​Impozitul pe venitul global: De unde face rost statul de atatia consultanti fiscali care sa ajute toti romanii? O parte din angajatii Fiscului, vizati de ministrul Finantelor

de RH     HotNews.ro
Miercuri, 12 aprilie 2017, 19:24 Economie | Finanţe

Ministrul Finantelor, Viorel Stefan, a anuntat miercuri ca guvernul vrea sa introduca din 2018 impozitul pe venitul global al gospodariilor, care va da posibilitatea romanilor sa-si deduca din baza de impozitare diverse cheltuieli. Dar pentru asta e nevoie de consultanti fiscali care, ca in America, sa-i ajute pe cetateni sa-si completeze declaratiile de venit. De unde atatia contabili/consultanti fiscali? Si cine-i va plati?

Viorel Stefan a anuntat intr-o conferinta de presa ca statul va plati acesti consultanti fiscali. Cati vor fi? Cati e nevoie. Si de unde atatia consultanti cat sa ajunga pentru toti cetatenii platitori de impozit? "ANAF are 30.000 de angajati, o parte vor deveni consultanti fiscali. Mai avem o Camera a Consultantilor Fiscali. E adevarat ca ei dau consultanta in business, dar poate ca in timp vor merge si spre persoane fizice. Noi oferim aceasta posibilitate; daca nu e atractiva, nu e obligatorie", a spus Viorel Stefan.

Tot miercuri, purtatorul de cuvant al PSD, Adrian Dobre, a facut la Antena 3 o comparatie intre consultantii fiscali si medicii de familie, spunand ca la un consultant fiscal vor fi alocati mai multi contribuabili.











5122 vizualizari

  • +11 (17 voturi)    
    o solutie (Miercuri, 12 aprilie 2017, 19:52)

    Dedalus [utilizator]

    Nu ar fi mai simplu sa redevenim comunisti? S-ar rezolva totul exact in stilul dorit de acestia.
    • +6 (8 voturi)    
      Cum cine i-ar plati ????? (Miercuri, 12 aprilie 2017, 20:51)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Populimea, nu e clar ??? Incepe si traficul de influenta si spaga, consultantul ala precis lucreaza si la fisc, sau are un prieten sau o ruda acolo, si-ti da voie sa-ti deduci tot impozitul daca ii dai si lui ceva. Ce-i pasa lui de stat ????
    • +3 (5 voturi)    
      Numai pafaristi (Miercuri, 12 aprilie 2017, 21:21)

      Melinte [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      De unde vin astia cu ideile astea si cile le baga lor in cap nu stiu.
  • +14 (16 voturi)    
    Plătiți de stat (Miercuri, 12 aprilie 2017, 19:54)

    Celbland [utilizator]

    Dacă vor fi plătiți de stat, nu înseamnă că vor lupta pentru stat, împotriva cetățenilor, să le ia cât mai mulți bani?

    Ei spun că astfel luptă împotriva micii evaziuni. Împotriva marii evaziuni nu luptă nimeni?
    • +4 (6 voturi)    
      nu (Miercuri, 12 aprilie 2017, 23:15)

      anonimicus [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      marea evaziune luptă împotriva micii evaziuni.
  • +10 (12 voturi)    
    mai bine (Miercuri, 12 aprilie 2017, 20:15)

    Dedalus [utilizator]

    Ar fi mult mai bine daca doamnele si domnii ministri s-ar ocupa de guvernarea tarii nu de bazaconii.
  • +6 (8 voturi)    
    cu alte cuvinte... impozitarea celor care muncesc (Miercuri, 12 aprilie 2017, 20:59)

    qwerasdf [utilizator]

    si au de una-alta...

    si lasarea in pace a celor care au venituri ilicite sau nu muncesc deloc
  • 0 (2 voturi)    
    cum de unde? (Joi, 13 aprilie 2017, 0:33)

    revo [utilizator]

    Pai n-au copii, nepoti si stranepoti, amante, soacre, fini si fine, secretare, soferi destui pe listele speciale? La cati sunt acum in Mafia PSD si la cate obligatii are PSD-ul in teritoriu, ca altfel nu se poate mentine la putere, 35.000 de locuri sunt chiar putine.
    Daca diplomele de invatamant superior se dau fara sa treci pe la facultate iar titlurile de doctor curg pe banda rulanta, ce mare scofala sa le puna in mana o hartie pe care sa scrie "consultant fiscal"?
    Toata lumea castiga, inclusiv ala care o sa tipareasca certificatele de consultant; ia sa vedeti, o sa fie o firma din Teleorman sau de la Craiova, infiintata dupa 2 zile de la aparitia licitatiei pentru tiparnita si ghiciti si a cui o sa fie firma si cat o sa fie valoarea contractului!
  • +2 (4 voturi)    
    Angajatii FISC-ului... (Joi, 13 aprilie 2017, 0:50)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Deci astia in loc sa-si faca treaba adevarata vor deveni babysitteri cat restul vor fura linistiti fara sa ii mai vaneze FISC-ul.

    Eh... PSD strikes again!
  • +2 (2 voturi)    
    Cum? (Joi, 13 aprilie 2017, 8:57)

    Celbland [utilizator]

    Cum și-a dat seama Olguța că ăsta e "sistemul american" și nu "sistemul chinez" sau somalez. O fi deosebind engleza de chineză după culoare?