Victor Ponta face un pas inapoi: Guvernul vrea sa amane cu trei luni introducerea accizei de 7 centi la motorina

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 9 decembrie 2013, 16:09 Economie | Finanţe

Victor Ponta
Foto: Agerpres
Guvernul incearca sa obtina de la Comisia Europeana aplicarea accizei de 7 centi doar pentru benzina, de la 1 ianuarie, si amanarea aplicarii ei si pentru motorina cu trei luni, a anuntat luni premierul Victor Ponta.

Acesta a declarat ca ministrul pentru Buget, Liviu Voinea, se afla la Bruxelles, in incercarea de a obtine aplicarea accizei de 7 eurocenti doar la benzina, care este "cea mai ieftina din toata Uniunea Europeana" si a carei majorare "nu afecteaza economia in ansamblu".

"La motorina incercam sa amananm pentru moment cu trei luni", astfel incat "efectul pe bunuri de consum sa nu fie imediat", a spus Victor Ponta, adaugand ca "in aceste trei luni (incercam) sa gasim solutii ca doar pentru motorina sa avem regim fiscal special".

In cazul in care Comisia Europeana accepta aceasta solicitare, nu va fi necesara refacerea legii bugetului.

Acesta sustine ca "prin recalcularea anumitor parametri (din buget) putem acoperi cele trei luni" si lipsa de venituri in buget, fara a fi nevoie de majorarea deficitului bugetar.

Victor Ponta a precizat ca Liviu Voinea a discutat "informal" in acest week-end cu reprezentanti ai FMI si ai CE iar primele semnale arata ca Bruxellesul va fi de acord.

Primul ministru a sustinut ca i-a informat pe presedintele Traian Basescu si pe guvernatorul BNR, Mugur Isarescu, de aceasta decizie si, daca se obtine acordul CE, o decizie ar putea luata in sedinta de guvern din aceasta saptamana.

"Daca pot sa nu o introduc deloc, nu as introduce-o deloc (acciza suplimentara la combustibili)", a spus Ponta.

Anuntul facut de primul ministru vine dupa ce presedintele Traian Basescu a amenintat ca nu va semna legea bugetului pe anul 2014 tocmai din cauza acestei accize suplimentare de 7 centi, care ar risca, potrivit sefului statului, sa afecteze cresterea economica a Romaniei.

In plus, ziua de luni a fost marcata de o greva a transportatorilor, soselele de centura din mai multe judete fiind blocate.













Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

6852 vizualizari

  • +40 (44 voturi)    
    Frica.. (Luni, 9 decembrie 2013, 16:14)

    Nicolas et la biche [utilizator]

    Incepe sa se kk pe el, dom' prim-ministru.
    • +20 (24 voturi)    
      E kkt de mult (Luni, 9 decembrie 2013, 17:26)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Nicolas et la biche

      Acum a inceput sa puta prea tare!
      Chiar si cand vorbeste!
    • +6 (12 voturi)    
      o corectura mica... (Luni, 9 decembrie 2013, 18:02)

      cris64 [utilizator] i-a raspuns lui Nicolas et la biche

      ....daca-mi este permis. Corect cred ca ar fi : incepe sa se kakarau pe el.
      • +14 (18 voturi)    
        O rugaminte! (Luni, 9 decembrie 2013, 19:20)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui cris64

        Domnule Presedinte Traian Basescu, daca primcoruptul tarii victor-viorel ponta a facut un pas inapoi, n-ati putea sa-i dati un ultim branci ca sa si cada?
    • +7 (9 voturi)    
      benzina (Luni, 9 decembrie 2013, 20:20)

      PatrickSavah [anonim] i-a raspuns lui Nicolas et la biche

      pana la urma se fac autostrazi doar pentru masinile pe benzina sau cum vine asta?
      • +6 (8 voturi)    
        NU ! (Marţi, 10 decembrie 2013, 6:54)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui PatrickSavah

        Nu se fac deloc autostrazi !
  • +38 (40 voturi)    
    bai ce bataie de joc (Luni, 9 decembrie 2013, 16:17)

    tkd [utilizator]

    si eu cu ce sunt mai de vina ca am masina pe benzina si de de ce ma rog 3 luni ,de ce nu vrei sa renunti de tot la aberatia asta cretinoid-comunistoida
    • +12 (14 voturi)    
      Pe vremea inaintasilor lui ponta (Luni, 9 decembrie 2013, 18:13)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui tkd

      se circula cu masina o duminica cei cu sot alta duminica cei fara sot. Care erau vinovatii? E practica lor obisnuita. De ce unii au pensii speciale? De ce unor bugetari li se majoreaza salariul?
      • +11 (13 voturi)    
        au revenit bolsevicii.. (Luni, 9 decembrie 2013, 18:42)

        timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui ty

        nene si astia sunt plozii lui ilici stalin, lenin, brejnev, ceausescu, ana pauker, si alti bolsevici!
        este suficient sa vezi ura derbedeului minciunos fata de cei care au o bruma de avere si felul in care protejeaza trantorii care isi petrec timpul la pacanele si carciumi....doar astia le aduc voturi!!!
  • +42 (44 voturi)    
    aha !.... (Luni, 9 decembrie 2013, 16:23)

    translativus [utilizator]

    .....deci Comisia Europeana este cea care l-a obligat pe bietul plagiator mincinos sa puna noi biruri pe spinarea prostimii.
    Nu stiam de ce au inceput iarasi sa inghete apele !
    • +13 (13 voturi)    
      cele trei gratii (Luni, 9 decembrie 2013, 17:35)

      florinelul [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      Ponta bifeaza de doua ori cu declaratia asta: o data pune acciza pe umerii Uniunii Europene, care probabil nu are nimic de-a face cu ea sau, oricum, nu poate sa ne-o impuna in momentul de fata - mai degraba FMI poate sa ne-o impuna, daca o pune Ponta in scrisoarea de intentie, bine-nteles.
      in al doilea rand, Ponta, gratie calitatilor sale diplomatice nemaipomenite, a reusit sa-i "convinga" pe cei de la UE sa ne mai dea 3 luni. UE nu trebuia convinsa, pt ca nu au ei decizia finala, ci guvernul, dar este de remarcat efortul primului ministru de a obtine aceasta pasuire de la el insusi. daca peste trei luni se aplica noua acciza, asta este fratilor, primul ministru a incercat, s-a straduit, a luptat, dar n-a putut scoate mai mult.
      de observat cum accizatorul-ponta a fost pasuit de uniunea-europeana-ponta la rugaminitile soptite ale liberalului-neaccizator-ponta.
      totul se intampla in capul acestui om si in buzunarele noastre.
      • +6 (6 voturi)    
        plagiatorul mincinos..... (Luni, 9 decembrie 2013, 19:50)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui florinelul

        ....nu mai bifeaza nimic. Cei cativa dintre votantii lui care stiu carte, sunt deja in gasca imbuibatilor iar restul, sunt prea ametiti de manele si samagon ca sa inteleaga ceva.
        • -2 (2 voturi)    
          pe bune? (Marţi, 10 decembrie 2013, 7:19)

          laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui translativus

          asa de destepti va credeti voi astia, ca mai aveti putin sifaceti boc...
  • +33 (33 voturi)    
    de ce motorina vs benzina? (Luni, 9 decembrie 2013, 16:25)

    sorin3 [utilizator]

    daca camioanele mergeau doar cu benzina mov se intizia aplicara noilor taxe doar la benzina mov?
    Din nou guvernul taxeaza numai fraierii.
    Si de unde vine perioada de 3 luni? dupa 3 luni taxa devine lorala/logica/normala?
    Codul fiscal e ca branza de burduf ? devine bun daca il tii trei luni pe raft?
    • +26 (26 voturi)    
      pentru ca... (Luni, 9 decembrie 2013, 17:01)

      irina_d15 [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

      ... asa inchide gura persoanelor juridice si platesc doar amaratii care si-au luat masina si nu si-au permis diesel, care pleaca oricum capul si scot banul din buzunar.
      Propunere: daca astia sunt bani de autostrazi, atunci pe aceste faimoase autostrazi sa circule doar masinile cu motoare pe benzina, ca doar astea platesc, nu?
    • +6 (6 voturi)    
      :) (Luni, 9 decembrie 2013, 19:02)

      liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

      daca ies si taximetristii in strada, se amana si la benzina. oricum, nu era musai, va spune ponta...
  • +37 (37 voturi)    
    Hi-hi-hi (Luni, 9 decembrie 2013, 16:31)

    rad_prostii [utilizator]

    - Deci a recunoscut ca vor fi efecte asupra bunurilor de consum daca introduce acciza.

    - Ar trebui ca transportatorii sa continuie protestul pana la scoaterea definitiva a accizei

    - Ar trebui ca ponta sa-si dea demisia pe loc.

    - Ar trebui ca NESIMTIREA sa iasa din zestrea poporului roman si toti romanii sa iasa in strada, banuiesc ca nimeni nu-i de acord cu scumpirea absolut a tuturor marfurilor, ca efect al accizei peste 3 luni. Si pentru ce? Pentru imbogatirea usl-ului
  • +31 (31 voturi)    
    Hi-hi-hi (Luni, 9 decembrie 2013, 16:32)

    rad_prostii [utilizator]

    Ateptam 7 pasi inapoi ai lui ponta: DEMISIA
  • +39 (39 voturi)    
    Incredibil tupeul astuia! (Luni, 9 decembrie 2013, 16:34)

    triciupa [utilizator]

    Asadar, vezi-doamne Bruxelles-ul e de vina pentru acciza la carburanti, ei, ticalosii de europeni ne-o baga pe gat, nu uslamul. UE vrea sa ia banii bietilor votaci mioritici, asta e mesajul. Nici vorba ca acciza a fost introdusa ca sa poata baronii sa dea pomeni electorale, noooo! Daca ar fi fost dupa ei, ar fi ieftinit benzina, ba chiar ne-ar fi dat-o pe gratis dar nenorocitii aia de la Bruxelles care sunt mana-in-mana cu Basescu ne obliga s-o scumpim.
    Ah si inca ceva, parca spuneau ca acciza nu va conduce la scumpiri dar acum vor o amanare de 3 luni ca "efectul pe bunuri de consum sa nu fie imediat"! Deci se scumpesc toate sau nu se scumpesc? Mincinosi ordinari!
  • +31 (31 voturi)    
    Viorele (Luni, 9 decembrie 2013, 16:35)

    CristiC. [utilizator]

    Da gandeste-te tata cum sa maresti si salariile, ca si astea sunt cele mai mici din Europa daca tot ti se pare benzina prea ieftina si vrei sa-i mai pui o taxa.

    Crezi ca n-o vindea OMV mai scump daca se putea?
  • +25 (25 voturi)    
    INCEARCA sa obtina?... (Luni, 9 decembrie 2013, 16:36)

    Zgabeartza Iftode [utilizator]

    Pai, parca nu-i obligase nimeni la asta, nici chiat FMI, cu acordul ala "stand-by".

    Mai nou ii obliga CE? Alta minciuna sfruntata marca Ponta?
  • +11 (19 voturi)    
    penibil ! (Luni, 9 decembrie 2013, 16:52)

    adrian8 [utilizator]

    !
    • +17 (17 voturi)    
      Vai, si tu Adriene? (Luni, 9 decembrie 2013, 17:08)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      Mai, inteleg ca pana si pe postacii USL-ama i-a dezamagit Ponta.
      Exemplu: Adrian8.

      Adriene, este evident ca Ponta nu este de calibrul lui Iliescu.
      Partea nasoala pentru voi este ca va fi usor de doborat de "basisti" peste un an.
      Pare inca puternic, dar e gaunos rau inauntru.

      Eh, din fericire  Iliescu nu mai intinereste sa salveze scursorile comunistoide si interlopii FSN - USL.
  • +25 (25 voturi)    
    Ponta incearca sa arunce vina pe UE (Luni, 9 decembrie 2013, 16:53)

    Gryphus [utilizator]

    Ponta le-a spus celor de la FMI, UE, BM ca va introduce o noua taxa iar ei au fost de acord cu propunerea USL !

    Acum Ponta vrea sa aruce vina pe FMI, BM si UE pt taxa cerandu-le modificarea acordului...printr-o amanare.
  • +24 (24 voturi)    
    Si uite asa se pregateste cresterea cotei unice! (Luni, 9 decembrie 2013, 16:56)

    qwerty srl [utilizator]

    O sa vina si o sa zică ca n-au bani si tre' sa ia banii de altundeva. Nu ati vrut sa "acceptati" taxa aia, o creasca cota unica, cum au sugerat zeii de la FMI!
    Pai, bai guvernantilor, om avea cea mai ieftina benzina, dar AVEM SI CELE MAI MICI SALARII din UE!!! Ia calculati cate plinuri se pot cumpara dintr-un salariu minim/mediu pe economie si o sa vedeti ca diferentele sunt si mai mari.
    • +18 (18 voturi)    
      clar (Luni, 9 decembrie 2013, 17:11)

      irina_d15 [utilizator] i-a raspuns lui qwerty srl

      Pai Voinea deja a inceput sa transpire 18% prin presa. La pariu ca se pune si taxa si se mareste si cota unica? Ca romanu inghite...
      • +7 (7 voturi)    
        Pai ce vrei domle (Luni, 9 decembrie 2013, 17:41)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui irina_d15

        Cu asha guvernare performanta daca nu cresti taxele ajungi sa scada preturile, adica vine deflatia si ne ia cresterea economica. Si ne-om trezi iar in criza. Asha ca mai bine mai bagam ceva impozite, sa fim siguri ca sta inflatia acolo la 6-7%.
  • +20 (20 voturi)    
    Vuvuzeaua premierului (Luni, 9 decembrie 2013, 16:58)

    Plagarus [utilizator]

    Trei luni de " vitamine " pt. transportatorii romani,bonus de la " doctorul " natiunii ?
  • +17 (17 voturi)    
    premierul... (Luni, 9 decembrie 2013, 16:59)

    CristianGavrilescu [anonim]

    ... sau deputatul ?
  • +14 (14 voturi)    
    Bravo! (Luni, 9 decembrie 2013, 17:00)

    AliB [utilizator]

    Si o luam de la capat in februarie. Daca vremea e buna hop! alta greva, daca vremea e proasta, ura! avem acciza......si pomenile electorale de rigoare. Nimic nou sub soare.
  • +22 (22 voturi)    
    ca sa fie mirlania milanie pin la capat (Luni, 9 decembrie 2013, 17:02)

    bogdan1477 [utilizator]

    Acu se vede strins cu usa de transportatori si cum e barbat adevarat, nu curva, in loc sa reconoasca ca a gresit, o da la intors. Pai de ce bre nene sa creasca acciza doar la benzina? sa plateasca doar fraierii cu masini mici? Gipanele si limuzinele trebe musai scutite? Si... de ce sa se amine acciza la motorina doar pt 3 luni? Cu ce scop? Mai dati 100 de lei doar doar inchideti gura astora?

    Pai ba muierilor, Basescu a avut de luat masuri dure de tot, taierea tuturor salariilor cu 25%, cresterea TVA, ca altfel ne duceam in cap. Si le-a anuntat direct si raspicat la TV, nu s-a ascuns sub fusta FMI? Nu sunteti in stare sa va asumati nici macar timpeniile de 2 lei (mai exact 50 de bani) pe care singuri le debitati.
  • +19 (19 voturi)    
    Pun parriu ca se va introduce repede (Luni, 9 decembrie 2013, 17:06)

    Chiar_Io [utilizator]

    Vor semna cu totii ca berbecii pe o hartie, la iesirea din sala, fara sa stie ce semneaza si apoi se vor scuza, motivand ca au semnat din greseala, ca nu au stiut ce semneaza.
    Asa au facut mereu. Si-au aprobat "din greseala" marirea salariilor, marirea bugetelor de la camere etc.
    Asa au aprobat si mizeria de OUG privint legea audio-vizualului...
  • +9 (9 voturi)    
    lui mazeta si evoque (Luni, 9 decembrie 2013, 17:23)

    hmara [utilizator]

    nu le convine. Ei, impreuna cu finutza, colonel si toti ar fi vrut sa plateasca.
    Ca taxa venea de la idolul lor.
    Hai, nu fiti tristi. Stim, va simtiti tradati de Micky Mouse, dar peste 3 luni se va introduce.
    Linistiti- va.
    Al naibii base.
  • +8 (8 voturi)    
    e simplu.... (Luni, 9 decembrie 2013, 17:23)

    skyradio [utilizator]

    il pacaleste oare pe Basescu ca sa semneze bugetul si apoi in ianuarie introduce taxa motivand ca UE si FMi nu au acceptat? e doar o petarda jalnica aruncata de prim mincionosul tarii!
  • +11 (11 voturi)    
    minciunile curg siroi (Luni, 9 decembrie 2013, 17:28)

    edif [utilizator]

    imi vine sa vomit cand aud ai aud justificarile cretine pentru lucruri atat de evidente
  • +10 (10 voturi)    
    haoleu... (Luni, 9 decembrie 2013, 17:47)

    Luc2012 [utilizator]

    nene ponta, de unde ne mai dai salariile si pensiile?
  • +11 (11 voturi)    
    Benzina ieftina (Luni, 9 decembrie 2013, 17:52)

    HP [utilizator]

    "benzina, care este "cea mai ieftina din toata Uniunea Europeana" ".

    Asa, si ? Foarte bine ca e ieftina, pentru ca veniturile romanilor sunt, de asemenea, cele mai mici din UE.

    Nu inteleg logica primului ministru. Vrea sa ne fie rau ?
    • +2 (2 voturi)    
      stai linistit (Marţi, 10 decembrie 2013, 8:23)

      catelu [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Si asta cu "cea mai ieftina" e o minciuna. Cel putin in Luxemburg si Austria benzina e mai ieftina. Si in Elvetia, asociata la UE, benzina va fi mai ieftina din ianuarie.
      Acum uitati-va la venitul mediu al locuitorilor din tarile astea, ca sa putem face o comparatie relevanta.
  • +5 (5 voturi)    
    e receptiv la greve - atunci hai la greve (Luni, 9 decembrie 2013, 18:38)

    dadan [utilizator]

    pai plagiatorul s-a repliat putin cand a auzit de greva transportatorilor... testeaza opinia publica si vrea sa vada cat poate sa mearga cu nesimtirea nepenalizat.... poate are impresia ca daca sparge miselia in doua, adica acum o serveste doar persoanelor fizice care dupa parerea plagiatorului inghite orice tampenie debiteaza ei, dupa care , cand se mai linistesc/resemneaza cetatenii arunca bomba si la transportatori si agricultura....
    eu zic asa : daca transportatorii renunta la greva ar trebui toti cetatenii posesori de masini sa blocheze o zi pe saptamana marile orase ale tarii cu masinile si sa facem cele mai mari ambuteiaje vazute de USL pana acum... si stiindu-i receptivi la galagie, caci pe galagie s-au urcat ei acolo sunde sunt, vor face pasul inapoi... dar mai bine hai sa protestam de acum sa vada ca nu suntem legume... si comparatia pretului benzinei cu restul tarilor di UE e ori prostie ori aroganta maxima - dar salarile nu le compara ? la ce salarii avem pretul e prea mare... in SUA e de 3 ori mai mic ca si in Romania daca e sa dam exemple....
  • +5 (5 voturi)    
    asta e comunistoid retardat las (Luni, 9 decembrie 2013, 18:38)

    timp tamp [utilizator]

    Se pare ca nu i-a convins pe arabi sa scada pretul petrolului, nu a reusi sa franga inimile petrolistilor romani, nu a reusit sa indplece pe felix sa trimita camionagii la guvern... au fost cateva claxoane si tontul a facut jumatate de pas inapoi, daca se uesc camionagii, buldozeristii si cei cu gipane, tonta e in stare sa ceara redu cere la jumatate a pretului la combustibil..... deci baieti nu cedat, mergeti la palatul Victoria cu mastondii si goniti derbedeul plagiator.
    Din declaratiile lui, se vede clar URA bolsevicului fata de cei care au o bruma de avere, dupa ce a pus taxe pe piscina, pe gipan, pe chirie, pe alte bunuri... daca ar avea toata puterea ar incepe prigoana "bogatanilor si chiaburilor" ca in anii 50 ai secolului trecut, deja isi antreneza jandarii si militienii la Pungesti.
    pe de alta parte are grija de lenesii asistati care cheltuie ajutoarele sociale la pacanele si bodegi, ajutoare date din banii celor care muncesc(chiaburi dupa munca plagiatorului minciunosi)
  • +5 (5 voturi)    
    Corect !!! (Luni, 9 decembrie 2013, 18:42)

    silvia_sunei1385883132370 [utilizator]

    Nu este necesara amanarea......,ci eliminarea accizei !!
    Sa se trezeasca d-nul Ponta pana nu scormoneste mai mult poporul !!!
  • +7 (7 voturi)    
    infrastructura si benzina din varful dealului.... (Luni, 9 decembrie 2013, 18:42)

    minus [utilizator]

    Ce am inteles- ca la radio Erevan- este ca am descoperit ca avem banii de infrastructura.
    Acciza este un hobby, pentru ca la fel este si benzina. Ma gandesc ca d'aia Basescu este de vina, vrea sa ne'ncur-ce!
    Motorina... da tata! asta este un lucru serios, care trebuie respectat. Hai sa dam Cezarului motorina.

    PS. Ca aducere aminte, aiureala asta se numeste "dreptate pana la capat". Dincolo de capat, mai vedem cum se numeste.
  • +2 (4 voturi)    
    tdci (Luni, 9 decembrie 2013, 19:01)

    ernst [utilizator]

    pai io zic, ca sa nu se dezechilibreze bugetu' lu' voinea, s-o creasca cu 21 de eurocenti, hai 25 cu TVA -- 30 maximorum, de la mine sa ramana si de cheltuiala, si s-o lase asa -- nu numai trei luni.

    glumesc. oricum, nu poate sa ramana asa ca n-are nici cap nici coada.
  • +2 (2 voturi)    
    E cea mai "ieftina" benzina - ha ha ha - (Luni, 9 decembrie 2013, 19:52)

    Ella-Lia [utilizator]

    E cea mai "ieftina" benzina - ha ha ha - pentru Ponta poate care o deconteaza ...
    Pretul e cel mai mica - poate - ma indoiesc - , dar si salariile sunt pe masura - micrometrice si tot mai mici pe masura ce Euro-nii se ingrasa ca purceii ca valoare.
    Cu un salar mediu pe economie in RO cata benzina poti cumpara ? Dar cu un salar mediu in DE ?
    Cam tot asa sta povestea si cu pretul la gaze, curent, etc ... sa platim ca in WEST si cu salarii de EST-ul indepartat. E normal ? Pe cand alinierea salariuilor cu cele din WEST daca tot platim aceleasi preturi la tot ce cumparam ? Munca noastra de ce nu se platita ca in WEST ?
  • +3 (3 voturi)    
    negocierea cu benzinarii a esuat (Luni, 9 decembrie 2013, 21:53)

    liviusmaximus [utilizator]

    Au oncercat sa convinga furnizorii sa inghita din profit aceasta crestere. Au primit flit si acum o intorc, ca la ploiesti...
  • +1 (1 vot)    
    alta abuz major (Marţi, 10 decembrie 2013, 7:35)

    Arkan [utilizator]

    Sunt curios, ce explicatie le da celor care au masini pe benzina, scutere si motociclete?
    Eventual, a facut badea si sova un studiu si a aflat ca benzina polueaza mai mult?
    Trebuie cam multi bani pentru fabricile de galeti, ulei si zahar
  • +2 (2 voturi)    
    Deci Voinea se lupta cu Deflatia (Marţi, 10 decembrie 2013, 8:56)

    Wanheda [utilizator]

    La Brussel. Rai europenii asta vor sa dea Romania pe mana deflatiei. Niste basisti.
  • +1 (1 vot)    
    ATENTIE! (Marţi, 10 decembrie 2013, 10:31)

    manoman [utilizator]

    amanarea inseamna defapt ca aceasta gluma de taxa este introdusa in codul fiscal si se va aplica incepand cu 1 Aprilie!?
    Jos guvernul!
  • +1 (1 vot)    
    .... (Marţi, 10 decembrie 2013, 12:16)

    mxxl [utilizator]

    nu credeam ca o sa ajung vreodata sa-l regret pe Boc.

    dar de ce benzinarii platesc 7 centi/litru acciza care VA FI FOLOSITA LA CONTRUCTIA DE AUTOSTRAZI??? ca asa suntem mintiti de cateva saptamani. numai benzinarii vor circula pe autostrazi iar cei cu diesel vor bobina in continuare pe DN-uri??? nu cred.
    clar ca e discriminare.
  • 0 (0 voturi)    
    Antipozi (Marţi, 10 decembrie 2013, 12:18)

    andrei.s [utilizator]

    Guvernul Ponta este rezultatul faptului ca oamenii nu au mai suportat regimul PDL-ist. Prin urmare, combinand niste doctrine care se situeaza la antipozi, au ajuns in situatia declaratiilor penibile.
    Asa ca, in toate povestile care ii implica pe oameni, in mod real, este clar ca vor aparea probleme de aplicare ale masurilor care vizeaza cresterea bunastarii.
  • 0 (0 voturi)    
    acciza (Marţi, 10 decembrie 2013, 21:27)

    consting [utilizator]

    pasul inapoi e cu dute vino. numai 33% dintre turisme sunt pe motorina. de ce sunt discriminati 67 % ? de ce vrea guv sa-si ridice in cap toti taximetristii si poate mii de imm-uri ? in schimb 100% din jocurile video de noroc sunt scutitite de impozite. avem de a face cu cel mai slab guvern din cate au fost. unde mai pui ca parlamentarii vor sa aiba o superimunitate la furturi si toate cele. se vede ca-si construiesc o democratie tip iliesciana. ca de e mentorul lor pentru democratie ruseasca. of doamne. cand vom scapa de aceasta sleahta comun ista ?