Marea Britanie: Austeritatea se poate prelungi pana in 2020

de George Stefan     HotNews.ro
Joi, 19 iulie 2012, 10:52 Economie | Finanţe & Bănci

Politica de austeritate din Marea Britanie ar putea sa se prelungeasca pana in anul 2020, insa unele scaderi ale impozitelor destinate relansarii economiei nu sunt excluse, a declarat primul ministru britanic, David Cameron, intr-un interviu pentru Daily Telegraph, publicat joi, si citat de AFP.

Acesta a precizat ca programul de reducere a cheltuielilor, care a debutat in 2010 si era initial prevazut sa dureze cinci ani, este de asteptat sa se intinda pe o perioada de 10 ani.

Intrebat de cotidianul britanic daca programul de austeritate va dura pana in 2020, primul ministru a replicat: "Cred ca asa va fi... aceasta este o perioada pentru toate statele, nu doar din Europa, cred ca si in America, in care ar trebui sa rezolvam deficitele si sa avem datorii sustenabile."

Cameron a fost incurajat de cifrele oficiale publicate miercuri cu privire la piata muncii, ce arata ca rata somajului a tarii a scazut de la 8,2% in luna aprilie, la 8,1% in mai, piata muncii fiind sprijinita de angajarile temporare prilejuite de Jocurile Olimpice.

In plus, rata anuala a inflatiei a scazut in iunie la 2,5%, cel mai redus nivel de dupa anul 2009, legitimand decizia Bancii Angliei de a injecta lichiditati noi in valoare de 50 de miliarde de lire sterline (62 miliarde de euro) pentru a impulsiona economia.

Cu toate acestea, primul ministru a avertizat ca situatia ramane mult mai delicata decat estimau initial prognozele.

In 2010, gurvernul britanic a adoptat un program de austeritate de 5 ani, despre care coalitia spunea atunci ca va dura pana in 2015. In aceasta perioada, guvernul viza sa economiseasca 80 de miliarde de lire, prin reducerea cheltuielilor si cresterea taxelor.

Ulterior, programul a fost extins pana in 2017, suplimentandu-se volumul economisirilor cu 30 de miliarde de lire.

In ciuda unor perspective de incertitudine si a unui deficit persistent, Cameron a insistat asupra faptului ca guvernul poate scadea impozitele daca va considera ca acest lucru ar putea relansa economia.

Conform Eurostat, dupa anul 2008 deficitul bugetar al statului a explodat, ajungand de la 5% din PIB la 11,5% in2009. Pe fondul masurilor de austeritate, in anul 2010 deficitul s-a redus la 10,2% din PIB, iar in 2011 acesta a scazut la 8,3 procente din PIB.


Citeste mai multe despre   










1542 vizualizari

  • -4 (6 voturi)    
    austeritate pana in 2020?! (Joi, 19 iulie 2012, 10:55)

    vio [anonim]

    daca ramanea Guvernul Boc eu cred ca Romania scapa de maine de austeritate !!!!!!!!!!
  • +1 (5 voturi)    
    Fraierii (Joi, 19 iulie 2012, 11:05)

    nano2k [utilizator]

    La noi austeritatea si criza se vor termina dupa alegerile din toamna.

    Cine nu are un Crin si un Viktoras sa-si cumpere!
    • +1 (1 vot)    
      cum e asta cu austeritatea? (Joi, 19 iulie 2012, 11:38)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      austeritate pentru oameni ca statul sa ia bani imprumut sa dea bancilor?
      • 0 (0 voturi)    
        Ai dreptate doar partial (Joi, 19 iulie 2012, 11:49)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui cosminrs

        Statul ia bani de la oameni dar nu cu imprumut, pentru banci. Banii aia, oamenii nu o sa-i mai vada niciodata!
        Iar in Romania, va fi perioada de austeritate pentru totdeauna, ca este un motiv bun pentru a jupui lumea de bani.
  • 0 (0 voturi)    
    nu e austeritate, e normalitate (Joi, 19 iulie 2012, 12:27)

    Denoro [utilizator]

    Oamenii au o perceptie gresita a realitatii in ceea ce priveste asa zisa austeritate. Nu este austeritate, este normalitate.
    Sa ma explic. Daca familia ta are un venit (din salariile sotului si a sotiei) de 4 000 de lei pe luna, si voi cheltuiti 5 000 de lei pe luna (inclusiv cu rata la banca), 4000 din salariu si 1000 dintr-un imprumut la banca lunar, vine vremea cand nu mai puteti returna rata plus dobanda creditul de 1000 de lei pe luna. E si normal sa nu puteti restitui acel imprumut: daca consumati 5000 de lei, si voi castigati 4000 de lei, de unde sa mai platiti si rata, daca nu sunteti in stare sa traiti fara sa imprumutati lunar niste bani?
    Ei bine, in cazul asta exista o singura solutie. 10 ani de acum inainte, o sa traiti numai cu 3000 de lei pe luna, ca 1000 platiti la banca, fara sa mai luati imprumut. Dupa 10 ani, dupa ce e achitata rata, puteti trai cu 4000 de lei, dar niciodata cu 5000 de lei, ca in "vremurile bune".
    E un exemplu simplist si grosier, dar cred ca surpinde esenta problemei.
    Sigur, ar mai fi o varianta. Sa castigati nu 4000 de lei pe luna, ci 6000 de lei. Dar cam greu, mai ales ca aveti noi "colegi" de serviciu care va concureaza puternic, gen China, India, Brazilia, etc. Cu asa colegi, trebuie sa trageti din greu sa castigati si aia 4000 de lei, daramite sa castigati in plus! Doar daca redeveniti extrem de muncitori si mult mai modesti in cerinte decat sunteti acum. Cam greu... cam imposibil acum.
  • 0 (0 voturi)    
    Austeritatea ca permanenta (Joi, 19 iulie 2012, 15:07)

    tehnik [anonim]

    Asa zisele perioade de prosperitate invocate de politicienii romani e posibil sa se fi simtit mai bine doar prin buzunarele lor. In fapt in Romania la nivel de cetatean se poate vorbi cu certitudine de austeritate ca permanenta si inainte si dupa 90. Salariul mediu oficial e pe undeva la 1500 lei , in fapt pe masa de oameni astfel retribuiti si amarati sta economia. Atunci cand mecanismul statal condus de politicieni, jumulesc pe toate partile, cetateanul roman cu taxe si impozite aberante, inca nu ar fi nici o problema, daca uneori s-ar mai intoarce si catre el cate ceva in servicii de sanatate , invatamant ,infrastructura s.a. Austeritate in fond nu e acelasi lucru pt toti cetatenii europei.Cereti niste pareri si veti vedea. Romanii vor mai fi ani buni de-acum inainte doar la masa saracilor. Nu e ceva nou ca va dura chiar pana la sfarsitul lumii , romanii sunt antrenati, ba mai au perpetuat si o zicala nenorocita : "Mai rau sa nu fie" de care nu mai scapam. In rest succesuri!
  • +2 (2 voturi)    
    Austeritate? (Joi, 19 iulie 2012, 15:18)

    Manowar [anonim]

    E haios ca ei numesc asta "austeritate".

    Sunt in UK cu jobul si imi suna telefonul zilnic cu oferte de joburi pentru care nici macar n-am aplicat. Cam cum era prin Romania in 2006, cand te sunau toti ciudatii ca "buna ziua, v-am gasit cv-ul pe bestjobs si..."

    Din partea mea, sa "prelungeasca" tipul asta de "austeritate" pana-n 2200, ca pentru Romania, tipul asta de "austeritate" s-ar numi "crestere economica incredibila".

    Glumet articolul.
  • 0 (0 voturi)    
    razboi? (Joi, 19 iulie 2012, 16:52)

    Dan Coe [anonim]

    Boala lunga moarte sigura; 2017-2018 s-ar putea s-o punem d-un razboi...
    • 0 (0 voturi)    
      razboi lol (Vineri, 20 iulie 2012, 12:26)

      Manowar [anonim] i-a raspuns lui Dan Coe

      In caz ca ploua, razboiul va avea loc in sala.