Basescu: Daca ANAF vrea sa fie corecta pina la capat, trebuie sa publice si lista datoriilor statului fata de firme si persoane fizice 

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 15 mai 2016, 12:57 Economie | Finanţe

Traian Basescu
Foto: Hotnews
Traian Basescu spune ca este corect ca se fac publice datoriile firmelor si persoanelor fizice catre fisc, dar ca trebuie si ANAF sa prezinte datoriile pe care le are catre firme si catre unii romani.

Mesajul de pe Facebook al fostului presedinte:

"Asa ar fi corect. 

1.ANAF a publicat lista firmelor care au datorii la stat. Este corect. 

2.Urmeaza sa fie publicata lista persoanelor fizice care au datorii la stat. Este corect . 

3.Daca ANAF vrea sa fie corect pina la capat, trebuie sa publice si lista datoriilor statului fata de firme si persoane fizice (ex: datorii la rambursari TVA, neachitarea subventiilor pentru agricultori, procese pierdute de stat cu firme romanesti, procese pierdute de stat cu privire la drepturi salariale sau despagubiri pentru condamnari la CEDO, rambursari stabilite de instante cu privire la incasarea abuziva a taxei de mediu achitata de posesorii de autoturisme etc, etc). Asa ar fi corect."

ANAF a publicat saptamana aceasta lista cu 144.829 contribuabili mici şi institutii publice cu restante mai mari de 10.000 lei, valoarea totală a obligaţiilor fiscale ridicându-se la 77,1 miliarde lei, din care 81% sunt aerierate nerecuperabile.


Citeste mai multe despre   









3223 vizualizari
  • +2 (24 voturi)    
    Dar ce smecheri sunt toti politicienii ... (Duminică, 15 mai 2016, 13:59)

    mitg [utilizator]

    ... cand nu mai au post.
    Exact aceasta propunere a facut-o PRM in 2006, in vremuri mult apuse cand era in parlament.
    Atunci alianta DA (fragila deja) repede s-a coalizat impotriva acestei propuneri, ca e secret de stat domnule.
    10 ani mai tarziu, Basescu et al. spun ca ar trebui, de fapt, ca statul sa publice datoriile pe care le are fata de parti terte.
    • +5 (17 voturi)    
      si dece (Duminică, 15 mai 2016, 14:38)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      te sperie publicarea datoriilor Statului catre societati si persoane fizice?
      Ai oarece enteres?
      • +1 (5 voturi)    
        te prefaci! (Duminică, 15 mai 2016, 18:08)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui victor L

        mitg nu a zis ca nu ar trebui publicate! S-a referit "doar" la ipocrizia lui Basescu, care acum 10 ani sustinea ca NU ar trebui publicate ar acum zice exact pe dos!
        Te prefaci ca n-ai inteles!
        • 0 (2 voturi)    
          Tu chiar crezi tot ce se scrie pe aici? (Duminică, 15 mai 2016, 22:01)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          sau iti promovezi doar interesele . . .
      • +1 (3 voturi)    
        Dar dumneata ? (Duminică, 15 mai 2016, 23:04)

        PetruLuca [utilizator] i-a raspuns lui victor L

        Domnule victor L , te grabesti "tare" sa sari la cei ce au de zis ceva despre-impotriva lui Basescu.....
        Ai facut-o si "contra" mea zilele trecute. Nu ti-am raspuns nupentru ca nu as fi avut ce ,ci pentru ca nu am avut timp.....
        Viteza si patima cu care "raspunzi" i-ar putea face pe unii sa creada ca esti vreun "postac" sau vreunul "vandut" .... !!!!?
        • 0 (0 voturi)    
          postaceala anti Base... (Marţi, 17 mai 2016, 13:41)

          purplehaze [utilizator] i-a raspuns lui PetruLuca

          Ha, ha, intr-adevar, domnule PetruLuca, daca dumneata ai devenit suspicios in privinta lui "victor L", ce s-ar putea afirma despre rapiditatea cu care il urmaresti pe "inculpatul" de mai sus, calculandu-i riguros viteza de reactie ??
    • +11 (13 voturi)    
      O mica observatie ! (Duminică, 15 mai 2016, 14:40)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      In 2006, Ministerul Finantelor nu publica pe site-ul sau lista marilor, mijlociilor sau micilor datornici, fie ei persoane juridice sau persoane fizice, iar lui VC Tudor nici nu-i dadea prin cap sa ceara si acest lucru.

      De ce oare ? Raspunsul e simplu ca buna ziua!
      Pt ca asta ar fi insemnat ca tot romanul sa afle ca firmele care ii publicau imundele lui reviste erau datoare vandute la stat.

      Asa ca mai usor cu Wece-ul !

      PS. Chestiunea e cu totul alta. Are dreptate Basescu acum ? Ar trebui sa fie publicate si datoriile statului catre firme si catre cetatenii sai, au ba ?

      PPS. Parerea mea este ca ar trebui sa cunoastem cat de corect este statul in raport cu cetatenii sai, carora le datoreaza bani, indiferent care este izvorul acestor obligatii de restituire sau de plata. (Atentie, ies din discutie obligatiile statului de restituiri in natura !)
      • +3 (5 voturi)    
        Nu i-a apartinut lui Tudor (Duminică, 15 mai 2016, 15:27)

        mitg [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Ci lui Dan Zamfirescu.

        Atunci n-a fost buna. De ce atunci n-a fost buna, dar acum da? Atunci statul isi platea datoriile in zece zile bancare de la data emiterii hotararii de plata?
        • -1 (9 voturi)    
          Ok, Dan Zamfirescu ! OK, era o idee buna (Duminică, 15 mai 2016, 15:51)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

          si atunci (eu n-am spus ca n-ar fi fost buna). OK, s-a opus Basescu si n-a facut bine. Chestiunea acum este daca e corecta propunerea lui. Raspunde-mi la intrebarea asta si dupa aceea, daca vrei, il injuram impreuna.
          • +2 (4 voturi)    
            Nu este corecta (Duminică, 15 mai 2016, 16:58)

            mitg [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            Pentru ca asta este definitia unei c**ve politice.

            Azi zicem nu, maine spunem da la chestiuni de natura statica. Strabunica mea a schimbat niste bani in 1949, pe vremea cand "muncitorii" se jucau de-a schimbarea valutara. Statului i-a luat 3 ani sa-i dea echivalentul in "lei noi" a sumei din "lei vechi", cum era pe vremea aceea.

            Datoriile statului au fost o problema de cand lumea. Sa fii curva in acest domeniu - ca politician - nu este in regula.

            Aici nu discutam de politica externa, unde intr-adevar, un nivel de "flexibilitate ideologica" este permis.

            Atunci cand un grup de politicieni spune "nu, n-avem ce face in acest domeniu" la o problema statica, dar maine se intoarce la 180 de grade si se asteapta de la alti politicieni sa faca lucrul pe care ei nu l-au facut, atunci sa nu se astepte sa beneficieze de credibilitate.

            Iar in 2005/6, si dragutul de Basescu, si dragutul de Tariceanu, si dragutul de Voiculescu erau inca in acelasi pat ...
            • 0 (2 voturi)    
              "Azi zicem nu, maine spunem da" (Duminică, 15 mai 2016, 22:07)

              ty [utilizator] i-a raspuns lui mitg

              Din 2006 pana azi au trecut vreo 3650 de maine pentru fiecare inclusiv pentru Romania.
              • 0 (0 voturi)    
                Nu conteaza (Luni, 16 mai 2016, 0:02)

                mitg [utilizator] i-a raspuns lui ty

                Daca binevoiti sa va uitati la dezbaterile Camerei Deputatilor din 26 Martie 1908 (arhivate chiar pe site, dar nu cred ca au fost redactate la calculator, doar scanarile), veti constata ca si atunci se discuta modul in care statul sa isi achite contributiile restante pentru industriasii care trebuiau sa primeasca anumite impozite inapoi de la stat.

                Problema asta nu e de 3650 de zile, ci de cand existam.

                Asa ca ipocrizia asta politiceneasca "acum ca nu mai suntem la putere, putem sa propunem ce-a propus opozitia acum 10 ani" trebuie combatuta cu fermitate.
                • -1 (1 vot)    
                  Manipularile trebuie combatute cu fermitate (Luni, 16 mai 2016, 21:34)

                  ty [utilizator] i-a raspuns lui mitg

                  .
  • +8 (8 voturi)    
    Când? (Duminică, 15 mai 2016, 15:26)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Lista securistilor care au devalidat Bancorex va fi vreodata publicata????
    • +7 (7 voturi)    
      Și alte bănci. (Duminică, 15 mai 2016, 17:00)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Banca Agricolă,Bancop,Banca Religiilor,CARITAS-ul,SAFI.Vom întâlni pe listele acelea mulți din actualii parlamentari și VIP-uri ale României.Hai,că dacă tot căutați sămânță de scandal,noi câștigăm aflând cine sunt hoții.
  • -5 (11 voturi)    
    alooo,baaase! (Duminică, 15 mai 2016, 15:30)

    miculescu-rucar [utilizator]

    fostulescule! anaful are abilitare si competenta doar pe formarea veniturilor bugetului consolidat al statului!
  • +1 (11 voturi)    
    de ce (Duminică, 15 mai 2016, 15:59)

    misunel [utilizator]

    nu inteleg pe cine ajuta publicarea listelor cu datornicii catre stat..nu vad utilitatea..nu vad logica..ce..adica..daca eu stiu ca firma sau persoana X are datorii catre stat..cu ce ma ajuta asta ?
  • +5 (17 voturi)    
    Daca Basescu vrea sa fie corect ne spune :ANRP (Duminică, 15 mai 2016, 16:02)

    JohnDreptate [anonim]

    Daca Traian Basescu vrea sa fie corect ne spune cand a aflat ca Presedinte al Romaniei de la Elena Udrea ca clanul infractional Cocos -Udrea -Bica fura la ANRP !
  • +9 (17 voturi)    
    Basescu are dreptate... (Duminică, 15 mai 2016, 16:25)

    Lucky1 [utilizator]

    Porcaria cea mai mare este ca statul nu poate fi executat chiar in urma proceselor cu sentinte definitive. Daca ANAF te executa abuziv pentru taxe calculate incorect, actionezi in Instanta, Instanta iti da dreptate dar banii nu-i poti recupera intru-cat Trezoreria refuza sa execute o decizie definitiva data de Instante. Trebuie sa o iei de la cap, sa actionezi Trezoreria, sa obtii o hotarare definitiva dar pronuntarea poate dura ani, intru-cat Legea nu prevede un termen precis. Cu alte cuvinte Statul este Stapanul iar noi sclavii, care avem drepturi doar pe hartie. In schimb, obligatiile noastre catre Stat sunt inplacabile. Curat "egalitate"...
    • 0 (2 voturi)    
      ba poate fi executat! (Duminică, 15 mai 2016, 18:30)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      L-au executat fratii Micula ;)
      A voleur, voleur et demi! >:)
  • -2 (12 voturi)    
    urla ... (Duminică, 15 mai 2016, 17:40)

    astronaut [utilizator]

    populismul in matale Dmn.Basescu !!!
    • -1 (3 voturi)    
      Tuu, Tu, Tuuu, striga adunarea "la comandant" (Duminică, 15 mai 2016, 21:31)

      Miky113 [utilizator] i-a raspuns lui astronaut

      A vrut sa spuna ca daca mai era-rrem presedinte inca 10 ani , rezolva si aceasta problema(a lui) !

      Acuma stim de ce nu i s-au scufundat barcile:
      mintea de inghetau apele .
      A reusit sa vada celalat capat al barnei(cu ochiul altora ).

      Atentie: Mihaela Radulescu mai vrea un fratior prentru fiusu. Rog discretie.
      Nota: a se revedea poate mai vor si altele fiu pentru urmatorii fratiori.