Tigarile se scumpesc de la 1 aprilie

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 19 februarie 2013, 16:22 Economie | Finanţe

Nivelul accizei totale pentru tigarete, valabil pentru perioada 1 aprilie 2013-31 martie 2014, va fi majorat de la 79,19 euro/1.000 tigarete la 81,78 euro/1.000 tigarete.

In acelasi timp, nivelul accizei specifice, exprimata in echivalent euro /1.000 de tigarete, va fi fixat la 56,71 euro/1.000 tigarete, in baza unei hotarari aprobate in sedinta de marti a Guvernului, citata de Mediafax.

 Guvernul a decis recent sa decaleze cu trei luni calendarul de crestere a accizelor la tigarete, astfel incat majorarea sa fie aplicata in fiecare an de la 1 aprilie, nu de la 1 iulie ca in prezent, procedura care sa fie mentinuta pana in anul 2017 inclusiv, pentru a genera incasari suplimentare la buget.













Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1837 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Doar atat ? (Marţi, 19 februarie 2013, 16:43)

    andreiu [utilizator]

    La tigarile electronice cand au de gand sa mareasca accizele ? :)
  • +2 (2 voturi)    
    bravos..... (Marţi, 19 februarie 2013, 16:49)

    translativus [utilizator]

    ....ati uitat sa puneti si o taxa de mediu, stiind ca tutunul are doar menirea de a scoate fum.
    Ce urmeaza ?
    • 0 (0 voturi)    
      ce urmeaza... (Marţi, 19 februarie 2013, 21:06)

      paraipan [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      vom purta o stea maronie pe piept pentru ca cei ce vor sa moara sanatosi sa se poata feri de noi pe strada.
  • +4 (4 voturi)    
    liber la fumat (Marţi, 19 februarie 2013, 16:53)

    un dac [utilizator]

    in curand ponta ne va indemna sa fumam mai mult, ca au nevoie de bani la buget. sa lasam aerul conditionat in priza nonstop ca sa manance si remus borza o paine, sa varsam bere pe jos ca si acolo au scumpit si, daca nu ne place, sa trimitem plicuri de bani direct la guvern, fiecare cat poate sa dea. asa defineste el nationalismul.
    ba ponta, luati macar panourile alea mincinoase din campanie, ca unele inca mai zac pe strazi, cu ce o sa faceti si ce o sa dregeti. e prea pe fata.
  • +7 (7 voturi)    
    sa-mi explice cineva... (Marţi, 19 februarie 2013, 16:58)

    ampersand [utilizator]

    Pe ce se duc banii din taxele astea suplimentare? Se spune ca pe tratamentul medical al fumatorilor - nu? povara sociala, blablabla. Eu fumez de aproape 30 de ani si, cum n-am fost niciodata internat in spital, sunt curios daca banii ce i-am platit prin acest impozit suplimentar toti acesti ani s-a regasit in conditii spitalicesti mai bune pentru cei care au avut nevoie. Sau, ca de obicei, acesti bani au destinatii dubioase, gen cresterea numarului de alesi la 600, infiintarea unui post de ministru al romanilor de pretutindeni, al supravegherii cresterii debitului Dambovitei, al imbunatatirii parcului auto al guvernului, samd...
    • +1 (1 vot)    
      Simplu: (Marţi, 19 februarie 2013, 18:50)

      TimantiusRaptor [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      Toți banii se duc pe FURT!
      Că altminteri de ce se mai chinuie lumea să ajungă la guvernare? Doar nu crezi că de dragul țătișoarei și din amor față de popor (că doar nu suntem cretini!)
  • 0 (0 voturi)    
    MACAR... (Marţi, 19 februarie 2013, 20:02)

    schroedinger [utilizator]

    De-ar fi la fel ca cele din vest, ca rahaturile astea care le vand in Romania sunt facute din buruieni nu din tutun!
  • 0 (0 voturi)    
    1 Aprilie (Marţi, 19 februarie 2013, 21:13)

    V.R. [utilizator]

    Mi-e teama ca nu se vor scumpi doar tigarile pe 1 Aprilie.

    Vorba americanilor: the joke's on us! Noi vom fi cei pacaliti de catre guvern - ca de obicei!