VIDEO Mugur Isarescu, despre Oltchim: Un esec e un esec. FMI nu ne-a cerut sa finalizam privatizarea

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 27 septembrie 2012, 16:28 Economie | Finanţe

Mugur Isarescu, guvernatorul BNR
Foto: Constantin Barbu / HotNews
Guvernatorul BNR, Mugur Isarescu, a declarat ca un esec al privatizarii Oltchim nu va da un semn bun pentru investitori, dar a amintit ca FMI nu a impus drept criteriu finalizarea vanzarii combinatului, ci demararea procesului, mai ales ca mediul economic extern nu este favorabil, transmite Mediafax.

Dan Diaconescu a castigat licitatia pentru preluarea a 54,8% din actiunile Oltchim, dupa ce a oferit vineri suma de 203 milioane de lei, cel mai mare pret, pentru titlurile detinute de stat.

Premierul Victor Ponta a declarat, luni, intrebat daca a discutat cu FMI o derogare pentru reluarea privatizarii Oltchim peste sase luni, ca Fondul a transmis ca a fost foarte important de dat semnalul de vointa politica pentru a face privatizarea.

"Cei de la FMI ne-au spus foarte clar ca era important de dat semnalul de vointa politica pentru ca, pana acum, in ultimii ani au fost mintiti de fiecare data. Problema Oltchimului nu a a parut in vara asta. Problema Oltchimului care este in pierdere si primeste mereu bani de la stat este din 2007, prima data, dar in 2009 s-a accentuat", a spus Ponta, intrebat daca a discutat cu FMI despre amanarea privatizarii Oltchim pentru inceputul anului 2013, solicitand o derogare in acest sens.

Ponta a spus ca Guvernul sau a dat dovada de vointa politica, aratand ca FMI va sprijini Executivul sa continue privatizarea Oltchim.














Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

33405 vizualizari

  • +11 (17 voturi)    
    Doctore ... ti-ar doctoratu' (Joi, 27 septembrie 2012, 16:55)

    Pop1 [utilizator]

    Cu alte cuvinte ... bai Doctore ... nu trebuia decat sa dai semnalul ... nu te grabea nimeni sa faci un caiet de sarcini competent ... dar esti un Pacalici
    • +4 (6 voturi)    
      da, dar.... (Joi, 27 septembrie 2012, 19:11)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Pop1

      ......este un pacalici cu bani. Daca facea doar "initierea", ramanea doar pacalici.
  • +8 (12 voturi)    
    Prima privatizare "la misto" (Joi, 27 septembrie 2012, 17:05)

    Vladynica [utilizator]

    Tare si Isarescu , FMI n-a cerut finalizarea vanzarii,a zis hai, fiecare cat baga, 5 E, 43 Mil E, oricum e la vrajeala! Castiga dupa alegeri cine trebuie!
  • +23 (29 voturi)    
    paiatelor (Joi, 27 septembrie 2012, 17:14)

    hmara [utilizator]

    Respectarea Constitutiei - esec
    Fonduri europene - esec
    Atragere investiitii starine - esec
    Credibilitate externa - esec
    Reducere somaj - esec
    Control curs valutar - esec
    Control deficit bugetar - esec
    ..............
    Privatizarea Oltchim - esec
    Nici macar lovitura de palat nu v-a reusit, asa sunteti de neghiobi.
    Cam multe execuri pentru nici 5 luni de guvernare asa-zisa.
    • +15 (17 voturi)    
      +1 (Joi, 27 septembrie 2012, 17:52)

      Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      Asta e, asta a vrut majoritatea, asta inghitim, si probabil asta o sa vrea si la parlamentare...se pare ca memoria sociala e de scurta durata de nu realizeaza ca PSD e un pericol ai mare decat PDL (nu ca ar fi si ala bun), dar se presupune ca alegi raul mai mic din politica
      • +6 (6 voturi)    
        treaba e ... (Joi, 27 septembrie 2012, 21:03)

        tudorica [utilizator] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

        ca nu prea asta a vrut majoritatea dar s-au mutat parlamentarii traseisti dintr-o parte intr-alta, asta mi se pare mie strigator la cer ... votezi pe unii iar apoi te pomenesti ca trec la ceilalti.
    • +16 (16 voturi)    
      sunteti nedrept..... (Joi, 27 septembrie 2012, 19:20)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      ....enumerand doar esecurile. Ar trebui amintite si realizarile, ca de exemplu au reusit sa scumpeasca alimentele, combustibilii, electricitatea etc.
      Au reusit sa ne faca de ras in CE, sa ii pacaleasca din nou pe ingramaditii la pomana, sa ne minta zilnic si sa reziste mereu la putere chiar daca au in frunte un mare plagiator. Nu avem loc aici pentru enumerarea multelor realizari marete.
      Asa ca, va rog ca alta data sa fiti impartial.
    • -6 (6 voturi)    
      8 ani versus 3 luni. (Joi, 27 septembrie 2012, 19:45)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      Cugeta.
      Si numai bea fara apa.
      • +5 (5 voturi)    
        exact (Joi, 27 septembrie 2012, 21:15)

        slice_of_life [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

        la asta ma gandeam si eu. Astia au realizat in 3 luni ce n-au reusit ailalti in 8 ani. Sa ne intoarca in timp cam pe la vremea mineriadelor. Da tu nu stii, ca esti mic...
        • -2 (2 voturi)    
          In 120 zile.... (Vineri, 28 septembrie 2012, 13:40)

          cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui slice_of_life

          Nu darami decat castele de nisip considerate forte de vindeni,nutzici,etc..
          S-a stiut ce este acolo.
          Solutii=vax.
          Si las-o cu ala micu".Seful tau,capitanul se pupa pe bot in FSN cu papa ilici.
          Si el a lasat sa ajunga minerii in Buc.
          Apropos...stii cum s-a numit primul ziar "liber" impartit in P-ta Romana in 25.12.1989?
          Eu il am,rectorul de atunci al ASE,d-l Alexandru Puiu il are,direct de la sursa..
          Te rog eu,scrie de eba...
  • +13 (17 voturi)    
    Ponta - Pinocchio al Romaniei (Joi, 27 septembrie 2012, 17:14)

    Gryphus [utilizator]

    Ponta si propaganda USL din "presa" au mintit zile in sir ca FMI a cerut vanzarea Oltchim de urgenta si ca PNL si PSD nu au nicio vina pt acest circ ridicol.

    Marea problema e ca multi oameni ii cred
    • -5 (5 voturi)    
      Dar ani.... (Joi, 27 septembrie 2012, 19:48)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      De neputinta si ascunzisuri???
      8 ani* 365 zile#3 luni*30 zile...
      Asta daca pricepi...
  • +10 (10 voturi)    
    Eu nu inteleg (Joi, 27 septembrie 2012, 17:49)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Cum dejectia aia de dihor a ajuns sa liciteze si nimeni sa nu isi dea seama ca doar se prosteste in cel mai penal mod posibil....pai ce te puteai astepta de la un om care se lasa bagat in tomberoane in emisiunile lui...numai circ

    Nu spun ca celelalte oferte erau solide, clar nu erau, si probabil guvernul in frunte cu plagiatorul trebuia sa dezvolte o solutie mai atractiva pentru achizitie, dar era evident ca " omul poporului" fumase etno si se prostea aiurea....acu Poanta sa inghita scaderea in sondaje
    • +1 (1 vot)    
      Corect (Vineri, 28 septembrie 2012, 10:12)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      si oare de ce nu i s-au cerut lui DD garantii privind suma oferita de el , o analiza a solvabilitatii lui, etc, cind se stia ca e dator cu 1,5 mil euroi si ca e urmarit penal ? sa fie doar incompetenta ?!
  • +5 (7 voturi)    
    Dihor? (Joi, 27 septembrie 2012, 18:48)

    Zzzmara [utilizator]

    Te rog nu mai jignii dihorii. Protectia animalelor sa se sesizeze!
    • 0 (0 voturi)    
      trecem cu vederea (Duminică, 30 septembrie 2012, 0:06)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui Zzzmara

      Hai să-l iertăm că nu s-a luat de dihori ci numai de excrementele lor :) Şi a făcut-o într-un scop nobil.
  • 0 (0 voturi)    
    Pierderi firme sustinute de stat (Vineri, 28 septembrie 2012, 10:52)

    Re [utilizator]

    Firma germana volkswagen a functionat câțiva ani cu pierderi fiind susținută de statul german.
  • 0 (0 voturi)    
    Pila (Vineri, 28 septembrie 2012, 11:02)

    Katalin505 [utilizator]

    Nu e prima data cind Bula nu intelege din nimic din ce i se spune..Gindesti ca e turc.Una aude, alta intelege.Pentru Cacarau a trebuit traducator in engleza.Bula asta are nevoie de traducator din romina in romina.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce inseamna guvernatorul BNR? (Vineri, 28 septembrie 2012, 15:05)

    tedycv [utilizator]

    Ponta nu-l cunoaste pe Guvernatorul BNR si nici nu-l baga in seama. A declarat lucrul acesta cu cateva saptamani in urma. Treaba aia cu vointa politica baronii USL o inteleg doar daca vine de la Ponta sau de la Antonescu.
    FMI-ul sa stea la el acasa si sa nu ne dea noua lectii. NU NE VINDEM TARA! O DAM PE GRATIS!