Crearea superministerului lui Sevil Shhaideh inseamna revizuirea intregului cadru procedural pentru fondurile europene

de CZ     HotNews.ro
Marţi, 21 februarie 2017, 17:19 Economie | EuROfonduri

Sevil Shhaideh
Foto: Agerpres
Romania este nevoita sa-si revizuiasca intregul cadru procedural pentru absorbtia fondurilor europene dupa ce fostul Minister al Fondurilor Europene a fost inghitit de Ministerul Dezvoltarii Regionale, pentru a crea noul minister condus acum de vicepremierul PSD Sevil Shhaideh.

"Preluarea activitatii din domeniul fondurilor structurale si de investitii de catre MDRAPFE implica revizuirea cadrului procedural cu privire la sistemul de management si control al programelor gestionate, activitate aflata in curs de finalizare. Ca urmare, MDRAPFE a asumat data de 30 aprilie a.c. ca termen limita de transmitere a pachetelor de documente catre Autoritatea de Audit" - recunoaste Miniterul Dezvoltarii Regionale, Administraiei Publice si Fondurilor Europene, condus de Shhaideh.

Potrivit unui comunicat al institutiei, acest minister isi mai propune ca pana la 1 iulie 2017 sa fie acreditate toate autoritatile de management ale programelor europene destinate Romaniei, proces necesar decontarii de catre Bruxelles a cheltuielilor efectuate de Romania in proiectele europene 2014-2020.

In prezent, 3 autoritati de management sunt desemnate.

"Reorganizarea Ministerului s-a realizat cu scopul accelerarii absorbtiei fondurilor europene. Astfel, am inclus in fisele de post pentru  personalul alocat autoritatilor de management criterii de performanta. Fiecare angajat cu atributii in domeniu are, si este o premiera, obiective si termene clare de respectat. In felul acesta, reusim sa motivam si sa responsabilizam intregul aparat si sa ne respectam angajamentele luate", a declarat viceprim-ministrul Sevil Shhaideh la inceputul intalnirii" - a spus Shhaideh, marti, dupa ce s-a intalnit cu oltan Kazatsay, director general adjunct al Directiei Generale Ocuparea Fortei de Munca a Comisiei Europene.


Citeste mai multe despre   



















Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

7469 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Nu vor statistici clare... (Marţi, 21 februarie 2017, 17:23)

    fit [utilizator]

    ... ca sa nu se mai inteleaga nimic.
  • +6 (8 voturi)    
    Tanti Sevil (Marţi, 21 februarie 2017, 17:31)

    mitg [utilizator]

    Sper ca stii ca OLAF ("DNA-ul UE") o sa te cam mazileasca daca furi si n-o sa ai scapare, nu?
    • +3 (5 voturi)    
      Da o laie (Marţi, 21 februarie 2017, 17:59)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      OLAFul doar zice Romaniei sa dea banii inapoi si sa ramana cu baguba (adica tot noi platim).
      Sufletul anchete penale.
  • +12 (12 voturi)    
    Strainii vor sa ne fure tara... (Marţi, 21 februarie 2017, 17:36)

    dexpropriat [utilizator]

    Unde e populimea rosie sa strige acum ceva de bine despre psd?!?
    • -13 (13 voturi)    
      po-pulimi (Marţi, 21 februarie 2017, 18:46)

      Irina25 [utilizator] i-a raspuns lui dexpropriat

      Populimea rosie, dar si celelalte populimi, au vazut unde au ajuns fondurile europene: la Videanu, Udrea, Andronescu etc. Poti sa-i condamni ca s-au saturat de UIE?
      • +5 (5 voturi)    
        adica daca cineva iti fura (Miercuri, 22 februarie 2017, 2:29)

        cladob [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

        10 mii de EUR renunti la salariul in EURO? nu mai vrei sa vezi bani EURO? Si daca foarte probabil a doua oara vei fi furat, de data asta insa 50 de mii de RON, te vei satura de aceasta bancnota ?..

        Eu in locul tau as cauta hotul, hotii.. si as fi mai precaut, luand masuri in plus, ca asa ceva sa nu se mai intample..

        Dumnezeu iti da dar nu-ti baga si in buzunar. Sa alegem candidati care nu sunt penali. Dupa alegeri e inainte de alegeri. sa cerem audieri. sa protestam cand ei politicienii deviaza de la valorile noastre..
    • +5 (5 voturi)    
      Hotz News Flash (Marţi, 21 februarie 2017, 19:21)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui dexpropriat

      .... 36 de mld de euro pe mana primei alegeri a lu' nea draq ...

      sa le imparta primariilor ... Tiliormanu , bugiet mai mare decat toate judetzili din Moldova la un loc ...

      ... antrenata bine de mazarichea si de constantin nicusorescu din C-ta ...

      ... coafura si figura spun clar despre ea : "- Nu, nu mi-am dorit niciodata caciula de vulpe polara falsa, eu mereu am vrut de aia adevarata ... "

      ... daca grajdeanu, acest nou menestrel al politicii romanesti , cu atitudini de ludovic orban, ci nu ea era prima alegere a lui nea draq, el ar fi fost prima propunere respinsa ...

      Vai de noi daca ii mai lasam macar si o zi.

      Dar romanul # rezista.

      Oare armata ar trage in noi / daca dam in javre cu un pietroi ?
  • +10 (10 voturi)    
    dupa ce 2014 si 2015 ponta si ai lui nu au facut (Marţi, 21 februarie 2017, 17:45)

    ty [utilizator]

    mai nimic pentru atragerea fondurilor europene acum vor sa schimbarea "intregului cadru procedural pentru fondurile europene"? Si cand au de gand sa absoarba alea 40 miliarde euro?
    Astia chiar nu se pricep la nimic? Au facut ministerul ala de vreo 10 ori cat a lui Udrea si acuma vad ca-i rau?
  • +7 (7 voturi)    
    Dupa ce (Marţi, 21 februarie 2017, 18:20)

    rutger [utilizator]

    am pierdut 4 ani din septenalul 2014-2020 (anu' asta e ca si gata !!) ne apucam sa inlocuim personalu' cu ai nostrii pesedei cu diplome multe si carte putina !! La sfarsit, iar ne dam cu tesla-n c....ie ca avem absorbtie mica !! Iar Comisia ne mai da in cap si cu un audit feroce, asha ca o oportunitate, vorba unui clasic inca liber pe strada !!
    • +2 (2 voturi)    
      in plus ministrul Sevil Shhaideh (Marţi, 21 februarie 2017, 19:00)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui rutger

      „Am început anul 2017 foarte activ. Încă din primele zile, am stabilit ce avem de făcut ca să recuperăm întârzierile legate de fondurile europene. Tot ceea ce nu s-a făcut anul trecut încercăm sa facem noi în câteva luni, astfel încât la finalul anului să avem sume de rambursat de la Comisia Europeană de 5,2 mld euro."

      http://www.mdrap.ro/comunicare/presa/comunicate/comunicat-de-presa-4412

      se lauda cu nerealizarile de "anul trecut". Denigrare din initiativa proprie sau impusa de dragnea ?
  • +7 (7 voturi)    
    care sunt cele 3 autoritati de management ? (Marţi, 21 februarie 2017, 18:44)

    cladob [utilizator]

    "In prezent, 3 autoritati de management sunt desemnate"

    cand au fost ele desemnate ? unde se pot afla informatii despre activitatea lor ?
  • +3 (3 voturi)    
    populistii,oportunistii... (Miercuri, 22 februarie 2017, 8:30)

    astronaut [utilizator]

    la comanda , inventatorii ''mersului pe bicicleta'', sterg cu buretele tot ce a facut bun pentru tara guvernul Ciolos in acest domeniu si nu sunt putine fata de ce a lasat Mitomanul , doar si pentru simplul motiv CA ASA VOR MUSCHII LOR adica ai lui DRACNEA !! Cum dracu se face ca nu sunt in stare sa mearga pe aceeasi ''carare'', cand se demonstreaza ca E BINE CUM A PROCEDAT PRECEDENTUL , de ce trebuie de fiecare data reinventat ceva , sa nu-mi spuna nimeni ca Dracnea se pricepe mai bine in domeniu acesta decat Ciolos !!
    S adea Dzeu Dracneo sa nu reusesti si nu vei reusii pentru ca procedurile tale nu sunt in concordanta cu cele EU si o sa bati pasul pe loc cu ABSORBTIA si sa te vedem dupa'' cum o sa-ti scoti camasa ''!TAMPITILOR !!