Liviu Dragnea promite primarilor ca o parte din taxa pe stalp si din redeventele pentru balastiere va merge la bugetele locale

de Red. Economic     HotNews.ro
Luni, 18 august 2014, 15:54 Economie | Finanţe

Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
Primarii de comune ar putea primi de anul viitor o cota-parte din taxa pe constructiile speciale si din redeventele platite pentru concesionarea balastierelor, a anuntat duminica vicepremierul Liviu Dragnea la emisiunea Viata Satului, transmite TVR.

Premierul Victor Ponta a confirmat luni propunerea lui Dragnea, spunand ca "este unul din proiectele pe care le vom include in proiectul de buget 2015-2016".

Vicepremierul Dragnea a mai spus ca spre administratiile locale se vor indrepta si o parte din taxele colectate de pe urma tranzactiilor cu terenuri.

Dragnea a spus ca aceste masuri fac parte dintr-un plan de dezvoltare a satelor romanesti, confruntate cu lipsa utilitatilor si cu incapacitatea de a atrage fonduri europene pentru modernizare. Promisiunile vicepremierului vin cu doua luni inainte de inceperea campaniei electorale pentru alegerile prezidentiale, campanie in care primarii reprezinta o miza uriasa pentru mobilizarea la vot a militantilor de partid.












1939 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Da...da... (Luni, 18 august 2014, 16:17)

    Mjay [utilizator]

    Tot asa zicea si Sova cu Ponta lunile trecute, ca acciza suplimentara la carburant se va duce EXCLUSIV la constructia de autostrazi... iar astazi o folosesc ca petic pentru justificarea reducerii CAS.
  • +8 (8 voturi)    
    sigur ca da (Luni, 18 august 2014, 16:19)

    Soljenitin [utilizator]

    Cum sa nu, ca si aia 7 centi bagati oriunde numai in drumuri nu, hm?
  • +8 (8 voturi)    
    sunt curios (Luni, 18 august 2014, 16:23)

    lulu123 [utilizator]

    cat va mai plati vodafone, orange sau enel "taxa pe stalp".
  • +11 (11 voturi)    
    Primarii (Luni, 18 august 2014, 16:26)

    Maresalul [utilizator]

    Scopul acestei taxe era constructia de autostrazi. Sa vezi ce de miniautostrazi locale o sa avem de acum incolo! In fiecare sat cate o autostrada...!
    Astia ar trebui trasi in tzepele pe care incearca sa le dea.
  • +14 (14 voturi)    
    a uitat sa specifice (Luni, 18 august 2014, 16:37)

    tibirk [utilizator]

    Ori el a utitat sa specifice ori hotnews a omis... rectificam: " Primarii PSD ar putea primi de anul viitor o cota-parte...."
  • +4 (4 voturi)    
    Furt legal (Luni, 18 august 2014, 16:58)

    Matrafirefox [utilizator]

    Taxa pe stalp trebuia sa acopere golurile din buget, acum se va duce in buzunarele baronilor, courtesy of the lord of the dead, Liviu Dragnea.

    P$D-ul bufneste in ras cand aude de economia Romaniei, pentru ei nu exista asa ceva, ci doar economia subterana, cu acte in regula.
  • +2 (2 voturi)    
    Dupa morti, invie si stalpii in TL, penalul Dragn (Luni, 18 august 2014, 17:01)

    Plagarus [utilizator]

    Bate vantu' frunza-n dunga/ pe Dragnea mi-l alunga
    Doamne, avem aceeaşi vrere
    Şi cu cei de la putere..
    Stalpii din toata tzara, trebuie stramutati fortat in Teleorman !
    Poate muta laserul, Fabrica de logane si Forduri pe langa Caracal ca tot face autostrada aia pe acolo asta o fi vreo strategie deaia bengoasa a vicelui csat "dr." Viorel P, de teren nu duce lipsa, le da doamna Bombonica Dragnea fara numar.(ace)
  • +2 (2 voturi)    
    Ce e mai rau (Marţi, 19 august 2014, 0:05)

    maeunu [utilizator]

    Ce e mai rau e ca provoaca pagube iremediabile, ne mananca zilele si nu patesc nimic.