Medicii nu vor mai plati impozit pe venit - proiect al Ministerului Finantelor

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 8 august 2017, 12:08 Economie | Finanţe

La medic
Foto: Pixabay
Medicii vor fi scutiti de impozitul pe venit, indiferent daca obtin venituri din salarii sau activitati independente, prevede un proiect de ordonanta al Ministerului Finantelor Publice.

La articolul 60, din Codul Fiscal, unde sunt trecuti contribuabilii scutiti de la plata impozitului pe venit se adauga un nou punct, cu urmatorul cuprins:  

"persoanele fizice, pentru veniturile realizate din salarii si asimilate salariilor precum si din activitati independente din exercitarea profesiei de medic, potrivit Legii nr.95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, republicata, in conditiile stabilite prin ordin comun al ministrului sanatatii si ministrului finantelor publice".

Masura ar urma sa se aplice incepand cu veniturile aferente lunii ianuarie 2018.

Impozitul pe venit este la acest moment de 16% si urmeaza sa fie redus, tot de la 1 ianuarie, la o cota de 10%, potrivit coalitiei de guvernare.













Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

6204 vizualizari

  • +11 (17 voturi)    
    Asta include... (Marţi, 8 august 2017, 12:16)

    Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator]

    Si spaga?
  • +8 (12 voturi)    
    Sireacii medici din privat (Marţi, 8 august 2017, 12:31)

    Plagarus [utilizator]

    Oricum cei mai buni pleaca !!!
  • -5 (23 voturi)    
    vise si pomeni... (Marţi, 8 august 2017, 12:35)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    dati-le salarii mai mari ... nu taiati impozitele preferential.
  • -8 (28 voturi)    
    Iata...... (Marţi, 8 august 2017, 12:49)

    polonyca [utilizator]

    Deja apar germenii viitoarelor dezechilibre !!!! De ce ma rog numai medicii ??? De ce nu sunt scutiti de impozit si profesorii ??? Ce ar avea in plus medicii...??? Ca si ei ,ca sa devina ceea ce sunt.....tre sa treca intai pe la profesori !!! Suntem o tara bezmetica....zau !!!!!
    • -12 (18 voturi)    
      da, sunt discriminari (Marţi, 8 august 2017, 15:26)

      Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      si cei din IT sunt scutiti, in curand si medicii, apoi cercetatorii si ... ce mai urmeaza ???

      oricum cei care oricum castiga cel mai mult in Romania o sa aiba scutire de impozit

      si bugetul, ca si angajati, toti cei "talpa" tarii o sa duca greul

      nu prea mi se pare normal
    • +2 (4 voturi)    
      plus ca sunt medici de familie (Marţi, 8 august 2017, 15:27)

      Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      care castiga zeci de mii de lei lunar
  • +1 (35 voturi)    
    PRIVILEGII & DISCRIMINARI (Marţi, 8 august 2017, 12:54)

    jidanul [utilizator]

    Suntem bolnavi in a fi "speciali", "scutiti" si/sau "nesimtiti" si "nemernici" in cea ce priveste salariile si pensiile. Este o aberatie fiscala sa scutesti de impozit anumite categorii socioprofesionale. Este ineptie fiscala sa dai pensii speciale, nesimtite si nemernice. Toti salariatii / angajatii din Romania trebuie sa plateasca impozite si taxe pentru veniturile lor, acest lucru tine de disciplina fiscala, de rigoare, de ordine si organizare financiara si economica. Este o imbecilitate, sa mai existe cumulul salar-pensie in orice institutie, autoritate, serviciu a Statului Roman. Angajatul / salariatul care se afla la varsta pensionarii care mai poate lucra si mai vrea sa lucreze, are dreptul sa continue primind doar salariu, nu si pensie si salariu. De asemenea, trebuie stabilita si perioada maxima pe care un angajat / salariat al unei institutii, agentii, companii de stat a Statului Roman o mai poate lucra dupa varsta de pensionare. Cred ca maximum 3 ani este o perioada de timp arhisuficienta. Dupa aceasta perioada de 3 ani, angajatul / salariatul este automat scos din sistem si se mai poate angaja la firme private, unde i se poate acorda si cumulul salar-pensie. Privilegiile fiscale, salariale si a pensilor trebuie neconditionat sa dispara, deoarece provoaca abuzuri si discriminari fata de alte categorii socioprofesionale.
    • 0 (2 voturi)    
      De ce? (Marţi, 8 august 2017, 17:44)

      Gray51 [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      IT istii sunt scutiți de impozite pentru că altfel s ar duce să lucreze în străinătate. Așa, cel puțin, stau aici și cheltuiesc acei bani pe bunuri și servicii românești. Deci ei deja au stabilit excepția. E aberant să impozitezi medici pentru că omul plătește asigurare de sănătate separat și e ciudat ca o parte din bani sa de reîntoarcă. Adică să plătești pentru sănătate, dar o parte din bani (impozitul pe salaru) să se reîntoarcă la stat pentru, să zicem, piste pentru biciclete.
      • 0 (0 voturi)    
        IT-istii (Miercuri, 9 august 2017, 10:28)

        jidanul [utilizator] i-a raspuns lui Gray51

        Medicii, IT-stii, trebuie sa aiba salarii mai mari dar, nu sa fie scutiti de plata impozitului. Si explicatia ar fi sa-i scutim si pe mineri de plata impozitului pe venit pentru ca minerul scoate carbune si cu carbunele se produce energie electrica si daca medicii nu au curent electric in salile de operatii sau si IT-stii la calculatoare atunci ce mai lucreaza ? Nimic. Daca vom avea in continuare "scutiti", "speciali" si salarii si pensii "nesimtite si nemernice" unde vom ajunge ?
  • +8 (10 voturi)    
    spaga ?? (Marţi, 8 august 2017, 13:22)

    TRABI [utilizator]

    Dar impozit pe spaga ? Toata lumea tace de rahat !
    • 0 (0 voturi)    
      nu este nevoie (Miercuri, 9 august 2017, 0:35)

      was [utilizator] i-a raspuns lui TRABI

      Atat darea de mita cat si primirea de mita constituie infractiuni.
      Mai bine raporti daca aveti de*a face cu asa ceva.
      PS: tot medic, la privat, dar nu iau spaga sau alte fgoloase necuvenite, nici in natura sa fie clar.
  • +4 (16 voturi)    
    Promisiunea lui Dragnea (Marţi, 8 august 2017, 13:28)

    Kornell [utilizator]

    Face parte din promisiunile mustaciosului, impreuna cu marirea de leafa la 3600 euro/luna,( nu pe pamant ). La cei 14000 medici la stat din spitale, care practic sunt cei care tin sanatatea in spate, nu e mult. Ca alternativa, plecam si va tratati la babe si dr. Goagal, ca la privat costa
  • -9 (23 voturi)    
    inechitate si oroare pentru ceilalti .... (Marţi, 8 august 2017, 13:33)

    TRABI [utilizator]

    Manevre care arata cat de parsivi si incompetent sunt cei ce legiuesc aceste tampenii . adica , dai lui ofiterul , dai lui judecatorul , dai la parlamentar , dai la primar , dai celor care au mutilate oameni in inchisori , hai sa-i dam si lui medical c-apoi cam pleaca . Aste nu-s practici sanatoase in echitatea si stimularea resursei umane . toate procedurile si legile astea trebuiesc anulate in viitor . Grile de salarizare pe specificul profesiilor si salariul minim pe economie trebuie urcat la cel putin 600 euro vor rezolva de la sine toate inechitatile . Astea suna a pomeni electorale si procedure de a injosi pe ceilalti care fac parte din productia de bunuri de consum . Ce acei oameni nu trebuie sa traiasca ? Au facut salariul minim de 1100 lei net si dupa aceea macelul .
  • -12 (18 voturi)    
    Propunere (Marţi, 8 august 2017, 13:38)

    Porcurorul General [utilizator]

    Sa se ia in discutie daca nu ar fi mai bine ca nimeni sa nu mai plateasca nici un impozit. In fond fermierii nu vor mai plati, ITstii nu platesc ...
  • -10 (16 voturi)    
    medicii si banii (Marţi, 8 august 2017, 15:04)

    Walking_dead [utilizator]

    Personal inca n-am vazut medic sarac. E de ajuns sa dai o fuga in curtea oricarui spital si sa te uiti la masinile medicilor.
  • +3 (3 voturi)    
    Voi considera ca este o masura bună (Marţi, 8 august 2017, 15:15)

    soren [utilizator]

    atunci când voi vedea ca dentistul imi elibereaza bon fiscal/chitanță la fiecare consult.
  • -1 (1 vot)    
    tara condusa de borfasi (Marţi, 8 august 2017, 18:41)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    nu-i destul ca sunt scutiti aitistii, de parca ar fi handicapati acum urmeaza medicii, dar apoi ? privatii cu nubcam bugetarii cu privilegiile.
    stiu o mare parte din IT sunt in mediul privat, dar ca principiu, nu e corect ca unii sa fie scutiti, e greu inceputul ca apoi urmeaza...la fel a fost si cu pensiile speciale, au inceput cu cei din CCR, iar acum au aproape toti bugetarii.
    • -1 (1 vot)    
      se pare ca (Miercuri, 9 august 2017, 0:39)

      was [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      Creierele par sa fie scutite, aitistii si medicii.
      Ce ai vrea sa urmeze, sa fie scutiti si prostimea?