Inca o lovitura pentru Departamentul Antifrauda din ANAF: Conducerea numita de PSD refuza numirea sefilor de serviciu

de Red. Economic     HotNews.ro
Marţi, 21 martie 2017, 13:11 Economie | Finanţe

Conducerea Fiscului refuza sa numeasca in functii sefii de serviciu din cadrul Directiei Antifrauda Fiscala (DGAF), acestia fiind selectati in urma unui proces de desfasurat in 2016. Conducerea Antifraudei arata intr-un document intern consultat de HotNews.ro ca peste o suta de sefi de serviciu sunt tinuti practic in sah de conducerea ANAF, fara sa fie platiti conform atributiilor de conducere.

Sefii de servicii din DGAF sunt cruciali in combaterea evaziunii fiscale. Ei implementeaza in teritoriu directiile de actiune stabilite la nivelul conducerii si gestioneaza activitatea de control si verificare.

Practic, conducerea Fiscului, numita de PSD, refuza sa ii numeasca in functii pe sefii de serviciu care au fost selectati in 2016 printr-un proces intern de durata, care a luat in calcul performantele candidatilor. Propunerea candidatilor pentru cele 106 posturi a fost facuta in noiembrie 2016, iar dupa primirea unor avize necesare de la Agentia Nationala a Functionarilor Publice, conducerea ANAF (in cadrul careia functioneaza Directia Antifrauda) ar fi trebuit sa-i numeasca in functii. Doar ca noua conducere a Fiscului, numita de PSD, a refuzat - potrivit documentului citat - sa-i numeasca definitiv pe functii, prelungindu-le interimatul pana la finalul lunii martie. In aceste conditii, sefii de serviciu nu primesc si salariul aferent functiei de conducere.

Mentinerea arbitrariului la nivelul conducerii e doar ultimul dintr-o serie mai lunga de evenimente care au dus la slabirea Directiei Generale Antifrauda. Astfel, bonusurile salariale ale inspectorilor au fost micsorate de la 25% la 5%; conducerea institutiei a fost anuntata saptamana trecuta ca va fi schimbata, dar in ultimul moment premierul nu a mai semnat ordinele; SRI si-a retras 23 de ofiteri din cadrul institutiei.













Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation: Ce trebuie sa faci pentru a beneficia de cei 200.000 lei disponibili prin programul StartUp Nation si pentru a-ti dezvolta afacerea

Ai primit un acord de acceptare in programul StartUp Nation. Care sunt urmatorii pasi? Cu ce costuri te vei confrunta pentru a te putea folosi de acesti bani? Mai intai trebuie sa pui in practica ideea de business castigatoare, iar apoi sa iti cresti afacerea. Pentru asta ai nevoie, in primul rand, de clienti noi, strategii adaptate la nevoile pietei si de un ochi atintit permanent asupra propriei afaceri si asupra pozitionarii tale in cadrul unei oferte adesea variate.

9412 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    e... (Marţi, 21 martie 2017, 13:16)

    liviu_ [utilizator]

    a picat si ANAF...
    mai ramane dna si procuratura si romania o sa fie jucaria proprie a psd!
    • +4 (4 voturi)    
      Sa vedem cum (Marţi, 21 martie 2017, 13:55)

      Anonym [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      vor guverna peste un camp sterp
      Pt ca asa va arata Romania dupa ce un soc intern/extern ne va prinde cu pantalonii in vine ( a se citi dezechilibrati macroeconomic)
  • +22 (22 voturi)    
    Inamicul public (Marţi, 21 martie 2017, 13:21)

    buncrestin [utilizator]

    Nu frauda este inamicul public, ci anti-frauda. Smecherii nu sunt problema, cinstitii sunt. Iiar selectia pe criterii de competenta este principalul pericol.
  • +7 (7 voturi)    
    psd ciuma rosia... (Marţi, 21 martie 2017, 13:24)

    rochiri [utilizator]

    anaf-ul instrument politic..urmeaza dna..parchetul ..judecatoria...si dupa bineinteles bunastarea..
  • +4 (10 voturi)    
    Ceea ce confirma spusele mele: (Marţi, 21 martie 2017, 13:27)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Militia, Securitatea, ANAF, inspectorii in general sunt instrumente prin care Mafia colecteaza taxe de protectie pe langa taxele normale. Deci in rromania pe langa taxe vin si "baietii"la colectat, apoi se plang ca sunt someri si n-au bani de pensii!
    Morala e una singura: FUGITI DIN ACEST IAD! Luati-va familia si fugiti! Nu mai e de stat, acum cu situatia internationala (Brexit, SUA izolationista, Rusia revansarda) FUGITI! Romania nu mai e sigura , este o cleptocratie clasica iar in cadrul clasei asuprite sub bataia pustii se instaureaza anarhia!
    Cine visa sa vina in Iad sa inceapa afaceri: renuntati!
    Cine visa sa se reintoarca in Iad sa-si manance pensia din strainatate: fiti seriosi!
    Va fi suficient Iad in viata de apoi, evitati-l acum, fugiti din el!
    • +7 (7 voturi)    
      hmmmm .... sa fug eu din România ? ... (Marţi, 21 martie 2017, 13:54)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Dar nu mai bine im iau eu o turbinca si-mi schimb numele in IVAN ?....

      hmmmm ....
    • +5 (5 voturi)    
      Nu prietene, gresit! (Marţi, 21 martie 2017, 14:09)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Trebuie sa ramanem si sa luptam.
      Daca fugim e fix egal cu faptul ca facep 3.14-3.14 pe mormintele a tuturor ce au luptat pentru aceasta tara: de la tara dezbinata invadata constant de cotropitori si aparata cu pretul vietii, pana la cei ce au luptat sa fie unita si pana la cei ce au luptat sa ne scoata din comunism.

      In plus sa nu uitam de cei peste 300.000 din toata tara care au protestat impotriva coruptiei si atacului la statul de drept.

      ... si tu vrei sa fugi? Bine lasule ! Fugi si lasa-ne sa iti aparam noi drepturile. Mie- rusine de cei ca tine. Nu esti mai bun decat cei ce stau degeaba cu ochii in televiziunile triunghiului bermudelor.

      Ce? Crezi ca ma impresionezi ca esti anti-PSD? Si cei care nu s-au dus la vot erau anti-PSD si uite ce a iesit. Asa au facut si ei. Au "fugit" de vot. Oare faci parte din ei?

      Hai dispari si lasa-ne. Nu avem nevoie de cei ca tine in tara asta. Si fa-mi o favoare, cand pleci in alta tara, nu le spune ca esti roman. Nu as vrea sa fiu asociat cu un las in alte situatii din cauza ta.

      Cum ar fi fost ca in '89 lumea sa zica "stii ceva? lasa, tipam, protestam, simulam revolutia si plecam, ii lasam pe aia care raman cu Dumnezeu inainte si ce-o fi o fi si de ei si de tara asta"?

      Iti zic eu: Internet era un cuvant care nu ar fi facut parte din vocabularul nostru pentru ca cenzura ar fi fost litera de lege. Dar e frumos cand ai privilegii fara sa lupti sa le obtii.

      Esti un nerecunscator las si ma dezamesti cum nu iti poti imagina.
      • +1 (1 vot)    
        Gresesti. (Marţi, 21 martie 2017, 14:45)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Vezi bine pe ce au facut 3.14 3.14! Pe protestele din iarna! Acum Parlamentul face ce nu s-a facut in iarna.
        Protestele pasnice nu sunt bagate in seama, doar protestele violente cu pagube. Ori asa ceva nu sunt in stare! Asa ca ma retrag, imi depun mandatul de roman!
      • 0 (0 voturi)    
        ma tem ca gresesti (Miercuri, 22 martie 2017, 9:00)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        de fapt, daca nu se intervine din afara pentru stoparea mafiei PASD-ALDE-UDMR-PMP, Prea_Tarziu poate fi considerat un "cunoscator", nu un "nerecunoscator".
        Avand in vedere viteza cu care cad toate institutiile si serviciile, disperarea cu care se arunca la picioarele Sultanului Dragnea implorandu-l sa le ia sub aripa lui ocrotitoare, singura varianta valabila pentru romanii care isi doresc o viata normala, este ce spune Prea_Traziu.
  • +7 (7 voturi)    
    ... si acu' sa vezi controale la comanda ... (Marţi, 21 martie 2017, 13:36)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    hai -hai cu traistioara ...
  • 0 (0 voturi)    
    Informatie incompleta (Miercuri, 22 martie 2017, 19:12)

    NicioLaie [anonim]

    OK cu interpretarea "Conducerea numita de PSD refuza numirea sefilor de serviciu" a situatiei de la ANAF.
    Dar nu ne spuneti si noua de ce refuza?
    Eventual pretextul refuzului.
    Sau conducerea s-a ascuns in papusoi si nu da semne ca mai vrea sa actioneze in vreun fel?