Seful DLAF lanseaza un avertisment: Pentru anumite persoane vin vremuri foarte grele

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Vineri, 19 octombrie 2012, 12:24 Economie | EuROfonduri

Seful Departamentului de Lupta Antifrauda (DLAF), Claudiu Dumitrescu, a criticat dur modul in care sunt remediate disfunctionalitatile privind procedurile de evaluare si selectie in cadrul POSDRU. "In ultimii ani, am constatat modul greu al autoritatilor de management de a raspunde la anumite deficiente si cat de greu sunt remediate disfunctionalitatile", a spus Claudiu Dumitrescu, facand referire in special la POSDRU. Dumitrescu a lansat si un avertisment public: Pentru anumite persoane vin vremuri grele (...)Sunt persoane care protejeaza alte interese decat cele legale!. Claudiu Dumitrescu este unul dintre candidatii inscrisi pentru sefia Directiei Nationale Anticoruptie.

Declaratiile au fost facute in cadrul conferintei "Problematica suspiciunilor de frauda si a conflictului de interese in domeniul achizitiilor publice aferente proiectelor finantate din instrumente structurale", organizata de Ministerul Afacerilor Europene.

Rapoartele Autoritatii de Audit privind Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane (POSDRU) au fost tinute in sertar in perioada 2009-2011, a mai spus Dumitrescu. Potrivi acestuia, o cauza a deficientelor din sistem este schimbarea frecventa de ministri la Ministerul Muncii. "Dar faptul ca in doi ani de zile Ministerul Muncii a avut 6 sau 7 ministri se vede de-abia acum. Acest program operational este blocat total', a spus Dumitrescu, la o conferinta pe tema fondurilor europene", a preizat seful DLAF.


Citeste mai multe despre   


















Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

4630 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Programe fara finalitate (Vineri, 19 octombrie 2012, 12:38)

    motanu_ranjila [utilizator]

    Chiar si de-ar fi pe bune programele de dezvoltare profesionala, tot n-ar avea rezultat cata vreme sunt prea putine companii care sa ofere locuri de munca pentru proaspetii instruiti.

    Guvernul, oricare-ar fi el, ar trebui sa se axeze pe crearea unor conditii mai bune de afaceri pentru intreprinzatori mari si mici si d-abia pe urma sa asigure specializarea pe diferite domenii.
  • +3 (3 voturi)    
    Oare din cauza cui?! (Vineri, 19 octombrie 2012, 12:54)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    De cand sunt blocate aceste fonduri?
    Ponta, guvernam si noi ceva?
    Mai plagiem si noi ceva?
    • -5 (5 voturi)    
      De cind (Vineri, 19 octombrie 2012, 14:06)

      miguelito [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      au matrasit oamenii lui Boc fondurile europene
    • -4 (4 voturi)    
      Blocate cam din Mai (Vineri, 19 octombrie 2012, 14:14)

      titirica [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      Mai fa un calcul matale cine a praduit toate aceste fonduri. Cine era la putere pana in Mai?
    • 0 (0 voturi)    
      Lui titirisca si pielito (Vineri, 19 octombrie 2012, 15:28)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      De ce aveti minusi?
      Probleme de perceptie, amici?
      Control si medicatie de specialitate la neurologie si apoi la psihiatrie!
      Succes... girls!
      • -1 (1 vot)    
        Minusurile (Vineri, 19 octombrie 2012, 19:50)

        miguelito [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        sint date de membrii si simpatizantii partidului care a facut magariile si care, mai nou vad ca au inceput sa se dea in vileag unul pe altul :))
        • 0 (0 voturi)    
          Minusurile ... (Duminică, 21 octombrie 2012, 21:36)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

          ... sunt date de oamenii au cat de cat memorie, si care-si aduc aminte ca abia bine dupa intrarea in functie a guvernului Ponta a venit avertisment de la Bruxelles ca au aparut nereguli majore in gestionarea banilor respectivi, asa ca platile se vor bloca.

          Mai exact, Ponta a intrat in functie pe 7 mai, si primul avertisment formal de la Bruxelles a venit pe sfarsitul lu' august/inceputul lu' septembrie. Adica in nici patru luni Ponta a reusit sa duca absorbtia la zero, de unde guvernul Boc reusise cu chiu cu vai s-o dubleze, fata de cum a gasit-o.
  • +2 (2 voturi)    
    POSDRU - Vaca de muls (Vineri, 19 octombrie 2012, 13:43)

    AdrianCalin [anonim]

    POSDRU a fost și cred că încă mai este o vacă de muls. Problema este că nu prea ai cum să măsori ce s-a întâmplat în aceste proiecte pentru că toată lumea declară că a fost într-o sală de training. Toți au luat 10. Pentru alte proiecte din POSDRU care nu țin neapărat de training situația este asemănătoare, s-au luat bani pentru reintegrarea foștilor pușcăriași, de exemplu. Du-te și verifică cum s-au reintegrat foștii pușcăriași... adică cheltuieli mai mari să verifici decât proiectul în sine (am dat un exemplu de proiect, nu știu dacă există în realitate). Pentru câți bani s-au învârtit aici ar fi fost mult mai nimerit să se creeze un centru național pentru coordonarea activităților de pregătire a adulților, așa cum sunt în companiile mari care folosesc sisteme complexe de pregătire, evaluare și raportare. Cu o zecime din banii alocați s-ar fi rezolvat totul... Sunt curios câți politicieni au avut nevestele angajate consultanți pe proiecte europene... cred că foarte mulți.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu-i chiar asa (Duminică, 21 octombrie 2012, 21:40)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui AdrianCalin

      Cheltuirea banilor veniti de la UE e verificata la sange, si chiar conditiile de acordare a unor finantari sunt uneori absurde.

      Problema e ca atunci cand se intalneste birocratia greoaie dar cu sens de la Bruxelles cu birocratia idioata si total lipsita de sens de la noi, iese ce-a iesit.

      In alta ordine de idei, finantarea de la Bruxelles vine doar daca si statul roman sau cel care capata finantarea contribuie cu o suma semnificativa la proiect. Cum in proiecte cu bani europeni e foarte dificil sa furi, gandeste-te si tu ce motivatie exista pt. oamenii din administratia de stat sa se ocupe cum trebuie de proiectele din bani europeni.