Romania ar putea incheia un nou acord cu FMI in 2016

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 4 septembrie 2015, 10:34 Economie | Finanţe

Eugen Teodorovici
Foto: Facebook
Guvernul ar putea sa intre intr-un nou acord cu Fondul Monetar International si Uniunea Europeana in 2016 pentru a se proteja de socurile pietelor, a declarat ministrul de Finante Eugen Teodorovici intr-un interviu pentru Bloomberg.

PSD a transmis executivului sa negocieze acordul, a declarat, intr-un interviu separat, Liviu Dragnea.

Potrivit Bloomberg, si co-presedintele PNL, Alina Gorghiu, sprijina propunerea.

“Romania poate sa se descurce singura si nu avem nevoie de finantare de la FMI, dar ar fi bine sa avem un acord flexibil ca protectie impotriva agitatiei din piete”, a declarat Teodorovici.

“Costurile de finantare ale statului sunt foarte mici, dar nu se stie niciodata”, a adaugat ministrul de finante.

Romania a incheiat trei acorduri consecutive de imprumut cu Fondul si UE din 2009 pana acum, ca sprijin pentru politicile bugetare ale guvernului, pentru privatizarea mai multor institutii de stat si pentru sustinerea economiei.  

Premierul Victor Ponta a intrat in conflict cu institutiile internationale in decursul ultimului an, din cauza planurilor de reducere a taxelor si de marire ale salariilor din sectorul bugetar, aminteste Bloomberg.  

Parlamentul a aprobat joi noul Cod Fiscal, ce contine o relaxare fiscala mai mica fata de planurile anuntate initial.

Din iunie 2014 si pana acum nu s-a realizat nicio evaluare a actualei intelegeri, in valoare de 4 miliarde de euro, din cauza neintelegerilor cu executivul pe tema masurilor fiscale si a efectelor acestora asupra deficitului bugetar.

Bugetul a consemnat un excedent de circa 1% in august, a spus Teodorovici.

“Acordul nu este suspendat si va expira in cursul acestei luni. Acest lucru nu ne impiedica sa dorim o noua intelegere cu creditorii”, a mai spus ministrul de finante pentru Bloomberg.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
2979 vizualizari
  • +9 (11 voturi)    
    Ce ziceam (Vineri, 4 septembrie 2015, 10:55)

    Qu [utilizator]

    Ziceam tactica zilele trecute:
    - crestere salariu la stat (- la buget)
    - scadere TVA (- la buget)
    -----------------------------------------------
    2x - la buget --> imprumut FMI --> sclavie. Grecia 2.0.
    • +2 (2 voturi)    
      E un acord care iti da dobanzi mici la bonduri (Vineri, 4 septembrie 2015, 16:29)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Qu

      Phonta nu se imprumuta de la FMI si de la banci, de pe piata. Se lanseaza faimoasele titluri guvernamentale, Romania are loc pt ele. Cei de afara stiu asta. E aur curat un 6% atata vreme cat in occident sau america cu greu iei mai mult de 1% la un depozit bancar.
  • +7 (7 voturi)    
    Sigur ca da, externe, ihi... (Vineri, 4 septembrie 2015, 11:33)

    benicio [utilizator]

    Externe vor fi socurile, nu interne. Nu noi am furat din buget cu nesimtire, dupa care am inceput sa dam pomeni electorale pentru a ramane la putere, adica la butoane, putand astfel sa ne protejam cat de cat de procurori. Nuuuu, strainii sunt de vina, cu bursele lor, cu capitalismul lor. Poate patriotii din Vaslui o sa inghita mizeriile astea de demagogii.

    Alta mizerie, acest consens intre partide, din ce in ce mai frecvent. Ce poate fi mai rau decat PSD la putere? Evident, PSD+PNL+restul la putere, adica zero opozitie.
  • +7 (7 voturi)    
    lasa ca il schimba... (Vineri, 4 septembrie 2015, 11:43)

    ..13 [utilizator]

    Si uita gubernul ce a zic actualul MF, care intre timp devine ex-ul.

    Nu uitati va rog ca actualul acord este doar putin suspendat ceea ce nu poate sa explice actualul MF - oare de ce?

    Partidul este in toate!

    Asa ca la cate minciuni se spun pentru linistea prostilor si pentru desavarsireai pe la spatea coalitiile cele mai interesante (USL= P$D+PeNeLe - big LOVE!) asta poate sa treaca neobservata!
    • +3 (3 voturi)    
      D-voastra n-ati profita de asa un popor?? (Vineri, 4 septembrie 2015, 12:39)

      NICK THE DICK [anonim] i-a raspuns lui ..13

      Avem ceea ce educam si votam!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Tipic cleptocrato-fanarioti. (Vineri, 4 septembrie 2015, 12:11)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    1. Avem un plan de ajutare a celor care muncesc - reducere a taxelor prin masuri de scadere si de crestere a taxelor lor care la sfarsit sunt mai intense in scadere.
    2. Daca ii ajutam pe cei care muncesc sa-i ajutam si pe bugetari: de maine crestem salariile.
    3. Daca ii ajutam pe cei care muncesc si contribuie sa ii ajutam si pe cei care consuma: sa scadem TVA!
    4. Factiunea pseudoliberala a USL s-a impotrivit nu ne lasa sa scadem taxele asa ca un an adoptam doar masurile de crestere, urmand ca apoi sa implementam si scaderile reale care ar da mai multi bani celor care muncesc, produc si administreaza.
    5. Am facut acord cu FMI si FMI si UE se impotrivesc masurilor de scadere reala a taxelor de anul asta: suntem fortati sa ramanem doar cu cresterile!

    Concluzia: USL a marit taxele ca sa dea salarii mai mari militienilor, cleptocratilor (politicienilor), armatei si sa arunce praf in ochi profesorilor si medicilor. Toate aceste cheltuieli vor fi sustinute de MARIREA TAXELOR. Deci cei care muncesc si lasa 80% din munca lor acestor teroristi care se intituleaza stat vor da si mai mult de acum inainte! La munca sclavilor!
    • +1 (1 vot)    
      regret.. (Vineri, 4 septembrie 2015, 17:10)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      unde cap nu este, nimic nu este...

      Corolar:
      Nici Dzeu nu cere de unde nu este...
  • -2 (2 voturi)    
    Am devenit alergici la FMI / BM (Vineri, 4 septembrie 2015, 12:56)

    D-or [utilizator]

    Toate masurile cu efecte catastrofale asupra sistemelor au fost justificate in numele FMI/ BM.

    Cerem un bilant al acestor masuri pe domenii: Cercetare, transporturi, sanatate, invatamint, etc
  • +3 (3 voturi)    
    Orlando inchide cercul si te du, ca-i groasa rau! (Vineri, 4 septembrie 2015, 15:03)

    Plagarus [utilizator]

    Cine mai sta de vorba cu " cinstitii " penalului Ponta ?
  • +1 (1 vot)    
    asta nu stie ca... (Vineri, 4 septembrie 2015, 17:14)

    ..13 [utilizator]

    Pana si la inchiderea prezentului acord FMI-ul face o evaluare?

    Mai draga Orlando, poti sa taci!
    In felul acesta simplu si eficient ramai mai...
  • +1 (1 vot)    
    Bai domnu 'sinistru' (Vineri, 4 septembrie 2015, 19:34)

    raudegura [anonim]

    data viitoare cand mai vi de la discoteca ai grija unde te uiti.
    Binenteles ca dupa bani !
  • 0 (0 voturi)    
    Hai sictir! (Sâmbătă, 5 septembrie 2015, 14:18)

    vali47 [utilizator]

    Guvernul lui Ponta a făcut programul viitorului guvern.Ei nu au făcut nimic,dar spun ce vor trebui să facă cei care vin după ei,pentru a îndrepta relele făcute.Indirect recunosc că au guvernat din inerție,adică au continuat politica lui Boc și MRU și asta explică rezultatele bune obținute.Cât despre realizările lui Ponta,au început să-i crape fuduliile,vezi autostrada inaugurată în grabă care a crăpat și pe care a luat-o vântul.De fapt,pe orice a pus mâna Ponta,să inaugureze,sa ales praful.Omul ăsta este atât de dușmănos și afurisit că orice atinge,distruge.Se și autodistruge-fapt că și-a paradit piciorul(inexplicabil).Dar nu se lasă.Are ordin să ne distrugă,distruge-le-ar D-zeu rădăcinile răului.