Recensamant 2011: Persoanele care refuza sa faca declaratii pot primi amenzi intre 2.000 si 5.000 de lei

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 21 septembrie 2011, 22:52 Economie | Finanţe & Bănci

Persoanele care vor refuza sa colaboreze cu recenzorii in cadrul Recensamantului Populatiei si al Locuintelor, care se va desfasura in perioada 20-31 octombrie, risca sanctiuni contraventionale intre 2.000 si 5.000 de lei, a declarat presedintele Institutului National de Statistica, Vergil Voineagu. "In cadrul legal se prezinta obligativitatea persoanei de a declara, ca orice cetatean. A doua chestiune: ca sa limitam rata de non-raspuns - pentru ca trebuie sa ajungem sa stim, oare nu ne intereseaza sa stim cati suntem?- exista, ca in orice tara, sanctiuni contraventionale, va spun si limitele: intre 2.000 si 5.000 de lei", a spus Voineagu.

Acesta a mai spus ca pentru efectuarea recensamantului vor putea fi folosite si surse indirecte in vederea obtinerii de date, mai ales in cazul persoanelor aflate in strainatate. "Chiar prin actul normativ astazi promovat (n.red. in sedinta Guvernului de miercuri) avem posibilitatea sa folosim si surse indirecte, adica de la celelalte persoane care au ramas in familie acasa, de la vecini, de la primar, de la secretarul primariei, de la preot, pentru ca ne intereseaza sa vedem cati suntem si, la un moment dat, legat de migratie, si pe unde suntem. Pentru ca o sa va mai dau o informatie, pentru ca ne ajuta foarte mult: daca corelam cu alti indicatori obtinem posibilitatea de a fundamenta o serie de politici economice, sociale, de invatamant, sanatate s.a.m.d.",a precizat presedintele INS.

  • Persoanele aflate pe teritoriul Romaniei si care nu au fost recenzate vor avea obligatia sa se prezinte la comisia de recensamant din localitate in care se afla temporar pana la 31 octombrie 2011.

Acesta a mai spus ca recensamantul este primul care are loc dupa aderarea Romaniei la Uniunea Europeana.

Presedintele INS a precizat ca datele sunt inregistrate pe libera declaratie si sunt confidentiale. Recenzorii vor avea o legitimatie si o geanta speciala, nu vor solicita niciun fel de document cetatenilor recenzati.

Pentru realizarea recensamantului vor fi alocati 193 de milioane de lei, la colectarea datelor urmand sa fie folositi peste 120.000 de recenzori. "Rezultatele preliminare le vom da publicitatii in primul trimestru al anului 2012, rezultatele finale dupa 27 de luni, adica in 2014, care, asa cum le transmitem la EUROSTAT, asa le publicam sub diverse forme si pe plan intern", a mai spus presedintele INS.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

9240 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Amenzile sperietoare la inaintare (Miercuri, 21 septembrie 2011, 23:51)

    Emilian [anonim]

    Interesant modul asta de a conduce poporul, mereu cu un ciomag virtual.

    Chiar nu se poate prezenta altfel treaba asta? Cumva pozitiv?

    Afirmatia in sine pare exagerata, nu-mi imaginez ca 'recenzorii' vor intra cu forta in locuinte si vor forta lumea sa declare.

    Niste sugestii de abordari mai putin ciobanesti: publicati cu arata legitimatia si geanta
    • 0 (0 voturi)    
      Eu voi fi unul din cei care refuza (Marţi, 18 octombrie 2011, 17:22)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Emilian

      Am citit on-line documentele despre ce te intreaba, si datele cu caracter personale, ce le culeg sint "periculoase"

      Faceti un exercitiu de imaginatie (nu recomand OTV-istilor, irelitatilor, motanilor ori antenelor) cu toate aceste informatii si ajungeti singuri la concluzii.
  • +7 (7 voturi)    
    27 de luni? 48 MILIOANE EURO? (Joi, 22 septembrie 2011, 0:34)

    cristi [anonim]

    Dorim lamuriri in acest sens!

    1. De ce dureaza 27 luni?
    2. De ce costa 48 MILIOANE EURO?

    Decat sa ne ameninte cu amenzile de 2000 de RON, mai bine ne-ar explica spre exemplu pe ce se cheluiesc banii.
    Sa facem un calcul:
    - 21.000.000 romani / 120.000 recenzori = 1 recenzor la 175 de oameni.
    - daca in medie o familie are 3 membrii, 175 / 3 = 1 recenzor/ familie, adica 58 de case, adica aproximativ o strada.

    Cat poate sa ii ia unui recenzor sa viziteze 58 de case? Hai sa presupunem (prin absurd) 5 zile. 5 zile x 8h = 40h.

    Daca e platit cu 10 euro / h (deja exageram) inseamna asa

    120.000 * 40 * 10 = 48.000.000 RON, adica 12 MILIOANE de EURO.

    Acum sa ajungem la hardware si calculatoare pentru introducerea si procesarea datelor? Sa presupunem o infrastructura zero. Se achizitioneaza un computer nou la 10 recenzori. Deci 12.000 de calculatoare * 300 = 3.600.000 euro
    Plus servicii de internet pentru o saptamana, sa zicem inca 1 milion de euro in conturile *telecom/danfone/range. Sa mai aruncam si niste server-e noi, ca nu avem ... 400.000 de euro + soft inca 500.000 de euro!

    Restul nu le mai pun ca sunt maruntisuri.

    Sa recapitulam:
    1. Recenzorii = 12.000.000 euro
    2. Infrastructura IT pentru recenzori = 5.500.000 EURO

    17.500.000 de euro. Unde naiba se duc restul, pana la 48.000.000?

    Asteptam un raspuns pe aceasta tema. HotNews?
    • -1 (3 voturi)    
      Pentru ca zici mere si aduni pere (Joi, 22 septembrie 2011, 2:36)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Daca sunt platiti cu 10 euro pe ora, calculul tau da direct 48.000.000 de EURO.
      Coordonatori + organizatori + recenzori + formulare + echipamente IT + software pentru ele + oameni care sa introduca datele + statisticieni care sa prelucreze informatiile. Iar achizitiile de echipamente IT sunt scumpe pentru ca in pretul de achizitie intra atat garantia cat si servicii post-garantie (600 euro per PC+LCD).
    • +2 (2 voturi)    
      mai calculeaza o data (Joi, 22 septembrie 2011, 3:03)

      wasabi [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      5 zile x 8 h/zi = 40h
      10 euro/h
      40h * 10euro/h= 400 euro
      120 000 recenzori * 400 euro = 48 000 000 MELEOANE IEURO..nu RON:)

      si nu sunt 400 euro sunt aproximativ 850 lei impozitati deja, si nu 5 zile ci 10 zile.
      • +3 (3 voturi)    
        Da, corect. (Joi, 22 septembrie 2011, 8:26)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui wasabi

        A fost cam tarziu, si calculele la ora aia erau mai greu de facut :)

        Scuze.
    • +1 (1 vot)    
      ce usor e sa dai cu presupusul! (Joi, 22 septembrie 2011, 9:30)

      Ava [anonim] i-a raspuns lui cristi

      In afara hibelor de calcul, chestionarul de recensamint, pe care banuiesc ca nu l'ai vazut, e destul de stufos. La prima vedere, as zice ca "o casa" de'a ta dureaza cam o ora => culegerea datelor dureaza cam 58 de ore/ operator.
      Dar calculul tau e inutil oricum. Daca ai fi citit putin, ai fi aflat ca in situatia recensamintului e vorba de "o indemnizatie bruta pe zi de activitate" - 50 lei/zi x 15 zile = 750 lei. [scade impozitul si afli si cit ii ramine omului]
      Dincolo de plata personalului efectiv sint consumabilele (chestionare, mape, manualul recenzorului, materiale publicitare etc.) + recrutarea personalului + trainingul personalului + ce a mentionat Mihai mai sus. Am citit ca a fost si un recensamint-pilot in mai, banuiesc ca n'a fost gratis. Toate informatiile se gasesc pe net btw, daca ai rabdare sa cauti in loc sa faci teoria conspiratiei.
  • +1 (5 voturi)    
    De ce ? (Joi, 22 septembrie 2011, 2:26)

    Unul [anonim]

    De ce ar trebui sa primesc recenzorul in casa ?
    Aud ?
    Ospitalitate romaneasca ?
    Nu, mersi !
    Sa mearga la administratia blocului, sa-i puna sediul la dispozitie si sa recenzeze acolo pana nu mai poate.
    • +2 (2 voturi)    
      pai ca sa nu dam doi bani pe drepturile fiecaruia (Joi, 22 septembrie 2011, 16:54)

      extra [utilizator] i-a raspuns lui Unul

      Trebuie ca asa spune statul, el stie sa impuna insa nu stie sa iti ceara parerea la deciziile importante.
      Nu au ce sa caute in casa ta decat daca ii inviti.
  • +1 (1 vot)    
    HU (Joi, 22 septembrie 2011, 2:44)

    Elod [anonim]

    In Ungaria se deruleaza o actiune similara. Ei au distribuit si coduri de acces online pentru cei care au dorit acest lucru.
  • +2 (2 voturi)    
    raspuns (Joi, 22 septembrie 2011, 5:36)

    john [anonim]

    Va vor amenda daca nu raspundeti la intrebari, dar nu va pot obliga sa spuneti adevarul. Puteti sa raspundeti orice va trece prin cap.
    • 0 (0 voturi)    
      esti simpatic (Joi, 22 septembrie 2011, 11:27)

      strubex [anonim] i-a raspuns lui john

      deci conform celor declarate john poate deveni Janos sau Ionica de la Valcea, sau Ionel printul de Bragadiru sau Ion "Lordu'" sau John Mercedes Deputat Senator Copilul de Platina.
      • 0 (0 voturi)    
        si amenda (Joi, 20 octombrie 2011, 10:25)

        stefan [anonim] i-a raspuns lui strubex

        Mdeah dar pe urma amenda nu o ia janos ci john pt ca nu figureaza recenzat
  • 0 (2 voturi)    
    intrebare (Joi, 22 septembrie 2011, 12:48)

    I [utilizator]

    dar astia de la INS care afiseaza pe site date in format PDF (inutilizabil) ce amenda sa ia?
    • 0 (0 voturi)    
      uau! (Vineri, 23 septembrie 2011, 11:46)

      Ava [anonim] i-a raspuns lui I

      Existi? Esti pe bune? La ce folosesti calculatorul fara Adobe Reader - in afara sa epatezi cu ignoranta malitioasa?
  • -1 (3 voturi)    
    consum de resurse (Joi, 22 septembrie 2011, 13:08)

    legal [anonim]

    Este oare relevant cati suntem in tara asta in loc sa ne preocupe cati muncesc, cati platesc taxe, cati sorb aceste taxe, cati ocolosesc sistemul de taxare si cati pensionari sunt.
    Nu mai bine numaram doctorii ramasi in tara sa stim in cat timp o sa ne trezim in rahat.
    Asadar mai bagam niste bani in buzunarul unora cu recensamantul asta.
    Metodele folosite de informare parca sunt luate din manualul securitatii.
    Mergeti si numarati toti imigrantii ilegal care se afla in tara si cate tiruri si vase cu marfa de proasta si de contrabanda patrund pe piata europeana prin intermediul romaniei.
    Cati din astia 120 mii de recenzori sunt in conflict de interese, fiind rudele astora de pe la stat.
    Cum se justifica cheltuire a 198 Mil lei si de ce se cheltuie cand suntem in plina criza?
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Joi, 22 septembrie 2011, 22:19)

    gica contra [anonim]

    daca datele sunt anonime, de ce !@#$% apare pe formulare rubrica cu cenepeul???