Criza datoriilor suverane, confruntarea dintre Latini si Nordici la summitul in doua etape al UE: "Mai mult sange" vs "Autism"

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 21 octombrie 2011, 21:36 Economie | Finanţe & Bănci

Criza datoriilor suverane pune la grea incercare coeziunea Uniunii Europene, nu doar prin diviziunile tot mai mari intre tarile latine si cele nordice, dar si prin nemultumirea accentuata a statelor UE care nu sunt membre ale Zonei Euro, tratate pana in prezent ca o cantitate neglijabila, relateaza AFP.

Cu nervii intinsi la maxim, liderii Uniunii sunt in pragul unei rupturi si dublul summit convocat la Bruxelles in incercarea de a salva euro se anunta foarte tensionat, potrivit mai multor diplomati europeni.

Doua voci se confrunta: "Latinii", care afiseaza cele mai mari datorii, si "Nordicii", bogati si mai putini inclinati sa plateasca datoriile primilor.

Prima categorie reuneste italienii si spaniolii, reuniti in spatele Frantei. In cea de-a doua tabara se afla Olanda si Finlanda, raliate la cauza Germaniei.

Celelalte state sunt mai mult sau mai putin excluse. Incepand cu cele care nu sunt inca membre ale Zonei Euro. Polonia, care prezideaza reuniunea ministeriala a UE, suporta greu aceasta situatie. Agasati, partenerii sai au lasat sa se inteleaga ca statutul de ne-membru al Zonei Euro descalifica Varsovia pentru reuniunile legate de politica monetara.

Olli Rehn, comisar finlandez insarcinat cu Afacerile Economice, s-a declarat ingrijorat de aceste divergente intre "Nord, unde exista o anumita oboseala in dorinta de a ajuta Sudul, unde exista o anumita oboseala in continuarea reformelor necesare".

Cele doua momente ale dublului summit de la Bruxelles, duminica si miercuri, ar trebui sa permita reglarea diferitelor modalitati de sustinere financiara a Greciei, in pragul falimentului, din nou, finalizarea modalitatilor de actiune a "Fondului Monetar International" si de intarire a bancilor UE, ale caror active sunt afectate negativ de obligatiunile emise de Grecia, Italia si Spania.

"Toata lumea este de acord asupra actiunilor necesare, problema este cum sa le aplica, si aici nimeni nu mai e de acord", a rezumat un negociator sub acoperirea anonimatului.

Aceasta situatie de impas l-a facut sa izbucneasca pe premierul luxemburghez Jean-Claude Juncker: "Impactul in exterior este dezastruos" pentru UE.

"Nu dam un exemplu stralucitor de leadership care functioneaza bine", a deplans el.

Analiza acestuia este impartasita de numerosi negociatori. De la inceputul crizei, "tragedia este ca ajungem prea tarziu la solutii care se dovedesc ineficiente o data adoptate", a marturisit unul dintre ei.

Multiplicarea acestor reuniuni este de asemenea criticata. "As fi preferat sa nu avem nevoie de doua rendez-vous-uri, duminica si miercuri, si sa fi putut sa cadem de acord asupra unei solutii globale duminica", a precizat Jean-Claude Juncker.

Tabara "Latinilor" nu o menajeaza nici ea pe Angela Merkel, cancelarul german, acuzata ca "dicteaza tempoul si impune solutii proaste", potrivit unui diplomat european.

"Ce vor ei? Si mai mult sange", a atacat unul dintre reprezentantii latinilor, facand o aluzie la un manifestant care a murit joi dupa recentele manifestatii violente din Atena.

Tarile nordice denunta, la randul lor, "autismul" "Latinilor, care refuza masurile de austeritate impuse de propria lor proasta gestiune.

Italia este prima in vizor. "Asteptam de la Italia anuntarea de masuri suplimentare", a spus sec, fara alte precizari, ministrul olandez al Finantelor, Jan Kees De Jager.

Silvio Berlusconi este constient de asteptari si doreste sa se prezinte la Bruxelles cu "ceva de pus pe masa" negocierilor pentru a-si linisti omologii, potrivit agentiei italiene de presa Ansa.

"Suntem condamnati la succes", repete presedintele Uniunii Europene, belgianul Herman van Rompuy.

"Cu siguranta, vom ajunge la solutii duminica. Dar va trebui ca ele sa fie semnificative si credibile pentru a evita ca pietele sa ne masacreze luni", a comentat un inalt responsabil european, foarte pesimist, care se declara foarte pesimist fata de acest "summit in doua etape".













Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

4224 vizualizari

  • -7 (15 voturi)    
    Desfiintarea monedei unice e solutia. Unica. (Vineri, 21 octombrie 2011, 22:33)

    Euroscepticul [anonim]

    Adevarul e ca UE este doar o utopie sinistra. Cu doua tari care dicteaza (Franta si Germania) si cu restul celorlalte care sunt membri de rangul doi sau trei. Care nu au decat dreptul sa execute ce ordona Franta si Germania. Este inadmisibil. Mai mult, moneda asta impersonala care este euro, a anulat orice sentiment national si, mai rau, ne-a bagat mortul in casa. Cred ca UE trebuia sa ramana la stadiul la care se afla prin 1990. De atunci, si pana acum, aceasta constructie sinistra a involuat si ne trage mai rau la fund...
    • 0 (2 voturi)    
      sau si mai bine (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 1:21)

      adyQ [utilizator] i-a raspuns lui Euroscepticul

      ar putea fi un succes la fel de sinistru...singura diferenta este ca acuma nu mai exista comunism, adica nu mai exista concurenta pt capitalism si stim cu totii ca in capitalism merge cel mai bine treaba cand este concurenta cat mai puternica, neavand concurenta acuma se mananca intre ei, si cum europenii au un sistem de administaratie praf, ca ba suntem ba nu suntem impreuna, unii trag stanga altii dreapta, unii au datorii altii nu au si cei care au datorii nu prea au chef sa faca ceva sa scape de ele, ceilalti zic ca ei de aia nu au facut datorii ca sa nu fie obligati sa plateasca aiurea( si zic pe buna dreptate) asa ca se mananca intre ei si europenii primesc lovituri in plina figura si doar incearca sa nu ia prea multe la ficat :)
      pana nu o sa aiba si UE un sistem de conducere identic cu cel al USA o sa stea in ring si o sa incaseze de la ceilalti
    • +1 (1 vot)    
      sinistru este, cu siguranta.. (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 2:41)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Euroscepticul

      ca nu intelegi cam cat sunt datoriile 'latinilor' fata de 'nordici'.
      • 0 (0 voturi)    
        Idunno, ... (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 11:39)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        ... dupa datele Eurostat si IMF cam toate statele europene, si vechi si noi, si nodice si latine, au datorii si externe si publice comparabile. In mod particular, cateva dintre statele nordice sunt si ele puternic indatorate. In mod particular, Germania e pe locul 6 si Franta pe 7, si media pe zona Euro e mai ridicata decat pe ansamblul UE, in ceea ce priveste datoria publica.

        Asa ca despre ce datorii ale unora fata de ailalti ziceai?
    • 0 (0 voturi)    
      Observatie (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 10:42)

      Euroscepticul [anonim] i-a raspuns lui Euroscepticul

      Adevarul doare. Ca intotdeauna. Minusurile pe care le-am incasat stau marturie.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu-i vorba de asta... (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 17:52)

        Prostu' satului [anonim] i-a raspuns lui Euroscepticul

        Sistemul asta de notare de la HN este foarte nefericit si, pentru mine cel putin, o vesnica iritare -- motiv pentru care nici nu mai votez, de multa vreme.
        La tine nu e probabil vb atat de adevar suparator, cat de termenii folositi. In cei, sa zicem, 50 de ani care s-au scurs de cand exista uie, sau precursorii, adica intre 1960 si 2010, toata Europa a evoluat cum a evoluat, bine, rau, e de discutat.
        In cei 50 de ani dinainte murisera zeci si zeci de milioane de oameni in doua razboaie monstruoase; le-am numit razboaie mondiale, dar de fapt ele au fost mai mult razboaie pan-europene.
        Asa incat e greu de acceptat ca uie ar fi o chestie tocmai sinistra.
        In rest, ce sa zic... e in mare parte si o chestiune de perceptie. Lumea s-a obisnuit ca azi sa fie mai bine decat ieri, iar maine mai bine decat azi, si asta intr-un ritm foarte rapid. Chiar si la noi, multi uita (sau chiar nu stiu) ca in timpul vietii batranilor nostri -- mijloc de secol 20, bre! -- in tara asta s-a murit de foame la propriu, sau ca pana mai "deunazi" jumatate din populatia tarii dardaia iarna de frig si mai statea si la lumanare.
        Acum (sau mai exact acum cativa ani), orice june se considera nedreptatit de soarta daca-n cinci ani de la absolvire n-avea masina si apartament nou, complet utilat. Sistemul asta este bazat pe credit -- si exact la fel e si la nivel de state -- iar acum se dovedeste nesustenabil.
        La drept vorbind, ce se-ntampla acum nu-i nicio mare nenorocire. Nici pensionarii greci n-o sa moara cu 12 pensii in loc de 13, sau 14, sau cate primeau, nici amploaiatul roman, se vede treaba, nu moare daca mai circula si cu autobuzul, cu bicicleta sau pe jos.
        Asa si la nivel de state; o sa vedem toti ca exista viata si la crestere economica de 1-2% pe an, sau chiar la stagnare, nici n-am auzit de vreun holocaust printre argentinieni dupa ce-au dat faliment.
        Nu astea-s adevaratele nenorociri...
  • 0 (0 voturi)    
    "criza datoriilor suverane"... (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 0:29)

    lilly [anonim]

    ...cred c-ar trebui sa ne dea de gandit .(in cazul in care mai reusim s-o facem).
  • 0 (0 voturi)    
    Adevarat (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 4:22)

    doktoru [anonim]

    Ce nasol ca adevarul doare...intotdeauna!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Se reduc banii pentru pomeni sociale. (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 7:46)

    mircea [anonim]

    Cine scapa,scapa.Cine nu ,crapa.Este cinic,dar asta se va intampla.Multi spun ca statul social trebuie sa dispara.In situatia de criza nu poti sa creezi conditii de supravietuire pentru trantori.Cine nu va munci sa-si asigure cele necesare traiului,va fi vai de el.Nu este de unde sa dai.Nu stiu daca a-ti observat,dar nici PSD-ul nu mai face promisiuni.Chiar si PP-DD a inmuiat pliscul la promisiuni desarte.Razboiul impotriva saraciei,va fi un razboi impotriva celor care nu muncesc.Cersetorii si hotii deja au intrat in colimator.Cei care se bazeaza pe ajutorul social,vor ramane fara el.Sa zica merci daca scapa de iarna asta.
  • 0 (0 voturi)    
    Criza datoriilor suverane... (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 15:19)

    ana [anonim]

    mda...multa galceava pe seama felului de a construi o Europa unita. Se bat cap in cap mai multe concepte si idei,avand in vedere ca Europa e deja de ani buni cristalizata in entitati bine definite economic,social si cultural , cu obiceiuri ca la fiecare casa greu de schimbat.Daca toate acestea nu se intrepatrund si toleranta scade vadit...atunci nu ramane altceva decat o dezintegrare rapida cu consecinte incalculabile.Dintr-un italian nu o sa faci nici odata neamt,cum din ungur nu o sa faci roman si invers.In cazul de fata se inpune regula: cel mai destept cedeaza si normal trebuie calculat pe termen lung o revigorare economica.America se zbate,Rusi trag tare sa recupereze ce au pierdut ,China inghite si consuma ca o gaura neagra,Germania,Canada si Franta,se vor motorul Europei si Englezi raman calmi si indiferenti,asteptand sa vada unde pusca buboiul.Nu degeaba cineva de la polonezi a spus ca : daca nu se ajunge la un numitor comun in Europa,in cativa ani incepe razboiul. Vai de curu nostru ce urmeaza,caci daca Europa o sa se reorganizeze iarasi in tabere si ne vom izola,atunci mafia localao sa-si poata face de cap.O sa ne omoare banditii si tiganii care stau la drumul mare la prada.
  • 0 (0 voturi)    
    dar (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 15:57)

    sabo [utilizator]

    de ce L mare si N mare! Este mai interesant asa?
    Va jucati cu limba si vb!
    Jenant si neproductiv!
  • 0 (0 voturi)    
    criza...... (Duminică, 23 octombrie 2011, 19:47)

    birladeanu constantin [anonim]

    dupa cum am mai vazut pe alte surse istoria isi continua cursul ei,cativa vor fi diriguitorii eu...razboiul a intarziat putin ceea ce trebuie sa fie