Compania Nationala de Drumuri si Autostrazi: "Cei 4 km de autostrada reprezinta un mit. Efectiv, s-au realizat 66 kilometri in ultimii 4 ani"

de I.M.     HotNews.ro
Marţi, 30 septembrie 2008, 19:11 Economie | EuROfonduri

In total, Romania are 273 de kilometri de autostrada, din care 66 au fost realizati in ultimii patru ani. Acum se afla in lucru 180 de kilometri iar anul viitor se vor incepe lucrarile la alti 1.300. Ar trebui sa renuntam la mitul cu "numai 4 kilometri de autostrada", a declarat Stefan Szobotka, director de comunicare al Companiei Nationale de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania.

Pentru a atrage fonduri structurale europene, Compania de autostrazi a depus la Ministerul Transporturilor cereri de finantare pentru trei proiecte de autostrazi, prin care se solicita finantare de 500 milioane de euro, si alte proiecte pentru centuri ocolitoare ale oraselor, in valoare de 77 milioane de euro, a declarat reprezentantul CNADNR.

Acestea sunt in evaluare la Ministerul Transporurilor si urmeaza sa fie transmise Comisiei Europene.

Szobotka sustine ca pana la inceputul anului viitor proiectele pot fi aprobate si chiar pot fi acordate primele plati de catre Comisia Europeana.

Sumele solicitate reprezinta 75% din valoarea proiectelor, urmand ca restul de 25% sa fie asigurati din fonduri nationale. 




















Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

3102 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Pai... (Marţi, 30 septembrie 2008, 19:28)

    Drumetul [anonim]

    Pe undeva asa este. Asta cu 4 km este exagerat, pentru ca in lucru se afla mult mai multi km, iar asfaltarea cred ca reprezinta mai putin de 10% din efort. Acu ce o sa se intample, o sa vina altii la putere si viitorii km de autostrada care vor fi destul de multi si or sa se dea in folosinta la anu o sa fie revendicati de cei noi. Nu imi place nici de unii nici de altii si sunt de acord ca se lucreaza prea greu, dar daca e sa criticam cat s-a facut, hai sa tinem cont si de ce se afla in lucru.
  • +5 (5 voturi)    
    Nesimtitul de Stefan Szobotka (Marţi, 30 septembrie 2008, 19:52)

    RAz [anonim]

    Ne persifleaza pe fata. Ca si cum diferenta intre 4 si 66 km este una URIASA!!!
    Pai cu banii de la UE, orice alta tara din Europa ar face cel putin 600 km in 4 ani nu 66, bai nesimtitule!

    Normal ca la noi merge greu, ca intai trebuie sa cumparati voi terenurile pe unde trec autostrazile si apoi sa le vindeti de 3x mai scump!!!
    Nu v-ar mai rabda Dumnezeu de hoti si nesimtiti!
    • 0 (0 voturi)    
      Sau nu.... (Joi, 2 octombrie 2008, 21:38)

      mihnea [anonim] i-a raspuns lui RAz

      Cu banii de la UE astia au demarat o multime de proiecte si au recuperat intarzierile pe care le avem multumita lui base. Sau tu crezi ca drumurile se fac asa, vine cineva si zice: ia pune ma niste asfalt aicea?
  • +3 (3 voturi)    
    Cata nesimtire (Marţi, 30 septembrie 2008, 20:16)

    Daniel [anonim]

    As fi vrut sa zic ca rar intalnesc atata nesimtire dar mie teama ca nu e asa rara. In alte tari se termina autostrazi de sute de kilometri intr-un an si la noi e problema ca nu sunt 4, sunt de fapt 66 de km. Am o greata enorma fata de acesti oameni care incaseaza o gramada de bani DEGEABA. In plus mi se pare o NESIMTIRE crasa sa vorbesti asfel cand ai toate conditiile sa faci sa mearga treaba, dar asa e cand e de stors statul ( a se citi contribuabilii) de bani, de ce sa ne grabim??? Oare oamenii astia inteleg conceptul de respect? Eu unul mi-as concedia un director de comunicare care in loc sa explice clar de ce avem doar atatia kilometri de autostrada sa arunce cu explicatii ca la gradinita... De ce naiba in alte tari se poate si la noi, nici macar acum cand avem si bani si chiar sunt si necesare?
    • -1 (1 vot)    
      de acord... (Marţi, 30 septembrie 2008, 21:50)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      ok... sunt de acord ca in alte tari exista o infrastructura net superioara Romaniei... dar nici la ei nu curge mierea pe sosele. Hai sa nu ne mai uitam la altii si sa facem ce e bine pentru noi... nu ce merge bine la altii. Eu propun sa aplice politia rutiera legea la litera si se vor gasi bani si de autostrazi + ca se va rezolva si probelema traficului rutier infernal... sunt prea multe permise pe cap de locuitor :)
  • +1 (1 vot)    
    RIDICOL (Miercuri, 1 octombrie 2008, 0:39)

    cinic [anonim]

    Eu sunt singur ca daca ne apucam sa masuram ceea ce au raportat astia nu ne ies 66km de autostrazi nou construite in ultimii 4 ani.

    Oricum ca sunt 4 km, ca sunt 66 km ca sunt o suta km totusi e ridicol pentru un Guvern serios sa vina si sa ne prezinte astfel de cifre la o tara cu polulatia Romaniei!

    Oameni buni astia isi bat joc de noi. Ma si mir ca nu isi dau seama ca isi bat joc si de ei in acelasi timpe de rudele si de falimiile lor. Cu totii stam sa ne sufocam in trafic fiindca acesti baieti destepti care ne conduc nu au nici cea mai mica viziune cu privire la ce trebuie sa faca ca sa dezvolte ROMANIA!
    Tara asta are nevoie de drumuri ca sa poata atrage investitii importante din partea firmelor occidentale care pot gasi personal cu chef de munca si pe bani putini.
    DRUMURILE SUNT MAXIMA PRIORITATE!
    Nu invatamantul, Nu sanatatea, Nu salariile profesorilor. Hai sa amanam pomeniile electorale si cu banii aia sa facem in 2,5 ani drumuri serioase in tara asta. Apoi va urma un bum economic, mai multi bani l abugetu de sta si pentru celelalte prioritati.\
    La ce bun sa investesti in sanatate cand mortii or schiloditii de pe drumurile patriei aduna cifre mai mai decat cei care sunt bolnavi de cancer.
    Faceti ceva insensul asta. Veti salva mai multe vieti si veti avea mai multi bani economisiti dina amputari fizio etc toate alea si cetateanul de rand va avea o satisfactie mai mare.

    Si Doamne trezeste-l pe Geoana din aberatiile lui de douazecide mii de euro la capsunari. Mama lui de nesimtit! Ani de zile nu plec din tara de ca patriot ca speram ca politicienii o sa devina mai capabili si sa dibuiasca jocul economic capitalist. Vad ca m-am inselat urat de tot.
    Singural lor strategie e mita si minciuna.
  • +1 (1 vot)    
    asa zise autostrazi (Miercuri, 1 octombrie 2008, 8:53)

    MNU [anonim]

    poate ca alea sunt autostrazi pentru 'badea Gheorghe" de la coada vacii... in Romania NU EXISTA autostrazi. Autostrazile nu sint simple drumuri cu 2x2 benzi... pentru a se numi autostrazi un drum trebuie sa aiba MUUULT MAI MULTE "accesorii"... acum (in anul 2008) au mai aflat si romanii cum trebuie sa arate o AUTOSTRADA.
    In concluzie... nesimtitul ala de directoras de "companie de poteci asfaltate" are dreptate cu mitul... AUTOSTRADA IN ROMANIA ESTE UN MIT !!!
  • +1 (1 vot)    
    groparii (Miercuri, 1 octombrie 2008, 10:22)

    Mia [anonim]

    am umblat si eu vara asta pe soselele patriei spre Ungaria si este evident ca aceasta Companie de autostrazi si drumuri nationale (!) este criminala, a se vedea de pilda drumul pe Huta, este o Companie care isi exhiba hotiile intr-un mod criminal, ne pagubeste in toate sensurile (distruge masinile si marfurile transportate, imaginea Romaniei, motivatia de a investi aici, motivatia de a spera ca Romania va fi odata o tara fara hoti in functii babane), induce un sentiment de inferioritate cronica fata de alte tari care isi ingrijesc soselele si oamenii
  • 0 (0 voturi)    
    cine e Stefan Szobotka??? (Miercuri, 1 octombrie 2008, 11:32)

    fiu [anonim]

    Cine stie
    Stefan Szobotka este oare fiul lui Smaranda Enache din Tg.Mures,care ne bintuie cu Liga pro Europa si cu alte abureli??? si avioane????.
  • 0 (0 voturi)    
    nesimtire si ipocrizie (Miercuri, 1 octombrie 2008, 12:01)

    Stapanu [utilizator]

    ... ce-ar mai fi de adaugat? Spuneti-mi si mie o singura figura decenta din aparatul guvernamental actual din Romania! Sau unul la care sa exclamati: bai, asta chiar vorbeste responsabil!
    Avem crestere economica si cresterea aia (cat o fi in valoare absoluta?) e risipita in scop electoral pe pomeni sociale generatoare de inflatie, in dauna infrastructurii. Rezultat previzibil, daca Guvernul roman a ajuns reprezentantul milogilor, indiferent de ce factura sunt acestia. Un guvern de milogi, pentru milogi.