Franks, FMI: Sunt de religie mormona si noi nu bem alcool. Petrecerea de la Busteni a fost sponsorizata de Finante si BNR

de DP     HotNews.ro
Duminică, 5 februarie 2012, 16:52 Economie | Finanţe & Bănci

"Am vazut ca au existat acuzatii in presa si din partea unor politicieni legate de asa numita petrecere de la Busteni. Va anunt ca sunt de religie mormona si noi nu bem alcool. Petrecerea de la Busteni a fost sponsorizata de Finante si BNR, scopul ei fiind sa cunoastem mai bine traditia si cultura Romaniei", a declarat duminica Jeffrey Franks, intrebat daca regreta acel episod.

Religia mormonă a fost fondată mai puţin de 200 de ani în urmă de Joseph Smith, care a pretins că a fost vizitat de Dumnezeu şi de Iisus Hristos şi că i s-a spus că toate bisericile şi credinţele sunt false şi defăimătoare. Joseph s-a apucat apoi să fondeze o religie cu totul nouă care să pretindă că este “singura biserică adevărată de pe pământ”.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

13800 vizualizari

  • -26 (66 voturi)    
    ... (Duminică, 5 februarie 2012, 16:57)

    John.Doe [utilizator]

    Mai bine spunea ca s-a facut manga,
    • +9 (23 voturi)    
      Si ce? (Duminică, 5 februarie 2012, 17:15)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui John.Doe

      Tu poate nu ai baut nici-odata,dar,daca intradevar nu este bautor,poati spune ca "sa facut manga"si dupa ce a gustat putina sampanie.Acei politicieni romani,nu stiu altceva decat sa improaste cu mizerie in oricine face ceva pentru redresarea Romaniei,cu scopul slabirii acesteia si intrarea intr-o sfera de influenta care in dec.1989 nu au reusit sa o infaptuiasca.Daca Ceausescu nu era nationalist-comunist,poate numai il arestau cum sa intamplat in alte parti.Asa trebuia data o pedeapsa exemplara si pe noi sa ne inspaimante.Norocul nostru a fost ca nu prea ne-am dat seama ce se intampla si nu ne-am speriat.Politicienii care au comentat rautacios pe seama lui Franks,sunt din acea tabara dementa si nu spun nimic de modul cum petrec.Cred ca ar merita scrise cateva articole in acest sens,ca sa vada lumea cine vorbeste.
      • -2 (2 voturi)    
        ... (Luni, 6 februarie 2012, 7:32)

        John.Doe [utilizator] i-a raspuns lui mircea

        Nu are nici o legatura cu politica, pe mine mereu m-au amuzat acesti urmasi a lui Joseph Smith.:)))
    • -6 (12 voturi)    
      nu stiu ce subiect sa trec (Duminică, 5 februarie 2012, 17:40)

      maria [anonim] i-a raspuns lui John.Doe

      :)))
      din cate am citit, recunosc ca fff putin, despre biserica mormona, societatea asa cum o vad eu acum este reflectia aproape perfecta a imaginii pe care mi-am format-o despre aceasta religie. si parca mereu au fost cu un pas inaintea societatii.
      la inceput au fost poligami intuind parca schimbarile care aveau sa vina in cadrul familiei traditionale.
      evident isi cumpara in continuare dreptul la rugaciune in biserica cu 10% din venitul lunar sau anual. isus platea zeciuiala?
      • +2 (2 voturi)    
        Şi tu plăteşti (Luni, 6 februarie 2012, 8:42)

        profudereligie.blogspot.com [utilizator] i-a raspuns lui maria

        Şi tu plăteşti pentru culte (cei mai mulţi bani îi dai cultului ortodox) dar nici măcar nu îţi dai seama, banii sunt plătiţi de stat din impozitele şi taxele pe care le-a luat de la tine. Probabil chiar mai mult de 10%.
    • -6 (12 voturi)    
      mormonii (Duminică, 5 februarie 2012, 17:43)

      john doe 2 [anonim] i-a raspuns lui John.Doe

      Sa nu-l contrazicem pe domnul de la FMI .Se vrea ferm si aplicat.Religia lor a lasat de mult coada jos decand justitia americana le- a luat dreptul de a avea mai multe neveste...drept conform cutumelor religioase.Asta si cu bautura lipsa ia facut gardienii miliardarului american Howard Hughes prin anii 70.
      De pe acest statut au devenit eficienti religios trimitandu-l pe H.H la cel de sus ca distracte in loc de tigari si bautura.
    • +3 (21 voturi)    
      mda... (Duminică, 5 februarie 2012, 17:59)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui John.Doe

      ce stire e asta ? ce ma intereseaza ca e mormon?

      bravo lui
      religia e treaba fiecaruia, profesionalismul conteaza
    • +5 (5 voturi)    
      cred ca... (Duminică, 5 februarie 2012, 18:02)

      Gramofonu' [anonim] i-a raspuns lui John.Doe

      ti-au dat minus mormonii
    • -6 (12 voturi)    
      Typo ? (Duminică, 5 februarie 2012, 18:35)

      Lol [anonim] i-a raspuns lui John.Doe

      Mormon sau moron ?
    • +12 (26 voturi)    
      Tot ce (Duminică, 5 februarie 2012, 20:11)

      ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui John.Doe

      se zice de bine despre Romania va pute.
      Il urati pe asta doar pentru ca a zis ca ne descurcam.
      Asa sa va ajute Dumnezeu!
    • -7 (17 voturi)    
      bravo (Duminică, 5 februarie 2012, 20:52)

      hormonu [anonim] i-a raspuns lui John.Doe

      da corect, era mult mai putin penibil :)))))
    • +10 (20 voturi)    
      Ne inunda viata zoaiele! (Duminică, 5 februarie 2012, 21:07)

      ines [anonim] i-a raspuns lui John.Doe

      Coborarea continua sub centura a nivelului dezbaterii publice si a modului in care mass media si politicienii refllecta asupra realitatii ma face sa pledez pentru renasterea acelei tagme de profesionisti la care oamenii din vechile mahalale bucurestene care aveau casele cu privata in curte(multi la numar )apelau atunci cand latrinele stateau sa dea pe dinafara si-i auzeau strigand sonor pe strazi:cacanarii!!!
  • -30 (66 voturi)    
    ? (Duminică, 5 februarie 2012, 16:57)

    Cat [anonim]

    e de religie mormona? n-am nimic cu nimeni, dar personajul incepe sa sperie/ ingrijoreze...
    • +18 (28 voturi)    
      nu.... (Duminică, 5 februarie 2012, 17:10)

      Cosmin [anonim] i-a raspuns lui Cat

      e doar un om caruia nu ii e rusine sa isi spuna religia.... asta spre deosebire de locuitorii unei "anumite" tari care se rusineaza sa spuna ca sunt romani cand merg in Europa

      PS: Sunt baptist.
    • +13 (27 voturi)    
      de ce? (Duminică, 5 februarie 2012, 17:12)

      andimi [utilizator] i-a raspuns lui Cat

      si ma rog de ce te sperie? ai vreo problema cu mormonii? cunosti vreunul?
      sunt si ei oameni ca toti oamenii si nu uita ca vin din SUA, nu din Iran!
      • +5 (9 voturi)    
        Hmmm (Duminică, 5 februarie 2012, 22:55)

        MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui andimi

        Si daca venea din Iran ce era?
        Valoarea umana pentru tine este data de tara unde traieste/se naste cineva?
        Ai o viziune puerila asupra valorii umane...
    • +17 (37 voturi)    
      De ce, ma rog? (Duminică, 5 februarie 2012, 17:18)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Cat

      Ca nu poarta Rolex la mana si vine cu pantofii rupti, ca orice om normal?

      Eu NU sunt mandru ca sunt crestin-ortodox (desi am fost botezat asa, nu din vointa mea), cand vad cata prostie este in capul astora care se omoara pupand moaste, care baga in ei ca porcii de paste si de craciun, dar iti da in cap in trafic, si au un vocabular de lemn si o cultura indoielnica. Mai bine mormon or whatever.

      Mai scoate-ti capul din cur si o sa vezi ca asta e lumea reala, se numeste MODESTIE!
      • +2 (10 voturi)    
        Cateva observatii (Duminică, 5 februarie 2012, 23:14)

        AT [anonim] i-a raspuns lui cristi

        Intre un mormon mandru si un ortodox rusinat il apreciez mai mult pe mormon. Daca unii baga in ei de Pasti si de Craciun, iti dau in cap, au vocabular de lemn si cultura indoielnica nu e pentru ca sunt ortodocsi, ci pentru ca nu sunt destul de ortodocsi. Iar daca ai obiectii de natura doctrinara cu privire la venerarea relicvelor poate ar trebui sa-ti clarifici pozitia. Cum se spune, nu se poate si cu faina-n pod, si cu sacii-n caruta.
        • +5 (11 voturi)    
          un crestin ortodox (Luni, 6 februarie 2012, 3:40)

          Sleviblicin [anonim] i-a raspuns lui AT

          Sa fim seriosi, venerare relicvelor e departe de a fi un lucru spiritual. E o traditie tampita pe care nu o poti pune la indoiala, ca vezi Doamne, nu respecti traditia sfanta.
          Tot cultul moastelor si mai urat modul asta murdar care il vedem la televizor sunt lucruri de care nu sunt deloc mandru ca si crestin ortodox. E ceva pagan, fara fundament bibilic pe care trebuie sa-l iau de bun ca nu stiu ce sfant ne-a lasat in scrierile lui despre asta.
          Nu fac comparatie cu mormonismul, pentru ca ei sunt de-a dreptul o secta cu multe invataturi foarte ciudate.
          • 0 (0 voturi)    
            Ortodox sau protestant (Luni, 6 februarie 2012, 15:05)

            AT [anonim] i-a raspuns lui Sleviblicin

            Sfatul meu pentru tine este acelasi: nu se poate si cu faina-n pod, si cu sacii-n caruta. Daca nu esti de acord cu biserica ortodoxa pe probleme de doctrina nu esti ortodox, ci protestant. In mesajul tau asta se intampla in cam toate temele: venerarea relicvelor, autoritatea traditiei impreuna cu scriptura, comuniunea sfintilor. Toate acestea sunt la fel de vechi ca crestinismul. Respingerea lor in schimb dateaza cam de pe vremea lui Joseph Smith.
      • -1 (7 voturi)    
        mi-e rusine cu tine (Duminică, 5 februarie 2012, 23:32)

        bors cu miere [utilizator] i-a raspuns lui cristi

        ca te numesti om...la cat de urat vorbesti...
    • +12 (30 voturi)    
      ... (Duminică, 5 februarie 2012, 17:25)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Cat

      Mormonii astia sunt mai corecti decat multi ortodocsi de ai nostri.
    • +12 (20 voturi)    
      de ce? (Duminică, 5 februarie 2012, 17:37)

      curios [anonim] i-a raspuns lui Cat

      E foarte posibil ca si viitorul presedinte al SUA sa fie mormon.
      Iar cine se sperie, sa scuipe-n sin...
    • +8 (18 voturi)    
      de ce? (Duminică, 5 februarie 2012, 17:41)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Cat

      ai auzit de teroristi mormoni?
    • +1 (21 voturi)    
      mormoni (Duminică, 5 februarie 2012, 17:45)

      Mormonas [anonim] i-a raspuns lui Cat

      Mormoniii provin din Germania, mai ales din zona de sud a Germaniei. Acestia au emigrat in America. Sunt un POPOR CREDINCIOS, care au multi copii. Asa ca noi ca Romani nu am auzit de Mormoni, starea noastra de cultura este cum este???.
      • +5 (5 voturi)    
        un pic de eroare (Duminică, 5 februarie 2012, 22:24)

        Crisis [anonim] i-a raspuns lui Mormonas

        Aia sunt Amish sau varianta mai moderna menoniti. Si nici macar nu sunt nemti sunt elvetieni de limba germana. La origine.
    • +12 (22 voturi)    
      Da! (Duminică, 5 februarie 2012, 17:48)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Cat

      Faptul ca nu bea alcool nu suna bine, noi am vrea sa ne respecte traditiile si sa drojdeasca impreuna cu noi!
      Te pomenesti ca nu mananca nici mici!
    • +3 (7 voturi)    
      Mda... tot ce e strain sperie... (Duminică, 5 februarie 2012, 18:05)

      Hadrian [anonim] i-a raspuns lui Cat

      este valabil in special pentru salbatici.
    • +1 (5 voturi)    
      Ce zici daca.... (Duminică, 5 februarie 2012, 18:18)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui Cat

      ...viitorul presedinte al Americii o sa fie mormon? Eu zic sa ne punem bine cu el asa, preventiv.
    • 0 (2 voturi)    
      Ai vizionat prea multe filme cu Ardelenii... (Duminică, 5 februarie 2012, 18:31)

      Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui Cat

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .
    • +2 (2 voturi)    
      tot (Duminică, 5 februarie 2012, 19:12)

      tot [anonim] i-a raspuns lui Cat

      tot asa cum incepi sa ma ingrijorezi si dumneata pe mine. si sunt crestin ortodox, dar nu vreau sa fiu fanatic sau intolerant.
    • +4 (12 voturi)    
      Aha... (Duminică, 5 februarie 2012, 19:58)

      Speriosu [anonim] i-a raspuns lui Cat

      ... tu esti unul dintre aia care se sperie de tot ce le este necunoscut... Stai linistit... iti garantez eu ca nu te musca... ;)
    • +1 (9 voturi)    
      uliuu (Duminică, 5 februarie 2012, 20:54)

      saabo [anonim] i-a raspuns lui Cat

      pai astia sunt mai aiurea ca..
      jihadistii..astia sunt talibanii nostrii!! aoleooo!
  • +6 (16 voturi)    
    o la la (Duminică, 5 februarie 2012, 17:07)

    demaGOGU [anonim]

    Mr. Frank, orice ti-ar fi fost iertat dar populatiile bastinase sunt extrem de putin tolerante la religii(ei le numesc secte) ...exotice
  • +7 (13 voturi)    
    spaga strica treaba (Duminică, 5 februarie 2012, 17:14)

    golgoaja [anonim]

    acei politicieni, rromani, judeca dupa chipul si asemanarea lor.
    este pentru ei, ca_cum ar fi prmit spaga o masa, caltabosi si o damigeana de palinca...
    sau doispe lubenitze :-)

    atat ii duce capul.
    iar jurnalistii, nu's nici ei din alta tzara....
  • -5 (21 voturi)    
    Acum inteleg... (Duminică, 5 februarie 2012, 17:23)

    orthodoxu [anonim]

    de ce gtara este jefuita.
    Mormonii astia viseaza sa devina o religie mondiala. au oameni in posturi cheie. riscam sa avem un presedinte USA mormon.
    Vai denoi.
    romania, trezeste-te!
  • +9 (21 voturi)    
    ... (Duminică, 5 februarie 2012, 17:27)

    dragos234 [utilizator]

    Franks inca nu stie cum e cu antenistii la noi si ca poti sa spui orice la tv fara nicio jena sau problema.
    Cacaia deontologia? Aia e pt prosti, nu zicea asa Badea?
  • -1 (7 voturi)    
    Joseph Smith was called the prophet... (Duminică, 5 februarie 2012, 17:40)

    Cartman [anonim]

    ..dumb dumb dumb dumb
  • +2 (14 voturi)    
    sa dam harnic cu batul in balta (Duminică, 5 februarie 2012, 17:40)

    filip [anonim]

    Singura mare harnicie a celor din opozitie e sa dea cu batul in balta. Se duc la parlamentul european sa parasca ce face Franks in Romania. Asta stiu ei cel mai bine sa faca...Pe ei ii deranjeaza competenta, hai sa arunce si acolo cu noroi, ca asta e obiceiul de acasa. Detestabila paracioasa, urata si pe dinafara, si pe dinauntru...cahhh....
  • +3 (13 voturi)    
    Iar si-a luat-o USL-ul :) (Duminică, 5 februarie 2012, 17:47)

    blocnotes [anonim]

    Pun pariu ca o lasa moarta. In special madame Cretu, cea care a iscat isteria cu petrecerea.

    Multa prostie frate la USL-asi :)
  • +1 (17 voturi)    
    Foarte bine ca nu bea (Duminică, 5 februarie 2012, 17:47)

    suki [anonim]

    Brava lui, si religia lui il cam priveste.
    Foarte urit din partea presei sa il hartuiasca asa pe acest om, ba ca are pantofii gauriti, ba ca a baut un pahar la o petrecere, tocmai alde noi, care avem numai pantofi noi de luxe, si nici nu umblam beti pulbere vreodata...
    Sincer, eu l-am admirat mereu pt calmul si atentia cu care abordeaza orice obiectiv; au fost momente cind aceasta persoana a dedicat mult mai mult timp presei romanesti in explicarea unor masuri economice necesare, decit primul ministru sau ministrul de finante. De fiecare data s-a exprimat foarte coerent, adesea intr-o romana foarte buna.
    N-am nimic sa ii reprosez, si chiar mi-as dori sa il avem de prim ministru, e o persoana foarte capabila si corecta.
  • -3 (15 voturi)    
    FMI si mormonii (Duminică, 5 februarie 2012, 17:48)

    Emil [anonim]

    Uite asa incep, incet, incet sa se lege lucrurile. Acest mormon ce a ajuns sa conduca Romania, o tara crestin - ortodoxa, nu doreste decat "binele" acestui popor umilit si obidit chiar de conducatorii sai. De ce Basescu, Boc si ai lor nu ne propun sa trecem cu totii la religia mormona, mai ales ca, pe langa datoria externa de aproape 5000 de Euro pe fiecare roman,am putea avea si mai multe sotii? Mult timp secta mormona a fost considerata de catre guvernul american drept periculoasa. Acum vad ca-i lasa sa conduca omenirea in numele banilor si a puterii pe care si-o doresc.
    Daca religia mormona le interzice sa bea alcool, asta nu inseamna ca ni-l fac mai simpatic pe acest personaj care terorizeaza o tara intreaga. Ba pot spune ca dimpotriva.
    Franks, ne-ai face un mare serviciu daca ia-i lua pe Basescu si Boc la Salt Lake City, leaganul sectei mormone. Dar ce va face Basescu daca nu va mai putea sa bea alcool?
    • -2 (2 voturi)    
      In mintea ta (Luni, 6 februarie 2012, 1:58)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Emil

      Doar in mintea ta 'se leaga lucrurile' dar e putin probabil ca cei intregi la minte sa poata spera la conexiuni la fel de exotice ca cele facute in capul dumitale.
      Poate ne desenezi.
  • -2 (2 voturi)    
    Sincer (Duminică, 5 februarie 2012, 18:05)

    Melinda Stan [utilizator]

    De apreciat.
  • -2 (2 voturi)    
    si eu m-am plans degeaba... (Duminică, 5 februarie 2012, 18:18)

    corina cretu [anonim]

    si eu am crezut ca el s-a dus sa bea, cum faceam eu in facultate cand ma platea dl. de la vama
  • 0 (2 voturi)    
    ac (Duminică, 5 februarie 2012, 18:21)

    aris [anonim]

    Pe mine ma ingrijoreaza parerea si dorinta partidelor de schimbare .........20.000 euro ,anularea de impozite si taxe .....unii care pe crestere economica au tocat bugete ..............unii au furat si mai doresc sa mai fure......
    Acum catave zile Oprisan spunea ca in Vrancea e ok cu drumurile ........ca e organizat ........ azi 05.02.2011 de sunt blocate drumurile ??
    Vrem schimbare .........nu rotirea cadrelor politice !!! sa plece Toti ,examen pentru parlemantari cu subiecte scrise ( economie -romana-logica )
  • +2 (6 voturi)    
    pai? (Duminică, 5 februarie 2012, 18:25)

    laurentiucat [utilizator]

    tu vii si dai cu barda in aia mai saraci. nu pui conditii sa se termine cu hotia ci cu ajutorul social. si pe urma in calitate de credinios habotnic...te duci si dansezi la carciuma. si joci si hora cu blejnar, care e tatal hotilor dupa cum se aude inclusiv p-aci pe la hotnews.
  • +9 (11 voturi)    
    Sancta naivitas (Duminică, 5 februarie 2012, 18:26)

    Doru Dragan [anonim]

    Saracu' ... ne cunoaste destul de bine dar de data asta a dat-o in bara. Nu stie ca romanii nu respecta nimic. Daca a fost la petrecere e "betivan notoriu", daca e mormon ... si mai rau "sectant", "poligam" etc. daca era catolic era "papistas", daca se declara ateu ... ohohooo... anticrist ... N-ai cum sa iesi bine !!!
  • +1 (3 voturi)    
    religia mormona..... (Duminică, 5 februarie 2012, 18:27)

    luci30 [anonim]

    S-a dezvoltat intr-o regiune unde frigul nu ainge cote de minus 20-30 de grade sub zero.....Normal ca tipii nu au nevoie de alcool.....mai au si vreo 2-5 neveste la care trebuie sa faca fata asa ca ce sa mai vorbim.....clima si religia a facut legea in multe parti ale lumii,....Uunele au ramas.....altele au evoluat in fct. de dezv.socio-economica
  • +2 (6 voturi)    
    fetite au avut? (Duminică, 5 februarie 2012, 18:27)

    burca [anonim]

    astia nu au nimic sfint in ei, ne conduc strainii si nepasatorii...vai de romania
  • -1 (7 voturi)    
    ospitalitate (Duminică, 5 februarie 2012, 18:28)

    lzrd [utilizator]

    Halal intrebare:inviti omul la tine la masa si apoi il intrebi daca regreta!
    Sa le fie rusine celor din presa pentru acest subiect!

    Marlani mai pot fi unii in goana dupa audienta!!!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    ? (Duminică, 5 februarie 2012, 18:42)

    mitica [anonim]

    De ce nu dati comentariul meu (a fost facut cu bun simt)? Ori faceti parte dintre cei la care faceam vorbire ? Trebuia sa ma astept .
  • +3 (3 voturi)    
    E ca si cum ar spune (Duminică, 5 februarie 2012, 18:43)

    spengel [anonim]

    Ca e de religie hormonala.
  • -1 (5 voturi)    
    Esenta (Duminică, 5 februarie 2012, 18:50)

    Eufrosin [anonim]

    Chestiunea nu e daca mormonul Franks bea sau nu, alcool, ci ca aceest asasin economic trimis de catre oculta, danseaza hora distrugerii Romaniei impreuna ca tradatorii si leprele locale.

    Cu asta si-au dat in petec, caci porcii mananca miei, in vreme ce poporul face foame.
  • +3 (5 voturi)    
    mormonii (Duminică, 5 februarie 2012, 18:54)

    Mr. Spock [anonim]

    Tin minte ca pe vremuri organizau cursuri gratuite de limba engleza. Odata, din curiozitate, m-am dus si eu la un astfel de curs tinut in bisericuta lor.
    Interesant era ca faceau observatii ca lumea ar trebui sa se imbrace modest, ca lui Dumnezeu nu-i plac banii si averile mari, ca banul este ochiul dracului, etc. Umblau in haine negre si uzate, cu papucii rupti, cu hainele cusute. Probabil asta explica si de ce Franks umbla la fel, cu gaura-n pantof. Insa uitindu-ma la Franks, omul care taie si imparte bani, face si desface guverne, vinde si cumpara companii, nu-mi pot explica partea cealalta a crezului lor, precum ei nu sunt preocupati de bani si traiesc simplu si modest. Aici oarecum este o contradictie.
  • +2 (4 voturi)    
    mormonisme (Duminică, 5 februarie 2012, 18:54)

    Joseph Smith, Jr. [anonim]

    O fi mormon de Utah, sau mormon de Missouri, ca e important asta ...

    Gresesc eu, sau cuvantul "mormon" este asociat cu poligamia? Hehe, bravo, Jeffrey bro! ;)

    Plus ca se spune ca de la inceput mormonii au dorit sa puna bazele a ceea ce ei au numit "Zion" - o societate utopica "a celor drepti", care a ramas insa tot la stadiul de ideal. Da' stau si ma-ntreb... de aici a derivat oare termenul "zionism" (engl) = sionism (rom) ?
  • +2 (6 voturi)    
    Frank (Duminică, 5 februarie 2012, 18:55)

    eu [anonim]

    Da,greseala mare a facut Frank,trebuia sa chefuiasca cu Mazare,cel mai cel primar din Constanta,ce hora d-le,trebuia sa mearga intr-un club de fite ,atunci nu mai era pirit de madam Cretu de la PSD.Urit caracter mai are si cucoana asta cu pietre in gura.
  • +1 (3 voturi)    
    interesant ... (Duminică, 5 februarie 2012, 19:10)

    adrian [anonim]

    'petrecerea de la Busteni a fost sponsorizata de Finante si BNR''
    la hotelul unui pdl-ist ...

    si uite asa uni fac petreceri , si noi urmeaza sa platim datoria facuta de ei ...

    frumoasa tara !
  • -2 (4 voturi)    
    antenisti tampiti (Duminică, 5 februarie 2012, 19:13)

    vigilante's way [anonim]

    Sa ne gandim in sens invers: FMI trimite in romania numai episcopi,patriarhi,si eventual numai pe papa,pentru ca presa cretinoida si unii politicieni nu-si inchipuie ca exista o delegatie de oameni de la FMI.
  • +2 (2 voturi)    
    dupa cate stiam... (Duminică, 5 februarie 2012, 19:13)

    egroeg [anonim]

    mormonii isi pot alege mai multe consoarte....vai de el...mai rau decat daca ar fi baut o bere.
  • -2 (2 voturi)    
    MODERATIE ! (Duminică, 5 februarie 2012, 19:18)

    STEFAN M [anonim]

    Sa nu fim mai catolici decat papa .
  • -1 (3 voturi)    
    Money channel (Duminică, 5 februarie 2012, 19:20)

    Adrian Covaci [anonim]

    Nici ca se putea intrebare mai idioata din partea singurului canal TV de specialitate din Romania. Cine o fi fost imbecilul ? Oricum recunosc scoala lu Hurezeanu aici. Credeam ca lucrurile s-au mai schimbat dupa Vantu pe acolo. Pacat.
  • +2 (2 voturi)    
    Pai atunci (Duminică, 5 februarie 2012, 19:27)

    Nea Gogu de la scularie [anonim]

    Cum sa-i inteleaga pe romani ? Apropos se stie ca suma viciilor este costanta. Oare in ce exceleaza mormonul ?
  • +1 (3 voturi)    
    mai franks (Duminică, 5 februarie 2012, 19:34)

    ChavaLito [anonim]

    A r trebui ca Toti membrii Fondului Monetar International Federal Reserve si ONU sa fie Torturati in fata oamenilor nevinovati care ia saracit si lasat sa moara fara nici o parere de rau
  • -1 (13 voturi)    
    Propaganda (Duminică, 5 februarie 2012, 19:44)

    paul155 [utilizator]

    Jeffrey Franks face parte din ELITA economistilor in plan mondial,puteti verifica C.V la F.M.I. Prostanaci nostri economisti doar de T.V,vor distrugerea credibilitati acestui profesionist,din sinplul motiv ca nu critica felul cum s-au aplicat reformele in Romania.Daca pe plan profesional nu au ce comenta,macar de ce avea pantofi tociti?,a facut chef?pai de ce nu este MAICA TEREZA.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu cumva Franks a mai falimentat si Argentina? (Luni, 6 februarie 2012, 9:00)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui paul155

      Ai dreptate, face parte din ELITA economistilor, alaturi de Ialomitianu.
  • +1 (13 voturi)    
    dubios caracter (Duminică, 5 februarie 2012, 19:48)

    madonion [anonim]

    Sunt ateu si incerc sa privesc echidistant religiile lumii insa mormonismul... oricum, dl. Franks trebuie sa fie foarte atent din care buzunar ia cei 10% pe care trebuie sa-i doneze templului din Salt Lake City.
    • +1 (9 voturi)    
      asa suntem noi ateii ;)) (Duminică, 5 februarie 2012, 22:17)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui madonion

      Suntem atei... dar totusi preferam traditiile ortodoxe... ca doar cultura poporului nostru este... drept credincioasa :))
      Eh... stii tu madonioane, pe vremuri ne intalneam la sedinte de partid, acum ne intalnim la beserica, cand platim sfintirea bmw-ului... si el tot ateu de altfel (dar cultura drept-credincioasa a poporului si-o insuseste si bmw-ul :P).
      Bineinteles ca noi ateii bagam toate activitatile astea... drept-credincioase (botez, cununia cu popa, etc.) la capitolul "cultura", ca deh... noi suntem inteligenti, cultivati, si deschisi la minte, nu ca fraierii habotnici care cred ca astea-s activitati religioase.
  • +1 (5 voturi)    
    ABC-ul bunului simt , pantofi rupti (Duminică, 5 februarie 2012, 20:00)

    ogi [anonim]

    .
  • +2 (2 voturi)    
    unde e raspunsul meu (Duminică, 5 februarie 2012, 20:16)

    andimi [utilizator]

    unde e raspunsul meu? i-am scris acestui Cat, ce era ingrijorat si il intrebam de ce?!! de ce nu a aparut textul, sunt din ce in ce mai nemultumit de felul cum se face review aici!?
  • -3 (13 voturi)    
    postaci din Utah? (Duminică, 5 februarie 2012, 20:19)

    cocosila [utilizator]

    poate ne si explica vreunul din cei ce au dat minusuri de ce nu este legitim ca cineva sa se mire cand Franks (de altfel, un profesionist ireprosabil, din cate stiu) afirma fara sa se rusineze, cu nonsalanta, ca ia decizii motivate religios.

    oare cei ce dau minusuri stiu in ce cred mormonii? sau isi apara propriile superstitii, la fel de rusinoase pentru orice adult rational?
    • +3 (7 voturi)    
      care decizie? (Duminică, 5 februarie 2012, 22:31)

      VeseMilicici1321202587132 [anonim] i-a raspuns lui cocosila

      La ce decizie te referi? La aceea de a nu bea? Este o decizie personala. Presupun ca daca ar fi fost crestin si ar fi decis sa nu bea din cauza ca era zi de post ar fi fost ok?
  • +2 (10 voturi)    
    E cel putin ironic (Duminică, 5 februarie 2012, 20:23)

    George [anonim]

    Cel putin prin declaratia asta va dati seama cum ne trateaza pe noi, romanii de rand. Cu alte cuvinte, face misto de noi...
  • -3 (15 voturi)    
    jenant (Duminică, 5 februarie 2012, 20:29)

    teddy [anonim]

    Este cel putin jenanta explicatia Marelui FRANKS!
    Oare de ce ne trimit americanii (pe care tatii si bunicii nostrii ii asteptau plini de speranta) astfel de oameni ??? Vezi si diplomatii - homosexuali si ... Poate e o desconsiderare a Romaniei ???
    • +1 (9 voturi)    
      :)) (Duminică, 5 februarie 2012, 22:23)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui teddy

      Lasa teddy draga ca pentru Romania (si in special pentru tine), FMI va angaja un popa ortodox, care sa ne sfinteasca BMW-ul pe dobanda care o platim la imprumutul FMI. Ce zici? Zi daca nu-i buna ideea!
    • 0 (8 voturi)    
      :) (Duminică, 5 februarie 2012, 23:05)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui teddy

      Tocmai de-aia că eşti român nu poţi înţelege SUA: acolo sunt prezente toate religiile, toate naţiile din lume, au homosexuali, lesbiene, albi, negri, galbeni, toţi îs americani, iar din cauza acestei diversităţi probabilitatea ca în locul lui Jeffrey Franks să fie un american de origine română, creştin ortodox, născut la Căciulata, e destul de redusă.
  • 0 (10 voturi)    
    ne (Duminică, 5 februarie 2012, 20:58)

    gs [anonim]

    mai facuram o data de ras, nu reuseste nimeni sa o faca mai bine k noi!!!!!, regula bunului simtz ne conducea la concluzia ca la asa niveluri nu se lucreaza cu "pilangii", numai lista profesionala a omului lasa "reci" pe foarte multzi desteptzi de pe plaiurile mioritice!
  • -2 (14 voturi)    
    Ai mila, Doamne (Duminică, 5 februarie 2012, 21:15)

    kiki [anonim]

    Rapacitatea mormonilor si lipsa lor de scrupule in ale finantelor nu mai e un basm, plus religia lor inventata...nu mai pot zice decat ,,Ai mila Doamne de noi robii tai, pacatosii"....Sincer, mi s-a facut rau cand am citit stirea... nici o terorie a conspiratiei nu mi se mai pare imposibila...
    Cu toate atributiile si functiile detinute in FMI, J.F. in esenta este un MORMON, crescut si educat in traditia mormonilor...
    Imi mai ridic un semn de intrebare...cum poate un om educat sa creada in abureala lui Joseph Smith, cu exceptia faptului ca are ceva de castigat?
    • +1 (5 voturi)    
      hotărâţi-vă, măi! (Duminică, 5 februarie 2012, 23:12)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui kiki

      Până nu demult, erau evreii cei răi, apoi au apărut francmasonii, iar acum aflu că, de fapt, mormonii erau de mult prezenţi şi ei. M-aştept ca mâine să aflu despre procentul ridicat al martorilor lui Iehova în grupul Bilderberg.
  • 0 (14 voturi)    
    .. (Duminică, 5 februarie 2012, 21:26)

    dan [anonim]

    Se pare ca mormonii din Romania s-au mobilizat si au dat voturi negative comentariilor de mai sus :))
    • +1 (7 voturi)    
      da da (Duminică, 5 februarie 2012, 22:27)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui dan

      S-au mobilizat toti frate, nu mai scapi de ei si voturile lor! Ca doar nu are rost sa luam in calcul si ideea ca ar fi in Romania si oameni intregi la minte.
      Roman = habotnic ortodox. Cine nu-i drept-credincios, e stramb-credincios, respectiv mormon. N-are ave' kurety de stramb-credinciosi! Da-i pe ei! Musca-i!
    • -2 (6 voturi)    
      Nu sunt mormonii, ci doar postacii portocalii care (Luni, 6 februarie 2012, 6:53)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui dan

      isi sustin stapanul stapanului lor. Pupincurismul nu are limite, nici macar religioase.
  • -1 (7 voturi)    
    aia-i "cultura"??!! (Duminică, 5 februarie 2012, 22:23)

    Codruta N [utilizator]

    Chiolhanu' acela, cu burtosii de la Finante, zice Dl. Franks ca e "cultura si traditie romaneasca"???!!!
    Daca voia "traditie si cultura", sa-si fi luat musiu Frank desagutza in spate si sa se fi dus de capul lui, in vreo carciuma sau in vreun sat! In NICI un caz pe la paranghelii "sponsorizate" de autoritatile cu care se afla intr-o negociere!!!
    Aoleu! am uitat! n-are bani, saracu - tre sa-si dea 10% din venituri pentru secta aiaaa.... :P
    • +1 (1 vot)    
      bravo ma ! (Luni, 6 februarie 2012, 7:53)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Deci, FMI-ul ne ofera 20 de miliarde la dobanda mica si noi nu dam nici macar o masa , o fi ospitalitatea romaneasca :))
  • -1 (7 voturi)    
    Franks are doar o problema ! (Duminică, 5 februarie 2012, 23:19)

    martin [anonim]

    Are voie sa fie mormon,sa bea,sa preacurveasca, doar ca ar trebui sa spuna si el,macar odata, jos basescu. Ar fi de preferat sa o faca in piata universitatii,impreuna cu intelectualii care se roteau in jurul unui gen de coliva, cantand ca nu sunt platiti,ci doar umiliti.
    E adevarat ca Franks ar fi singurul chiar neplatit,nu-i asa, madame cretu, iubitoare de iliescu ?