​Analiza media: Cazul Adrian Nastase si reflectarea sa in presa

de DP     HotNews.ro
Miercuri, 27 iunie 2012, 10:03 Economie | Finanţe & Bănci

Opt articole din 10 au avut un continut emotional neutru. 12,3 la suta au fost negative la adresa fostului premier si doar 5% au avut o tenta pozitiva. In ultima saptamana s-au scris peste 20.000 de articole despre Adrian Nastase (inclusive postari  pe conturile de Facebook, Twitter, blogosfera). Pentru comparative,  articolele avand ca tema finantele si economia au fost circa 5000. Adica de peste patru ori mai putine. Au fost excluse din analiza agregatoarele de stiri, scrie Dan Popa pe blogul Hymerion.ro. Sursa datelor: Media IQ.

O alta constatare este legata de influenta online-ului in transmiterea informatiilor, determinant mai ales in perioasa 20-22 iunie.
Click pe grafic pentru marire



Twitterul a functionat aproape la egalitate cu televiziunile, dupa criteriul intensitatii cu care a livrat informatii.Click pe grafic pentru marire





Radiourile au tratat cel mai putin subiectul, iar frecventa cea mai ridicata a articolelor a fost in zilele de 20, 21 si 25 iunie. Click pe grafic pentru marire





Majoritatea articoleleor au avut urmatoarea structura emotionala:

Click pe grafic pentru marire





Mai spunem asa: autorii articolelor au incadrat cele mai multe texte la categoria Politica si Justitie, cu accente insa si pe Vedete/Monden
Citeste si comenteaza pe blogul Hymerion.ro


Citeste mai multe despre   










5949 vizualizari

  • -37 (41 voturi)    
    pareri... (Miercuri, 27 iunie 2012, 10:29)

    ro_dorin [utilizator]

    Cumva cei ce nu locuiesc in ROMANIA..stiu ce se petrece cu adevarat in tara noastra??? ...mai ,mai ,mai ..formatori de opinie...si de pe luna se vede ca e un dosar politic ce naiba,dar poporul agreeaza aceste dosare ..ne plac lacrimile, sangele..sa curga siroaie..munca mai " salcam"..in rest succesuri.
    • +22 (22 voturi)    
      Da, stiu mai bine decat tine, care traiesti aici! (Miercuri, 27 iunie 2012, 10:46)

      A9 [utilizator] i-a raspuns lui ro_dorin

      De 22 de ani se fura in tara asta si nu era nimeni arestat, dintre cei care au facut posibile furturile, legal sau ilegal;
      De 22 de ani, nu stim care au fost treroristii, desi am avut peste 1000 de morti.

      Cum explici tu asta?

      Nu, nu a fost dosar politic!!
    • +21 (21 voturi)    
      minti (Miercuri, 27 iunie 2012, 10:55)

      kostel [utilizator] i-a raspuns lui ro_dorin

      uite ca am 8 ani de cand am plecat din romania, si da, am plecat chiar cand nastasel era la guvernare. ghici de ce am plecat. te asigur ca nu de bine. cat priveste afirmatia ta cum ca daca nu esti in romania nu cunosti situatia te inseli. explicam cum de stii asa de bine ce se intampla in sua cu obama, cum de stii ca grecii sunt in rahat, cum de stii in un UK inca nu poti munci legal ca roman inca, etc, desi nu traiesti in tarile respective? minte de maimuta ce sa mai.
    • +9 (17 voturi)    
      agiasma de partid (Miercuri, 27 iunie 2012, 10:58)

      marioara1 [anonim] i-a raspuns lui ro_dorin

      Cei ce nu locuiesc in Romania cred ca Adrian Nastase e un inger ce pluteste in stratosfera la stanga Maicii Tereza. Induiosat, ne iarta pe toti, ca nu stim de noi!
    • +8 (8 voturi)    
      Probabil ca vedem mai bine (Miercuri, 27 iunie 2012, 11:26)

      abint [utilizator] i-a raspuns lui ro_dorin

      Cu parere de rau trebuie sa zic, ca de cand am plecat(4.5 ani) mi-am schimbat parerea groaznic de mult despre romani. Din pacate nu in bine.

      Mi se pare ca stim destul de bine care e situatia in romania, de multe ori analizele situatiilor facute de ziare din strainatate sunt mult mai bune si corecte fata de ceea ce citesti in Romania.

      Media din Ro e asa de manipulata de iti vine sa fugi, problema e ca lumea nu isi da seama. Observ asta la prieteni/parinti. Din pacate asta este situatia.

      Plus, ca noi cei care suntem pe afara putem face referinte la sistemele de aici, iar sa apuci sa cunosti cum functioneaza un sistem in strainatate, trebuie sa traiesti niste ani acolo.

      Numa bine.
      • 0 (2 voturi)    
        Si eu imi (Miercuri, 27 iunie 2012, 12:45)

        miguelito [utilizator] i-a raspuns lui abint

        doresc un sistem despre care vorbesti in Romania. Problemele sint respectarea legilor, drepturile omului, libertatea de exprimare, nivelul de trai, chestiuni despre care in ultimele zile s-a uitat. N-au ramas decit dosare, dosare, dosare.
        • +1 (1 vot)    
          Total de acord (Miercuri, 27 iunie 2012, 17:06)

          abint [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

          Urmaresc cu interes stirile de cand s-a schimbat guvernul, eram curios cum o sa decurga lucrurile, oarecum eram convins ca USL o sa se faca de ras.

          Ceea ce se intampla la ora actuala, parca il citesc pe Caragiale online pe site-ul hotnews.
          Trebuie sa urmaresti doar povestea lui Nastase, plagiatul lui Ponta si vizita lui Ponta la Bruxelles... NO COMMENT!

          Trist, dar adevarat. Chiar sper sa se schimbe ceva in curand.
          • +1 (1 vot)    
            Speranta moare ultima (Miercuri, 27 iunie 2012, 17:54)

            Vlad_101 [anonim] i-a raspuns lui abint

            Din pacate cu totii speram...insa cam cu atata ramanem.Vrei sa citesti o stire despre Romania si dai de maimutoi care se cearta cine sa mearga nu-stiu-unde si de fost prim-ministru care a incercat sa se sinucida dar nu prea...Toata lumea improasca cu tot felul de vorbe...e trist si amuzant in acelasi timp tot te ce se intampla in tara.
            Eu unul nu m-as intoarce in momentul de fata in Romania pentru nimic...din pacate.
            Si dupa cum se misca lucrurile nu o sa se schimbe absolut nimic in viitorul apropiat,dimpotriva, o sa mearga din rau in mai rau.