Daniel Daianu, despre discursul Presedintelui: Disciplina bugetara nu este intelegerea corecta a problemelor. Sunt mirat de citirea foarte restrictiva a Tratatului

de DP     HotNews.ro
Marţi, 31 ianuarie 2012, 19:22 Economie | Finanţe & Bănci

"​Ce faci daca urmand unui soc puternic deficitul se duce catre 3,5% din PIB? Tai cheltuieli aiurea pentru a scapa de sanctiuni? Adica esti prociclic cand economia intra in recesiune? In plus, economii care au potential de crestere semnificativ, cum sunt cele emergente, isi pot permite deficite structurale mai mari de 0,5% din PIB -datoria publica poate creste fara ca ponderea ei in PIB sa se mareasca", a explicat profesorul de economie Daniel Daianu pentru HotNews.ro. Trebuie sa discutam, mai spune el, nu numai despre deficit bugetar, ci mai ales despre structura cheltuielilor bugetare, despre eficienta utilizarii banului public.

"Problemele mari din zona euro sunt legate, in principal, de dezechilibre externe si, apoi de datoriile publice ale unor tari. Aici intervine o chestiune de diagnostic al crizei. In plus, ce faci cu diversitatea foarte mare de circumstante, cu decalajele de competitivitate mari, care nu se pot rezolva cu masuri bugetare. Aceasta diversitate indica ca economiile din UE au cicluri economice nu suficient de sincrone si pot suferi socuri asimtrice foarte puternice", mai arata Daianu.

Fostul ministru de Finante da si un exemplu: "dupa Eurostat, Romania are printre cele mai ridicate investitii publice intre NMSs in perioada 2005-2009, peste 5% din PIB. S-a vazut aceasta oare in infrastructura tarii? Poti sa ai deficite mici si sa ramai o tara mica, daca banii sunt cheltuiti nu cum trebuie. Eu sunt mirat de aceasta citire foarte restrictiva a Tratatului. Oficialii nostri ar trebui sa fie mai atenti la ce spune Mario Monti, care accentueaza problemele care trebuie sa se rezolve prin politici la nivelul UE, nu numai la nivel national. Drept este ca si Traian Basescu a remarcat acest fapt in discursul de azi. Dar in discursul dansului probleme de design defectuos ale zonei euro nu se vad. Totul se rezuma la disciplina bugetara, care nu este intelegerea rotunda, corecta a problemelor", conchide Daianu.


Citeste mai multe despre   










2577 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    cred (Marţi, 31 ianuarie 2012, 19:38)

    Gabriel [anonim]

    Cred ca fiecare se comporta asa cum este : ori un capitalist globalist care vinde interesele nationale, nu-si iubeste suficient poporul si-si doreste imbogatirea lui si clicii de "oameni de substanta " ori un patriot, care si-ar da si viata pentru tara si neam, care apara interesele celor multi si-i apara impotriva agresiunii economice externe si inechitatilor sociale interne.
  • -2 (8 voturi)    
    greu cu deficitul strictural (Marţi, 31 ianuarie 2012, 20:00)

    demaGOGU [anonim]

    dl "economist" daianu (cu doctoral in ce...) doar deficitul structural este limitat la 0.5, cel observat la statistica poate fluctua conform ciclului economic
  • -7 (11 voturi)    
    Tratatul... (Marţi, 31 ianuarie 2012, 20:02)

    Momarlanu [anonim]

    E clar, domnu!! tot de-al lui Crin Antonescu esti!! Nu ca nu pricepi, ci o faci in deplina cunostinta de cauza. O sucesti, o invartesi, numai sa nu fie asa cum a s-a zis. F bine, dar am luat la cunostinta ce zici matale , domnu!!! "...structura cheltuielilor bugetare, eficienta utilizarii banului public" Cel ce-a zis , nu tot aiai zice ca si domnia ta? A, pai , da...".drept este ca a remarcat" , dar nu a fost rotund cum esti dumneatu, par igzampl, cu disignul defectuos etc etc Ce mai stai , domnule europarlamentar pe acolo pe unde esti, rotunjeste-l !!!Se poate?
  • -5 (7 voturi)    
    Lasati, domnu' Daianu... (Marţi, 31 ianuarie 2012, 20:42)

    Finantistu lu' Peste [anonim]

    ... ca ne-am lamurit noi ce fapte de vitejie ai facut si mata cand erai ministru de finante...
  • -4 (8 voturi)    
    si (Marţi, 31 ianuarie 2012, 20:50)

    si [anonim]

    si de ce nu s-ar realiza cresterea economica FARA DEFICIT, domnule Daianu? prin parteneriate publice-private?

    astea aduc crestere economica si ZERO deficit.

    unde mai pui ca stimuleaza sectorul privat.

    ne lipsesc autostrazi, aeroporturi, scoli si gradinite, domnule Daianu, nu deficite!

    spuneti-mi si mie de ce nu se pot realiza acestea prin parteneriate publice-private cu ZERO deficit?
    • 0 (2 voturi)    
      :) (Marţi, 31 ianuarie 2012, 21:37)

      alex [anonim] i-a raspuns lui si

      Pai e simplu.

      "Nu ne vindem tara"- iti suna cunoscut? N-ai cum sa pasezi datoriile investitorilor privati (investitiile n-ai din ce sa le faci decat din economii sau pe datorie) daca nu pasezi si proprietatea, cam asta e pe scurt...
    • -2 (2 voturi)    
      public-privat? (Marţi, 31 ianuarie 2012, 22:33)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui si

      A3 (aia din Ardeal) urma sa fie continuata (zicea bocul) prin parteneriat public-privat! cand colo, se dau bani de la buget! de ce? fiindca astia se pot fura mai usor, normal! asa ca scuteste-ma cu teoriile, mai ales ca le stapanesti ca ariciul caltzii!
  • -1 (3 voturi)    
    pentru ziaristi (Marţi, 31 ianuarie 2012, 21:10)

    Mircha [utilizator]

    Eu cred ca ar fi binevenita o nota in paranteza despre afilierea sau neafilierea politica a persoanelor al caror punct de vedere e expus. Nu toata lumea are lista afilierilor in memorie si nici nu cred ca ar fi bine.
    Va multumesc.
  • +2 (4 voturi)    
    Puțin realism, postacilor băsescieni (Marţi, 31 ianuarie 2012, 23:41)

    Omics [utilizator]

    Când se vor împrumuta studenții și universitățile private pentru calificări înalte care să faciliteze investițiile străine, când vor construi privații suficiente autostrăzi, România va fi dispărut demult de pe hartă.
  • -1 (1 vot)    
    Rog, frumos! (Marţi, 31 ianuarie 2012, 23:43)

    gicu [anonim]

    Poate-mi explica cineva de ce nu poate exista deficit zero daca in buget prevad toate cheltuielile statului (cu personal, servicii, logistica etc) plus inca 300 mil Euro drept cota de participare romaneasca la care se adauga alte 1000 mil atrase din fonduri europene (nerambursabile, nu-i asa?) cu care apoi sa realizez o investitie de 1,3 mld Euro, cu toate benficiile ce ar urma din aceasta. De ce deficit bugetar zero este echivalat automat (in conditiile unui stat din UE) cu dezvoltare zero? Multumesc!
  • -1 (1 vot)    
    Disciplina bugetara si cheltuirea banului public (Miercuri, 1 februarie 2012, 10:51)

    castro [anonim]

    Mai zilele trecute era un articol despre cheltuielile de deszapezire care sunt mai mari de aproape 4 ori in Romania fata de Finlanda. Probabil ca daca s-ar lua la puricat contractele de la drumuri ale firmelor de casa ale actualei puteri incepand cu Casunenau et Co, s-ar mai aduna ceva bani in visteria statului. Daca s-ar aplica clauze la contractele existente prin care sparturile in covorul asfaltic aparute la 2 luni de la turnare sa implice penalitati serioase pt firma care a lucrat si sa nu se astepte sa traiasca o firma de casa din porcarii de lucrari si intretinerea lor timp de ani de zile, i-ar pune putin pe ganduri. S-au investitii de tipul teren de fotbal pe sol in panta, bazin de inot in nu stiu ce comuna unde oamenii nu au bani de paine etc etc., ar mai aduna bani la buget. O sa vedem ce se mai intampla prin Piata Universitatii odata cu incetarea gerului...