Cine sunt personajele principale din dosarul fraudei bancare: Aurel Saramet, fost bancher, director in Finante si sef al Fondului de Garantare. 4 case, 3 masini, conturi consistente

de DP     HotNews.ro
Joi, 1 noiembrie 2012, 14:10 Economie | Finanţe & Bănci

Aurel Saramet, conferinta 1 iulie
Foto: Hotnews
 documente
(01 Nov 2012) PDF, 1MB
(01 Nov 2012) PDF, 3MB
Aurel Saramet , fostul sef al Fondului de Garantare, este un om bogat, cu 3 case (doua in Bucuresti) plus una de vacanta, bunuri de circa 35.000 euro, depozite bancare de 1,4 mil. lei, imprumuturi acordate de aproape 60.000 de euro, cu o biografie bogata in spate. Saramet a contribuit la elaborarea primei strategii de dezvoltare economica si sociala a Romaniei. A fost initiator si direct negociator al primelor actiuni de privatizare prin vanzare catre investitori strategici straini (Poiana Poduse Zaharoase Bracov- Kraft Jacobs Suchard, DERO Ploiecti -Unilever, PITBER Pitesti -Brau und Brunnen, DETERGENTI Timisoara - Procter & Gamble, s.a ). CV-ul lui il recomanda mai degraba ca tehnocrat decat ca invinuit pentru fraude de milioane de euro. Vezi in atasament CV-ul de declaratia de avere ale lui Aurel Saramet

CV de tehnocrat
1975 1985 Economist principal, IPROMET Bucuresti,
1985 1989 Economist principal, Ministerul Finantelor;
1989 1990 Sef serviciu, Ministerul Finantelor;
1990 1991 Director General Adjunct, Directia Generala a Participatiilor, Ministerul Finantelor;
1992 Director General Adjunct, Directia Generala a Bugetului Statului- Ministerul Finantelor;
1992 - 1993 Director General Executiv, Fondul Proprietatii de Stat;
1993 1994 Director, Directia Restructurare Privatizare-Fondul Proprietatii de Stat,
1994 1996 Director, Directia Strategie Privatizare Societalti Bancare si de Asigurari, Fondul Proprietatii de Stat;
199-2001 Consilier al presedintelui Eximbank
2001-2003 Director general al Fondului de Garantare al IMM

Aurel Saramet mai are doua depozite in lei la ATE Bank si la Alpha Bank, deschise in 2000, totalizand 2.270.600 de lei. El i-a imprumutat cu 59.000 de euro pe Liviu Saramet si cu cate 100.000 de lei pe Luiza Sucalus si pe Carolina Ganea. Totodata, detine actiuni la Oncomed Clinic SA si Socet SA. Saramet are actiuni in valoare de 40.706 lei la Fondul Proprietatea si de 5.546 de lei la Prospectiuni SA.

Aurel Saramet are trecuta in declaratia de avere si o datorie de 105.000 de euro catre SC Beton Construct, scadenta in 2014.

 In 2011, Saramet a obtinut din salariu un venit total de 822.318 lei si peste 80.000 de lei din inchirierea unui imobil in strada Dionisie Fotino. Din colaborari cu FNGCIMM filialia Sfantu Gheorghe (membru CA), cu Fondul Roman de Contragarantare (membru in Consiliul de supraveghere), cu Small Finance SA (membru CA) si cu Socet SA (membru in Consiliul de supraveghere), Aurel Saramet a obtinut 49.004 lei, 90.000 de lei, 173.054 de lei si 4.224 de lei.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

9850 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Asa da (Joi, 1 noiembrie 2012, 14:20)

    spysoby [utilizator]

    Asta eu un rechin .
    • +2 (4 voturi)    
      dap (Joi, 1 noiembrie 2012, 17:22)

      Tom_Macaragiu [utilizator] i-a raspuns lui spysoby

      Daca are cineva curiozitatea poate verifica si legaturile acestui individ cu dom` profesor voiculescu.
      Cu ceva ani in urma naparca asta era pe statele de plata de la SC Benefica SA, societate ce apartine grupului GRIVCO.
      Individul nu aparea niciodata la munca, dar salariile incasate erau consistente.
  • +6 (12 voturi)    
    ... (Joi, 1 noiembrie 2012, 14:42)

    sictireanu [utilizator]

    O duc greu bugetarii astia, saracii de ei....
    • +1 (1 vot)    
      defineste "bugetar" (Joi, 1 noiembrie 2012, 16:32)

      alike [utilizator] i-a raspuns lui sictireanu

      o lege a clasificarii este ca asemanarile intre obiectele dintr-o clasa trebuie sa fie mai importante decat deosebirile dintre ele.

      pana cand coruptia va ingemana publicul cu privatul, aceasta denumire va fi o jignire pentru profesori, medici, asistenti sociali si alte categorii socio-profesionale de care orice comunitate are in mod fundamental nevoie.
  • +9 (9 voturi)    
    Romania e unica... (Joi, 1 noiembrie 2012, 15:14)

    George Romania [anonim]

    Au pus lupul paznic la oi...
  • +12 (12 voturi)    
    ... (Joi, 1 noiembrie 2012, 15:34)

    ApH [utilizator]

    Cat a furat asta... I-as sugera sa intre in politica, pare extrem de calificat pentru un loc in Parlament!
  • +5 (7 voturi)    
    pleaca ai nostri vin ai ....nostri (Joi, 1 noiembrie 2012, 16:13)

    geocrin [utilizator]

    Asa dupa cum se poate vedea in CV-ul acestui domn indiferent cine a guvernat mafiotii au putut sa-si adune mari averi cu ajutorul politicienilor din toate partidele.
    Toate partidele au avut ocazia sa ne demonstreze de ceea ce sunt in stare inclusiv....cacarau si pontescu care au promis marea cu sarea din pacate pina in prezent .....doar crestere de preturi la toate produsele alimentare si nealimentare .
    • -2 (2 voturi)    
      gresit (Joi, 1 noiembrie 2012, 19:37)

      tdradrian [utilizator] i-a raspuns lui geocrin

      gresesti toti au incercat sa l dea jos dar nu au putut pentru ca e prea destept,iar ce vedem acu e un mare bull shit,nu au ce sa i faca omu a facut avere pe minte nu pe furaciune ca altii , nu a avut contracte cu statu,nu a avut firme capusa nu s a dat in spectacol la tv de 20 de ani de cand lucreaza iar ceea ce a facut a fost ravnit de toti politicienii este cel care a infiintat fps care a azuns o super institutie care i a fost luata de al de Iliescu pentru a putea vinde proprietatile statului pe spaga apoi a infiintat fngimm pe care la fel au incercat sa il ia cand a venit chioru asta pe care il iubiti atat desii el v a vandut si vc ul de sub fund
  • +1 (1 vot)    
    1 miliard pe luna de la stat (Joi, 1 noiembrie 2012, 16:45)

    chaton [utilizator]

    cum se pot castiga in CA al FNGCIMM Sfantu Gheorghe si in CA "small finance" 2000-4000 euro pe luna plus alti 22.000 euro salariu lunar de la stat...si totusi sa nu-ti poti infrana lacomia.
    daca aceste sinecuri supraplatite nu vor disparea ...nu ne facem bine
  • +1 (1 vot)    
    Fostii sunt si actualii (Joi, 1 noiembrie 2012, 18:28)

    edarno [utilizator]

    Nu mä mirä . Toti acei ce au fost inainte de 89 si au avut " posturi'' au fäcut avere si sunt bine merci . Festivalul invärtelilor deabia a inceput . Nimic nu mä mai mirä
  • +2 (2 voturi)    
    hmmm (Joi, 1 noiembrie 2012, 18:54)

    gigel123 [utilizator]

    "In 2011, Saramet a obtinut din salariu un venit total de 822.318 lei "
    ... looool !
    Asta da salariu de bugetar !

    Gunoaiele si parazitii de teapa astuia n-ar merita sa mai vada lumina zilei.
  • -1 (3 voturi)    
    bull shhit (Joi, 1 noiembrie 2012, 19:25)

    tdradrian [utilizator]

    Mie mi se pare un mare bull shit tot ce se intampla,Saramet este prea destept ca sa poata fi acuzat de niste gainarii de genul asta.... sa nu uitam ca este omul care a inventat FPS -ul este omul care a inventat (a creat a infiintat si a dezvoltat fngcimm) de 10 ani este la conducerea lui,acesta institutie a ajutat foarte multe societati sa se dezvolte ,apoi a aparut prima casa ,care este singurul lucru bun in tara asta de rahat in care traim. Cand Base a preluat puterea primul lucru care l a facut a fost sa incerce indepartarea lui si a adus in loc o maimuta pe nume Ceornei care binenteles ca nu a rezistat mai mult de cateva luni.
    Atentie nu zic ca este un sfant da sa vii acu si sa zici ca a facut gainarii din astea e ca si cand ai zice ca Obama a luat credit cu buletinu si nu la platit.
    Pentru cei care si dau cu presupusul si nu stiiu va spun ca in fond se garanteaza in mmedie 100 de dosare pe zii are cineva impresia ca presedintele fondului semneaza toate aceste dosare?
    sau vicepresedintele brd?
    poate s or fi intamplat aceste lucruri dar ganditiva cate lepre sunt in tara,si cati functionari sunt pana la ei .... stiti vb aia ca pana la dumnezeu te mananca sfinti...
    pai cand vreodata presedintele fondului si vice brd se incurca cu tiganii aia de faceau pe victimele la tv?

    mi e greu sa cred
    Dar concluzia fratilor este ca acu 8 ani am dat biciu la maimuta si acest chior care abia astept sa i se termina mandatul face ce vrea el din oricine de cine nu i place la puscarie cu el si avem multe exemple asta este arma lui... mai grav este ca oamenii de rand care nu au habar de lumea in care traiesc bun botul la vrajeala lor ..... de obicei cand este cate un circ de genul asta se ntampla ceva pe la spate sa nu vedem ....o sa fiu atent si o sa va anunt
    tdradrian
    • +1 (1 vot)    
      esti avocatul lui? (Vineri, 2 noiembrie 2012, 9:20)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui tdradrian

      ca prea le stii pe toate...
      cu un singur lucru sunt de acord, in romania se fura in draci dar... legal, ca doar legile le dau tot cei care fura iar daca cumva altii sunt mai lacomi si calca si aceste legi, atunci intervine justitia si ii salveaza sau in cel mai rau caz primeste ceva ani cu suspendare dar de avere nu se atinge nimeni...
      pe mine ma minuneaza in cate CA este membru, probabil ca nu dormea deloc acest om si sunt sigur ca nu este singura persoana cu un asa CV, cam toti de prin ministere fac parte din multe CA dar se vaita ca salariile sunt mici.... aceeasi mafie o intalnim si in facultati, profesori care figureaza pe state de plata la cat mai multe facultati, membri in fel de fel de comisii, platiti binenteles, etc...