​Guvernul vrea un impozit special pentru persoanele fizice care vand mai mult de doua autoturisme pe an

de Red. Economic     HotNews.ro
Vineri, 6 octombrie 2017, 19:58 Economie | Finanţe

Masini second hand
Foto: AGERPRES
Guvernul intentioneaza "instituirea unui regim fiscal distinct, aplicabil persoanelor fizice care transfera din patrimoniul personal, in cursul unui an, mai mult de 2 autoturisme", potrivit unui proiect discutat azi de Executiv cu reprezentantii Coalitiei pentru Dezvoltarea Romaniei.

Astfel, in cazul unei persoane care vinde mai mult de doua autoturisme pe an indiferent de data dobandirii, pentru cel de-al treilea autoturism vandut vor fi aplicabile regulile de impunere specifice activitatilor independente, potrivit proiectului consultat de HotNews.ro.

Reamintim ca elminarea timbrului de mediu pentru autoturisme de la inceputul anului a dus la o explozie a inmatricularilor de masini second-hand.

Vom reveni cu amanunte













Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

6306 vizualizari

  • +24 (24 voturi)    
    ! (Vineri, 6 octombrie 2017, 20:08)

    chiuaua [utilizator]

    Pe cei care construiesc blocuri ca persoana fizica si mituiesc functionarii de la primarie sa le aprobe autorizatiile de constructie non-conforme pe cand o sa-i ia de koayee ? Inainte sau dupa primul cutremur mai puternic ?
    • +13 (15 voturi)    
      Samsarii le vând oricum neînmatriculate (Vineri, 6 octombrie 2017, 22:32)

      Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

      Deci neinregistrate, deci prinde orbul, scoate-i limba.
      Pe ăștia de la PSD nu trebuie sa ii dai jos, se prăbușesc singuri sub propria prostie.
    • +2 (2 voturi)    
      impozit pe instrainarea imobilelor (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 1:44)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

      3% in primul an dupa constructie, doar ca pretul e adesea pe bune ca sunt banci implicate, risti munca de-o viata. La o adica poti sa-i prinzi si cu ceva profit pe PFA.
      Samsarii pot cumpara cu act de mana, ciocani intr-un garaj si vinde cu profit tot cu act de mana.
      Profitul ala e ok daca se impoziteaza, macar se descurajeaza fenomenul. O mica intarziere, dar in Romania si sfarsitul lumii va veni cu vreo 25 ani mai tarziu.
  • +9 (11 voturi)    
    Romania este pe locul 121 din 138 state in ce (Vineri, 6 octombrie 2017, 20:12)

    ty [utilizator]

    priveste calitatea invatamantului. Acuma cu povestea manualelor . . .
  • +15 (17 voturi)    
    nu e rea idea (Vineri, 6 octombrie 2017, 20:28)

    voxpopulix [utilizator]

    Impozit pe manelisti pe cand, daca tot ati intrat pe teritoriul celor mai bruneti dintre noi :P
  • +8 (10 voturi)    
    aoleu! (Vineri, 6 octombrie 2017, 20:41)

    AnderT [utilizator]

    psd-eilor? si acum? da bravo ma... astia ne fura din toate directiile dar pe noi ne vor curati si censati din cap pana in picioare, sper ca va ajunge cat va da, partea rea este ca eu care nu am votat KKT-ul asta securist trebuie sa suport consecintele. Asta este valabil si pentru "desteptii" ca s-au trezit democratici nevotand. Euro la 4,70-90? nepotism masiv in toate insitutille? Investiile statale 0? Justitia politizata? interlopi "badigarzi"? amante pe bancheta din spate? = default SIGUR ca-n Argentina care mai vreti sa supravietuiti PLECATI !!! Lasati doar bugetarii in tara sa se pupe cu PSD-ul !!!
  • +10 (12 voturi)    
    Daca in decembrie (Vineri, 6 octombrie 2017, 20:42)

    OmniStudio [utilizator]

    si ianuaie se intreceau in scaderi / desfiintari de taxe, acum PSD / ALDE nu mai stiu cum sa le inlocuiasca cu altele! Despre respectarea unui Proiect de Guvenare, nici nu mai poate fi vorba! (parca pentru asta l-au demis pe Gindeanu)
    Parafrazand un serial de succes, guvernarea PSD + Alde ar trebui sa se numeasca "Guverne Disperate"
  • +18 (18 voturi)    
    Doar masini? (Vineri, 6 octombrie 2017, 21:50)

    IancuJianu [utilizator]

    Nu si cu apartamente ori blocuri intregi? Ori tranzactii repetate cu terenuri aflate pe traseul autostrazilor...
    • +2 (2 voturi)    
      Nu, dar... (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 12:30)

      Maica Reteza [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      Am auzit că vor să pună în impozit la mai mult de două jmenuri pe an: ca parlamentar, după două șpăgi, automat dai la partid 50%. Că cică prea și-au luat-o-n cap unii juniori din PSD, doar ce s-au băgat în parlament și gata, țin toate șpăgile pentru ei, așa nu se mai poate.
  • +8 (8 voturi)    
    Cata prostie. (Vineri, 6 octombrie 2017, 21:57)

    Stef_and [utilizator]

    Ce credeti voi guvernantii, ca are careva samsar mai mult de o masina vanduta?!?
    Toate sunt cumparate direct pe clientul final.
    Samsarii iau numai comisioane.
  • +5 (9 voturi)    
    Cum sa nu? (Vineri, 6 octombrie 2017, 22:53)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ca nu prea mai are CIUMA ROSIE de unde fura.
    • +4 (4 voturi)    
      Asta e clar... (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 0:39)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Ca-nceput armeanu' sa ne numere ouăle de sub cloță...
  • -4 (12 voturi)    
    bravo (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 0:03)

    Andrei3Bunescu [utilizator]

    Felicitari. Sunt perfect de acord.
  • +6 (8 voturi)    
    Se vede treaba... (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 0:14)

    Iorgovan [utilizator]

    ...ca astia de la PSD au cate un Liviu Pop in toate punctele cheie...
  • +6 (6 voturi)    
    partial corect (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 7:52)

    Francisc 1 [utilizator]

    am un domn rom in bloc care blocheaza parcarea cu cate 5-6 masini expuse , le aduce din Germania si le vinde , nu plateste un leu impozit.