Guvernul aloca 1,4 milioane de lei pentru consolidarea Bisericii Ortodoxe Romane de la Bruxelles

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 13 martie 2012, 18:51 Economie | Finanţe & Bănci


Guvernul a decis alocarea sumei de 1,4 milioane de lei pentru consolidarea, restaurarea si reamenajarea Bisericii Ortodoxe Romane de la Bruxelles. Suma va fi utilizata pentru lucrarile de la cladirea Bisericii Sfantul Nicolae din Bruxelles, precum si a spatiilor anexe. Finantarea lucrarilor este necesara pentru a nu se degrada spatiile deja consolidate si pentru a nu se degrada structura de rezistenta a cladirilor, sustine Guvernul.

Suma provine din Fondul de rezerva bugetara la dispozitia Guvernului si se aloca, prin suplimentare, bugetului Secretariatului General al Guvernului, pentru Secretariatul de Stat pentru Culte.

Lacasul de cult si anexele administrative au fost achizitionate cu sprijinul financiar al Guvernului Romaniei. Pana in prezent s-a refacut aproximativ 60% din acoperis si s-a amenajat un spatiu de cult provizoriu. Totusi, ca acest spatiu sa devina functional este necesarea continuarea lucrarilor de consolidare, restaurare si reamenajare.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






1348 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    De ce nu plateste biserica??? (Marţi, 13 martie 2012, 19:13)

    vali [anonim]

    Li se pare ca romanii au prea multi bani in portofel? De ce nu plateste biserica lucrarile. la ce imi foloseste mie roman biserica aia. la nimic, e loc de pelerinaj pentru politicieni. SUNTEM UN STAT LAIC
    Nu mai aruncati bani pe prostii.
    • +7 (9 voturi)    
      ca roman (Marţi, 13 martie 2012, 19:23)

      vercingetorix [utilizator] i-a raspuns lui vali

      tie nu iti foloseste la nimic.

      Popilor le foloseste la prostirea neamului.

      De ce sa plateasca biserica? Sa plateasca statul ca si asa biserica nu plateste nici un impozit.
    • +5 (7 voturi)    
      mafia fura banii romanilor (Marţi, 13 martie 2012, 19:47)

      Tano [anonim] i-a raspuns lui vali

      pentru ca mafia din BOR e mana in mana cu mafia din Guvern
  • +4 (6 voturi)    
    stati linistiti.... (Marţi, 13 martie 2012, 19:45)

    capatu` satului [anonim]

    banii sunt un pret mik pt. slujbele in care preacuvioasele inalte fete bisercesti vor pomenii in fata credinciosilor indatorirea de a VOTA intodeauna partidele aplecate spre nevoile bisericesti;

    dormiti linistiti, doamna derutat raluca turcan impreuna cu bor vegheza pt. voi - io zic ca daca obositii din palavramentu` Romaniei voteaza majorarea cu 100% a sumelor scoase din bujetu` de stat si introduse in bor avem toate sansele ca orice criza financiara, furtuna, ninsoare sau cutremur sa ne ocoleasca,

    suntem saraci, din pacate guvernanti vor sa ne demonstreze ca suntem si prosti.
  • +2 (6 voturi)    
    De ce? (Marţi, 13 martie 2012, 19:46)

    dragon [anonim]

    De ce nu si pentru construirea unei biserici Greco-catolice? De ce nu si pentru construirea unor biserici baptiste, penticostale sau adventiste? De ce? Si pana cand?
  • +4 (6 voturi)    
    biserica... la mare distanta (Marţi, 13 martie 2012, 19:57)

    Petre [anonim]

    Chelului, tichie de margaritar ii trebuie! Cei din guvern pe ce lume traiesc? Am achizitionat un lacas de cult, care acum inghite 1,4 mil.lei si asta nu e tot. Pentru cine l-au achizitionat? Pentru noi cei care platim impozite? Pai ce, eu voi ajunge vreodata la Bruxelles? Nu, eu doar platesc taxe pentru stat, ca cei din guvern sa-si bata joc de bani.
  • +4 (6 voturi)    
    bani aruncati! (Marţi, 13 martie 2012, 20:12)

    omoni [anonim]

    preotii sunt fatarnici, se gudura pe langa oricine, sunt ca UDMR-ul, mereu la guvernare; nu are nimeni nici o garantie ca preotii or sa influenteze enoriasii in directia pdl-ului; dimpotriva, sunt mai toti comunisti la oase si le cam tremura nadragii de teama ca , odata si odata, o sa iasa la lumina ce fel de slujbe faceau ei pe vremea comunistilor si cum mergeau apoi la Seco sa dea pe gusa.Sunt si preoti care sunt curati, acolo ar fi fost bine sa fie directionati niste bani pentru ca aceia ar sti cum sa ii utilizeze in folosul comunitatii si nu al clerului.Poate gresesc, poate generalizez, poate acel preot de la bruxelles e chiar curat si bine intentionat dar cei carora li s-a dus buhul , au facut ca, acum, noi sa nu mai credem in bunele lor intentii.
  • +4 (6 voturi)    
    Poporul sarac plateste (Marţi, 13 martie 2012, 20:16)

    Valy [anonim]

    Cand este vorba de taxe si impozite BOR este autonoma dar cand primesc bani de la bugetul statului
    adica din buzunarul nostru al fiecaruia nu se pune problema de autonomie.Spitalele,scolile,drumurile,etc
    arata ca in lumea lll,iar guvernantii corupti,aloca bani pentru biserici.Sa le fie rusine.
  • +4 (6 voturi)    
    cui folosește?! (Marţi, 13 martie 2012, 20:23)

    corvus_coraX [utilizator]

    mă rog, câți credincioși ortodocși sunt la brussel?! și, dacă au nevoie de biserică, de ce nu contribuie ei pentru a o întreține! poate că ar fi trebuit specificat CÂȚI români ortodocși sunt și muncesc legal acolo! poate se găsește vreun român stabilit acolo să facă un filmuleț despre "nevoile stringente" ale acestei biserici.

    musulmanii din belgia își construiesc moschee pe banii lor nu pe banii statului din care provin (sau statelor!).

    cât despre bor, e prea săracă să contribuie. las să contribuie boborul (dar pe contribuabilii ne-ortodocși i-aîntrebat cineva dcă sunt de acord?!)

    vorba aia, TOTUL PENTRU BOR, TOTUL PENTRU VICTORIE!
  • +5 (7 voturi)    
    :) (Marţi, 13 martie 2012, 20:24)

    ion voicu [anonim]

    parca statul roman era laic, conform constitutiei...
    cine raspunde pentru porcaria asta?
  • -1 (1 vot)    
    Guvernul e mic copil fata de chiliman & usl (Marţi, 13 martie 2012, 20:44)

    staicu_cretu [utilizator]

    Hotarari ale consiliului local sector 1 Bucuresti:
    Hotararea Nr.10/2012
    Art. 1. Se aprobă acordarea unui ajutor financiar în valoare de 485.978,00 lei Bisericii Sfântul Nicolae ”Dintr-o Zi” din București, situată în strada Academiei nr. 22, Sector 1 în vederea realizării lucrărilor de restaurare –recondiționare ancadramente ferestre, pisanie, pietre inscripționate, execuție tâmplarie pridvor și amenajări exterioare.
    Hotararea Nr.11/2012
    Art. 1. Se aprobă acordarea unui ajutor financiar în valoare de 462.978,00 lei Parohiei Galileea- Străulești din București, situată în strada Nazarcea nr. 3, Sector 1 în vederea realizării lucrărilor de execuție clopotniță, lumânărar și mărire pridvor.
    PS. componenta cosiliului local: 8 pnl, 8 psd, 11 PDL.
  • +1 (1 vot)    
    fericiti cei saraci... (Marţi, 13 martie 2012, 21:04)

    Socrates [anonim]

    Si de asta se ocupa BOR - sa-i faca tot mai saraci pentru a fi tot mai fericiti.
    Nu se mai satura odata sutanele astea negre cu epoleti de securist?
    Statutul non-profit si ne-taxabil al BOR e o gluma proasta, care ar trebui anulata.
    Iar guvernul ar trebui sa se zbata sa aduca fonduri de la Bruxelles, nu sa trimita.
    SZi asa poate iesim si noi din evul mediu spre care ne impinge BOR.
  • +1 (1 vot)    
    Bani si biserica!!! (Marţi, 13 martie 2012, 21:45)

    Hell [utilizator]

    Nu inteleg ceva in tara asta:

    Spitalele nu au bani de medicamente , dotari si plata serviciilor si a medicilor se introduce coplata
    Farmaciile nu isi incaseaza bani pe retele compensate,
    Infrastructura rutiera este vai mama ei(autostrazi)
    Caminele de batrani sunt vai si amar
    orfelinatele sunt la fel, vai mama lor,
    Nivelul de saracie acopera un numar urias de locuitori,
    nu avem bani pentru concediile de maternitate deci stimulam imbatranirea populatiei!
    Agricultura la pamant!

    Toate cele enumerate mai sus (sunt si altele) au nevoie disperata de bani iar noi platim ce? O haita de ingrati, o haita de hoti o haita de nemernici care in numele binelui fura, insala si jefuiesc amaratii si prostimea acestei tari! In numele a ce le dam bani? In numele a ce impozitul din munca mea cinstita se duce la niste BOGATASI, in loc sa ajutam saracii noi ajutam bogatii? Si pentru ce? pentru campania electorala a unor nemernici? Suntem prea saraci sa platim pentru biserica, suntem prea saraci sa imbogatim bogatii si toate astea in numele furtului!!! Furand de la popor si platind biserica bastarzii astia incearca sa mituiasca biserica, biserica care sa le acorde capital electoral!!! Nu ma intelegeti gresit, si ceilalti sunt din acelasi aluat si in aceeasi oala! L-am omorat pe Ceausescu pentru mult mai putin decat ii lasam pe astia sa traiasca!
  • +1 (1 vot)    
    Ortodox (Marţi, 13 martie 2012, 23:36)

    Schiedam- Olanda [anonim]

    Este bine ca in sfarsit se face ceva si pt romanii ortodocsi care traiesc in zona aceea. Preotul roman din Bruxelles face naveta si in Olanda- in Schiedam, unde este singura incapere ( ca nu o pot numi biserica) o data pe saptamana.
    Camera din Schiedam este de fapt o capela inchiriata de la biserica catolica din Olanda ( aici se inchiriaza- vinde orice).
    Chiria este ff mare, iar initiativa bisericii romane de a pune o taxa de 100E/ an/ enorias a fost privita cu suspiciune.
    De mentionat ca biserica catolica si protestanta te rup de bani, anual, dar localnicii nu protesteaza. Li se pare normal.
    • 0 (0 voturi)    
      tampenii (Miercuri, 14 martie 2012, 22:22)

      givel [anonim] i-a raspuns lui Schiedam- Olanda

      in olanda 40 la suta din populatie nu are nici o religie, restul care se declara ca avand una ajung la biserica de doau trei ori in viata si atunci probabil doar ca sa le viziteze. Poate nu stiti dar in olanda nimeni nu da un cent asa..doar de buna ziua. sa ceri taxa de 100 de euro pe an per enorias mi se pare cea mai mare marlanie. Sper sa inteleaga si romanu ca pe credinta nu trebuie sa fi taxat de biserica.