Chitoiu: Banii in plus pentru pensiile militare, gasiti la ministerele de resort. Plata se poate face din 2014

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 mai 2013, 14:25 Economie | Finanţe

Daniel Chitoiu
Foto: AGERPRES
Vicepremierul Daniel Chitoiu a declarat, sambata, ca sumele de bani in plus necesare pentru a acoperi diferenta de 10% retinuta pensionarilor militari au fost identificate in bugetele ministerelor de resort, el aratand ca plata efectiva se va putea face de la 1 ianuarie 2014, potrivit Mediafax.

"Acum o luna am inaintat un punct de vedere al Guvernului catre Parlament in care am spus ca avem sumele de bani in bugetele ministerelor de resort, de linie, astfel incat sa poata fi platite aceste pensii incepand cu 1 ianuarie anul viitor", a declarat Daniel Chitoiu.

Premierul Victor Ponta declara pe 16 aprilie ca in anul 2013 Guvernul nu are sursa de finantare pentru rezolvarea problemei pensiilor militare, el aratand ca ministerele Apararii si de Interne cauta ca din fondurile pe care le au deja la dispozitie sa faca o realocare pentru acestea.

Guvernul a avizat favorabil proiectul legislativ privind plata pensiilor militare recalculate la nivelul din decembrie 2010, dar cu conditia ca legea sa fie aplicata din ianuarie 2014.

Proiectul legislativ a fost depus in luna martie la Parlament de catre mai multi deputati si senatori, printre care Gabriel Oprea, Corneliu Dobritoiu si Radu Stroe.

In forma depusa de Parlament, proiectul prevede ca pensiile militare revizuite, ale caror cuantumuri sunt mai mici decat cele cuvenite pentru luna decembrie 2010, sa fie platite totusi in cuantumul cuvenit pentru acea luna.

Actul normativ stabileste ca plata in acest cuantum va fi efectuata incepand cu luna urmatoare celei in care intra in vigoare aceasta lege.

Premierul Victor Ponta declara ca Guvenul nu are in acest moment resurse pentru a acoperi suma de 8 milioane de lei lunar reprezentand pierderi ale militarilor la calcularea pensiilor, el aratand ca aceasta suma ar putea fi gasita eventual din ajustari in bugetele de pensii ale ministerelor.

El afirmase anterior ca asteapta de la ministrul de Finante, Daniel Chitoiu, o solutie in privinta banilor pentru pensiile militarilor, dupa ce PNL a anuntat ca nu mai e de acord cu taxarea salariilor bugetarilor de peste 4.000 lei, banii stransi astfel fiind necesari pentru aceste pensii.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3209 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    Traiasca politica (Sâmbătă, 11 mai 2013, 14:36)

    STEFAN A. [utilizator]

    Deci 96 milioane lei anual , le gasiti oricum stimati tovarasi .
    Asa cum si guvernarea Boc a gasit peste 1 miliard de lei anual suplimentari pentru a recalcula pensile militarilor .
    Da ca tara nu are avioane militare , ca va chinuiti sa cumparati niste vechituri deja second hand de la portughezi , nu e mai important ?
    Cit de patrioti sinteti tradatorilor ca tara nu se apara (la nevoie ) cu pensionatii militari si pensilor lor marete ?
    Cit de credibili sinteti in NATO cind vad aia ca de pensi gasiti mereu bani dar de tehnica militara , niciodata ?
    • 0 (0 voturi)    
      adevarul (Duminică, 12 mai 2013, 23:08)

      BogdanMaxim [anonim] i-a raspuns lui STEFAN A.

      Plagiatorul Ponta le va da teapa militarilor ca de obicei
  • +12 (14 voturi)    
    Bineinteles ca da... (Sâmbătă, 11 mai 2013, 15:07)

    denvarel [utilizator]

    Asa cum ratingul BB+ al Romaniei este unul "excelent", asa s-au gasit si banii pentru pensii si pentru ajutoare sociale...
    Erau pesemne sub poseta lui Udrea, ascunsi de basisti.
    Rusine romanilor ca au un asa ministru de finante, un mincinos mai mare ca el este, bineinteles, doar seful lui: Ponta.

    Nu va e ma rusine de ce debitati? Credeti ca toti romanii sunt imbecili? Credeti ca puteti spune orice?
    • -2 (2 voturi)    
      Nu toti romani sunt imbecili (Sâmbătă, 11 mai 2013, 21:13)

      pitic69 [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      Nu toti romani sunt imbecili...doar 90%. daca am fi fost cu capul pe umeri am fi fost in strada. boc, ponta, basescu, udrea si inca cateva mii care "guverneaza" tara nu au facut decat sa ne jefuiasca cu zambetul pe buze si bineinteles cu aplauzele populatiei! si aveti impresia ca nu toti romanii sunt imbecili. daa, nu toti doar majoritatea.
      • 0 (0 voturi)    
        Tu nu te-ai trezit? (Duminică, 12 mai 2013, 17:23)

        denvarel [utilizator] i-a raspuns lui pitic69

        Suntem in anul lui Dumnezeu 2013. USL guverneaza tara de peste 1 an.
        Cei numiti de tine au fost tinuti a fi responsabili de criza dar din pacate acestea s-au dovedit a fi doar minciuni. Cineva trebuia sa fie de vina si a fost mai simplu sa se spuna ca pantofii lui Udrea au fost motivul pentru care tara nu are bani sa tina 1.2 milioane de bugetari, cu media salariului mai mare decat sectorul privat.
        Udrea e de vina. Si Basescu. Si Boc. Ai dreaptate!
        Si cand o sa mori de foame tot ei or sa fie de vina pentru ca altfel tu esti o persoana inteligenta si constienta de realitatile din jurul tau. Doar ca esti nedreptatit de guvernarea tiranului.
  • -8 (10 voturi)    
    Dreptate? (Sâmbătă, 11 mai 2013, 16:35)

    JG [utilizator]

    Dreptatea e asa:
    Celor ce, ILEGAL, le-au fost micsorate pensiile, trebuie sa primeasca pensia de dinainte de legea nedreapta Boc-Oprea, PLUS majorarile care au fost aplicate tuturor pensionarilor, dar si pensionarilor carora DEJA le-au fost (la fel de ILEGAL) majorate.
    Altfel nu va fi dreptate.
    PS. Daca nu sint bani, sa li se reduca celor ce le-au crescut ILEGAL pensiile.
    • +2 (2 voturi)    
      ! (Sâmbătă, 11 mai 2013, 19:02)

      HChifteluta [utilizator] i-a raspuns lui JG

      sigur ca da, astia au gasit bani numai pentru pomeni. Asigurati sociali, pensionari, militari, revolutionari, etc.... Si lumea moare de foame cu salarii de mizerie, fara locuri de munca, fara investitii, cu blocaje in sanatate, educatie. Normal ca a gasit bani, deoarece la mine la munca sunt obligat sa fac 2 zile de CFS ca sa tin in spate toate loazele.
    • 0 (0 voturi)    
      De unde ai scos chestia cu ILEGAL? (Sâmbătă, 11 mai 2013, 22:01)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui JG

      Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice a fost declarata constitutionala.
      Ca iti convine sau nu e treaba ta.
      Cred ca trebuie majorate pensiile de 350 lei si nu cele de 9000 lei.
    • 0 (0 voturi)    
      ! (Sâmbătă, 11 mai 2013, 22:29)

      melcul_naravas [utilizator] i-a raspuns lui JG

      Dogarule, tu esti?
  • 0 (2 voturi)    
    Nu inteleg (Duminică, 12 mai 2013, 0:13)

    Orpheus [utilizator]

    Cum adica s-au gasit? Pana acum erau pierduti? In plus, nu inteleg de ce pensionarii militari reprezinta o categorie aparte, cu drepturi suplimentare. E constitutional?
  • +2 (2 voturi)    
    Eroi ai luptei in timp de pace (Duminică, 12 mai 2013, 0:33)

    Lupulsas [utilizator]

    Deci, caci, avetzi multzime de generali, colonei etc. care in viatza lor nu au facut atceva, decat sa pape bani shi sa reguleze "catanele", prostii care au construit shosele, diguri, cai ferate, vile, etc. ptr. danshii. Acum mai primesc shi pensii nesimtzite, relativ la nivelul de trai al prostimii. La lupta tovarashi, la placinte inainte!!!
  • +2 (4 voturi)    
    pensii militare (Duminică, 12 mai 2013, 9:53)

    titburi [utilizator]

    Bani pentru trantori! Cati fosti militari (pensionari) au luptat pentru tara, ca sa-si merite pensiile? Cred ca aici ar trebui facuta o selectie, dar pe merit, nu pe vorbe!
  • +1 (1 vot)    
    Si iar,gratie (Duminică, 12 mai 2013, 11:27)

    Gabi M [utilizator]

    guvernului USL,politrucul Dogaru si ai lui,cei cu pensii nesimtite se vor lafai iar in 5000-8000 lei [pensie,iar pensia mea de 1000 lei va ramane aceeasi,probabil pana mor!Si asta dupa 35 ani de munca si cu studii superioare.
  • 0 (0 voturi)    
    eminescu reloaded? (Luni, 13 mai 2013, 10:27)

    Gobelin [utilizator]

    erau pe cand nu s-au zarit, azi ii vedem si nu sunt?
    pai daca s-au gasit, de ce nu se platesc.
    ca s-au gasit pe bugetul de anul asta, presupun.
    plata de la 1 ianuarie se va face pe bugetul de anul viitor, despre care nici n-au inceput vorbele inca ...
    deci ce s-a gasit? simplu.
    s-au gasit gaselnite electorale pentru europarlamentare + constitutie.