​Romania, cea mai mare crestere economica din UE in primul trimestru din 2017 (5,6%)

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 8 iunie 2017, 13:02 Economie | Finanţe

Evolutia PIB-ului in UE
Foto: Eurostat
Romania a inregistrat cea mai mare crestere economica din Uniunea Europeana, dupa ce produsul intern brut a crescut cu 5,6% in primul trimestru din 2017, comparativ cu aceeasi perioada a anului trecut, arata datele corectate cu variatiile sezoniere publicate joi de oficiul european pentru statistica Eurostat.

In cifre anualizate, PIB-ul Romaniei a crescut in primul trimestru cu +1,7%. Urmeaza Letonia (+1,6%), Slovenia (+1,5%) si Lituania (+1,4%). Cea mai slaba crestere a fost inregistrata de Marea Britanie (+0,2%).

PIB-ul zonei euro a crescut in primul trimestru din 2017 cu 0,6%, o cifra similara fiind inregistrata si la ansamblul blocului comunitar.

Comparativ cu primul trimestru din 2016, PIB-ul zonei euro a crescut cu 1,9% iar cel al UE cu 2,1%.

In primul trimestru din 2017, PIB-ul SUA a crescut cu 0,3% in raport cu trimestrul precedent (dupa +0,5% in trimestrul 4 din 2016). In raport cu acelasi trimestru din anul precedent, PIB-ul a crescut cu 2,0%.












Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

8314 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    pai (Joi, 8 iunie 2017, 13:06)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    sunt datele de la INS :)) btw, se stiu de ceva vreme :))
  • +16 (18 voturi)    
    foarte bine (Joi, 8 iunie 2017, 13:15)

    Ed___ [utilizator]

    sa ne bucuram si de bine si sa nu vedem lucrurile numai in negru

    interesant este cresterea cea mai mica a UK !!

    care inainte de orice zvon de Brexit batea ca crestere economica tarile din clasa ei - Germania, Franta, Italia.
    • +5 (7 voturi)    
      exact (Joi, 8 iunie 2017, 13:22)

      CalmArius [anonim] i-a raspuns lui Ed___

      Exact!
    • +2 (12 voturi)    
      Mare bucurie! (Joi, 8 iunie 2017, 13:27)

      Peto [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

      Hai sa ne bucuram! Avem cea mai mare crestere dar suntem in urma cu 50 de ani.
      Ma intreb ca si orice cetatean - daca tot ne creste PIB-ul ca Fat Frumos, unde se regasesc acesti bani? Infrastructura nu, sanatate nu, educatie nu, investitii nu!
      • -5 (11 voturi)    
        În exporturile firmelor germane către firmele-mamă (Joi, 8 iunie 2017, 14:36)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui Peto

        Acolo se regăsesc acești bani, adică în Germania :)

        E adevărat că o parte dintre ei se reîntorc sub formă de investiții (cam 2 mil.euro pentru fiecare magazin de dimensiuni medii, de exemplu) dar e foarte discutabil dacă asemenea investiții sunt benefice și altfel decât pe hârtie.
      • -2 (6 voturi)    
        Fudulia care loveste temelia (Joi, 8 iunie 2017, 15:47)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Peto

        5.6% la calicia care e in Romania nu e mare lucru, mai ales ca efectele provin din zone care nu afecteaza omul de rand, deloc.
    • +1 (3 voturi)    
      de acord (Joi, 8 iunie 2017, 13:59)

      DrPepper [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

      doar ca maririle necontrolate de salar vor umfla inflatia la sfarsitul anului si se va pierde cresterea economica efectiva..
      • +1 (1 vot)    
        da, asa este (Vineri, 9 iunie 2017, 11:10)

        Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui DrPepper

        inflatia va manca din veniturile generate de crestere, cum bine spui din cresterea de salarii

        totusi o crestere a veniturilor (scazand inflatia si eventual si cursul euro) va ramane

        adica guvernu da 25% apoi inflatia mananca 5% si cursul 5-10%

        asta e viata
  • -5 (15 voturi)    
    hai, n-ati tabarat? (Joi, 8 iunie 2017, 13:21)

    danete [utilizator]

    inca n-ati primit indicatiile? nu va pricepeti la d-astea.
  • +6 (22 voturi)    
    ei si eu (Joi, 8 iunie 2017, 13:23)

    tahomir [utilizator]

    Si eu am avut o crestere economica foarte mare cand mi-am luat credit. Dupa aia a dat cu minus dar macar eu l-am luat, eu l-am folosit si eu il platesc.
    Relativ la fel e si cu PSDul in sensul ca ei iau credit, ei il folosesc si tot eu il platesc.
    Si in locul lui "eu" se pot pune toti fraierii care muncesc cinstit in loc sa stea cu mana intinsa la acesta gasca de hoti
  • -18 (26 voturi)    
    irelevant... (Joi, 8 iunie 2017, 13:24)

    demaGOGU [utilizator]

    ..atata timp cat plusvaloarea se scurge catre exterior iar romanul lambda este platit la salariu minim pe economie.
  • +2 (24 voturi)    
    mda... (Joi, 8 iunie 2017, 13:24)

    liviu_ [utilizator]

    "uitam" cateva lucruri
    1 - e declaratie interna... adica sunt sanse sa fie cincinalu in 4 ani!
    2 - cresterea economica e mincinoasa de una singura... conteaza si inflatia si deficitul! (si da... la pomenile psd cu salarii etc ma refer aici)
    3 - inafara de Bulgaria, TOATE tarile din UE sunt mult mai dezvoltate economic decat noi! deci este normal sa avem o crestere economica mai mare! E mult mai usor pentru mine sa-mi imbunatatest timpii pe care ii fac intr-o masina X pe un circuit Y decat pentru Alonso, Hamilton s.a.m.d. pentru ca se vorbeste de cu totul alt nivel! Cam asa si cu economia... suntem economic la coada europei... normal ca avem o crestere mai mare decat Germania (care sunt cu ani lumina inaintea noastra)...
    • -7 (7 voturi)    
      cum??!! (Joi, 8 iunie 2017, 13:31)

      tartoru [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      "1 - e declaratie interna... adica sunt sanse sa fie cincinalu in 4 ani"

      CINCINAL in 4 ani?

      Domane nu mai comentati oameni buni daca nu cunoaste limba romana corect.
      • +10 (10 voturi)    
        Domane (Joi, 8 iunie 2017, 14:53)

        john-doe [utilizator] i-a raspuns lui tartoru

        Domane (apropo de limba romana, mai baga niste virgule si fii atent ca infuleci litere), poate esti nascut ieri si nu cunosti lozincile comuniste: "cincinalul in 4 ani si jumatate". liviu_ incerca si el saracu' sa faca un spirit de gluma, gata ai sarit cu maciuca pe el!
  • -5 (25 voturi)    
    Cum asa, parca datele astea erau minciuni (Joi, 8 iunie 2017, 13:26)

    xrogo [utilizator]

    ale INS comandate chiar de Dragnea, deci Eurostat confirma minciunile?
    • +2 (6 voturi)    
      Stii foarte bine ca pot fi ajustate (Joi, 8 iunie 2017, 15:35)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      chiar si dupa un an si jumatate de la publicarea in M.Of.

      Vor ramane probabil cele mai mari din UE dar cat de mult va conta asta in realitate.

      Cresterile bazate pe consum le cunoastem din vremea lui Tariceanu. Si atunci si acum ele inlocuiesc investitiile.

      PS. Bucuria ta este strict ideologica !
    • -2 (4 voturi)    
      Capital strain spalat prin Romania (Joi, 8 iunie 2017, 15:50)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      plus taieri la investitii, in stil Pontalesc, aici is banii dv. Intre timp, la supermarket tot ca afara platesti, benzina e la fel de scumpa si strazile tot bombardate is. Scolile cad, spitalele se paduchesc, dar voi va bateti cu pumnu in kept pt un 5%....ha...haa....haaaa.
  • +1 (7 voturi)    
    RO minunea estului ? INVESTITIILE mai mici...... (Joi, 8 iunie 2017, 14:24)

    Plagarus [utilizator]

    .......consum ca la balamuc,salarii umflate fara noima pt. bugetari si gata marea "umflatura" statistica !!!!
    Cererea mare a consumului se acopera din IMPORTURI ! Halal politici economice.
    Cheltuim mai mult ,in timp ce construcţiile de locuinţe au scăzut în primul trimestru 2017 / cu 13%, faţă de perioada similară a anului trecut
  • -3 (7 voturi)    
    Anul trecut (Joi, 8 iunie 2017, 15:05)

    Robin_W [utilizator]

    am avut o vaca.
    Anul acesta am doua!
    INS a raportat o crestere de 100%.
    Curat murdar moncher?
    • -1 (3 voturi)    
      Mai degraba de genul o fasola (Joi, 8 iunie 2017, 15:52)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Robin_W

      si anul asta ai 1,056 fasole, poate a incoltit si ii cresc frunzulitele.
    • -1 (3 voturi)    
      Nu-i chiar asa (Vineri, 9 iunie 2017, 9:53)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Robin_W

      Anu' trecut ai avut o vaca. Ala, la nivelul matale, e mijloc fix. De pe vaca aia ai luat cate 40 de litri de lapte zilnic, ca era Holstein si ai hranit-o bine. Cum laptele e ieftin, n-ai avut cine stie ce venit, da' tot a fost binisor, data fiind cantitatea de lapte.

      In anul asta ai taiat vaca Holstein, ai luat cu credit doua gloabe de nici nu stii ce soi sunt, care impreuna nu dau lapte cat dadea aia singura da' mananca de doua ori mai mult, da' ai mai castigat ceva din vanzarea carnii de la Holstein.

      Dupa ce pui in contabilitate si rata la credit, si laptele de pe cele doua vaci noi, si carnea de la vaca Holstein, iti da ca ai o crestere de cateva procente fata de anul trecut - exact ceea ce s-a intamplat acuma in Romania.

      Dupa ce se gata carnea de la Holstein, si ramai doar cu laptele mai putin si cu rata la credit, o sa-ti dea insa cu minus.

      La un moment dat, cu banii ducandu-se pe rata la credit, si cu doua vaci care mananca mult si produc putin, n-o sa mai ai cu ce hrani nici cele doua vaci proaste ce le ai acuma, asa ca alea o sa dea si mai putin lapte. Asa ca de nevoie, decat sa le lasi sa moara de foame, o sa le tai si pe-astea doua, poate decalat, nu deodata. O sa mai ai atunci un trimestru sau doua cu crestere economica mai rasarita, din vanzarea carnii, da' dupa aia o sa fii in buda - fara vaci, si cu rate la creditul cu care le-ai cumparat pe ultimele doua.

      Cam asta e ce se intampla pe moment in Romania. In fapt, cam asta e istoricul fiecarei guvernari PSD.
      • 0 (0 voturi)    
        pe scurt (Sâmbătă, 10 iunie 2017, 3:07)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Pacala a plecat cu vaca la targ ca sa isi ia carutza si, in schimb, s-a intors cu o punga cu seminte, dar era fericit dupa iesirea la targ...