Rompetrol a majorat pretul benzinei cu opt bani/litru

de Dragos Comache     HotNews.ro
Joi, 3 martie 2011, 14:19 Economie | Energie

Rompetrol a crescut, incepand de joi, pretul de referinta al benzinei comercializate in statiile proprii cu opt bani pe litru, in vreme ce pretul motorinei nu a fost modificat.

Benzina Efix 95 se va comercializa cu 5,21 lei pe litru, iar sortimentul Alto 101 va costa 5,88 lei pe litru.

Pretul litrului de motorina Efix Diesel a fost mentinut la 5,2 lei, iar cel al sortimentului Diesel Alto 55 la 5,54 lei.

Preturile carburantilor comercializati in statiile Rompetrol Downstream pot varia cu +/- 5% fata de preturile de referinta.

Ultima majorare operata de companie a avut loc pe 25 februarie, cand benzina a fost scumpita cu 6 bani pe litru si motorina cu 9 bani pe litru.

Aceasta scumpire vinde dupa ce si compania OMV Petrom a anuntat marti ca a majorat pretul carburantilor, cu pana la 8 bani pe litru, ca urmare a cresterii accizelor, dupa eliminarea din Codul Fiscal a unei facilitati pentru promovarea utilizarii biocarburantilor.


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

2381 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Cerere mare = preturi mari (Joi, 3 martie 2011, 14:50)

    Frankie [utilizator]

    cerere mica = preturi mici
    • 0 (0 voturi)    
      Haha (Joi, 3 martie 2011, 15:01)

      chupacabra [anonim] i-a raspuns lui Frankie

      cerere constanta=preturi?
      • +1 (1 vot)    
        ha ha, undei bicicleta? (Joi, 3 martie 2011, 15:24)

        canti [anonim] i-a raspuns lui chupacabra

        cerere constanta=preturi mai mari (cresteri constante zilnic)
      • -1 (1 vot)    
        Ce cerere..?? (Joi, 3 martie 2011, 15:31)

        Sandu [anonim] i-a raspuns lui chupacabra

        China a dat recent o circulara sa se schimbe rezerva de stat in yuan si in monedele tarilor invecinate.
        Chinezii cumpara aur masiv.
        Analistii care stiu ce se intampla in NYSE, Wall Street, etc... spun ca pana la sfarsitul saptamanii se decide soarta dolarului.
        Fortele americane dau un termen de 5-7 zile de inlaturarea lui Qaddafi.
        Pretul alimentelor va creste.. nimeni nu stie cat si cat va dura.
        Pretul benzinei e mai scump in Romania decat in Spania.
        Piata bursiera in SUA este pe crestere, pe volume mici... si se asteapta sa cada brusc. De altfel si in toate tarile care au legatura cu dolarul.
        In SUA: deja au inceput taieri de bugete drastice (asa cum vedeti in filme :) ), institutiile creditoare au inceput sa isi bata clientii care nu platesc creditele. Dobanda la cardurile de credit este... 79,9 la suta!! Haideti ca asta este o stire buna. :)
        In Grecia este o miscare - Eu nu platesc! - in care nu se doreste sa se plateasca taxe catre stat... deja pierderile sunt de milioane de euro; nu se plateste la metrou, taxe de autostrada, taxe spitalicesti... Spun ca nu vor sa plateasca criza altora.
        Si asta in mai putin de 3 zile ....
        Pana maine cine stie cate se mai intampla.
  • 0 (0 voturi)    
    economie kaynesiana (Joi, 3 martie 2011, 16:00)

    dragos [anonim]

    Nu fiti ignoranti copii! Cand o cantitate mai mare de bani (facuti din 2-3 clickuri de banca centrala) urmareste o cantitate relativ constanta de bunuri si servicii, cresc preturile.

    Cand un stat social te jefuieste prin inflatie (expansiunea masei monetare) si taxe, cresc preturile.

    http://www.24hgold.com/english/news-gold-silver-inflation-is-here-and-it-is-going-to-get-worse.aspx?article=3368251454G10020&redirect=false&contributor=Frank+Shostak&mk=1

    Asa ca nu va mai bateti voi capul cu cerere si oferta. Alea merg in cadrul pietei libere. Aici nu avem. Si nu va mai stresati ficatii cu megaprofiturile benzinarilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa vedem partea plina ... (Joi, 3 martie 2011, 19:17)

    Mirobo [anonim]

    ...a paharului.Scade numarul de vehicule din trafic,poate si a celor care puneau combustibil in rezervor numai sa nu se usuce (de 20,50 de lei )si care minte multa nu au( cocalari de Bmw), cu scuzele de rigoare pentru putinii conducatori de marca germana care mai stiu sa-si respecte colegii din trafic.
    In rest criza ,ca si o boala, a mai facut victime mai ales din randul celor care la un moment dat au inceput sa parvina si credeau ca li se cuvine aproape totul (lesinguri multiple,credite de consum cu ipoteca la dobanzi mari si foarte mari,etc).
    • 0 (0 voturi)    
      sper sa fi si tu o victima si (Joi, 3 martie 2011, 20:47)

      bubzi [anonim] i-a raspuns lui Mirobo

      sper sa ai parte de toate nenorocirile de pe planeta....sa te vad atunci ce pahar mai vezi.