Ionut Misa: Pentru activitati independente, CAS-ul se va calcula la nivelul salariului minim pe economie

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 26 octombrie 2017, 15:49 Economie | Finanţe

Ionut Misa
Foto: Agerpres
Persoanele cu venituri din activitati independente, precum medici, avocati, ziaristi sau artisti, vor plati contributii pentru asigurari sociale la nivelul salariului minim pe economie, si nu raportat la sumele obtinute, a anuntat joi ministrul Finantelor, Ionut Misa.

Vom reveni cu amanunte













​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

4716 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    este aiuritor! (Joi, 26 octombrie 2017, 18:50)

    revo [utilizator]

    Avocatii, doctorii sa plateasca la salariul minim?! In timp ce pe toti ceilalti amarasteni ii taxati la fiecare leut?
    Avocatii??!!

    Ba, voi sunteti normali la cap? Sunteti total rupti de realitate, dar nu-i nimic, o sa va loviti de ea ca dupa o cadere libera de la etajul 100.
    • +3 (5 voturi)    
      da, trebuie intrebata Olguta si Dragnea (Vineri, 27 octombrie 2017, 2:01)

      Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui revo

      DE CE absolut toti angajatii, milioane de oameni trebuie sa plateasca PROCENT DIN BRUT indiferent de cat castiga iar AVOCATII, MEDICII, etc sa plateasca la nivelul salariului MINIM ???

      VOI PRESA de ce nu intrebati clar aceasta intrebare ?

      Unde este EGALITATEA SOCIALA ?

      Nu cumva pentru ca majoritatea PARLAMENTARILOR au venituri din actvitati independente ???

      Nu cumva si-au lasat o portita pentru ei si rudele lor ca sa castige mai mult platind doar la nivelul SALARIULUI MINIM PE ECONOMIE, in timp ce ceilalti trebuie sa plateasca la TOT NIVELUL SALARIAL ?



      Unde este presa sa puna intrebarile astea lui iliescu ???

      da... nu a murit inca... de ce nu i se pune lui iliescu intrebarea asta ?

      de ce unii platesc full si altii la minim ?

      unde este echitatea sociala ?
  • +7 (7 voturi)    
    Intrebare (poate stupida) (Joi, 26 octombrie 2017, 18:58)

    mirceas [utilizator]

    De ce?
    • +1 (1 vot)    
      Raspuns...real : (Joi, 26 octombrie 2017, 23:05)

      BiziRo [utilizator] i-a raspuns lui mirceas

      Daca vor avea(medicii)salari mai mari din ianuarie 2018 vor avea...pensie mare ...pe luna ca pe pamant va fi dupa contributie !
  • +4 (4 voturi)    
    PSD seamana haos ca sa dea legile pro-Dragnea (Joi, 26 octombrie 2017, 21:30)

    OmulNou [utilizator]

    Nu-i credeti pe PSDisti! E perdea de fum sa scape Dragnea de consecintele infractiunilor lui.
  • +1 (3 voturi)    
    Adio norme de venit ? (Vineri, 27 octombrie 2017, 8:56)

    Dodel540 [utilizator]

    Gata de la 1 ianuarie ma fac PFA impreuna cu cei 1000 de colegi. Mumu contributii catre psdtatul roman
  • +3 (3 voturi)    
    si (Vineri, 27 octombrie 2017, 9:04)

    andrei1232000 [utilizator]

    pensii speciale pentru parlamentari. Se presupune ca aceste categorii de cetateni acumuleaza rezerve din timpul vietii active sau pot sa lucreze pana crapa. in nici unul din cazuri nu ar avea nevoie de pensie.
    si in timp ce lumea isi bate capul cu aberatiile legilor salarizarii si bugetului, ei vor masacra, in spatele acestei perdele de fum, legile justitiei.
  • +1 (1 vot)    
    Si invers! (Vineri, 27 octombrie 2017, 12:21)

    iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator]

    Comenatariile anterioare mentionau medicii si avocatii, ce au salarii "mari", insa platesc la nivelul salariului MINIM!

    Corect, insa nous prevedere este aberanta si in sens INVERS: dca un freelancer trimte articole la mai multe publicatii, pentru fiecare trebuie sa plateasca CAS la nivelul salariului minim, chiar daca sma incasata este mult mai mica!

    Sa ziem ca primesti o suta pt colaborare, dar va trebuie sa dai la ANAF circa 140 lei, cat rezulta CAS calculat pe baza salariului minim ...