Orfan, fara vreo facultate, a condus doua dintre cele mai mari  banci din lume. Povestea lui Oswald Grubel, ex CEO UBS

de Dan Popa     HotNews.ro
Luni, 26 septembrie 2011, 15:18 Economie | Finanţe & Bănci

Oswald Grubel
Foto: Reuters
Orfan de la varsta de 10 ani, fara sa fi absolvit vreo facultate, a ajuns sa conduca doua dintre cele mai mari banci din lume. Lucreaza in banking de la 18 ani. Prietenii ii spun „Ossie”. La 68 de ani, demisioneaza din cauza unui angajat care a dat bancii o gaura de peste doua miliarde de dolari. „Pe mine nu ma poate prosti nimeni cu povesti, la cata experienta am ”, obisnuia Ossie sa spuna. Numele lui real: Oswald Gruebel. Ultimul job: CEO al UBS, dupa ce a condus si Credit Suisse.
  • Crescut de bunici, Ossie avea un fler extraordinar
Crescut de bunici, Gruebel si-a inceput cariera la Deutsche Bank ca „ucenic”. Mai intai la Mannheim, apoi la Frankfurt. Mai tarziu, a absolvit un institut . E un bancher din aceia care atunci cand spuneau ceva, asa ramanea. De multe ori venea cu ceasca lui de cafea in mana prin birourile traderilor si se interesa direct daca sunt multumiti de munca lor si daca mai au nevoie de ceva, povestesc fostii angajati. Gruebel a inceput ca trader la Deutsche Bank, unde si-a facut ucenicia. "Era vremea  in care un cuvant insemna o tranzactie si trebuia sa fii foarte atent la ce scoti pe gura, isi aminteste ex-CEO-ul bancii elvetiene. Prima lectie asta a fost: sa stii ce vorbesti. In banking, un cuvant rostit e o promisiune ce trebuie onorata.”, mai spune „Ossie”.

Gruebel, al cărui birou era acoperit cu stive de hârtii asezate dezordonat in fata unui ecran de computer pe care rulau preţuri live, detesta sa fie deranjat. "Cand era vorba de luat decizii, era cel mai rapid om pe care l-am vazut, desi se stia ca deciziile sale afectau mii de clienti din intreaga lume, spune Ray Soudah, de la Millennium Associates AG, apropiat al CEO-ului UBS.
  • Si-a facut si multi dusmani pentru ca obisnuia sa spuna ceea ce gandeste, iar asta nu convenea. Ulterior, viitorul i-a dat dreptate
A marit veniturile, a redus cheltuielile inutile si a „fabricat”companii campioane. Din 1961-1970 a lucrat pentru DB. Apoi s-a mutat tot in trading, la White Weld Securities in 1970. Compania era un joint venture al Credit Suisse. De acolo a inceput practic ascensiunea lui. A devenit in cativa ani seful diviziei de Eurobonduri, datorita flerului si inteligentei sale native. Din 1998, s-a mutat in private banking, desi fusese ales in boardul Credit Suisse. „Si-a facut si multi dusmani pentru ca obisnuia sa spuna ceea ce gandeste, iar asta nu convenea. Ulterior, viitorul i-a dat dreptate.  S-a opus extinderii unor operatiuni derulate de Credit Suisse in diferite zone,  iar intr-un interval de sub 10 ani, operatiunile s-au dovedit a fi un fiasco pentru banca. Asta este Gruebel”, mai spun cei care il cunosc indeaproape.
De o loialitate maxima fata de cei care l-au ajutat in cariera, Gruebel stia sa isi faca meseria intr-un fel in care starnea admiratia tuturor celor cu care se intalnea.

  • „Se opunea vedetismelor”
De multe ori cand cineva ii propunea sa angajeze un trader celebru care facea profituri record, Gruebel atragea atentia ca nu are nevoie de „fite”in banca. Am nevoie de oameni modesti, normali, care stiu sa piarda. Nu vreau aici staruri rock.', spunea Ossie. '

Cea mai mare bancă din Elveţia, UBS AG, a anunţat joia trecuta că a descoperit o tranzacţie neautorizată a unui trader de la divizia sa de investiţii care a provocat băncii o pierdere de aproximativ două miliarde de dolari, transmiteau AP şi Reuters.

„Afacerea încă este în curs de investigare, dar estimarea actuală a UBS indică o pierdere în jurul a două miliarde de dolari. Este posibil ca din acest motiv UBS să raporteze pierderi pentru trimestrul teei din 2011. Nici un client al băncii nu a fost afectat”, se arată în declaraţia băncii elveţiene, publicate înainte de deschiderea pieţelor bursiere.

Luna trecută banca elveţiană anunţa că va concedia 3.500 de angajaţi pentru a reduce costurile anual cu două miliarde de franci elveţieni.

În 2009, pierderile băncii elveţiene s-au redus la 2,7 miliarde de franci, după pierderile de 21,3 miliarde de franci elveţieni înregistrate în 2008, din cauza efectelor crizei financiare mondiale.

UBS a beneficiat, în luna octombrie 2008, de un plan de salvare în valoare de 60 miliarde de dolari, fonduri alocate de guvernul elveţian


Citeste mai multe despre   










16129 vizualizari

  • -8 (14 voturi)    
    Hmmm (Luni, 26 septembrie 2011, 16:05)

    MRSmrs [utilizator]

    Mda, acum este clar de ce sistemul financiar face asemenea dezastre...ca este condus de oameni fara cap.
    PS.Din cate stiam (acest individ "genial") nu este prima data cand este dat afara.
    • 0 (0 voturi)    
      complex (Miercuri, 28 septembrie 2011, 13:26)

      George [anonim] i-a raspuns lui MRSmrs

      Da, pe la noi exista inca complexul intelectualului. Deh, inainte dupa facultate iti cam dadea statul de toate, serviciu, casa, iar societatea iti oferea mai multe. Si asa s-a dus vestea, iar acum e plin de diplome. Domnule, dezastrele nu tin de diploma sau nu, tin de om. Si un om cu cap, in Romania de azi, isi da seama usor ca facultatea este un mare fiasco.
  • +6 (12 voturi)    
    Detalii (Luni, 26 septembrie 2011, 16:11)

    Swissie [anonim]

    Om de onoare, nu ca altii. Legat de informatiile din articol, banca NU a beneficiat de plan de salvare de 60 de miliarde de la guvernul elvetian ci de 6 miliarde, efectiv.

    http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=newsarchive&sid=ah0AFa2SEHhw

    La cele 6 miliarde, guvernul a primit o dobanda de 400+ milioane, deci nu au facut o pe degeaba.
  • +7 (11 voturi)    
    orfan (Luni, 26 septembrie 2011, 16:23)

    am [anonim]

    Nu sfatuiasc pe nimeni sa-si paraseasca studiile pentruca unii au reusit in viata si fara ele.
    Omul a avut stofa buna si o fi citit
    mult pana sa ajunga in aceste pozitii de exceptie.Poate a avut si noroc si o fi fost poate si sub o aripa protectoare.De miunca nici nu mai vorbim...
    • -1 (11 voturi)    
      Studii (Luni, 26 septembrie 2011, 19:42)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui am

      Atat timp cat studiile sunt la nivelul din RO, sa-mi fie cu iertare dar nu aveti dreptate. Prefer unul fara studii si inteligent (stiati ca aceste doua notiuni sunt independent presupun) decat unul cu diplome luate pe favoruri (sexuale sau financiare) :)

      Hai Spiru Haret :))))
  • 0 (2 voturi)    
    pt swissie (Luni, 26 septembrie 2011, 16:33)

    dan popa [anonim]

    http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=newsarchive&sid=ah0AFa2SEHhw
    Ramane cum am vorbit. 60 :)
  • +2 (6 voturi)    
    Vrajeala! Au furat patentul de la rromani (Luni, 26 septembrie 2011, 17:10)

    gigel [anonim]

    Pute Tribunalul Bucuresti de atrageri de raspunderi pentru administartori ANALFABETI, sau peste 89 ani, bolnavi de Parkinson si Alzheimer.
    Ca sa nu mai spun ca eram la Brasov la un proces si unul Tartaga si-a facut (era sa spun calul senator) un chelner mare director de firma. Cecuri BO uri, .... tot tacamul. Si ala nici banii nu stia sa ii numere bine .
  • +1 (7 voturi)    
    Sistemul e gresit proiectat! (Luni, 26 septembrie 2011, 17:26)

    MIchelangelo [anonim]

    Sa poata cineva sa faca tranzactii neautorizate ( indiferent de pozitia in companie, culoare a pielii samd ) a.i. sa ai 2 MILIARDE EURO o pierdere inseamna ca sistemul bancii e un rahat ( ca altfel nu ma pot exprima ) iar CEO-ul si toata bancii sunt niste imbecili. Alta explicatie nu exista. Chiar si tehnic ar trebui sa existe un stopper care sa nu te lase pur si simplu sa misti atatia bani fara cel putin 3 autorizari. Bine imi pare ca si-au luat-o in barba :))))
    • 0 (0 voturi)    
      curiozitate (Luni, 26 septembrie 2011, 22:27)

      nmh [anonim] i-a raspuns lui MIchelangelo

      in ce fel de sistem se pierd sumele acestea? cele 2 miliarde recente si miliardul de la societe generale de acum 2 ani. este vb de forex cumva sau alta bursa?
      • 0 (0 voturi)    
        Hmmm (Marţi, 27 septembrie 2011, 9:14)

        MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui nmh

        "Banca franceză Société Générale a dat astăzi publicităţii toate datele legate de pierderile de peste 4,8 miliarde de euro cauzate de unul din angajaţi."
        "Şeful pentru investiţii al Société Générale, Jean Pierre Mustier a prezentat în detaliu mecanismele de care fostul angajat, Jérôme Kerviel s-a folosit pentru a specula cu banii instituţiei financiare şi cum a reuşit să evite să fie depistat de sistemele de supraveghere ale băncii."
  • +2 (4 voturi)    
    Decat cu un prost la castig, (Luni, 26 septembrie 2011, 19:41)

    mircea [anonim]

    mai bine cu un destept la paguba.Cel putin desteptul va sti sa corecteze devierile si sa minimalizeze pierderile.Un prost merge la plesneala si rezulta ,ce a rezultat la UBS.Noi avem experienta anilor '70-'90,cand clasa muncitoare avea prioritate in conducere,dar nici atunci nu-si permiteau comunistii riscul sa puna analfabeti la conducerea unor banci sau companii importante.
    • +1 (1 vot)    
      Clasa muncitoare! (Marţi, 27 septembrie 2011, 0:09)

      traian [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Domnule Mircea cu m mic,tin sa va atrag in mod foarte serios atentia ca pe timpul bolsevicilor romani tara a mers bine cat in administratie si prin fabrici si uzine au mai fost mentinuti de voie de nevoie in sistem intelectualii dar si muncitorii meseriasi formati pe timpul capitalismului!
      Ulterior , Romania s-a umplut de doctori ingineri si de licentiati de doi lei! Rezultatele s-au vazut si se vad si acum pentru ca neca nimenii astia isi ascund acum neprofesionalismul in spatele parului alb,am cheliei sau a zecilor de ani de asa zisa experienta!
      Nu uita domnule mircea ca la Brasov,de exemplu,ONT ul a mers brici cu un director fara scoala si a fost pus pe butuci de tovarasi cu multe facultati si specialirari de pomana!
      • 0 (0 voturi)    
        dar adevarat ! (Marţi, 27 septembrie 2011, 11:21)

        ciudat.... [anonim] i-a raspuns lui traian

        un timp, Romania populara a rezistat prin 'zestrea' din trecut; apoi au venit 'proletcultistii' care faceau studiile de cca 4 ani in 3 zile si se descurcau ei asa cum o fac si azi, cam aceiasi...
        celelate tari satelite URSS au reusit sa foloseasca zestrea lor si nu au schimbat mare lucru [uneori nici nu au schimbat Imnul national...] , decat declaratii politice mincinoase ds. comunism etc; la noi - blegii nostri chiar au crezut in comunism si asa cum azi cred in capitalism.
        Un ex,: sintagma 'economie de piatza' a fost folosita de smecheri pt a specula tot ce se putea cand, in fond, 'economia de piatza' la noi nu a existat nici un moment; lupta concurentiala a fost masluita cu carteluri si mafii pt orice activitate; deci cine stie ca economia de piata este o gogoritza... dece nu ia masurile neecsare sa nu mai fie asa: adica Statul sa revina la conducerea economiei prin oamenii si reguli destepte nu dictatoriale, inchei Statul trebuie sa demonstreze ca este un administrator inclinat sa ajute oamenii, zi de zi si lege de lege !
  • +2 (2 voturi)    
    adica cum? (Luni, 26 septembrie 2011, 20:10)

    dac [anonim]

    ["Cand era vorba de luat decizii, era cel mai rapid om pe care l-am vazut, desi se stia ca deciziile sale afectau mii de clienti din intreaga lume, spune Ray Soudah, de la Millennium Associates AG, apropiat al CEO-ului UBS. ]..... lua decizii in favoarea bancii pt care lucra,,... si clientii din intreaga lume???
  • 0 (0 voturi)    
    baiat de baiat (Miercuri, 28 septembrie 2011, 15:20)

    vasilica [anonim]

    Se zice ca babacu avea fler innascut, talentat foc si alte chestii; facea bani pentru clienti si banca, a lucrat trader, etc.
    Sa io spuna lu mutu chestia cu traderu care facea tranzactii neautorizate, minciuna, orice trader are o limita aprobata si nu poate sa o depaseasca, decat cu aprobarea cuiva mare , poate a lu baiatu asta ...
    Da am o intrebare... o banca elvetiana a lansat tranzactii ca francul o sa creasca... cam cum vine chestia asta cand Banca Centrala Elvetiana incerca sa stopeze cresterea ??? oare CEO asta nu actiona improtiva curentului ? eeee si la lovit Banca centrala cand a anuntat cursul ala de 1,20 fata de EUR. Adica pariezi contra monedei tale ? Atunci sa plece sefuletul ala care are talent, ca doar el o fi dat ordinul de tranzactie.....
    O sa mai vedem cum sta treaba cu dealerul ala din somalia sau cornu africii de unde o fi , si cat o sa stea in puscarie ....