Legea salarizarii bugetarilor a fost adoptata de Senat. Urmeaza Camera Deputatilor

de Red. Politic     HotNews.ro
Marţi, 23 mai 2017, 11:46 Economie | Finanţe

Ponderea bugetarilor pe judete
Foto: Hotnews
Proiectul legii pentru salarizarea bugetarilor a fost votat marti cu amendamente de senatori.

Proiectul legii initiate de PSD si ALDE urmeaza sa intre in Camera Deputatilor pentru Dezbateri.

Coalitia de guvernare a anuntat ca 1 iunie e data-limita pentru adoptare si intrarea in vigoare.












Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

15629 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Mai intai norme privind numrul lor (Marţi, 23 mai 2017, 11:53)

    CezarN [utilizator]

    Din grafic reiese necesitatea normarii/limitarii numarului de bugetari in functie de populatie, PIB, oricum in functie de ceva obiectiv.
    Nu este admisibil cresterea nelimitata a numarului lor odata cu cresterea nesimtita a salariilor
    • +2 (2 voturi)    
      Satu Mare si Bistrita de 10 x mai putin (Marţi, 23 mai 2017, 15:28)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Deci poti rezolva un judet cu doar 10% din angajatii din alt judet sau e o greseala??? Interesant ar fi de vazut ce procent din total angajati sunt platiti in fiecare judet. O sa vedem ca la Teleorman jumatate din angajati sunt bugetari, probabil, in timp ce la Bucuresti sunt doar 8%.
    • 0 (0 voturi)    
      Satu Mare si Bistrita de 10 x mai putin (Marţi, 23 mai 2017, 15:28)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Deci poti rezolva un judet cu doar 10% din angajatii din alt judet sau e o greseala??? Interesant ar fi de vazut ce procent din total angajati sunt platiti in fiecare judet. O sa vedem ca la Teleorman jumatate din angajati sunt bugetari, probabil, in timp ce la Bucuresti sunt doar 8%.
  • +8 (8 voturi)    
    Pe repede inainte ! (Marţi, 23 mai 2017, 12:37)

    Susufler0 [utilizator]

    Toate amendamentele adoptate (unele propuse de liberali) au vizat mariri de salarii, inventarea unor noi functii, (platite baban), dat liber la marirea pensiilor nesimtite !

    Penelistii, ca de obicei au fost niste "pesedisti mai prosti" si au votat in speranta ca votul lor o sa-i mentina la viitoarele alegeri "al doilea partid ca marime al tarii.

    PS. Acum se poate intelege mai bine obida lui Livache cand vorbea de faptul ca UE cere doar Romaniei sa se incadreze in deficitul bugetar asumat prin Tratate.

    PPS. Cu astfel de masuri, pana la sfarsitul anului se va dubla !
  • +4 (4 voturi)    
    tare imi e... (Marţi, 23 mai 2017, 13:03)

    liviu_ [utilizator]

    sa nu iasa ca banda unica de ratb a lu firea...
  • +2 (2 voturi)    
    ADMINISTRATIA LOCALA (Marţi, 23 mai 2017, 13:33)

    jidanul [utilizator]

    Faptul ca salariile din administratia locala vor fi stabilite de consiliile judetene si locale este o greseala deoarece, conducatorii acestor institutii sunt interesati mai mult de salariile lor si de spagi si mite, decat de salariile angajatilor, ca sa nu mai vorbim de diferentele salariale care vor fi intre aparatele proprii ale consililor judetene si locale si angajatii din directile subordonate consililor judetene si locale, in dezavantajul salariatilor din directile subordonate care duc greul in administratie.
    • +4 (4 voturi)    
      Nu e o simpla gresala ! (Marţi, 23 mai 2017, 14:01)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      E ori o tampenie fara seaman prin care se incearca sa se mai puna cep la niste mariri, in speranta ca primarii vor mentine actualele salarii de rahat ale celor care lucreaza in primarii, ori, dimpotriva, o viclenie marca PSD prin care se creaza un motiv imbatabil de sesizare a CCR pt neconstitutionalitatea legii, neconstitutionalitate constand in discriminarea la care sunt supusi angajatii primariilor, ce se constituie intr-o categorie de bugetari exclusi de la beneficiile Legii salarizarii unitare !

      O astfel de sesizare, are sanse mari sa fie admisa ori asta, alunga povara obligativitatii PSD de a se tine de cuvant in ceea ce priveste data intrarii in vigoare a legii.

      PS. Iar sesizarea ar cam fi in sarcina USR sau a Presedintelui !