Grapini: Impozitul forfetar se va aplica si service-urilor auto

de DP     HotNews.ro
Luni, 18 februarie 2013, 13:51 Economie | Finanţe & Bănci

Impozitul forfetar, care ar putea fi aplicat incepand din semestrul al doilea l acestui an, va viza si service-urile auto, transmit oficialii Ministerului Economiei. Ministrul Maria Grapini s-a intalnit cu Asociatia Producatorilor si  Importatorilor de Automobile, carora le-a transmis ca noua modalitate de impozitare  care se doreste a fi aplicata domeniului serviciilor vizeaza si sectorul intretinerii si repararii autovehiculelor. "Aceasta va avea drept scop, instituirea unui impozit pe principii de echitate, care va favoriza companiile  care-si platesc corect si cu regularitate obligatile catre stat", a spus Grapini. Reprezentantii Asociatiei au mentionat ca vor sustine demersul Ministerului in acest sens si ca isi vor oferi sprijinul  in efectuarea studiului de impact in acest domeniu cu situatii si propuneri concrete.


Din semestrul al doilea s-ar putea aplica impozitul forfetar. Acum se lucreaza  la un studiu care va fi inaintat Ministerului Finantelor. Daca studiul va fi finalizat in primul trimestru, impozitul se va aplica din a doua jumatate a anului. Daca studiul nu va fi finalizat, el se va aplica din 2014", a explicat Grapini, ministrul pentru IMM, Turism si Mediu de Afaceri. Ea a aratat ca in prezent consilierii ministerului stabilesc numarul de restaurante, pensiuni, baruri si alte structuri care ar putea intra sub incidenta impozitului."Am cerut datele de la Statistica, dar nu le au", a mai spus Grapini.

"Nimeni nu a spus ca se aplica de maine. Introducerea se va face dupa realizarea unui studiu de impact. Nu va fi aplicat in primul semestru pentru ca nu se poate, trebuie realizate studii de impact de catre noi si de Ministerul Finantelor. Trebuie sa stii cate baruri sunt, cate restaurante, cate pensiuni. Consilierii culeg date pentru a avea un fond de calcul. In alte tari se aplica la 27 de servicii, probabil ca nu vor fi toate", a spus Grapini.

Potrivit acesteia, firmele care declara cifra de afaceri zero sau afaceri foarte mici nu vor plati, iar impozitul va fi diferentiat pe sectoare. In schimb, cei care nu vor plati forfetarul vor suporta 15 controale de la Fisc in fiecare an. Plafonul de la care se va aplica forfetarul a fost dezvaluit deocamdata.

"Nu poate fi acelasi nivel al impozitului pentru taximetristi si pentru hoteluri. Si taximetristii vor plati, asadar. Vrem sa aplicam impozitul fara sa distorsionam piata si sa introducem o etica in afaceri. Toti trebuie sa plateasca. (...) Cei care nu platesc forfetarul vor fi vizitati de 15 ori pe an de Fisc", a mai spus Grapini.

Potrivit ministrului, reprezentantii mediului de afaceri vor trimite acei indicatori care sa fie urmariti la aplicarea acestui impozit. Am avut deja primele intalniri, luni urmeaza altele, pana la consultarea tuturor reprezentantilor din mediul privat care s-ar putea afla sub incidenta impozitului forfetar", a mai adaugat Grapini.

Reamintim ca, in octombrie 2010, Guvernul Boc a renuntat la impozitul minim aplicat companiilor si a analizat varianta introducerii unui impozit forfetar, dar a renuntat la idee invocand dificultatile care ar putea aparea in administrarea unui astfel de sistem. Ca urmare, a revenit la impozitarea cu 3% a veniturilor microintreprinderilor.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

5225 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    forfetar (Luni, 18 februarie 2013, 14:24)

    ionitza [utilizator]

    toate aceste studii laborioase si complicate pot fi inlocuite cu doua rinduri : cine nu primeste bon fiscal are dreptul sa refuze achitarea notei de plata , simplu , eficient ,verificat si in alte tari ......
    • 0 (0 voturi)    
      ! (Marţi, 19 februarie 2013, 12:50)

      chiuaua [utilizator] i-a raspuns lui ionitza

      Asa citisem ca in Grecia daca nu primesti bon fiscal poti pleca fara sa achiti consumatia la taverna.
      Ma intreb cati vor avea curajul sa o faca, fara sa riste ca ospatarul sa le infunde ochii.
  • +2 (4 voturi)    
    De ce si covrigariilor (Luni, 18 februarie 2013, 14:25)

    tedycv [utilizator]

    sau gogoseriilor? Doar intreb...
  • +9 (9 voturi)    
    Asa sprijina domna Grapini sistemul privat?! (Luni, 18 februarie 2013, 14:28)

    mircea_cjn [utilizator]

    Te umfla rasul! Doamna Grapini - care activeaza in sistemul privat atunci cand lipseste din studioul Antena 3 - are cica sarcina sa se ocupe de sistemul privat. Da, se ocupa, cu fiscalizarea pompieristica a acestui sistem! Nici nu se pune vorba de ceva sprijin pentru micii intreprizatori (de fapt USL nici nu-si propune asa ceva, e partidul bugetarilor si pensionarilor )

    Pe undeva imi pare bine. Ca foarte multi din sistemul privat nu au mers la vot, sau au votat USL-ul!! Ca cica le da salarii mai mari (am intalnit pesonal simpluti din astia). Ba ametitilor de la spalatorii, salariile mai mari pentru bugetari, nu ati priceput?!
    De aia voua va pune acum impozite, sa le plateasca la aia care freaca menta , voi ce ati gandit?!
    Ha, ha, ha !!
    • +1 (1 vot)    
      tovarasa Gropini (Luni, 18 februarie 2013, 16:26)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      ,,face'' lohn, doar coase tivuri la bastiste.
      ar trebui un impozit pe venit de minim 200% la cei care practica lohnul.
      tovarasa asta, nu are nici o legatura cu mediul privat, caci in loc sa propuna masuri pt. stimularea mediului privat, Gropini ii ingroapa cu taxe si impozite noi.
  • +6 (6 voturi)    
    "15 controale pe an" (Luni, 18 februarie 2013, 14:31)

    ADY13 [utilizator]

    Pai , ........... anul are 12 luni si voi veti face 15 controale pe an !!!!!!!!!!!!!
    Ar fi suficient doar unul .................. dar daca va plac ineptiile faceti 15, 23, 33 ........................ controale vreti voi.

    PS
    La firmele lui Dragnea mergeti !?????????
    Au auzit ca are vreo 29 mil RON datorii la buget.
  • 0 (2 voturi)    
    forfetar (Luni, 18 februarie 2013, 14:56)

    ionitza [utilizator]

    toate aceste asociatii de oameni de afaceri din tot felul de domenii ,deobicei reprezinta interesele marilor firme , parca acest forfetar se va aplica in primul rind celor cu 3% pe cifra de afaceri ,deci fara TVA , de abia asteapta astia mari sa scape de concurenta celor mici , atunci sa vezi cum vor dicta ei pretul pe piata , cum sa nu-i sugereze doamnei ministru sa bage niste taxe sa-i termine pe aia mici , oare de ce in franta primul nivel de forfetar era 0 ,si asta pentru o cifra de afaceri mult mai mare decit 65000 euro ,si nu-i putem banuii pe francezi de simpatii fata de intreprinzatori , ba din contra , oare pentru locurile de munca ce sint mentinute la nivel familial de aceste mici firme ?!
  • +4 (4 voturi)    
    asociatia (Luni, 18 februarie 2013, 15:01)

    sile1 [utilizator]

    Ca sa vezi, APIA ( prin reprezentanti) devine dintro data sustinatoarea impozitului forfetar si " isi va oferi sprijinul " pentru aplicarea lui.

    Incredibil dar adevarat !!
  • +1 (1 vot)    
    A fost deja un forfetar... (Luni, 18 februarie 2013, 15:54)

    Gigi-Contra [utilizator]

    Eu nu stiu ce studii de impact mai tot fac astia...in 2009 forfetarul a fost un esec total...de ce nu se leaga de informatiile disponibile din acel an...nu e ca si cum s-a schimbat dramatic situatia economica a natiunii...dar nu, mai bine aruncam banii pe fereastra cu asa-zise "studii", sa mai iasa bani de-o paine pt vreo firma din partid.
    Iar faza cu 15 controale pe an este deplasata...daca intr-un an sunt mai mult de 3-4 controale de la fisc, poti da in judecata pentru hartuire ANAF-ul sau Garda Financiare sau oricare din astia,
    • +1 (1 vot)    
      Imi imaginez totusi ca nu va asteptati... (Luni, 18 februarie 2013, 17:58)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Gigi-Contra

      ...la ceva original.
      15 cred ca e o figura de stil, citita "tza^shpe".
      Se poate mari limita prin lege, daca CCR si Avocatul Poporului sunt de partea cui trebuie.
  • 0 (0 voturi)    
    . (Marţi, 19 februarie 2013, 14:55)

    nycman91 [utilizator]

    ANGLIA VENIM ! Eu am o afacere aici care scartaie ingrozitor,sper sa mai rezist pana la anul. Toata viata am muncit, de ce n-as muncii in continuare in anglia? Cat de rau o fi acolo nu s-a mai intors nimeni aici,doar ciorile care s-au dus la furat. Mamaia asta care coase batiste si i se pare ca le stie pe toate, s-ar putea sa nu mai aibe pe cine sa forfeteze la un moment dat,si sa ne ademeneasca cu bani, sa ne intoarcem inapoi cum facea geoana acum cativa ani. Asa scarba mi-e de tara asta, ca nu m-as mai intoarce, nici daca mi-ar da securistii astia luna de pe cer.