Gigantii online Facebook si Google, investigati de Fiscul romanesc, pe motiv ca platesc taxe in afara tarii, anunta seful ANAF

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 mai 2016, 14:16 Economie | Finanţe

Social media
Foto: pixabay.com
Facebook, Google si alte companii din industria online, care nu sunt inregistrate in Romania, sunt investigate de Fisc. Declaratia a fost facuta de presedintele ANAF, Dragos Doros, intr-o emisiune la Digi24.

Seful Fiscului a declarat in cadrul emisiunii "In fata ta", ce va fi difuzata duminica de Digi24, ca se incearca identificarea veniturilor realizate de mai multe companii IT, dar care nu se reflecta in declaratii de impozite la noi, pentru a putea fi taxate corespunzator.

"Platesc ceva taxe, dar ele se afla in acelasi pool de analiza in felul in care platesc taxe si ar trebui sa plateasca taxe. O sa vedem in urma analizei daca ar trebui sau nu sa plateasca mai multe taxe, dar scopul pentru care facem aceasta analiza este evident ca da, credem ca da", a declarat Dragos Doros.

"Trebuie sa identificam sursele de venit si daca acele surse de venit pe care le realizeaza nu doar aceste doua companii, e vorba de industria online, aici avem discutii mai complicate si mai complexe, e vorba si de site-urile de vanzari online s.a.m.d., toate astea se afla in vizorul nostru", a dat asigurari seful Fiscului.

"Daca acele venituri care se localizeaza pe teritoriul Romaniei, dar ele - prin plati electronice sau alte mecanisme - nu sunt vizibile sau declarate, noi sa le impozitam in Romania", a explicat Dragos Doros.


De notat ca Google si Facebook consuma o parte insemnata a bugetelor de publicitate online din Romania (unele estimari sustin ca au peste jumatate din piata), iar multi publisheri si agentii de publicitate se plang de concurenta neloiala din partea gigantilor online, spunand ca taxele si impozitele scazute platite de aceste companii in afara Romaniei le permit sa practice preturi de dumping. In ultimii ani, in mai multe tari europene au avut loc initiative similare ale institutiilor de administrare fiscala.

Citeste si:

Publicitate online: despre cresterea programmatic-ului local pe o piata cucerita de internationalii Facebook si Google, cu Lucian Romascanu/Tailwind Romania

Publicitatea pe site-urile romanesti a scazut considerabil in primul semestru din 2015: doar 10,2 milioane euro - studiu ROADS


Citeste mai multe despre   









11200 vizualizari
  • -19 (43 voturi)    
    Șoricel vs. tigru (Sâmbătă, 14 mai 2016, 14:31)

    Nyk1 [utilizator]

    He, he, he! ANAF nici măcar nu știe în ce s-a băgat!
    • +15 (31 voturi)    
      Mie mi se pare invers (Sâmbătă, 14 mai 2016, 14:53)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui Nyk1

      Intr-un stat normal, Fiscul este tigrul. Facebook si Google sunt doar niste companii ca oricare altele. Daca au comis ilegalitati, nu vad ce ar impiedica Fiscul sa le amendeze mai ales ca ei fac bani vanzand servicii in RO. Ele sunt dependente de piata romaneasca deci pot foarte greu comenta pentru ca sunt la mana statului roman. In schimb, daca ai un investitor care a investit miliarde aici si da de lucru la 10.000 de oameni, e alta poveste pentru ca efectele sunt mult mai mari, desigur asta nu-l scuteste de respectarea legilor. De aceea, statul trebuie sa incurajeze firmele care produc aici valoare adaugata si sa taxeze la sange pe cele care vin sa vanda.
      • -3 (33 voturi)    
        De asta în RO salariul mediu e 400 de euro (Sâmbătă, 14 mai 2016, 16:53)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui MasP

        Pentru că tu și ANAF aveți impresia că agenții economici ar trebui să vă fie recunoscători că le permiteți să existe. Facebook și Google vor exista foarte bine și fără România, nu sunt dependenți în niciun caz de ea.
        • -5 (9 voturi)    
          Ei bine eu nu am 400 de euro pe luna (Sâmbătă, 14 mai 2016, 18:43)

          Lucian Ilea [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          ci doar 1350 de lei pe luna salar
          si cu toate astea conduc tara si lumea asta di galaxia alpha 3 m4 spiralata de 19 ani incoace
          din 21 iunie 1997
          • -1 (1 vot)    
            Mdea... (Duminică, 15 mai 2016, 6:31)

            ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Lucian Ilea

            ia d-aci 2 lei si plimba-l pe labus...
      • +3 (21 voturi)    
        Statul! (Sâmbătă, 14 mai 2016, 17:39)

        Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui MasP

        Ar trebui sa manince resturi- caci ori cum nu merita sa existe!
        Toti ne-am descurca mai bine fara el!
        Toate nonserviciile pe care ni le ofera sunt de fapt niste obligatii prost gandite in defavoarea cetateanului si in favoarea hotilor din stat!
        Priviti in jur si vedeti- o Posta Romana pe moarte, CFR-ul mort, sistem de autostrazi inexistent, sistem sanitar care ne omoara, sistem de invatamint in care profesorii sunt indivizi cu 12 clase facute la ff, sistem judiciar cu judecatori facuti la Dimitrie Cantemir, Vasile Goldis sau cucuietii din vale!
        Un dezastru numit stat roman- dar similar e in Bulgaria, Ungaria, Germania, Marea Britanie etc.
        • -6 (12 voturi)    
          mai, tu ar trebui sa iti cumperi insula... (Sâmbătă, 14 mai 2016, 19:31)

          andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

          ... si sa stai singur pe ea, ca vad ca te-ai descurca bine cu toate din munca ta, nu ai nevoie de comunitate, de un stat modern, ca oricum toti ceilalti sunt ba prosti, ba cu studiile la ff, ba criminali.
          • +4 (10 voturi)    
            As face eu o insula.. (Sâmbătă, 14 mai 2016, 20:00)

            Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

            Undeva- oriunde in Romania - unde as fi la inceput singur- dar cred ca voi toti ca tine ar privi cu ciuda spre insula mea- si nu putini ar fi aceia care s-ar ruga sa vina pe insula mea!
            Stat modern- dezastru- numai taxe pentru hoti- nesatui- pensionari pensionati dupa ultima luna de salar umflata pana la ceruri- asta iti place?
            Iar tu platitir sa ii mai si lingi in partea dorsala- sa te mai oblige sa mergi sa ii votezi- turma de prostalai- de lipsiti de educatie- zgonea, dragnea si noua turma de prune, macovici, ciolosi...- toti sunt la fel - mai vor bani de la google si Facebook-unde isi ladaie afirmatiile si isi fac politica- maine inchidere de cont la toti politrucii si la aia ca tine -sa vedem ce face romanica!!
            • 0 (0 voturi)    
              Loc unde să-ți faci insula (Luni, 16 mai 2016, 10:30)

              stos [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

              Mintea dumitale nu poate să perceapă că un popor nu poate exista fără formă statală, la ora actuală.
              Astfel, poți să-ți creezi o insulă la 8+1 sau
              8+2, unde, în limita bugetului, vei avea parte și de medicamentația recomandată.
              • 0 (0 voturi)    
                Da! (Luni, 16 mai 2016, 11:04)

                Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui stos

                Eu te vad pe tine limitat!
                Atata stii - e greu sa percepi ca exista si altceva!
                Asa cum exista paradisuri fiscale, asa pot sa existe si insule unde viata e mai buna ca in rahatul asta de stat prost gandit in care prostalaii ajung sa lucreze la stat sub diverse forme!
                Statul este pungasul principal - hot nesatul - prin tot felul de organisme!
                As dori sa imi dea spre administrare personala un judet - oricare ar fi el si garantez ca in 2 ani ar fi stralucitor- asa cum acum este de jegos!
                Ex: treci prin sate - unul dupa altul- unele aranjate si altele dezastru - DE CE?
                Eu iti doresc tie si la toti babuinii din statul acesta sa manince numai ce produc - asa pot sa ajunga sa moara de foame- nu sa imi ia mie din buzunar- cand nu ii mai ajunge!
          • +3 (3 voturi)    
            Excelent raspuns (Duminică, 15 mai 2016, 6:06)

            Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

            Mai bine stai pe o insula pustie decat intr-o comunitate de babuini.
  • -7 (27 voturi)    
    Cine e asta?!!! (Sâmbătă, 14 mai 2016, 14:44)

    Stef_and [utilizator]

    Dragos Doros, mai bine s-ar culca si ar roade un os!
    Si pe nemti si americani i-a mancat chestia asta in fund, dar s-au lasat pagubasi-astia sunt o industrie globala- ANAF-ul sa zica merci daca incaseaza TVA-ul de la ei!
    • -2 (4 voturi)    
      Corect (Sâmbătă, 14 mai 2016, 20:05)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      Astia aici asa, "e" prea prosti si vor stelute verzi. De vazut le vor vedea, dar niciodata nu o sa le atinga :))))))
    • +1 (1 vot)    
      Pai asta si vor (Duminică, 15 mai 2016, 8:13)

      Soro [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      De fapt asta si vor, TVA. Dar aceste companii nu platesc nimic pentru ca platile nu sunt vizibile.
  • -1 (17 voturi)    
    inteleg ca acolo este... (Sâmbătă, 14 mai 2016, 14:47)

    ..13 [utilizator]

    o mare gramada de bani netaxata....

    Aferim ca a descoperit apa ANAF!
    Maine o sa treaca la lectia 2!
  • -5 (25 voturi)    
    asta da surpriza (Sâmbătă, 14 mai 2016, 14:56)

    xanti [utilizator]

    Si eu care credeam ca firmele capitaliste sunt corecte.,nu au bani in paradisuri fiscale......
  • +7 (17 voturi)    
    Trezireaaa (Sâmbătă, 14 mai 2016, 15:24)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Francezii cer Google €1.3 miliarde . Britanicii au primit in urma acuzatiilor de evaziune aduse Google £130 mil si se intreaba de ce francezii cer asa mult. Britanicii s-au ales cu sediul Google mutat la Londra ( investitie 600 mil). Cam asa se fac deal-urile presarate cu ceva coruptie .
  • +10 (16 voturi)    
    nu prea inteleg (Sâmbătă, 14 mai 2016, 15:31)

    adi_bv_03 [anonim]

    eu daca am un shop online si am un client din vanuatu, trebuie sa declar venitul la fiscul de acolo ?
    • +9 (15 voturi)    
      uite... (Sâmbătă, 14 mai 2016, 15:44)

      chiuaua [utilizator] i-a raspuns lui adi_bv_03

      daca compania ta este din Vanuatu atunci ai incasare de venit acolo si vei fi taxat conform legilor din Vanuatu.
      Daca firma ta este inregistrata in Romania si ai client din Vanuatu, atunci ai facut un venit in Romania si vei plati conform legilor de aici.
      • +8 (8 voturi)    
        Pana una-alta (Sâmbătă, 14 mai 2016, 16:44)

        somesanu [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

        nu i-ai raspuns omului: trebuie sa platesti ceva impozit in Vanuatu - la client in tara - daca tu ai sediul in Romania?
      • +14 (16 voturi)    
        E vorba de TVA-ul la servicii digitale (Sâmbătă, 14 mai 2016, 16:58)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

        De la 1 ianuarie 2015, TVA-ul la servicii digitale trebuie plătit în țara în care se află consumatorul. Deci Google ar trebui să se înregistreze în RO în scopuri de TVA și să plătească în RO TVA pentru tranzacțiile aferente clienților din RO.
        • +3 (7 voturi)    
          Nu numai! (Sâmbătă, 14 mai 2016, 19:37)

          Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          La orice lucru vandut intr-o alta tara europeana, daca depasesti o anumita suma(ex: Germania: 100000€, UK - 80000£ etc. ) trebuie sa platesti TVA acolo unde ai incasat suma!
          Trebuie sa te inregistrezi platitor acolo!
          Daca nu ai facut-o la momentul potrivit ai dat-o in bara!
          • +1 (3 voturi)    
            LoL (Sâmbătă, 14 mai 2016, 20:08)

            Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

            Asteptati pana o sa plateasca goagalu la guvernu de ciolani rumanesc.
            • +4 (6 voturi)    
              TVA plateste100% (Sâmbătă, 14 mai 2016, 20:31)

              Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

              Mie imi da factura cu TVA in fiecare luna - la AdWords!
              • +6 (6 voturi)    
                habar nu au despre ce vorbesc (Sâmbătă, 14 mai 2016, 21:11)

                AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

                In primul rand AdWords emite special facura pt UE, cu TVA cum ai zis.
                In la doilea rand povestea cu companiile romanesti din advertisingu online care nu au loc de tarifele de dumping ale Gugalului este scoasa din putul gandirii. Ca si cum agentiile de marketing nu s-ar baza 80% pe google sau/si facebook.
                In al treilea rand piata romaneasca de online e mai mica decat epsilon.
        • +4 (4 voturi)    
          da si nu (Sâmbătă, 14 mai 2016, 19:56)

          hollow [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          trebuie doar sa plateasca TVA. Google are un subsidiar in Irlanda, daca nu ma insel, iar compania din Romania care cumpara servicii de la Google poate alege sa plateasca TVA in Irlanda sau sa i se emita facturi intracomunitare fara TVA si sa plateasca in Romania.
      • 0 (6 voturi)    
        LoL (Sâmbătă, 14 mai 2016, 20:07)

        Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

        Bai caine, firma e inregistrata in oiropa (luxemburg - taxe mici spre nule), poate statu ruman sa ii pupe in funduletz. Oiropa e oiropa, dar rumanu e prea prost sa inteleaga ce inseamna uniunea oiropeana.
    • -3 (11 voturi)    
      nu, dar (Sâmbătă, 14 mai 2016, 15:52)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui adi_bv_03

      fiind un pervers mic iti teleportezi marfa prin mediul online
      • 0 (0 voturi)    
        Corect (Sâmbătă, 14 mai 2016, 20:08)

        Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        Amazon drone deliveries ! LooooL
  • +6 (10 voturi)    
    Aparenta (Sâmbătă, 14 mai 2016, 16:31)

    echidistantul_ [utilizator]

    Mircea, fa-te ca lucrezi!
    Hai ca ne facem ca-i investigam si pe astia, apoi le dam noi bani , ca si celor de la Cargill.
    Dar ce credeti, ca Romania primeste ceva?
    • +4 (4 voturi)    
      Patriotzelule pe rublisoare (Sâmbătă, 14 mai 2016, 21:14)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      Eu sunt tare curios cand o sa verifice ANAF si corpul de control al guvernului companii precum CFR sau Metrorex sau alti mamulti de stat de ce si cum de nu isi platesc contributiile si taxele datorate sistemului de pensii, sanatatii, somajului, etc. Nu, evident ca nu au profit asa ca nu trebuie cercetati precum "gigantii" care lucreaza pe plus daca au platit impozit insa astia , CFR si restul gastii, NU PLATESC DE ZECI DE ANI ceea ce legea ii obliga. Astia mai patrioti dintre voi, rrrromanasii verzi, nu va puneti intrebari in privinta asta? Voi doar urati bancile, multinationalele, corporatiile, strainii si profitul.

      Pasol na turbinca, echidistantule ca puti a Putin.
      • +5 (5 voturi)    
        Never (Sâmbătă, 14 mai 2016, 22:05)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Securistii deveniti mari afaceristi in Ro nu vor fi niciodata verificati. ANAF e politia mafiei care jefuieste tara de 26 de ani
      • +1 (7 voturi)    
        Diferenta (Sâmbătă, 14 mai 2016, 22:37)

        echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Metrorex si CFR sunt hoti. Fura banii romanilor. Dar banii raman in tara, si se introc intr-un fel sau altul tot in bunastarea romanilor.
        Facebook si Google sunt hoti. Fura banii romanilor. Dar banii pleaca din tara si contribuie la bunastarea americanilor.
        Intelegi acuma de ce hotii straini sunt mai periculosi decat hotii romani?
        • +2 (2 voturi)    
          Pasol na turbinca (Sâmbătă, 14 mai 2016, 23:26)

          transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

          CFR si Metrorex fura si nu dau nimic romanilor. Sunt niste hoti ordinari.

          Google si Facebook fac servicii (mai mult sau mai putin utile) romanilor GRATIS pe care le monetizeaza. Fac profit, nu cer subventii, platesc relativ putin pentru ca exporta profit ca sa-l maximizeze. Sunt mecheri adica.

          Romanii isi maximizeaza si ei salariile angajand zugravi fara acte si zugravii netaind chitanta. Sunt si ei smecheri adica. Pe Google si pe Facebook ii verifica ANAF de ce sunt smecheri

          ANAF nu ii verifica pe romanii smecheri. ANAF nu verifica CFR si METROREX care sunt hoti ordinari. Adica ANAF e un fel de institutie a voastra, a coloanei de mancurti putinisti, care are treaba cu companiile si cu profitul care nu lasa la tatucul. Putin in cazul tau, tatucul STAT in cazul Romaniei ca suntem totusi vag mai civilizati decat voi.

          Panimaiesi?
        • 0 (2 voturi)    
          Banii aia ajung pe Coasta de Azur (Duminică, 15 mai 2016, 12:44)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

          Acolo au vilele babuinii pe care ii venerezi tu.
  • 0 (10 voturi)    
    Asa (Sâmbătă, 14 mai 2016, 16:34)

    gigifisiune [utilizator]

    foarte bine. Poate se va obisnui si Google sa emita facturi.
    • 0 (8 voturi)    
      Rectific (Sâmbătă, 14 mai 2016, 17:33)

      gigifisiune [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

      Intre timp vad ca au invatat. Uitma data cand am verificat, acum vreo 2 ani, inca se faceau ca ploua cand venea vorba de facturi.
  • -5 (7 voturi)    
    asa, deci, fiecare companie care a facut (Sâmbătă, 14 mai 2016, 16:59)

    __alex__ [utilizator]

    un profit vanzand ceva in Romania, indiferent unde este inregistrata, va plati taxa pe profit in Romania...

    Unde l-ati mai gasit si pe "desteptul" asta? Prima lui grija ar trebui sa fie recuperarea datoriilor de la cei condamnati, nu sa vorbeasca aiurea-n tramvai.
    • -4 (4 voturi)    
      E lege, nu tocmeala, chiar si pentru Google (Sâmbătă, 14 mai 2016, 19:36)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      nt
    • +3 (3 voturi)    
      Corect (Sâmbătă, 14 mai 2016, 20:10)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      Pai shafu Hanaf e pana una alta la puscarie.... cum sa faci treaba cu ominii aia? Bine ca nu s-a pus Anafu sa impoziteze Tesla ca sunt ceva rumani care si-au cumparat-o.
  • +7 (7 voturi)    
    Taxe (Sâmbătă, 14 mai 2016, 17:11)

    local observer [utilizator]

    Gogu si fb-ul fac servicii de comunicatii electronice pe care le furnizeaza din ue, deci nu se aplica tva. Francezii si englejii au cerut alt fel de bani, nu taxe si impozite...
  • +5 (7 voturi)    
    ANAF-ul, americanii si ardelenii (Sâmbătă, 14 mai 2016, 17:18)

    doejohn [utilizator]

    Din seria filmelor cu Ilarion Ciobanu: "ANAF-ul, americanii si ardelenii":

    Eu, persoana fizica Ion Popescu vreau sa imi inregistrez un domeniu sub un TLD generic (sa zicem .info, .net, .com, .org) impreuna cu hostingul aferent ca sa imi fac un blog culinar (pura pasiune). Nu ma intereseaza sa-mi deduc TVA-ul, si platesc online cu cardul. Am de ales asa:

    - intre un registrar din SUA care imi inregistreaza domeniul cu 10$ si atat (nu tu TVA, nu tu nimic).
    - unul din Romania care imi inregistreaza domeniul la 10e + TVA.

    La un moment dat cand era dolarul 3.3, euro 4.4 si TVA-ul 24%, la un calcul simplu aveam de platit 33 de lei pentru domeniul la registrarul din state si vreo 54 de lei la cel din Romania. Evident eu cetatenul Popescu am ales furnizorul din state.

    Si acum se nas mai multe intrebari:

    - Cu ce am gresit eu cetatenul, persoana fizica, Popescu ca am ales furnizorul care mi-a oferit serviciul cu pretul cel mai mic (si ca sa nu isc polemica cu unde e oferit serviciu, personal nu imi pasa unde e hostat serverul DNS care imi gazduieste mie NS recordul corespunzator domeniului)?
    - Cu ce a gresit registrarul din Romania ca, vrand nevrand, fortat de lege, nu poate sa-mi ofere un pret competitiv cu cel al registrarului din SUA?
    - Cu ce si cum il ajuta statul roman si ANAF-ul pe platitorul de taxe = registrarul = in acest caz persoana juridica inregistrata in Romania in schimbul colectarii TVA-ului respectiv si cum il protejeaza in fata concurentei cu registrarul din state?
    - De ce am fost fortat sa scot 10$ din economia romaneasca si sa ii bag in cea americana?
    • +3 (7 voturi)    
      MOSS (Sâmbătă, 14 mai 2016, 18:22)

      Timbuku [utilizator] i-a raspuns lui doejohn

      Pentru a rezolva fix problema ta, incepand cu 1 Ian 2015 s-a introdus TVA la serviciile digitale. Practic furnizorul american trebuie sa obtina un cod TVA de la orice tara din EU, sa retina 20% TVA pt. clientii din Romania si sa plateasca TVA-ul in tara unde s-a inregistrat. Respectiva tara prin mecanismul MOSS (Mini One Stop Shop) distribuie TVA-ul la tarile EU, inclusiv Romania in cazul de fata.

      In acest mod furnizorul local poate sa concureze pe pret, pentru ca si furnizorul american trebuie sa taxeze TVA.

      Acum EU trebuie doar sa oblige furnizorii sa respecte aceste reguli.
      • -2 (4 voturi)    
        Nu mai spune! (Sâmbătă, 14 mai 2016, 19:41)

        Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui Timbuku

        Si cum o sa-l oblige!
        Maine nu o sa mai avem conturi pe nici un serviciu!
        • 0 (4 voturi)    
          este foarte simplu (Sâmbătă, 14 mai 2016, 21:49)

          Timbuku [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

          Exista o metoda foarte simpla... nu se mai proceseaza carduri pentru comerciantii care nu respecta directiva EU MOSS. Arunca problema la banci si bancile o sa verifice fiecare merchant.

          EU nu este singura "tara" care merge in directia asta: in Korea si Japonia sunt in vigoare legi similare din 2015, iar in Australia o sa intre in vigoare in Iulie 2017.
  • +2 (18 voturi)    
    Dar daca ? (Sâmbătă, 14 mai 2016, 17:50)

    A78 [utilizator]

    In locul lor as taia accesul Romaniei la Facebook , WhatsApp , Google , Gmail , Youtube , Google Play Store , Google Maps , Waze .

    Revolutia ar incepe dupa cam 10 minute .
    • +3 (7 voturi)    
      sigur, ar avea tot interesul... (Sâmbătă, 14 mai 2016, 19:38)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui A78

      ...pentru ca google, facebook si ceilalti nu au absolut niciun profit din activitatea lor in Romania, nu? Esti naiv...
      • -1 (9 voturi)    
        Asa e... (Sâmbătă, 14 mai 2016, 20:13)

        Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

        Rumania le da o gramada de bani, de aia se inghesuie Amazon, Ebay si alti retaileri internationali sa vina in Romania ca e loc de facut bani. Rumania nici nu exista pe harta digitala. E acolo la un loc cu Botswana.
        • -1 (3 voturi)    
          dar (Sâmbătă, 14 mai 2016, 22:09)

          PaulPastout [anonim] i-a raspuns lui Qwertz

          nu există amazon în niciuna din țările est-europene, nici în cele scandinave, etc. Eu folosesc, când n-am încotro, amazon.de...
          România e problema?
          Reboot, think again.
          • 0 (4 voturi)    
            Taxele prea mari is problema (Duminică, 15 mai 2016, 7:51)

            Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui PaulPastout

            La romani si coruptia coroborat cu lipsa infrastructurii. In North America am comandat ceva din Europa, mi-a ajuns in 3 zile.....la romani posibil sa fure tiganii si nu numai, produsul pe traseu.
  • 0 (0 voturi)    
    Reclame mincinoase politice din seria "pensia" (Sâmbătă, 14 mai 2016, 21:24)

    Maniu [utilizator]

    nu pot fi sanctionate? Google n-are responsabilitate sau este asa, un calculator oarecare care distribuie niste porcarii din Rusia etc. ca sa le vedem noi in Romania si se imbogateste din asta cu impunitate? De ce ar trebui sa se imbogateasca un calculator?
  • +1 (7 voturi)    
    Destepti foc ! (Sâmbătă, 14 mai 2016, 22:03)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Păi bine, deștepților, de ce nu avem noi companii mai tari ca Facebook sau Google? Pentu ca exista ANAF, adica o politie fiscala care apara pe hoti si ii nenoroceste pe micii intreprinzatori. CIne naiba sa vina intr-o tara de r*hat unde coriptia e in floare iar fiscalitatea se schimba in iecare zi. ROMANIA= sa scuipi si sa fugi !
    • +1 (1 vot)    
      Sa vina Mehel inapoi (Duminică, 15 mai 2016, 7:52)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Ca uite Lucoil ce bine se descurca. Ce sa-i faci, tre sa-i lasi sa fuire ca doar au 3000 de angajati.
      BTW, FB si Gugal cati au? Se califica?
  • 0 (2 voturi)    
    mai nimeni n-are FaceBook sau Google except USA (Duminică, 15 mai 2016, 8:07)

    SkyDan [utilizator]

    ANAF-ul e mic copil pe langa IRS. In SUA mai bine omori pe cineva decat sa nu-ti platesti taxele. A nu plati taxe e crima suprema, lese-majeste-ul absolut, anti-stat.

    Taxarea businessulu on-line se va regla la nivel EU.

    Cine n-a vazut inca zecile de caldiri noi de business din Pipera trebuie sa faca o vizita in Romania.
    In maxim 5-6 ani va fi un mini Manhattan pentru ca a infiinta un business IT in Romania nu depinde de spagarii din admin. Oricum dati un google pe Promenada Pipera pentru un mic apercu.
  • 0 (0 voturi)    
    Da lovitura (ANAF) la lada de gunoi !! (Duminică, 15 mai 2016, 17:41)

    deval [utilizator]

    Nici o reglementare -inclusiv impozitul pe cladiri-fiscala nu tine seama de secolul in care suntem ! Ei nu pot sa ia banii de la corupti, nu controleaza multinationale nu trec pe la barosani iar restul intreprinzatorilor, cei care chipurile fac afaceri dar in fapt isi obtin(uneori) cu truda un salariu le stau in picioare !!!!!!!!!! Fireste nu un salariu d"alea de la stat cu sambata, duminica libere, concediu nopti dormite si drepturi sindicale de te crucesti ...
  • 0 (0 voturi)    
    lol (Duminică, 15 mai 2016, 17:46)

    CRMS [utilizator]

    Problema nu este cati bani reuseste sa stranga ANAF-ul ci cum Statul roman cheltuieste banii.
    Pana una alta ne batem cu pumnul in piept sa impozitam Google si altii asemenea ca sa platim autostrazi care se darama, dezifectanti care nu dezinfecteaza, spitale care te otravesc nu te vindeca, politicieni care-si fac vile pe Coasta de Azur cu banii furati, semne de circulatie pe care nu le respecta nimeni deci se achizitioneaza degeaba, si multe altele.
    Praf in ochi arunca ANAF-ul in preajma alegerilor.