ANAF a identificat impozite nedeclarate de peste 1 miliard de euro in primele 3 luni din 2015

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 29 aprilie 2015, 11:02 Economie | Finanţe

In primul trimestru al anului 2015 Inspectia fiscala din ANAF a identificat impozite nedeclarate in valoare de circa 4,6 miliarde lei, in crestere cu aproximativ 140% fata de perioada similiara a anului trecut.

Valoare prejudicii aferente sesizarilor penale transmise institutiilor competente ale statului in vederea continuarii cercetarilor este de circa 2,6 miliarde lei, in crestere cu aproximativ 63,5% fata de 2014, precizeaza ANAF, intr-un comunicat de presa.

De asemenea, pierderea fiscala s-a redus cu circa 523,6 milioane lei iar valoare masuri asiguratorii instituite este de aproximativ 1,4 miliarde lei, in crestere cu cca 119% fata de  2014.

ANAF precizeaza ca inspectiile si controalele inopinate au vizat exclusiv contribuabilii care, in urma analizei de risc, s-au situat in categoria celor cu risc fiscal mare.










5988 vizualizari
  • +2 (6 voturi)    
    ... (Miercuri, 29 aprilie 2015, 11:18)

    Sarmis [utilizator]

    Suntem o tara de evazionisti, noroc ca organul e vigilent. Chiar maine ma duc sa ma predau.
  • +4 (4 voturi)    
    Pai asa (Miercuri, 29 aprilie 2015, 11:30)

    Primul [utilizator]

    Eu platesc taxe si impozite la fiecare leu pe care il produc.
    La fel ca mine, trebuie sa plateasca toti daca vrem sa ne dezvoltam ca tara si sa nu ramanem in mocirla otomano-balcanica in care ne balacim acum.
    Hai ANAF ca poti mult mai mult, stii exact cine si cata evaziune face, trebuie doar sa vrei \o/
    • +2 (2 voturi)    
      Tara lui Papura Voda (Miercuri, 29 aprilie 2015, 12:25)

      CiprianNicolae2 [anonim] i-a raspuns lui Primul

      si eu plătesc taxe si cu toate astea anaf-ul imi cere să plătesc din nou , aceleasi taxe , pentru care eu am chitante , din 2012 .Mă intreb de ce nu de când m-am născut . Asta după ce pentru o amenda de circulatie plătita anul trecut , anul ăsta mi-a venit să o plătesc iar . Cu penalizări .
      Cum putem da in judecata statul pentru bătaie de joc la adresa propriilor cetăteni , stie careva ? Ar trebui să ne unim cu totii si să ii dăm in judecata .
    • +1 (1 vot)    
      ... (Miercuri, 29 aprilie 2015, 15:16)

      Sarmis [utilizator] i-a raspuns lui Primul

      Am vesti bune pentru tine...Ponta a decis sa-ti darame WC-ul din fundul curtii si sa demareze un complex program de investitii ce vizeaza constructia de toalete in-house.

      Si asta din taxele platite de tine.

      Hai ANAF ca poti mai mult!!!
    • +1 (1 vot)    
      400 de plata din nimic (Miercuri, 29 aprilie 2015, 19:57)

      Ciprian [anonim] i-a raspuns lui Primul

      Eu trebuie sa platesc 400 ron pentru perioada 2012. In acea perioada eram student la facultate si nu aveam nici un venit. Taxele se presupune ca sunt din venituri si activitati intelectuale. Eu cred ca cei de la ANAF au inceput sa isi bata joc.
  • +3 (3 voturi)    
    Impozite nedeclarate? (Miercuri, 29 aprilie 2015, 11:58)

    sile [anonim]

    Cred ca vreti sa spuneti venituri.
  • +2 (2 voturi)    
    un pont... (Miercuri, 29 aprilie 2015, 12:19)

    demaGOGU [anonim]

    ...piata chiriilor: ne(sub)fiscalizata in proportie de peste 99%

    succes!
    • +1 (1 vot)    
      Impozitarea prostiei (Miercuri, 29 aprilie 2015, 12:29)

      CiprianNicolae2 [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

      ne-ar duce la nivelul SUA ca nivel de trai .
      • +1 (1 vot)    
        sa salutam.. (Miercuri, 29 aprilie 2015, 12:35)

        demaGOGU [anonim] i-a raspuns lui CiprianNicolae2

        ...primul rentier-evazionist din lotul 'chirii'!
        • +1 (1 vot)    
          evident , (Miercuri, 29 aprilie 2015, 12:54)

          CiprianNicolae2 [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

          iata si primul evazionist pe prostie .
          • -1 (1 vot)    
            complexele nu iarta (Miercuri, 29 aprilie 2015, 13:18)

            demaGOGU [anonim] i-a raspuns lui CiprianNicolae2

            prietene, doar la neuroni nu faci evaziune!