Euro depaseste 4,54 lei, nivel maxim al ultimilor aproape trei ani. Dolarul atinge un nou record istoric

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 28 decembrie 2016, 13:31 Economie | Finanţe

Dolari
Foto: Flickr / Ervins Strauhmanis
Banca Nationala a Romaniei (BNR) a anuntat miercuri un curs de referinta de 4,5409 lei/euro, in crestere cu 0,1% fata de nivelul din sedinta precedenta si nivel maxim din 10 ianuarie 2014, pe o tendinta regionala care s-a adaugat ingrijorarilor investitorilor legate de o eventuala instabilitate politica in Romania. Dolarul a urcat din nou peste pragul de 4,35 lei si a atins un nou nivel maxim istoric, scrie news.ro.

Vineri, BNR a afisat un curs de 4,5363 lei/euro.

Leul a fost afectat miercuri de tendinta regionala, in conditiile in care zlotul si forintul au pierdut, de asemenea, teren in fata euro.

Insa investitorii sunt ingrijorati de posibilitatea unei instabilitati politice pronuntate in Romania, dupa ce presedintele a respins propunerea de premier a coalitiei PSD-ALDE si a cerut o alta nominalizare, iar liderii coalitiei au amenintat cu demararea procedurilor de suspendare a presedintelului.

Ingrijorarile afecteaza si imprumuturile statului.

La ultima licitatie de titluri de stat, de joi, Ministerul Finantelor a respins toate ofertele bancilor la licitatia de certificate de trezorerie scadente in 20 decembrie 2017, in conditiile in care oferta bancilor a fost foarte slaba, iar dobanzile solicitate au fost considerate prea mari.

In plus, Indicatorul Robor la 3 luni, in functie de care se calculeaza dobanzile la cele mai multe credite in lei, a urcat marti, in prima sedinta interbancara de dupa Craciun, pana la 0,90% pe an, nivel maxim din 25 ianuarie, de la 0,85% in sedinta precedenta.

Dolarul american, cotat indirect in piata romaneasca prin raportare la paritatea euro/dolar, s-a apreciat de la 4,3397 lei pana la 4,3504 lei, nou nivel maxim istoric.

Dolarul SUA este moneda de referinta pe plan international pentru materii prime, inclusiv pentru petrol, iar importurile din Asia depind, de asemenea, de moneda americana.

Cursul francului elvetian a crescut la 4,2322 lei, de la 4,2224 lei in sedinta precedenta.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3819 vizualizari

  • +6 (12 voturi)    
    primul suuces ... (Miercuri, 28 decembrie 2016, 13:48)

    vasiem [utilizator]

    al noilor stapani!
    Incep sa curga laptele si mierea in valuri...
    Si cat ne promitea uslasul la salarii si pensii?????
  • +8 (12 voturi)    
    Uraaaa.... (Miercuri, 28 decembrie 2016, 14:12)

    PaulSöze [anonim]

    Draknea te iubim, sunt mandru ca sunt roman, am scapat de Julien ca nu era roman de-al nostru, pacat ca nu ne-a lasat Klaus sa o punem pe madam Sevil Shhaideh, o romanca verde neaosa de-a noastra. Sa stii ca suntem alaturi de tine cu hotararea ta de al demite pe Klaus Iohannis, nu ne intereseaza euro sau dolar, vorba aceea nu vrem kent , dolari, valuta vrem ca Draknea sa ne "bip". Sa nu te lasi doborat de du"j"manii poporului si de soroisti, poate sa faca ei US$ 5 lei si Euro 6 lei, noi tot te iubim, daca ne dai si 5 lei la salariu, alocatie sau pensie chiar ca o sa beau un rachiu de ala bun pentru tine si familia ta. Io' si colegii mei de munca de la birtul "Cateaua lesinata" suntem mandrii ca esti alaturi de noi ... asa ca da-i draku' pe analistii aia, cum ca se duce pe "bip" cursul valutar, ca pe noi ne doare la basca daca se face euro 6 lei. Noi bem rachiu pe lei ... HA HA HA, si daca ne suparam o sa bem numai rachiu de la Nea' Sile Kaiet si nu punem gura pe produse imperialiste si soroiste. Rachiu' salveaza Romania, noi suntem romani. Sa ne traiesti matale si Bombonica ta (aia noua sau aia veche... care vrei mata')
  • -6 (8 voturi)    
    ha ha ha ce mai ride Base (Miercuri, 28 decembrie 2016, 14:28)

    vodatepes [utilizator]

    Ha ha ce mai ride Base. Base a aruncat o piatra desteptul de la Cotroceni a pus botul si uite criza politica care afecteaza pe muritori de rand. Bravo Base ai arata cit de destept e mutulica de la Cotroceni. Se vede ca Base stie politica ia pus pe handicapati de la PNL si USR sa urle. Ce mai ride Base de toti.Pacat ca rasul asta nu pentru cei de jos care trag ponoasele. Oricum PNL si USR sunteti la degetulmic al lui Base. Va jaoca asta pe degete, Ha ha ha Base.
    • +3 (3 voturi)    
      DA BAI... (Miercuri, 28 decembrie 2016, 17:32)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Pentru toate neimplinirile tale, pentru faptul ca nu te duca capul, Base este de vina!
    • +5 (5 voturi)    
      Aaa, deci Base declanseaza criza? (Miercuri, 28 decembrie 2016, 17:45)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Pentru noi romanii era perfecta propunerea lui Dragnea de a fi condusi de o turcoaica maritata cu un sirian, bun prieten cu Putin, nu?
      Imi place ca toti tradatorii de tara isi pun mai nou nick-uri de mari patrioti si ne tin predici despre "pericolul de a fi condusi de la Bruxelles"...
  • +7 (7 voturi)    
    Deci (Miercuri, 28 decembrie 2016, 15:36)

    KostasP [utilizator]

    Cresterea salariala s-a aplatizat. Pina o pune in aplicare, ajunge la par.
  • +2 (2 voturi)    
    Ura !!!!!Si la mai mare !!!!!! (Miercuri, 28 decembrie 2016, 17:25)

    /./ [utilizator]

    Sa ne asteptam sa ajunga si la 5 ron, abia astept sa vad cum scot camasa cei indatorati poate poate data viitoare o sa mearga la vot.
  • +3 (3 voturi)    
    Sa vezi vaiete si vaicareli (Miercuri, 28 decembrie 2016, 17:39)

    Wanheda [utilizator]

    Cand isi intra psd in atributii deplin. Faze cu greaua mostenire, Soros, bla bla....mai trebe o taxa.