Cine este si ce avere are Mirela Calugareanu, prima femeie numita la sefia Fiscului

de I. Rosca, C. Pantazi     HotNews.ro
Marţi, 18 iulie 2017, 16:08 Economie | Finanţe

Mirela Calugareanu
Foto: mfinante.ro
 documente
(18 Iul 2017) PDF, 3MB
Mirela Calugareanu a fost numita marti de premierul Mihai Tudose in functia de presedinte al Agentiei Nationale de Administrare Fiscala (ANAF). Mirela Calugareanu, pana in acest moment director executiv al Directiei Regionale a Finantelor Publice Bucuresti, este caracterizata de surse din ANAF drept un "profesionist echilibrat". Ea nu are conexiuni vizibile cu lideri PSD sau ALDE.

Mirela Calugareanu este functionar de cariera, ocupand anterior functii de conducere la Directia Generala de Administrare Mari Contribuabili si la Directia Regionala a Finantelor Publice Bucuresti.

Ea este doctorand al Universitatii Lucian Blaga din Sibiu, potrivit unui articol publicat in Romanian Economic and Business Review (sursa).

In 2007, ea a luat cu 95 de puncte din 100 posibile examenul pentru intrarea in breasla consultantilor fiscali.

Potrivit declaratiei de avere depusa in iunie anul acesta, Mirela Calugareanu are patru terenuri impreuna cu sotul (Paul Calugareanu - sef de serviciu la Directia Impozite si Taxe Locale Sector 1). Trei sunt intrevilane, dintre care doua in Bucuresti - de 112 respectiv 336 mp, si unul in judetul Giurgiu - de 2000 mp, si unul agricol de 40400, acesta din urma fiind o mostenire.

De asemenea, detine patru imobile impreuna cu sotul: o casa si un apartament in Bucuresti, o casa in Bucuresti mostenita in 2015 si o casa de vacanta in judetul Giurgiu.

La capitolul autoturisme, aceasta a trecut un Land Rover din 2010.

Aceasta a vandut o masina anul trecut, in valoare de 7000 euro.

Calugareanu are si un depozit bancar de 60.000 euro deschis in anul 2008 si alti 18.000 euro nedepusi in cont.

Ca director executiv ANAF Bucuresti, Calugareanu a incasat anul trecut 105.000 lei.

Vezi aici declaratia de avere a Mirelei Calugareanu













Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

41744 vizualizari

  • +33 (37 voturi)    
    Nebunie (Marţi, 18 iulie 2017, 16:36)

    t4v1 [utilizator]

    A pus un tehnocrat. E groasa inseamna.
    • +11 (11 voturi)    
      tare mi-e ca nu e semn bun. (Marţi, 18 iulie 2017, 20:13)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui t4v1

      clasic :). dupa ce strici, lasa-i pe altii sa repare.

      din pacate, poate fi cu dus-intors, stilul inot de tip dambovitean: cu alte cuvinte, au nevoie de un tzap ispasitor pentru a deplange proastele incasari la finele anului, dupa ce si-au batut joc jumatate de an.

      varianta light ar fi ca au luat masura pentru a da asigurari europenilor si creditorilor sperand sa se poata imprumuta ieftin (au nevoie sa acopere deficitul in crestere). dar tot vor profita de ocazie sa o terfeleasca in presa. deci repet, stilul dambovitean.

      ramane de vazut.
    • +10 (12 voturi)    
      Mai exact (Miercuri, 19 iulie 2017, 0:12)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui t4v1

      "nu are lagaturi vizibile cu PSD si ALDE". Ar fi foarte ciudat ca un partid care e impotriva oricaror profesionisti si tehnocrati sa numeasca pe cineva din afara....
  • +16 (22 voturi)    
    Declaratia de avere (Marţi, 18 iulie 2017, 16:37)

    Observator roman [utilizator]

    „...si alti 18.000 euro nedepusi in cont.”

    Foarte bine. „In cont” se mai prind aia de la ANAF ce miscari faci... Banii tre' sa stea la ciorap, o stie si don dr. Agnea, care a brevetat insa formula actiunilor la purtator...
    • -4 (12 voturi)    
      105000 lei x 25 de ani = cca 2,5 mil. E (Marţi, 18 iulie 2017, 22:37)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Observator roman

      Ies cele 4 terenuri, 4 case, Land Rover, concedii in strainatate si intretinerea, mancarea, haine, etc 25 de ani ???? Nu prea ...... Dar ma rog, fata de mafiotii din P$D e parfum de trandafir....
      • +2 (4 voturi)    
        Cum ai calculat? (Marţi, 18 iulie 2017, 23:17)

        Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Nu fac numai 0.5 milioane de Euro. Oricum e mult ..
  • +22 (26 voturi)    
    xxxxl (Marţi, 18 iulie 2017, 17:01)

    XXXXL [anonim]

    foarte buni gospodari functionarii astia bugetari ... case si terenuri cat cuprinde .... daca ei pot, iohannis de ce n0ar fi putut si el ...??? nu sunt aceleasi mecanisme ...??? nu sunt aceleasi spagi ...???
  • +34 (44 voturi)    
    Marfa (Marţi, 18 iulie 2017, 17:09)

    tudor74 [utilizator]

    Cum puii mei din doua salarii de functionar public ajung unii sa aiba 60.000 de euro in banca ? Si 3 terenuri in intavilan ?


    Si prostii aia de corporatisti muncesc 60 de ore pe saptamana si tot cu chirie stau sau abia au apucat sa cumpere un apartament cu credit !


    Cred cu tarie ca legea 18 de pe vremea comunista ar trebui reintrodusa pt orice functionar public ! Vrei pozitie in administratie si ai avere pe care nu poti sa o justifici din activitati legale si pt care ai platit toate taxele si impozitele ? Confiscare sau nu pupi post in adminstratie, scurt.
    • +20 (28 voturi)    
      e simplu: (Marţi, 18 iulie 2017, 17:40)

      Bittick [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      Salariile de functionari publici sunt pentru tigari, grosul vine din SPAGA!
    • -8 (22 voturi)    
      Director Executiv si Sef Serviciu (Marţi, 18 iulie 2017, 21:13)

      DonaldDuck [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      sunt doamna si sotul dumneaei, nu "functionari publici". Daca o sa iti intrebi prietenii directori executivi si sefi servicii in corporatii, o sa vezi ca au sigur mai mult de 60.000 € in banca la 45-50 ani.

      Voi va invartiti asa intre un neocomunism (si eu muncesc, eu de ce nu am land rover), un neo-totalitarism (ne trebuie domnule niste conducatori integri care sa ne scoata din rahat) si o neintelegere a principiilor de baza a unei economii de piata.

      E normal, firesc si dezirabil ca cineva care gestioneaza sute de milioane de eur sa fie "implinit" financiar.

      De unde stii tu ca nu poate justifica averea?! Cum iti permiti sa postezi asemenea ineptii?

      Referitor la legea 18, eu cred ca ai uitat sau nu ai stiut cum era in comunism, cand trebuia ca muritor de rand sa stai de la 5 dimineta cate 2-3 ore la coada sa prinzi un litru de lapte (pe cartela!).
      Sau de cate ori ti-a pierdut copilul de 10 ani cartela de ulei si a trebuit sa te rogi cu ceasca de toti vecinii din blocul ala mizerabil sa poti sa prajesti niste parizer cu soia?
      Funtionarii publici si membrii de partid nu aveau aproape niciodata probleme din astea.

      Revenind la subiect, comentariile tale sunt tipice pentru pozitia de habarnist care nu are si nici nu va avea vreodata o functie manageriala sau executiva.

      Cu stima.
      • +11 (17 voturi)    
        Nu sunt directori din nascare.. (Marţi, 18 iulie 2017, 22:43)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui DonaldDuck

        Poate de cativa ani. Nu ies banii orice ai face. Si asta-i doar ce se vede. Ce au angajatii la privat nu ma intereseaza absolut de loc. Dar la bugetari sunt dator sa fiu atent, sunt banii mei. Sunt si ai tai, dar probabil ca nu te intereseaza ca tu traiesti din spagi si ti se par normale astfel de cariere.
        • 0 (4 voturi)    
          Nimeni nu e din nastere. (Miercuri, 19 iulie 2017, 15:18)

          DonaldDuck [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

          Eu traiesc din munca, si o "am avere" mai mare decat doamna, fara sa iau niciodata spaga sau sa imi dea cineva un ban sau un cent.
          Nu m-as baga niciodata in politica pentru ca nu se plateste, si cam asta e problema cu multi oameni care stiu si pot sa miste lucrurile.
      • +13 (13 voturi)    
        stimabile (Miercuri, 19 iulie 2017, 7:14)

        toxx [utilizator] i-a raspuns lui DonaldDuck

        La ce firma / institutie sunt doamna si domnul sef de serviciu si director executiv ? cumva la Dedeman ? (ca sa dau exemplu o firma cu 100% capital romanesc, poate imi sare lumea in cap cu astia capitalisti de afara) . Se pare ca nu, sunt director si sef de serviciu la STAT, adica ultima cand am verificat, se numeau BUGETARI si sunt platiti din TAXELE si IMPOZITELE oamenilor care CHIAR PRODUC.

        Cu stima.
      • +6 (8 voturi)    
        Imi permit in baza artmeticii elementare! (Miercuri, 19 iulie 2017, 10:06)

        Crioan [utilizator] i-a raspuns lui DonaldDuck

        Eu sau altul din cei care MUNCIM imi permit sa postez asemnea ineptii pe baza matematicii care se face in clasele primare, nu este nevoie sa ai prea muti ani de scoal ca sa faci o socoteala foarte simpla si sa vezi ca NU IESE, este imposibil sa justifice averea!
      • +6 (6 voturi)    
        Clarificare (Miercuri, 19 iulie 2017, 12:46)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui DonaldDuck

        Nu ma intelege gresit, nu practic sportul national de a ma uita in curtea vecinului si sa sper sa ii moara capra, dar cand un director al unei institutii ca ANAF are bani pe care un simplu calcul matematic iti arata ca mai mult ca sigur provin din activitati ilegale e ca si cum ai fi de acord sa il pui pe hot sa iti pazeasca banii !

        Am cautat pe net sa vad ce salarii sunt in ANAF, pozitiile de conducere ajung pe la 8-9.000 net, doar banii cash (nu pun terenurile si casele la socoteala) reprezinta 350.000 de lei ... spune-mi in cati ani si cum au putut acesti doi directori cu un venit anual de 20.000 de lei sa stranga suma asta ? 10 ani fara nici un leu cheltuit si tot nu ar reusi.
    • +2 (6 voturi)    
      bugetarul se trage din miriapod (Miercuri, 19 iulie 2017, 14:55)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      au n perechi de maini cu care muncesc mai mult de 27 de ore pe zi, cazul sova.
      pt. tzoapa asta nu se infiinteaza o comisie parlamentara ? alo, latrina, cisterna cu rahat s-a golit, sau inca n-ati primit comanda ?
  • +20 (22 voturi)    
    Impartial...ca tot romanul (Marţi, 18 iulie 2017, 17:53)

    morometu [utilizator]

    Sa fim totusi seriosi; sustinerea politica nu este vizibila dar totusi... exista! Altfel nu detii functii de conducere in societatea romaneasca. Functionarii publici nu pot detine functii politice dar fara sustinere politica nu ajung acolo unde ajung.
  • +21 (27 voturi)    
    Daca excludem mostenirile (Marţi, 18 iulie 2017, 18:20)

    istoriograf [utilizator]

    ...atunci 3 terenuri intravilane, 2 padurici, un apartament , 2 case, un Land Rover si 78.000 euro din doua salarii de functionari publici reprezinta o remarcabila administrare a veniturilor familiale. Va fi minunat daca doamna va obtine aceleasi rezultate laudabile si la conducerea ANAF-ului. Data fiind natura mea sceptica, ma intreb insa daca bilantul personal de mai sus ar promova o verificare dupa standardele defunctei legi 18 ar mentine.
  • +5 (7 voturi)    
    cam mica averea (Marţi, 18 iulie 2017, 18:50)

    miculescu-rucar [utilizator]

    fata de un castig de 23000 euro/an,doar doamna!
  • +7 (11 voturi)    
    oare (Marţi, 18 iulie 2017, 19:38)

    nahir [utilizator]

    si asteia si lui barbat-su le-o fi lasat vreo matusa Tamara vreo avere, sau le-or fi facut cadouri nepotii si cumnatii?
    cum mama naibii din doua lefuri de functionari, fie ele si de directori, au averea asta? ca nu cred ca s-au cacat in scaldatoare la botez.
  • -1 (7 voturi)    
    Felicitari dna Calugareanu (Marţi, 18 iulie 2017, 20:32)

    Ozmo [utilizator]

    Felicitari dna Calugareanu !!! ������ un profesionist adevarat ! Ramane de vazut daca nu o invinge clasa politica !
  • -4 (14 voturi)    
    hai s fim seriosi (Marţi, 18 iulie 2017, 21:21)

    Dedalus [utilizator]

    Foarte multe comentarii neinforamte si rauvoitoare. "Averea" doamnei Calugareanu e cat se poate de decenta.
  • +7 (11 voturi)    
    Averea nu da la calcule! (Miercuri, 19 iulie 2017, 1:34)

    AnonyMickey [utilizator]

    Sa presupunem ca au 45 de ani. Deci aproximativ 20 de ani de munca.

    Impreuna au acum aproximativ 4000 EUR / luna din declaratia lor.

    Luand in considerare ca la inceputul carierei de functionar faceau foarte putin bani putem deduce un venit mediu pentru amandoi de aprox. 2000 EUR / luna in cei 20 de ani de munca - optimist vorbind.

    Asta inseamna 240 de luni x 2000 EUR / luna adica 480.000 EUR venituri oneste (aproximate foarte optimist).

    Daca scadem cei aproximativ 68000 bani lichizi declarati ramanem cu 400000.

    Daca in cei 20 de ani au trait cu doar 500 EUR / luna ambii (greu de crezut) ramanem cu 300.000

    Acum... daca proprietatile respective - imobile si terenuri - valoreaza 300.000 EUR eu le ofer maine 350.000 EUR pe ele!
    • -8 (14 voturi)    
      Calcule de doi bani (Miercuri, 19 iulie 2017, 3:30)

      Ochiul lui Horus [utilizator] i-a raspuns lui AnonyMickey

      Daca au investit inteligent 100k€ in 2006(stransi in primii zece ani) azi pot valora 1000k€. Se presupune ca ajungi director executiv fiscal in baza unei avansate culturi financiare.
      Deci, terminati cu prostiile.
      • +4 (6 voturi)    
        xxxxl (Miercuri, 19 iulie 2017, 5:07)

        XXXXL [anonim] i-a raspuns lui Ochiul lui Horus

        aiurea ... relatiile, influenta, ponturile si spagile sunt singura explicatie a acumularii respective. vorbiti de decenta ...??? poate prin alte locuri si cu alte tipuri de persoane.
      • +2 (2 voturi)    
        Gandire de plastic (Miercuri, 19 iulie 2017, 12:47)

        Andrei.Ohha [utilizator] i-a raspuns lui Ochiul lui Horus

        O familie de bugetari in primii 10 ani de munca la stat in Romania IN MOD SIGUR pot strange 100.000 EUR cinstit. Adica 10.000 EUR pe an dintr-un salariu lunar de 2-3000 de lei.

        Ba pe voi chiar nu va duce capul deloc???
  • +5 (7 voturi)    
    super (Miercuri, 19 iulie 2017, 7:10)

    toxx [utilizator]

    4 case, un range rover, 4 terenuri si 60k euro in banci. Eu ca sa imi termin etajul de la casa am plecat din tara si abia am finalizat creditele pt constructia ei. Ce reteta magica au astia de in 10 ani se imbogatesc asa ? (sunt ironic)
  • +4 (6 voturi)    
    & mie mi se pare cam mare averea (Miercuri, 19 iulie 2017, 7:25)

    Stapanu [utilizator]

    acestei doamne eminamente bugetare / la o asemenea statura implinita doctoratul vine de la sine; nu m-ar mira sa fi scris & niste carti, ca grindeanu de ex, ca doar toti fac asa; la ce i-o fi trebuind doctoratu' ala?!
  • +2 (4 voturi)    
    Logica simpla : au pus fix pe cea care nu a (Miercuri, 19 iulie 2017, 7:25)

    deval [utilizator]

    realizat colectarea... planificata !!! Ca doar nu o fi facut colectarea ministrul ci noua sefa a ANAF care a fost sefa colectarii pana ieri !!
    Daca nea Tudose declara ca e nemultumit cu 90 sau 93% colectare asteptam ca duoamna sa fie demisa la prima evaluare ...Nu mai vorbim ca daca planificarea a fost cretina, voit exagerata, ca sa poata fi incropit bugetul, cum naiba sa o realizeze oricine ??!!
  • +8 (10 voturi)    
    Toti sunt la fel... (Miercuri, 19 iulie 2017, 7:55)

    Andradda [utilizator]

    Cand ii auzi ce debiteaza in interviuri, cum ca sunt dintr-o familie necajita, 4 frati, doi bunici, au trait in 2 camere si WC in curte si bla-bla-bla.
    Dar cand e vb de averi, toti declara mosteniri de zeci de hectare prin toata Romania. Pai de unde bai oameni buni atatea mosteniri? De la mama croitoreasa si de la tata mecanic la CFR?

    Saracie lucie, ce mai....
  • -2 (4 voturi)    
    Niste tarani de postaci (Miercuri, 19 iulie 2017, 14:41)

    Ozmo [utilizator]

    Toti taranii astia de postaci anti PSD ���������� n'ai cu cine ��