PIB-ul Romaniei a crescut cu 3,7% in semestrul 1 fata de semestrul 1 al anului trecut​. Avans de 0,1% trimestrul 2 fata de trimestrul 1 din 2015

de Red. Economic     HotNews.ro
Vineri, 14 august 2015, 10:11 Economie | Finanţe

 documente
Produsul Intern Brut al Romaniei a crescut in primul semestru cu 3,7% pe serie bruta si cu 3,8% pe serie ajustata sezonier fata de primul semestru al anului trecut, anunta Institutul National de Statistica. In ceea ce priveste cresterea trimestru la trimestru, in al doilea trimestru din 2015 PIB a crescut cu 0,1% fata de primul trimestru.

Fata de acelasi trimestru din anul 2014, Produsul intern brut a inregistrat o crestere cu 3,2% pe seria bruta si cu 3,7% pe seria ajustata sezonier.










4086 vizualizari
  • -9 (15 voturi)    
    este groasa (Vineri, 14 august 2015, 10:44)

    evoque [utilizator]

    iar jubileaza ponta si iar face misto de gorghiu. Stai sa vezi ce explicatie aduce premierul "to be elected". DNA-ul trebuie sa intervina prea ii cresc aripile propagandistice lui ponta.
    • +2 (4 voturi)    
      Va fi groasa si cu Viorel la beci !!!!!! (Vineri, 14 august 2015, 16:10)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Deficitul balanței comerciale pe primul semestru al anului în curs a fost de 3.292,1 milioane euro, mai mare cu 15,5% comparativ cu aceeași perioadă din 2014.
      Se poate oberva cum ritmurile de creștere s-au încetinit de la un an la altul dar decalajul dintre sporul importurilor și majorarea exporturilor a crescut.
      Gradul de acoperire a importurilor cu exporturile realizate s-a redus la 93%, valoare deja clar sub cea consemnată pentru 2014 și care se duce înapoi spre nivelul din 2013 !!
      • 0 (2 voturi)    
        usurel (Vineri, 14 august 2015, 18:31)

        tepes [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

        Plugarule de unde ai luat aceste date,si mai ales cand le-ai luat.
  • -2 (8 voturi)    
    din condei (Vineri, 14 august 2015, 11:02)

    cinic [anonim]

    1. maresti o taxa? cresti PIB
    2. adaugi pe veriga birocratiei o noua " agentie" ? Cresti PIB
    3. Importi si re-exporti? cresti PIB
    4. maresti costul manoperei [prin cresterea salariilor]? Creste pretul produsului si creste si PIB

    PS. marimea TCA nu influenteaza PIB.
    • -4 (6 voturi)    
      Sincer, esti pe bune ? (Vineri, 14 august 2015, 11:49)

      JohnnyBoy [utilizator] i-a raspuns lui cinic

      Nici nu stiu daca ar trebui sa iti raspund, dar daca ai rabdare sa citesti, uite ce a generat cresterea:

      http://www.zf.ro/eveniment/cresterea-economica-din-al-doilea-trimestru-s-ar-putea-apropia-de-5-anticipeaza-unii-analisti-14674918

      Nu este nici o diferenta intre tine si aplaudacii de la Antena3, imi pare rau sa fi eu cel care iti da vestea.
      • 0 (2 voturi)    
        sincer, citesti? (Vineri, 14 august 2015, 18:49)

        cinic [anonim] i-a raspuns lui JohnnyBoy

        definitia PIB: totalitatea bunurirlor si serviciilor...
        Deci, cresterea taxei pt eliberarea cartii de identitate [doar un exem[;u] creste PIB
        Acciza la benzina, marind pretul benzinei, merge in PIB.
        Cand pt obtinerea unei autorizatii [aceeasi!] treci si pe la Agentia X si pe la Agentiia Y ambele raporteaza un servicu de bb lei si se duce in PIB.
        Cand firma VV din portul Constanta importa 60 tone de citrice si reexporta 5 tone tot in PIB gasesti cifra.
        Poate intelegi.....
        PS. Raportarea la 30 de zile este estimativa, la sfarist de an este aproximativ, iar dupa 11 luni de la sfarsitul anului este definitiva.
        Eurostat publica corectiile, INS sub comnda lui Ponta nu o face ca sa nu strice triumfalismul raportarii poliizate
  • +1 (11 voturi)    
    bravo Ponta!! (Vineri, 14 august 2015, 11:56)

    lili [anonim]

    Multumim, ca unu' ca tine nu mai gasim!
    Ce ne-am face fara tine?!
    Deseara o sa fie veselie mare la Antena 3 la Gadea, iese Ponta victoris si se umfla-n pene ca i-a crescut PIBul!
    Haide Ponta, ia pixul si fa demonstratia la tabla lui Gadea... poate mergi si la Mamaia sa ne arati preturile comparative din Miami si din Mamaa aia scumpa foc, "mai scumpa decat unde-ai fost tu" in exclusivistele Caraibe, cu familia!!
    • -1 (11 voturi)    
      Tristete (Vineri, 14 august 2015, 13:22)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Haide Lili nu fii trista ca vine acum premierul "to be elected" si o sa ai si tu pe cine lauda ca in trecut a facut numai lucuri de lauda. Pe la Gala Bute, prin semnarea HG-urilor de reducere a pensiilor si salariilor (una dintre ele apoi declarata neconstitutionala), prin numirea Alinei Bica la ANRP samd.

      Ca vad ca la Ponta nu te poti lega decat de vacanta. :D. Mai bine zi ceva de "plagiat" sau de faptul ca a emis 14 facturi si platit taxe pentru ele ca o sa fii ceva mai simpatica. Stiu ca nici una dintre ele nu are nimic de-a face cu guvernarea dar ce sa facem ... cautam si noi ceva de care sa ne legam. Are ochleari, e mongoloid, e albanez, e gras ... ceva acolo de prasila.
    • +1 (3 voturi)    
      luati aminte (Vineri, 14 august 2015, 18:38)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Lasa ironia mai Lili ca nu tine.Omul ii bun si cu asta basta.Va doare si va inteleg dar trebuie sa ii-recunoasteti valoarea ,atentie aici nu-i treaba de plagiat.Pe viitor trebuie sa faceti doctorate si masterate sau licente pe economie dupa guvernarea Ponta.
  • +3 (9 voturi)    
    Aterizare dura in realitate (Vineri, 14 august 2015, 14:26)

    ValiPiros [anonim]

    Economia a aterizat brusc, 0,1% fata de trimestrul anterior arata risc de recesiune.
    In trimestrul 3 o sa apara si pierderile mari din agricultura.
    Doar au stranutat un pic Germania si Franta si a racit Romania.
    Politicile locale influenteaza prea putin ciclul economoc, suntem legati ombilical de Europa.
    Isarescu stie ce vorbeste, spre deosebire de inconstientul din fruntea Guvernului
    • +2 (6 voturi)    
      Da,l-am auzit pe Isarescu (Vineri, 14 august 2015, 14:58)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui ValiPiros

      si-n 2009 si-n 2010,el a prevazut criza si i-a soptit asta si lui Basescu!!!
      • 0 (2 voturi)    
        Nu era nimic de prevazut (Vineri, 14 august 2015, 18:22)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Criza incepuse la final de 2007 in USA, in 2008 era in plin avant deja.
    • +1 (3 voturi)    
      invidiosule (Vineri, 14 august 2015, 18:43)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui ValiPiros

      Mai valipulos inconstientul asta iti baga bani in buzunar mai multi, si mancare mai multa si nu deosebit de scumpa.Ca ai tu ceva cu omul asta aici nu te pot ajuta sa-ti dai fierea afara.
  • +1 (5 voturi)    
    Altfel ... (Vineri, 14 august 2015, 15:33)

    Moneda [anonim]

    Sa vedem cum stam cu realitatea statistica a PIB . De exemplu , toate hotararile judecatoresti in care statul are de recuperat sume uriase de la corupti , delapidatori etc , sunt trecute la total . Credeti ca statul va recupera vreun ban ? Daca nu , mai este valabila statistica ? Si sunt exemple cate vrei ca unii viseaza cai verzi in plina lumina .
    • +3 (3 voturi)    
      realitatea conteaza restu...... (Vineri, 14 august 2015, 18:46)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui Moneda

      Eu ma i-au dupa ce vad si simt in buzunar nu dupa vorbe mestesugite si cai verzi pe pereti