereseaza (Miercuri, 16 februarie 2011, 15:53)

    un moromete [anonim]

    eu, de ceva saptamani, nu mai pun un strop de benzina de la OMV sau de la Petrom ori MOL. iar masina mea n-are nimic impotriva :D. pana nu lasa benzina la sub 4,70, nu mai intru in nicio statie de benzina de-a lor. alimentez de oriunde din alta parte, numai nu de la ei.
    • +4 (4 voturi)    
      si ce daca (Miercuri, 16 februarie 2011, 16:46)

      luciivan [utilizator] i-a raspuns lui un moromete

      si ce daca... in titlu e Rompetrol si Petrom... nu totdeauna a fost asa? Dar ce asta inseamna ca ceilalti nu vor creste si ei pretul... Ba da... Nu inseamna ca daca astia au zis ca vor mari pretul inseamna ca ceilalti il vor mentine... Vor mari si ei preturile...
      • -1 (1 vot)    
        da, asa e (Miercuri, 16 februarie 2011, 17:13)

        un moromete [anonim] i-a raspuns lui luciivan

        in titlu e vorba de Rompetrol si Petrom. dar - e un mare DAR ; ) - legea in piata o fac austriecii de la OMV / Petrom / MOL. ai prins ideea? :D
    • +1 (3 voturi)    
      protest@yahoo.com (Miercuri, 16 februarie 2011, 17:46)

      protest [anonim] i-a raspuns lui un moromete

      Suntem mai multi care n-am mai alimentat de la OMV/Petrom. Protestul e sustinut aici: inputereata.ro/campanii/boicotarea_selectiva_a_companiilor_petroliere__petrom_omv__1.html
    • +1 (1 vot)    
      ??? (Miercuri, 16 februarie 2011, 19:29)

      drivex [anonim] i-a raspuns lui un moromete

      Pai si ti se pare ca acolo e benzina mai ieftina? Tot tipa Asociatia Benzinarilor Particulari de Petrom, OMV si Rompetrol dar nici pe ei nu i-am vazut sa rupa gura tirgului cu niste preturi mai mici...
      • 0 (0 voturi)    
        scumpiri carburanti (Miercuri, 16 februarie 2011, 20:22)

        lae [anonim] i-a raspuns lui drivex

        nu platim mai putin dar nu le dam banii lor, [celor ce ne vind carburantii din pamintul nostru]
    • 0 (2 voturi)    
      pret carburanti (Miercuri, 16 februarie 2011, 20:08)

      nae [anonim] i-a raspuns lui un moromete

      bravo, buna idee.de la scumpiri alimntez numai de la lukoil. faceti cit mai multi la fel.
  • +3 (3 voturi)    
    Ce coincidenta (Miercuri, 16 februarie 2011, 16:03)

    hopshio [utilizator]

    De abia astept sa imi fac plinul
  • +3 (5 voturi)    
    IARASI??? (Miercuri, 16 februarie 2011, 16:03)

    eu care este [anonim]

    Benzinarii astia au intrecut de mult orice limita, dar nu pot sa nu fiu indignat.

    Ce s-a intamplat cu investigatiile consiliului concurentei?
    Ce s-a intamplat cu determinarea lui Boc de acum cateva saptamani in legatura cu asta?

    Nitel tam-tam atunci de ochii prostimii, iar acum benzinariile isi fac iar de cap!
    Ar trebui impozitati cu procente din cifra de afaceri, sa vezi cum se cumintesc!

    PS: "Boicoturile" facute pe jumatate fac mai mult rau..
    • +2 (2 voturi)    
      Cresc pretul pt ca au FOARTE MULTI CLIENTI !!! (Miercuri, 16 februarie 2011, 17:03)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui eu care este

      Ce e asa greu? Daca au cererea enorma de ce sa nu scumpeasca??? Tu nu ai face la fel daca ai avea o afacere?? Welcome to capitalism
  • +3 (5 voturi)    
    incepe... (Miercuri, 16 februarie 2011, 16:05)

    mihai [anonim]

    au stat o luna jumatate linistiti , dupa scandalul care a iesit la inceputul anului si acum incetisor incetisor incep iar..la vara punem benzina cu 6 lei:(
  • +4 (4 voturi)    
    Asta da! (Miercuri, 16 februarie 2011, 16:15)

    masinist [anonim]

    Dati inainte cu scumpirile, nu-i problema!
  • +7 (7 voturi)    
    cifre (Miercuri, 16 februarie 2011, 16:27)

    habsburg hapsan [anonim]

    Pe Rompetrol ii inteleg ca sunt pe pierderi. Dar OMV nu are scuza. Rompetrol nu are explorare, iar din rafinare se pierd bani, zicea Patriciu. Ok... Dar daca ne uitam la raportarile financiare OMV pe primele 9 luni din 2010 ce vedem? Profit operational din explorare de 3,5 miliarde euro (+42% fata de 2009) si tot profit si din rafinare si vanzare, de 400 milioane euro, fata de o mica pierdere in 2009. Deci OMV facea profit din rafinare chiar si inainte de scumpirile astea, care astfel nu se justifica decat prin LACOMIE.
    • +2 (4 voturi)    
      Potriveala (Miercuri, 16 februarie 2011, 17:10)

      ion ionescu [anonim] i-a raspuns lui habsburg hapsan

      Eu nu inteleg cum dracu', Doamne iarta-ma, scumpesc astia carburantii exact in aceeasi zi si cu aceeasi suma si bivolii de la consiliul concurentei spun ca nu-i intelegere pe sub masa?
      • +2 (4 voturi)    
        uite o explicatie (Miercuri, 16 februarie 2011, 18:00)

        Mos Craciun [anonim] i-a raspuns lui ion ionescu

        Pai uite o posibila explicatie: cursul de schimb ron/usd se modifica in aceeasi zi si cu exact aceeasi valoare pentru toata lumea.
        Uite inca o explicatie: cotatia barilului si a produselor petroliere se schimba in aceeasi zi si cu aceeasi valoare pentru toata lumea.
        Adauga la asta faptul ca preturile carburantilor pe piata sunt destul de apropiate (diferente de 1-2%) si o sa intelegi ca e firesc ca preturile sa se modifice cam cu aceleasi valori.
        Nu in ultimul rand, pe piata exista un mare jucator (eu as vorbi chiar de pozitie dominanta), respectiv OMV Petrom, care are un avantaj concurential enorm (petrolul romanesc). Prin urmare, acest jucator dicteaza mare parte din miscarile pietei. Chiar daca celelalte companii ar vrea sa mareasca mai mult (iar eu cred ca ar vrea, ca au pierderi), nu-si permit sa depaseasca nivelul OMV Petrom, ca ar ramane in aer (cauta going rate pricing pe net).
        Iar in ceea ce priveste demonstrarea intelegerilor, oriunde in lume asta se face pe baza unor dovezi clare sau a unui denunt, chestii care sa tina in instanta. Altfel, argumentele de mai sus sunt suficient de plauzibile pentru a anula o posibila amenda.
        • +1 (1 vot)    
          uite inca o explicatie (Miercuri, 16 februarie 2011, 20:33)

          gogoasa [anonim] i-a raspuns lui Mos Craciun

          cum naiba se face ca nimeni nu are stocuri de produse (indiferent de natura lor). Productia stocata nu isi actualizeaza pretul pentru ca ea a fost deja accizata, trecuta prin procesul de prelucrare, etc - deci nu se justifica vanzarea stocurilor in preturi actualizate. E la fel ca la chiscul lu' Ionel - cumpara un cartus cu tigari la 10,3 ron pachetul. Producatorul sau statul creste acciza la tutun hop cresc pretul la producator - hop si nea Ionel cu pretul actualizat, desi produsul lui a fost in magazin dinainte de scumpire. In egala masura ceilalti vanzatori/producatori/distribuitori stau pe "coada" lor si nu cresc preturile pana nu sar in schema balaurii. OMV Petrom scoate banu din prelucrarea petroului cu preponderenta nationala, deci cotatiile internationale ii afecteaza prea putin si in plus cotatiile fac referire la pretul viitor al petrolului nu la cel curent. Da' nu-i bai, faceti litrul de motorina 100 ron ca doar ce dracu, sa fie cifra rotunda
          • 0 (0 voturi)    
            cotatii (Joi, 17 februarie 2011, 10:48)

            habsburg hapsan [anonim] i-a raspuns lui gogoasa

            Ba nu, cotatiile internationale il influenteaza foarte mult pe cel care are si explorare, in cazul asta OMV Petrom. Dar il influenteaza in bine, asta am aratat mai sus, ca a crescut EBIT din E&P cu 42% in 2010. Reversul medaliei: atunci cand creste pretul barilului, e afectat segmentul de rafinare si vanzare (R&M). Dar ei facut PROFIT din R&M in 2010. Ceea ce e un lucru bun, bravo lor. De fapt, ei transfera toata cresterea cotatiilor titeiului in pretul final de la pompa. De ce fac asta? Fiindca pot. Fiindca benzina este un produs cu elasticitate foarte mica fata de pret, iar romanul moare daca merge pe jos sau cu metroul/tramvaiul/autobuzul la servici. In rest, lamentarile sunt de pomana. Lasati masina acasa daca vreti sa-i boicotati.
    • +1 (1 vot)    
      de (Miercuri, 16 februarie 2011, 18:19)

      de [anonim] i-a raspuns lui habsburg hapsan

      de parca OMV-ul isi stabileste nivelul de "suficienta" al profitului in functie de doleantele dumitale.
  • +4 (6 voturi)    
    .... (Miercuri, 16 februarie 2011, 16:29)

    Razvan [anonim]

    E bine ca stim acum unde sa nu mai mergem. E strigator la cer , la ora actuala la economia pe care o avem sau mai bine spus nu o avem , tot continua sa mareasca preturile! Vedem noi cat va tine asta cand nimeni nu se va duce la ei sa mai cumpere carburant...
    • +4 (4 voturi)    
      HAHAHAHAHA ma faci sa rad !!!! (Miercuri, 16 februarie 2011, 17:04)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui Razvan

      Cina nimeni n-o sa mai cumpere de la ei..... Vrei sa-ti zic eu de ce maresc preturile? E foarte simplu: au foarte multi clienti, cererea de carburanti este imensa !!!
  • -2 (4 voturi)    
    nici nu ma mir (Miercuri, 16 februarie 2011, 16:30)

    nixon [anonim]

    sa ne bucuram cu totii ca inca nu s'a facut 6 lei haideti cu totii sa facem plinu,daia stau eu 5 min sa intru de pe un drum secundar pe DN.1 ca s'a scumpit carburantul(pentru a nu stiu cata oara...)
  • +1 (3 voturi)    
    embargou (Miercuri, 16 februarie 2011, 16:54)

    UCK [anonim]

    continua embargoul la adresa OMV/Petrom/Petrom V
    sa vedem cat ii tine!
  • -1 (3 voturi)    
    hahahahahahahha (Miercuri, 16 februarie 2011, 17:09)

    tirtau [anonim]

    eu am evitat de mult grupul OMV PETROM(BAG DE 3500 PE LUNA ...am o mica firma...3500x12=42000)alimentez de la altii(nu mai dau nume ca sa nu apara ca reclama)chiar daca sunt distribuitori OMV ,eu tot nu cred ca le va conveni sa vanda in ROMANIA prin distribuitori.....sunt prea lacomi...
    • +1 (1 vot)    
      Reclama (Miercuri, 16 februarie 2011, 17:44)

      Sergiu [anonim] i-a raspuns lui tirtau

      Sa nu faci reclama la altii? Ce te crezi in direct la TV? :)) Chiar te rog, zi-mi si mie unde se gaseste benzina mai ieftina decat 4,9 lei cat e la Petrom acum ? ... ca o sa alimintez doar de acolo de acum inainte.
    • +1 (1 vot)    
      Da, si o sa moara Petrom de foame din cauza ta (Miercuri, 16 februarie 2011, 17:56)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui tirtau

      esti patetic, cererea de carburanti este imensa si nu sta petrom in loc de tine...
      • -1 (1 vot)    
        hahahahahahahaha (Miercuri, 16 februarie 2011, 20:01)

        tirtau [anonim] i-a raspuns lui Frankie

        nu cred ca va muri de foame ,atata timp cat cei care nu sunt patetici (asa ca tine ...) traiesc pe pamantul asta......oare stii ce inseamna ,,patetic,,?
        • +1 (1 vot)    
          ideea era alta draga academician tirtau (Miercuri, 16 februarie 2011, 23:10)

          Frankie [utilizator] i-a raspuns lui tirtau

          ca ultimul lucru de care duce lipsa petromul este lipsa clientilor. hahahahhaahah
    • 0 (0 voturi)    
      hahahahahahahah (Miercuri, 16 februarie 2011, 20:05)

      tirtau [anonim] i-a raspuns lui tirtau

      am mentionat candva MOL ,tot pe aicea parca ,iar un istet zicea ca.i pute asta a reclama......vezi ca la unele statii MOL combustibilul este mai ieftin decat la PETROM,daca tii cont si de faptul ca la fiecare alimentare primesti pe card puncte,cu care poti cumpara orice de la ei din statii,deja ai potul cel mare......(despre calitate nu vorbesc ptr ca e cea mai buna oricum.....)asta este sfatul meu ,iar voi decideti .....
  • -1 (1 vot)    
    Embargou la cel mai ieftin pret (Miercuri, 16 februarie 2011, 17:11)

    Sergiu [anonim]

    De ce acest embargou la statille Petrom? La ei oricum combustibilul e mai ieftin fata de orice alta companie, chiar si dupa aceasta marire. De ce nu embargou la adresa AGIP, MOL, Lukoil samd.
    • -1 (1 vot)    
      NU OMV! (Miercuri, 16 februarie 2011, 17:57)

      nelu [anonim] i-a raspuns lui Sergiu

      s a hotarat OMV
      stiti tehnica picaturii e foste puternica doar daca picura in acelasi loc!!
      nu ne lasam de omv pana nu scade
      eu si toti cei pe care ii stiu peste 50 de oameni nu mai punem de la OMV!

      in plus omv scoate banii din tara!
    • -1 (1 vot)    
      hahahahahahahhah (Miercuri, 16 februarie 2011, 20:08)

      tirtau [anonim] i-a raspuns lui Sergiu

      mama Doamne ,dar chiar ne meritam soarta......nu pot sa cred cata prostie exista in tara asta....Sergiu tata, tu chiar esti important de prost ,,.......offff cat astept sa emigrez.....
  • -1 (3 voturi)    
    Benzina (Miercuri, 16 februarie 2011, 17:16)

    V [anonim]

    Ce va agitati atat?Ii doare pe astia fix in varful p de voi si de protestele voastre de doi bani. Ce faci? nu calci in benzinarie 5 zile?... e a 6-a faci plinul.. tot acolo ajungi. Te duci la concurenta? f bine... dute, stii bine ca au benzina mai proasta, si tot o sa revii la ei. Companiile au pus pretul la standardele europene. Boc si cu cretinii lor de alegatori sunt de vina ca nu ridica economia la standard european. Ei baga taxe in loc sa le scada (pentru a stimula puterea de cumparare)... La bulgari s-au dus 60mil.euro numai pe cazane de masini (cea mai mare taxa de p.inmatriculare e 400 euro). Pana nu crapa toti nu aveti ce face. Va plangeti degeaba.
    • +1 (1 vot)    
      al (Miercuri, 16 februarie 2011, 18:00)

      al [anonim] i-a raspuns lui V

      al naibii si statul (guvernul) asta: daca baga taxe ca sa acopere gaurile de la buget (recte, pensiile si pomenile sociale), nu e bine ca infunda economia. daca reduce pensiile si pomenile sociale ca fac gauri prea mari, iar nu e bine ca ne afecteaza nivelul de trai. daca se imprumuta ca sa acopere gaurile si sa plateasca in continuare pensiile si pomenile, iar nu e bine ca ne indatoram si ne face sclavi pe viata (desi adevarul este ca sclavi ne facem singuri). in fine, daca vinde din petrom si tarom ca sa faca rost de bani si sa astupe aceleasi gauri, iar nu e bine.
  • +1 (3 voturi)    
    solutii realiste (Miercuri, 16 februarie 2011, 17:21)

    gheo [anonim]

    benzina/motorina sunt produse cu cerere elastica; adica temporar poate scad vanzarile, din cauza maririlor de pret pentru ca mai apoi sa-si revina si chiar sa creasca.
    asta scrie in toate manualele de economie, e valabil in toate tarile si in toate perioadele. e un produs indispensabil si care genereaza peste tot in lume profituri uriase.
    la nivel de guvern se pot lua masuri, se pot investiga cauze, se poate umbla la accize si mai stiu eu ce. asta nu va face decat sa tempereze avantul scumpirilor, nu le vor opri.
    in plus, dupa anul 2007 cand s-a atins varful, productia de petrol va scadea cu cate 2 milioane de barili/zi in fiecare an si se va opri cam de tot in urmatorii 20-23 de ani. asta este, atata suc au avut dinozaurii :)
    trecand peste considerentele majore, la nivel de consumator singura solutie este sa-si planifice cu atentie drumurile, sa calce mai usor acceleratia si sa-si cumpere o masina cu motor mai mic si mai eficient daca ii permite buzunarul.
    recunosc, am boicotat si eu benzinariile. dar pe urma am avut treaba multa si a trebuit sa circul si am pus benzina mai mult decat de obicei.
    si chestia asta pare sa continue, in urmatoarele saptamani/luni se pare ca voi circula si mai mult si in afara de a cauta cel mai mic pret nu am solutie.
    • 0 (0 voturi)    
      Elasticul de la chiloti (Joi, 17 februarie 2011, 10:27)

      kolo [anonim] i-a raspuns lui gheo

      Daca vinzarile raman la acelasi nivel dupa o scumpire cererea e INELASTICA.
  • -2 (2 voturi)    
    protest (Miercuri, 16 februarie 2011, 17:30)

    Razvan [anonim]

    ar trebuie sa nu mai alimentam fratilor deloc de la Petrom OMV si nici de la Rompetrol. trebuie sa fim uniti... altfel fac astia ce vor din noi
    • +1 (1 vot)    
      Copile visezi frumos (Miercuri, 16 februarie 2011, 17:56)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui Razvan

      In realitate cererea de carburanti este imensa si preturile vor creste spre + infinit
  • -1 (1 vot)    
    crstere inacceptabila (Miercuri, 16 februarie 2011, 19:33)

    liviu [anonim]

    Nu pot sa imi explic aceasta crestere avand in vedere ca pretul petrolului a scazut pe piatele internationale , iar dolarul este de asemena la un nivel scazut
  • +2 (2 voturi)    
    Cam mica scumpirea! (Miercuri, 16 februarie 2011, 21:17)

    AlinN [anonim]

    Ma bucur ca s-a scumpit, dar astept cu nerabdare zilele cand un litru de combustibil va fi 15RON. Prea se plimba multi de-aiurea, fara treaba. Inchipuiti-va sa mergeti din Colentina in Militari in 15 minute!
    Oricum protestele lui Peste Prajit se vor termina cum au inceput, fara nici o influenta. Intre timp tin pumnii stransi conducerii Petrom sa aiba viziunea de-a pune pretul combustibilului la nivelul din occident, unde exista state care acum dau aproape 2 euro pe litru.
    • +1 (1 vot)    
      Deacord cu tine 100% (Miercuri, 16 februarie 2011, 23:12)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui AlinN

      sincer ai punctat exact ceea ce trebuie !
    • +1 (3 voturi)    
      Bai, Inteligentule... (Joi, 17 februarie 2011, 0:15)

      Biciclistu [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Bai, inteligentule, ce salarii au aia din "occident" unde benzina e 2 euro/ litru ?

      Te-am blocat, nu-i asa ?

      Pe de alta parte, te-as ruga sa imi indici care tara din Europa are 2 euro/litru. O gasesti ?

      Te-as mai ruga sa imi indici si care tara din Europa cu "2 euro/litru" are salariile din Romania.

      Ma tem ca esti complet pe dinafara acestui subiect. Carburantul inseamna numai masina pentru tine? Cat esti de inteligent! Ptiu ! Sa nu te deochi ! Eu cred ca esti doar un frustrat mititel, care viseaza sa isi ia o dacie in rate in timp ce sta inghesuit in RATB pe distanta Colentina-Militari.

      Ah, sa nu uit. Cand te duci la magazin si constati ca platesti cu 10-20% mai mult pe mancare, sa iti amintesti ce scriai aici pe forum. Ok ?
      Noapte buna.
      • 0 (0 voturi)    
        Tu ai auzit de globalizare ? (Joi, 17 februarie 2011, 11:51)

        Frankie [utilizator] i-a raspuns lui Biciclistu

        Benzina costa la fel in toata lumea doar ca pe ici-colo sunt taxe mai mici sau mai mari pe ea. Hai sa ieftinim si aurul ca avem salarii mici, nu? Pai la mintea ta....
  • 0 (0 voturi)    
    O palma in plus data guvernului (Joi, 17 februarie 2011, 7:51)

    Ali Star [anonim]

    De sase ani se lupta nu stiu ce "organ" cu la murirea preturilor la benzina, premierul se dadea de mama focului la Rompetrol s. a. amagindu-ne ca va pune ordine...

    Taci romane si sufera...
    Taci romane si asteapta rezultatele Congresului UDMr
    Taci, taci.
    Daca esti vames, sef de sindicat, politician-parlamentar, ONGist, etc. te doare-n paispe de tara.
  • 0 (0 voturi)    
    preturi (Joi, 17 februarie 2011, 9:37)

    LIVIU PAULUS [anonim]

    Chiar asa ? unul extrage titei din Romania, altul din Kazahstan cu cheltuieli de transport si au acelasi pret de vinzare la pompa. La fel ca la hipermarket unde rosiile vin din Turcia,Olanda,ItALIA, Macedonia sau Polonia si toate, toate au acelasi pret in toate lanturile comerciale. Numai orbii nu vad intelegerea.