VIDEO Traian Basescu: Bugetul pe 2012 trebuie sa fie extrem de prudent, este bine sa il abordam cu un deficit mult mai mic de 3 procente / Romania are probleme datorita Greciei, orice lucru adevarat nu deranjeaza pe nimeni in UE

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 24 octombrie 2011, 17:30 Economie | Finanţe & Bănci

"Bugetul pe 2012 trebuie sa fie extrem de prudent, nu neaparat din cauza ca nu am gasi bani sa finantam deficitul, ci mai ales din cauza ca finantarea deficitului este extrem de scumpa. (...) Am ajuns toti la concluzia ca trebuie revizuita tinta de deficit. Datorita costurilor de finantare, este bine sa abordam bugetul 2012 cu un deficit mult mai mic de 3 procente. Cat va fi acest mult mai mic trebuie sa analizeze Guvernul", a declarat, luni, presedintele Traian Basescu. Seful statului a tinut sa sublinieze si ca, in 2012, nu se pune problema reducerii pensiilor si a salariilor. El a mai adaugat ca "Romania are probleme datorita Greciei in primul rand, toata regiunea a fost contaminata, si va asigur ca nu supar pe nimeni. Orice lucru adevarat nu deranjeaza pe nimeni in UE."


Declaratiile lui Traian Basescu:
 
  • Incerc sa diminuez nivelul de speculatii dupa intalnirea pe care am avut-o astazi. Astazi am avut o intalnire cu primul ministru, guvernatorul BNR si ministrii economici din Guvernul Boc.
  • Maine am o intalnire cu Jose Manuel Barroso si trebuia sa imi iau informatii legate de absorbtia fondurilor europene si legat de fondurile de asistenta financiara.
  • Am dorit sa stabilim si o viziune comuna legata de rezultatele evaluarii care incepe de maine, in ceea ce priveste programul derulat cu FMI si CE. Am dorit sa stabilim si pozitia pentru viitorul Consiliu European premergator intalnirii celor din zona euro.
  • Am facut impreuna o analiza a situatiei economice din regiune si din UE in general.
  • Datorita situatiei economice din UE si a situatiei regionale, in special situatia din Grecia, bugetul pe 2012 trebuie sa fie extrem de prudent. Nu neaparat din cauza ca nu am gasi bani sa finantam deficitul, ci mai ales din cauza ca finantarea deficitului este extrem de scumpa.
  • Avem mari probleme la facturarea lucrarilor. In lipsa facturilor, cheltuim bani de la buget si nu absorbim bani europeni. Trebuie accelerat procesul de facturare, de verificare si de validare a facturilor. Decontarea banilor deja cheltuiti pe programe cu finantare europeana este o problema. Cei cu responsabilitati politice trebuie sa se ocupe de acest proces.
  • Am ajuns toti la concluzia ca trebuie revizuita tinta de deficit. Datorita costurilor de finantare, este bine sa abordam bugetul 2012 cu un deficit mult mai mic de 3 procente. Cat va fi acest mult mai mic trebuie sa analizeze Guvernul, sa gaseasca solutii de diminuare a nevoii de imprumut de pe piata interna si piata externa, datorita evolutiei nesatisfacatoare a nivelului de dobanzi, dar si din cauza intarzierii din partea UE a unei decizii legata de Grecia.
  • As ruga onorata asistenta televizata sa inteleaga ca orice lucru adevarat nu deranjeaza pe nimeni in UE.
  • Romania are probleme datorita Greciei in primul rand, toata regiunea a fost contaminata, si va asigur ca nu supar pe nimeni.
  • Nicio tara nu are de finantat doar deficitul ei din anul in curs. Romania are de finantat imprumuturile din anii anteriori.
  • Invitatia mea la prudenta, responsabilitate si corecta informare este o obligatie. Nu se poate trece peste acest moment decat fiind solidari.
  • Romaniei i-ar fi usor sa mearga pe un buget construit pe deficit de 3%. Toate analizele arata insa ca am avea imprumuturi cu o creditare extrem de scumpa.
  • Romania nu sta rau comparativ cu alte tari, dar situatia pe piata e nepropice finantarii datoriilor. De aceea, Guvernul, prin buget, trebuie sa limiteze nivelul de indatorare.
  • Am stabilit astazi si ca bugetul nu trebuie sa afecteze investitiile. Romania nu trebuie sa renunte la investitii. Investitia publica este cea care ne-a permis sa mentinem inca un nivel acceptabil al somajului, este un motor sigur. Nu trebuie sa reducem banii pentru investitii publice.
  • Guvernul si BNR sunt constiente de riscurile care pot sa apara. Mai trebuie curajul politic pentru a se lua deciziile care trebuie luate si a nu mari nivelul de indatorare, care acum este acceptabil. Romania are 31,8% din PIB nivel de indatorare, nivelul maxim stabilit pentru Europa este de 60%.
  • In 2012 nu se vor taia sau impozita suplimentar pensiile. Vom stabili. Cand ma refer la prudenta ma refer la necresterea cheltuielilor. Nu se vor taia sau impozita suplimentar pensiile. In rest, este o chestiune pe care o analizeaza Ministerul de Finante, Guvernul. Nu se vor face reduceri, acest lucru a fost stabilit in discutia de astazi.  In niciun caz nu se pune problema reducerii de pensii sau de salarii.

Traian Basescu se va deplasa din nou la Bruxelles marti, unde va avea o intrevedere cu presedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso, iar miercuri va participa la un summit extraordinar al "Celor 27", intalnire ce precede reuniunea tarilor din zona euro.




Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

8695 vizualizari

  • -22 (42 voturi)    
    nihil novi (Luni, 24 octombrie 2011, 13:58)

    Mazeta [utilizator]

    Traian Basescu face ca repetentul clasei: batut de golanii mai mari, se razbuna pe cei mai mici. Btw, de ce declaratie si nu conferinta de presa?
    • +5 (19 voturi)    
      Era un banc ... (Luni, 24 octombrie 2011, 17:35)

      D@N [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Mai raspanditi-va, mai raspunditi-va ...
      • 0 (8 voturi)    
        sa ne mai scuteasca cu flota lui de mine (Luni, 24 octombrie 2011, 19:49)

        Simea I [anonim] i-a raspuns lui D@N

        aur, argint, platina, cupru...
        De unde tataie cirmaciule;; inca nu realizezi ca ai naufragiat ?!
        Vezi degraba pe gugal ce ispravi s-au facut in exploatarea cuprului: conturi in Cipru, si baba oarba cu DNAul, in asteptarea lui Ponta uns priministru de Krin.
        Pentru detalii suna un prieten: Ionut Costea, sau pe Geoana, daca primul are telefonul inchis.
    • +10 (22 voturi)    
      asta da intrebare :))) (Luni, 24 octombrie 2011, 17:52)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      "de ce declaratie si nu conferinta de presa?" :)))
      daca era conferinta de presa sigur gaseai alta intrebare retorica pe principiu: hai sa ma dau destept :))
      repede ai dedus tu ca a fost batut de golanii mai mari. de unde... habar nu am. pot presupune, asa cum si tu iti permiti sa faci fara dovezi, ca informatia ti-a parvenit de la motanul felix, nu? numai de acolo se aud insinuari de dragul de a crea suspiciune, si nu de dragul informarii.
      mai aveti mult pana o sa ajungeti sa-l intelegeti pe Base. inca are multe clase peste voi. d-aia sunteti si asa virulenti :)
      • 0 (2 voturi)    
        sucaa iti spui, sucaa esti.... (Marţi, 25 octombrie 2011, 13:28)

        Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        Incapataneaza-te sa o ti tot pe a ta in ciuda evidentelor!
        Oamenii care nu refuza nici o sursa de informare si isi folosesc propriul cap (deci se uita la orice post tv, nu doar la cele de pe lista aprobata la partid), au putut vedea cu ochii lor imagini de la intalnirea la care a participat Basescu (in locul lui Boc, dar asta nu mai mira pe nimeni, Boc nu exista, este doar o iluzie optica).
        Se vedea de la o posta cum Basescu, care astepta , ca marinarul pe chei, cu mainile in buzunare,sa vina si restul participantior la poza de grup, a fost tratat cu sictir de toata lumea...parca nici nu exista.
        Daca tu esti mandru cu un astfel de pres.....
        Se da cocos unde poate, la noi si nu conteaza de loc acolo unde se iau deciziile importante.
        Mda, eu nu il inteleg pe Base, cum zici tu...
        Nu am cum sa ma pun in pielea lui, imi este cu neputinta sa cobor atat de jos.
        "are multe clase peste voi"....la ce ?
        La mishtocareala, miticism, lipsa de rusine,de scrupule, de onoare,la shmecherie si tupeu ?
        Sa iti insir aici muultele spuneri ale lui in care s-a contrazis singur in timp?
        Nu-mi acorda Hotnews destul spatiu intr-un comentariu.
    • +10 (24 voturi)    
      Basescu repetentul clasei ? (Luni, 24 octombrie 2011, 18:04)

      nick1 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ai incurcat personajele, Antonescu e repetentu'.
    • +3 (5 voturi)    
      reduceti investitiile inutile si bugetarii (Luni, 24 octombrie 2011, 21:51)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Un deficit bugetar apare atunci când cheltuielile unei entități (un guvern) depășesc încasările. Opusul deficitului bugetar este excedentul bugetar.

      Deficitul bugetar total = Deficit structural + Deficit ciclic
      Un deficit bugetar este de calitate atunci când îndeplinește două condiții obligatorii:
      deficitul se reflectă, în totalitate, în cheltuieli de investiții și, în special, în realizarea infrastructurii;
      deficitul este acoperit cu resurse financiare sigure, pentru a nu apela la emisiuni monetare inflaționiste.

      Deficite bugetare:
      2000 -3,5%
      2001 -3,3%
      2002 -2,7%
      2003 -2,3%
      2004 -1,1%
      2005 -0,8%
      2006 -1,7%
      2007 -2,6%
      2008 -5,7%
      2009 -8,5%
      2010 -6,4%
      Măsuri pentru reducerea deficitelor bugetare=
      prioritate in reducerea cheltuielilor publice
      reducerea cheltuielilor administrației
      eliminarea subvențiilor
      mărirea bazei de impozitare (cât mai puțin de la cât mai mulți)
      accent pe impozitele indirecte
  • -7 (23 voturi)    
    asa dom'le, zi-i cu grecia (Luni, 24 octombrie 2011, 17:54)

    nenea [anonim]

    ma introducemn cateva taxe, patronasii mai dau ceva oameni afara, ca acum totul este din cauza greciei.=))). foarte greu sa atingi cifra de deficit cu gfrecia asta. cand ii auzi cum vorbesc, chiar ai zice ca stiu si ei ce spun....
    • +6 (16 voturi)    
      Razi tu,dar o sa te apuce plansul. (Luni, 24 octombrie 2011, 18:09)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui nenea

      Nu-i de gluma pentru anul 2012.Cand o sa te pomenesti fara bani la anul ,sa vedem daca-ti mai arde de misto-uri.Ne-am saturat de trantori ca tine,care urla ca din gura de sarpe sa le dea statul .Statul nu mai are de unde,asa ca ori puneti mana pe treaba,ori muriti de foame.Tu crezi ca daca problema Greciei ar fi asa de simpla cum visezi tu,tarile UE nu ar fi rezolvat o?Grecia ,orice masura ai lua,aceasta se afunda mai tare in dezastru.In Grecia nici clasa politica si nici grecii nu sunt in stare sa stranga cureaua pentru a-si salva tara.Si Romania nu-i prea departe de Grecia.Si abandonarea celor cu nevoi sociale este si o vina a unora ca tine.Oricat vei mai tipa nu va mai fi de unde.Si cand sistemul se blocheaza,nu se va debloca usor.Nimeni nu-i in stare de un asemenea miracol.
      • +5 (7 voturi)    
        partial de acord (Luni, 24 octombrie 2011, 19:46)

        roman [anonim] i-a raspuns lui mircea

        Eu n-am nici o problema cu opinia ta. Doar completez! Statul sa nu imi mai ia si ce am! Cu cat lucrez mai mult cu atat statul ma jefuieste mai tare!
        • -1 (3 voturi)    
          Nu, Statul te jefuieste, (Marţi, 25 octombrie 2011, 10:54)

          nana [anonim] i-a raspuns lui roman

          ci sistemul bancar, multimea entitatilor bancare. Prin starea lor de somnolenta, fara a crea nimic real si constructiv, mergand pe principiul piramidal. 100 muncesc sa traiasca bine, doar unul. Cum este sa-ti depui la CEC, de exemplu, 100 de euro, sperand ca peste 10 ani, se inmultesc,iar cand mergi sa- i ridici, asa zisa dobanda, se transforma in taxa de gestionare a contului si te trezesti fara bani. Sistemul bancar, are prea multi functionari, eu le spun paduchi, incapabili sa construiasca, ci doar sa suga. Cand Base, a pomenit candva ca este necesara o schimbare a sistemului, presupun ca stie la ce s-a referit.
    • -1 (7 voturi)    
      corect (Luni, 24 octombrie 2011, 18:16)

      bulgakov [anonim] i-a raspuns lui nenea

      bine spus dar la noi, din pacate, societatea e capabila doar de cearta de tipul celei al comentatorilor de mai sus. Pentru viitorul copiilor nostrii tot ce stim sa facem este "Basescu e destept", "Basescu e prost". E penibil si ne meritam soarta. PDL ca si USL sunt doua creatii ale acestei natiuni incapabile de ratiune si de spirit public autentic deci de discutii serioase si aplicate si ca atare incapabila de un stat eficient. Statul este aproape inutil dezvoltarii societatii asteia de cel putin 150 de ani si tot in jurul lui ne invartim fara sa il facem nici eficient nici mai mic. Se dau de ceasul mortii cu fondurile UE, pai le pot spune eu ca simplu mucea sa nu or sa absoarba nimic pentru ca pur si simplu sunt incapabili iar noi ca societate incapabili de altceva decat a ne cumpara masini.
  • 0 (10 voturi)    
    urmatoarea centura... (Luni, 24 octombrie 2011, 18:03)

    costache [anonim]

    Cred ca urmatoarea centura de siguranta ne-o leaga direct de gat!
  • 0 (10 voturi)    
    ma doare capul (Luni, 24 octombrie 2011, 18:15)

    qwe [anonim]

    de discursul lui basescu, m-a rupt elocinta si mesajul concludent.... not :) in afara de faptul ca a incercat in mod patetic sa o bage p-aia cu diferenta la absorbtia dr fonduri (4% vs 14%) cu "facturarea" (ca parca daca facturezi mult si prost/hot primesti vreo letcaie inapoi) nu mi-a mai sarit nimic inteligent in urechi cu exceptia mesajului abscons, insa bine tintit, catre ministerul mediului, si anume sa dea odata drumul la rosia montana :)))). auzi, base, daca Romania choar ar castiga de pe urma proiectului poate-poate as fi de ajutor. insa sunt scoase bogatii (aur, argint, inteleg ca si uraniu) si noi luam impozite pentru 2-300 de muncitori care vor avea un salariu de 7-8000 lei. in rest, argintul, uraniul, aurul si ce ar scoate ar fi vandut la pretul pietei (ca doar rmgc nu e vreun ong, mai ale cu evreii in spate), Romania va lua redeventa 4% (?!?) si tot ce e de pret va disparea peste granita, ca doar noi nu avem bani nici sa ne platim pensionarii, elevii sau spitalele. ce investitii majore vrei tu sa "scoata tara din criza", presedintele sierra leone ce esti?!? mai sles ca inteleg ca participatia statului acolo intelwg ca se apropie de zero barat? nu vrei tu sa-l iei pe timis si sa va carati acolo? daca se misca vreun fir de ceva de acolo fara ca statul sa primeasca 80% din participatie, (ca doar aduce ce e mai important in afacere, terenul si resursele) si fara garantie ca lucrarile nu vor provoca teribile catastrofe financiare sau de alta natura statului roman (adica noi), basescu si toata gasca vor trebui clar legati pentru subminare nationala. trebuie reclamati peste tot, la cedo, oriunde, insa ptoiectul trebuie oprit. o mizerie...
  • -2 (14 voturi)    
    Rar mi-a fost dat sa ascult (Luni, 24 octombrie 2011, 18:20)

    jaffu [utilizator]

    un discurs mai alambicat si mai lipsit de substanta:un amestec de termeni economici insuficient stapaniti impletit cu teorii care contrazic spusele aceluias om cu mai mult sau mai putin timp in urma,asezonat cu "bomboana" de la final!Pacat,mare pacat ca un asemenea om a acces in o asemenea functie!
    • +1 (11 voturi)    
      Romanul se pricepe la toate (Luni, 24 octombrie 2011, 18:40)

      ddsd [anonim] i-a raspuns lui jaffu

      Dupa principiul, romanul se pricepe la toate, presedintele unei tari trebuie sa fie doctor in economie cand rosteste ce a pus pe hartie Isarescu, sa fi terminat Politehnica cand se refera la autostrazi, sa fie fizician cand discuta despre invetitiile in energie etc.

      Mai mult decat atat, nu devine credibil decat atunci cand Merkel si Sarkozy vin la usa presedentiei sa ceara sfaturi pentru zona euro si de ce nu, evolutia cursului euro pe urmatorii ani.

      Personal, gasesc mesajul tau lipsit de forma si continut, doar cuvinte asezate intr-o anumita ordine si asta cu multe greseli gramaticale.
      • -1 (7 voturi)    
        In mod normal (Luni, 24 octombrie 2011, 19:22)

        jaffu [utilizator] i-a raspuns lui ddsd

        nu raspund anonimilor pentru ca lasitatea este trasatura de referinta a acestor ilustri necunoscuti.Pentru tine fac o exceptie si iti spun ca esti mai slugarnic decat prevede legea si ,asa priceput cum esti la toate,nu faci doi bani cand sti din toate cate nimic!Auguri....
    • -2 (8 voturi)    
      pai daca duci lipsa... (Luni, 24 octombrie 2011, 19:17)

      dodu [anonim] i-a raspuns lui jaffu

      de lucruri "lipsite de substanta" "alambicate", cauta articolele lui Lelca, publica de cel putin 2 ori pe zi exact in tema asta... Sau urmareste antena3... are acelasi efect!
  • +1 (7 voturi)    
    Eu cred ... (Luni, 24 octombrie 2011, 18:38)

    Gigi Kent [utilizator]

    ... ca vor fi mariri pe partea de taxe si impozite. Daca prognoza de crestere economica scade, gradul de colectare nu creste, nu scadem pensii si salarii si nu reducem investitii pentru a reduce deficitul mai ramane o singura solutie pe care, ATENTIE, dl Basescu nu o abordeaza deloc - cresterea unor impozite si/sau taxe. TVA-ul nu prea mai are unde sa se duca (maxim +1%) deci ramane mult iubita si stimata cota unica. :)
    • +1 (5 voturi)    
      Ba se aplica metoda de bun simt. (Luni, 24 octombrie 2011, 18:55)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Nu mai sunt bani,nu mai dam la ajutoarele sociale.Sau le dam mai putin.Cat avem.Noroc pentru pensionarii care aveau pensii de 3 lei pana la 30 lei ca le a marit pensiile la minim 350 lei si au fost incluse in sistemul national de pensii.Circa 950 mii de oameni.Mai este si varianta ca cei care au pensii mai mari de ... sa zicem 6ooo lei sa primeasca diferenta peste aceasta suma la o data ulterioara.La fel si cu salariile nefiresc de mari.Se plateste o parte si restul cand se stabilizeaza situatia.Nu-i asa ca-ti place varianta?Nu cred ,dar o vad mai realizabila decat rautatile tale.
      • +2 (6 voturi)    
        Prietene... (Luni, 24 octombrie 2011, 20:29)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui mircea

        ...incearca te rog sa gandesti cu capul tau si nu cu propaganda de partid. Se lupta corifeii Basescu si Boc prin intermediul uneltelor Botis, Lazaroiu si mai nou Sulfina cu ajutoarele sociale, cu pensiile si salariile "nesimtite" samd. de prin Mai 2010. Daca aveau sorti de izbanda o faceau pana acum. De ce as crede ca brusc se va rezolva problema in 2012? Asa, poate mai logic si mai la indemana m-as putea gandi la solutia eficientizarii companiilor de stat cu pierderi. Asta daca ar putea fi lasate din brate vacile de muls fix in an electoral...
  • +1 (7 voturi)    
    E ca la Radio Erevan. Ni s-a luat, nu ni s-a dat (Luni, 24 octombrie 2011, 18:56)

    Leix [anonim]

    Deci cum suna asta ca in 2012 nu se vor taia sau impozita suplimentar pensiile - cand prin lege ele trebuie sa creasca?
    • -2 (4 voturi)    
      taxa suplimentara.... (Luni, 24 octombrie 2011, 19:20)

      dodu [anonim] i-a raspuns lui Leix

      Pai vor creste in conditiile in care guvernul va introduce o taxa suplimetara pe cei care lucreaza.... Ia zi matale, te bagi sa dai niste banuti sa creasca pensiile?
    • -2 (4 voturi)    
      Legea (Luni, 24 octombrie 2011, 19:26)

      Laur_ [utilizator] i-a raspuns lui Leix

      Legea aia e proasta si trebuie schimbata
  • +1 (3 voturi)    
    DIRECTIE GRESITA ORIENTAREA PROASTA (Luni, 24 octombrie 2011, 22:09)

    shhsss [anonim]

    Eu cred ca :
    - ar trebui redusa coruptia prin cat mai multe flagrante la functionarii publici si salariatii statului
    - reducerea evaziunii fiscale care in Romania este pretutindeni in magazinele de cartier, la tarabele si tonetele din piete si la marii angrosisti dar si la producatori .
    - fonduri comunitare de dezvoltare nu cheltuite aiurea pe perfectionari care de care mai ciudate adresate oamenilor deja specializati
    Multe din fondurile comunitare nu produc si nu vor produce nimic.
    - crearea de locuri de munca cu orice pret, chiar si cu costuri
  • +1 (3 voturi)    
    Pai Bulgaria are de castigat de pe urma crizei din (Marţi, 25 octombrie 2011, 8:13)

    .... [utilizator]

    Grecia deoarece mii de firme grecesti s-au mutat la ei. Daca Romania nu poate profita in aceeasi masura e din cauza politicii dezastruoase a guvernului care in loc sa atraga capitalul strain, il indeparteaza si in acelasi timp a distrus si o parte din firmele autohtone.
    Daca tinem cont de faptul ca noi nu suntem in zona Euro si nu participam la programul de ajutorare a Greciei, declaratia presedintelui pare doar o alta minciuna menita sa mascheze cumva dezastrul creat si mai ales pe cel ce va veni. Nu cred ca ultimul imprumut contractat (5 md $) pe care deja Basescu se pregateste sa-l traga va ajuta prea mult economia (poate doar la campania electorala pentru ceva pomeni) daca tinem cont de faptul ca primele 20 md $ nu au adus nici un sprijin la cresterea investitiilor in infrastructura sau crearea de locuri de munca.
    • +1 (3 voturi)    
      asta e si planul (Marţi, 25 octombrie 2011, 10:56)

      qwe [anonim] i-a raspuns lui ....

      guvernul sa distruga tot, sa saraceasca populatia asa incat noi sa acceptam sa dam toate resursele strategice pe nimic, bucurosi in prostia noastra ca "vin investitorii). deja totul e pe fata. de aceea, oricat mi-as dori schimbarea, nu voi vota un psd cu nastase (chiar si neoficial) in spatele partidului: jaful a inceput cu el, probabil ca a primit multa mita pentru asta, asa ca, privind la rece, pe el nu il intereseaza ca cei multi sufera, e doar avid de marire. din pacate, mai toti cei care ajung in polutica sunt fie corupti deja, fie coruptibili. va fi greu sa iasa la suprafata un adevarat lider caruia sa ii pese de Romania... insa nu imposibil.