VIDEO Petrom, profituri record in 2012-3,94 miliarde de lei

de DP     HotNews.ro
Joi, 21 februarie 2013, 9:09 Economie | Finanţe & Bănci

 Petrom si-a crescut profiturile in 2012 cu 5%, la 3,946 miliarde lei (885,4 milioane euro), un nivel record , in vreme ce vanzarile au urcat cu 16%, la 26,258 miliarde lei (5,892 miliarde euro), se arata in comunicatul remis Bursei de Valori. "Pentru 2013, compania estimeaza ca pretul mediu al titeiului Brent se va situa peste valoarea de 100 USD/bbl, iar diferentialul Brent-Urals va continua sa fie relativ mic. Pe piata locala a gazelor estimam ca cererea se va mentine stabila, desi vor exista unele presiuni", se mai arata in Raportul inaintat Bursei. In 2013, Petron nu se asteapta la un impact financiar substantial din liberalizarea preturilor la gaze si implementarea noilor masuri fiscale, tinand cont ca rezultatele anului 2012 reflecta deja conditiile contractuale mai bune pentru vanzarile de gaze din productie interna, comparativ cu nivelul introdus oficial, de 495 lei/1.000 mc.

Efectele cresterii economice modeste se preconizeaza a fi acompaniate de masurile de eficientizare din industrie, in contextul liberalizarii pretului la gaze. In ceea ce priveste pretul gazelor, guvernul a aprobat un calendar de majorare treptata a preturilor reglementate la gazele din productie interna pentru perioada 2013-2014, in conformitate cu prevederile noii legi a energiei electrice si a gazelor precum si cu cea de-a saptea revizuire a programului economic al Romaniei de catre FMI si Comisia Europeana. Prima majorare se aplica sectorului non-casnic, incepand cu luna februarie 2013. Conform legii, termenul limita privind liberalizarea deplina a pietei gazelor naturale pentru sectorul non-casnic este sfarsitul anului 2014, cu posibilitate de prelungire pana la sfarsitul anului 2015, iar pentru consumatorii casnici termenul limita este sfarsitul anului 2018.

  • De asemenea, incepand din februarie 2013, guvernul a introdus si un pachet de masuri fiscale, care afecteaza producatorii de titei si gaze, impunand o taxa de 60% pe veniturile suplimentare din liberalizarea preturilor la gazele din productia interna, din care se deduc redeventele aferente si investitiile din activitatea de explorare si productie (fara a depasi, insa, 30% din veniturile aditionale); in plus, guvernul a introdus si o taxa de 0,5% pe extractia de titei, ce a intrat in vigoare tot in luna februarie. Desi legislatia secundara inca nu a fost definita, in 2013 nu ne asteptam la un impact financiar substantial din liberalizarea preturilor la gaze si implementarea noilor masuri fiscale, tinand cont ca rezultatele anului 2012 reflecta deja conditiile contractuale mai bune pentru vanzarile de gaze din productie interna, comparativ cu nivelul introdus oficial, de 495 lei/1.000 mc. Cele doua masuri sunt in vigoare pana la sfarsitul anului 2014, an care coincide cu expirarea regimului actual de taxare pentru titei si gaze.
  • Petrom a contribuit anul trecut cu 1,27 miliarde de euro la profitul inainte de dobanzi si taxe (EBIT) al OMV, reprezentand 41% din castigul de 3,1 miliarde de euro raportat de grupul austriac de petrol si gaze, care a consemnat un avans de 24% fata de anul 2011
  • Dinamica ofertei pe piata energiei electrice estimam ca va exercita presiune asupra preturilor, ca urmare a punerii in exploatare a unor capacitati suplimentare din surse regenerabile, dar si ca efect al cererii reduse, ce reflecta cresterea economica modesta si masurile viitoare de eficientizare energetica.
  • Marjele si volumele din activitatea de rafinare si marketing vor continua sa ramana sub presiune, ca urmare a cotatiilor internationale ridicate la titei si produse petroliere precum si ca efect al revigorarii economice usoare in regiunea in care ne desfasuram activitatea.
Managementul OMV Petrom S.A. ia in considerare alocarea unui buget investitional de peste 1 mld euro pentru 2013 si intentioneaza sa propuna alocarea de dividende pentru anul financiar 2012, aspecte ce vor fi supuse aprobarii ulterioare de catre Consiliul de Supraveghere si, respectiv Adunarea Generala a Actionarilor

Angajarea in dialogul cu autoritatile romane pentru definirea unui  cadru fiscal si de reglementare pe termen lung, stabil si propice investitiilor, mai spun autorii raportului.

Citeste aici Raportul complet al Petrom, remis joi Bursei de Valori




Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2615 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    tot sa faci afaceri in romania (Joi, 21 februarie 2013, 10:03)

    lucyan [utilizator]

    cand vine vorba de energie, combustibili... cresc preturile doar pentru a se alinia le cele europene...aducand profituri uriase...
    ce scarbos, cum bagam banii in buzunarele unora pe motiv ca asa este economia de piata, pe prostia unor politicieni, pe lacomia altora, etc...
    poate vom trai si vremurile in care uniunea europeana sa faca presiuni sa ne aliniem cu salariile la nivelul lor..., fara a mai tine cont de altceva, ca in cazul preturilor, nu conteaza costurile, din contra, e momentul cel mai bun acum pentru profit...
    • -3 (11 voturi)    
      profit mare (Joi, 21 februarie 2013, 10:41)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

      Inseamna mai multi bani incasati de statul roman.
      Cam 70-80% din pretul combustibilului reprezinta taxe si impozite incasate de stat, la care se mai adauga redeventa si impozitul pe profit.
      D-aia la americani sau la rusi e mai ieftin, ptr ca statul nu taxeaza asa mult combustibilul.
    • +10 (12 voturi)    
      Nastase (Joi, 21 februarie 2013, 11:05)

      0m [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

      ..sper ca Nastase se rasuceste acuma acolo unde e
      • +3 (11 voturi)    
        corect (Joi, 21 februarie 2013, 11:24)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui 0m

        Petrom trebuie naționalizată. Sau nu?
        • +1 (5 voturi)    
          da trebuie.... (Joi, 21 februarie 2013, 13:08)

          oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          nationalizata, sau marita participatia statului roman.....sau sa se organizeze un alt "petrom"de stat care sa concureze pe cei existenti pe piata.
  • +6 (8 voturi)    
    ii felicit... (Joi, 21 februarie 2013, 10:09)

    lyth [utilizator]

    au stiut sa faca afaceri... bursucii baga la pompa... de aia sunt bursuci - ciocul mic si joc de glezne!
    • +3 (5 voturi)    
      pai, (Joi, 21 februarie 2013, 10:22)

      Cezy [utilizator] i-a raspuns lui lyth

      asta in ciuda boicotului romanilor, ha, ha, ha!
      • +10 (10 voturi)    
        Boicot? (Joi, 21 februarie 2013, 10:43)

        M. G. [utilizator] i-a raspuns lui Cezy

        Boicotul amarastenilor care baga benzina de 50 de lei si se plimba cu masina cu nr. de Bulgaria in jurul blocului. Ma lasi...
  • -1 (5 voturi)    
    e cu dus si intors (Joi, 21 februarie 2013, 10:26)

    berenger [utilizator]

    cresterea de 5% a profitului e undeva in rata de inflatie. iar daca comparam cu cresterea vanzarilor cu 15%, datele profitului nu mai sunt asa cum par. altfel spus, daca punem inflatia la socoteala, petrom a trebuit sa vanda cu 10% mai mult ca în 2011 ca sa-si mentina acelasi nivel al profitului
    • 0 (0 voturi)    
      cu dus si neintors (Joi, 21 februarie 2013, 14:38)

      Inchizitia [utilizator] i-a raspuns lui berenger

      Acolo scrie negru pe alb ca e vorba de crestere a profitului si nu de crestere a vanzarilor. Profitul de 3 miliarde si nush cat de euro n-are nicio treaba cu inflatia fiindca e calculat in euro.

      Putea sa si scada cu 5 % ca tot ramanea un profit nesimtit.
      • 0 (0 voturi)    
        intelegi ce citesti? (Vineri, 22 februarie 2013, 8:12)

        berenger [utilizator] i-a raspuns lui Inchizitia

        „vanzarile au urcat cu 16%” (randul 2 din articol)
        „Petrom si-a crescut profiturile in 2012 cu 5%, la 3,946 miliarde lei” (randul 1)
        deci, pentru nivel de clasa a doua: cresterea profitului e calculata in lei, nu in euro sau dolari, iar cresterea vanzarilor (in lei) e cu 11 procente mai mare decat cresterea profitului
  • +11 (13 voturi)    
    Profitul pe un an = pretul petrom (Joi, 21 februarie 2013, 10:39)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Ca sa intelegeti de ce eu spun ca romanii sunt mamaligi, chiar si in comparatie cu bulgarii. Adica nu cifra de afaceri, PROFITUL, este egal cu suma cu care s-a vandut petrom. Acelasi lucru se incearca si cu aurul, si cu posta, si cu CFR. Daca nu iesim in strada si nu dam foc de cateva ori la guvern, cum au facut bulgarii, ei vor continua sa ne prosteasca pe fata (ei= politicienii marioneta condusi de mafia transnationala). Singura solutie: incendierea guvernului pe aceasta tema, cu acest slogan. Vand si CFR-ul pe nimic (deci nu pe 10 miliarde EURO) , se incendiaza iar guvernul. SAMD. Daca nu, ne vor calca in picioare.
    • +3 (9 voturi)    
      intrebari (Joi, 21 februarie 2013, 11:18)

      Rasmus [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      cate investitii a facut OMV-ul in RO ca sa obtina profitul asta?
      Uita-te la Rafinaria Brazi, Petrom City, modernizarea rampelor de descarcare etc
      Fa un un efort de imaginatie si spune-mi cum ar fi aratat Petrom astazi daca il cumparau la sfarsitul anilor '90 Voiculescu, Vantu si Stolojan, asa cum au incercat
      • +3 (9 voturi)    
        omv-u si nastase (Joi, 21 februarie 2013, 11:54)

        razek [utilizator] i-a raspuns lui Rasmus

        Inainte sa ia Petromul, OMVul era un cartel de benzinari locali. Dupa ce nenorocitu' asta de Nastase le-a facut cadou Petrobrazi+Arpechim+Doljchim+petrolul din subsol, atunci au inceput OMVistii sa prinda culoare. Si daca fac profit il fac majoritar din benzina de la pompa si gazul de pe teava scoase din pamant romanesc si vandute aci cu PRETURI EUROPENE!!! Sa iasa lumea in strada ca in '89 , sa-i dea jos si sa nationalizeze totul.
        • 0 (0 voturi)    
          Petrom face profit, statul ce face? (Joi, 21 februarie 2013, 17:22)

          Geo1234 [utilizator] i-a raspuns lui razek

          Bun, si statul ce face cu sumele preluate de la Petrom din taxe si accize? Unde merg aceste fonduri?
      • 0 (0 voturi)    
        profit (Vineri, 22 februarie 2013, 11:10)

        consting [utilizator] i-a raspuns lui Rasmus

        cunosc binisor omv. petrom facea investitii. omv ainceput prin demolarea unor statii de benzina modernizate de petrom si au facut pe ac locatii constuctii identice ce-i drept cu adaptari digitale. cu scopul sa nu plateasca statului impozit. pt ca nu-i asa au reinvestit capital. capusarii petrom erau romani. de pe urma carora traiau cateva sute de mii de romani. omv lucreaza cu firme austriece fiind actionari la acestea si invers. desigur sa castige numai ei si sa roteasca banii.ce au castigat romanii ? dreptul de a fi someri -cca 1 milion de romani- si distrugerea industriei de profil. asta a reusit psd sa faca in 2004 in frunte cu nastase si popescu. se afirma ca priv petrom e un succes. asa e. dar pt cine ? numai pt austrieci. ca petrom cand exista isi platea toate darile la stat la fel ca acum omv. deci qui prodest ?
  • +5 (7 voturi)    
    ca sa vezi ! (Joi, 21 februarie 2013, 10:43)

    a.h. [utilizator]

    dintr-un pct de vedere, e bine si ma bucur pt o companie romaneasca (cat a mai ramas) sa vezi ca merge bine. chiar nu trebuie si nu e frumos sa ne para rau pt binele altuia. asta mai ales ca se presupune ca si angajatilor le merge bine. desi ma indoiesc.
    dar, cand ii auzi ca latra de mama focului ca au pierderi si ca trebuie sa creasca preturile, ti se face greata. asa cum spunea cineva mai devreme, in privinta preturilor TREBUIE sa ne aliniem la nivelul UE, dar cand vine vb de venituri, nu se poate. ma indoiesc ca salariatii Petrom au venituri sau conditii de munca la nivelul UE, sau macar minumul din UE.
    asadar dlor guvernanti si managementului Petrom, rusine sa va fie ! sunteti niste mincinosi si sa nu aveti impresia ca profitul pe care il aveti se datoreaza priceperii voastre. nu, e facut doar printr-o conjunctura si in detrimentul altora.
    • +3 (3 voturi)    
      :)) (Joi, 21 februarie 2013, 13:09)

      JJ_Kent [utilizator] i-a raspuns lui a.h.

      Fii pe pace! Salariatii de la Petrom (vorbesc de cei de jos, nu conducere) au salariile la nivelul minim al UE! Pentru ca minimul din UE la salarii este in... Rrominik! :)))
    • -1 (1 vot)    
      profit (Joi, 21 februarie 2013, 19:29)

      consting [utilizator] i-a raspuns lui a.h.

      ma bucur si eu ca petrom are profit. dna gheorghe a invatat si ea de pe postari ca mai tre sa creasca salariile petrolistilor romani. dar bucuria mea paleste cand stiu ca privatizartea petrom facuta de nastase a produs pe verticala si orizontala cca 1 milion de someri. ganditiva ca orase intregi din tara traiau de pe urma ind de petrol. campina, ploiesti, moinesti, moreni, titu, samd. nu mai ex instit de proiectari, cercetari, etc.
  • +6 (6 voturi)    
    sfidare (Joi, 21 februarie 2013, 10:46)

    a.h. [utilizator]

    acest articol parca vine asa, ca sa sfideze.
    nu sunt sigur ca asta a fost intentia, dar cam asa e perceput daca citesti primele comentarii.
  • +2 (4 voturi)    
    vanzari mai mari cu 16% si profit doar cu 5%? (Joi, 21 februarie 2013, 10:49)

    MG [utilizator]

    vanzari mai mari cu 16% si profitul creste cu doar 5%? OMV iar sifoneaza banii romanilor? Mai cumpara vre-o retea de benzinarii OMV din vre-o tara de unde OMV vrea sa se retraga?
    • 0 (0 voturi)    
      Cifra de afaceri vs profit (Joi, 21 februarie 2013, 18:05)

      Geo1234 [utilizator] i-a raspuns lui MG

      Te-ai gandit ca poate si costurile sunt mai mari? Poate-poate o companie, din vanzarile facute, mai trebuie sa plateasca si alte costuri. Deabia dupa te gandesti la profit, e cu totul altceva.
  • 0 (0 voturi)    
    Profit record pentru preturi record (Joi, 21 februarie 2013, 14:56)

    Inchizitia [utilizator]

    si taxe record....
  • +1 (1 vot)    
    prtrom (Joi, 21 februarie 2013, 15:09)

    consting [utilizator]

    nu sunt impotriva privatizarii. dar cum a privatizat nastase e de tot rah...... . in timp ce austriecii au salarii de zeci de mii de euro, romanii au doar cateva sute. nu e de mirare ca fac eforturi sa-si poata plati ratele la banci si facturile exorbitante pe timp de iarna. se pare ca nici ponta nu e departe de nastase. priv CFR se profileaza tot ata de paguboasa ca si petrom.
    • +1 (1 vot)    
      OMW PETROM (Joi, 21 februarie 2013, 15:40)

      proletara [utilizator] i-a raspuns lui consting

      asta nu-i companie austriaca ..cred ca in spatele ei sunt prietenii nostri de la est .
      Cred ca mor de ras cand citesc comentariile noastre .
      Asa ne trebuie dragi tovarasi ca l-am tinut in spate pe Nastase, pe Iliescu si altii. La alegerile parlamentare ati iesit toti nostalgicii si ce , nu va place actualul parlament si guvern. vreti sa daramati Guvernul acum? USL am ales, asta este!.
      PETROM isi vede de afaceri rentabile si noi saracim material si spiritual .Cel putin sa faca cadou ARPECHIM-ul celor de la OLTCHIM ca sa nu creasca amaraciunea in tara !
      • 0 (0 voturi)    
        profit (Joi, 21 februarie 2013, 19:11)

        consting [utilizator] i-a raspuns lui proletara

        cu obtiunile la alegeri e de comentat. tv aservite usl au tocat cu si fara motiv fosta guv. nu ca au guv bn. au luat masurile nepopulare dar necesare pe care psd daca ar fi fo la putere n-ar fi fost in stare sa le ia. revenim la petrom. dna gheorghe pana in acum, tuna si fulgera ca petrolistii tre sa munceasca. pai cine a muncit in locul lor cand inca in 2005 au avut un profit de 400 mil euro. in anul urmator 600 mil si tot asa. nu cumva tot romanii ? si au muncit din greu si tot mai mult pt ca no fo an in care sa nu se concedieze. ea abia acum a obs ca mai tre sa creasca salariile petrolistilor ? ca ex va spun ca un strain adus de omv castiga acum 3 ani un salariu de 1 mld lei vechi in timp ce un roman castiga de cca 3010 ori mai putin. a invatata ceva si madam ghe. sa credem macar ca de ac data vor creste si salariile romanilor. ei i-au imbogatit pe cei de la omv si care nu au nimic in comun cu meseria petrolullui. in schimb stiu ffb sa dea afara petrolistii romani.
  • 0 (0 voturi)    
    Nationalizarea NU e o solutie! (Joi, 21 februarie 2013, 17:20)

    Geo1234 [utilizator]

    Sa nationalizeze? Ajunge iar sub managementul lui V. Ponta, membru al Corpului de Control care a parafat privatizarea? Crezi ca el o sa faca investitii in tara - astia de la Petrom macar mai si reinvestesc - anu trecut au investit 530 milioane lei in explorare si mi-au dat un loc de munca. Statul nu a facut nimic pt mine pana acum..
  • 0 (2 voturi)    
    Nostalgicii (Joi, 21 februarie 2013, 19:04)

    voce [utilizator]

    Daca nu se privatiza, PETROM ar fi fost un OLTCHIM de 10 ori mai mare. Nici nu stiti cat s-a furat inainte de privatizare. Se imbogateau nu romanii ci clientele politica si sefii sindicatelor. Cei care sunt nostalgici dupa proprietatea de stat sa spuna cu cat contribuia PETROM la bugetul statului inainte privatizare si cu cat contribuie acum OMV. Nici vorba de comparatie. Statul ia pe langa impozite si taxe, contributii ale salariatilor si angajatorului, redevente si profit (20% din actiuni sunt inca ale statului). Sumele sunt uriase, cele mai mari obtinute de la o societate din Romania. Ca sa nu mai vorbesc de investitiile anuale de 1 miliard de euro... Nastase ar putea fi felicitat si nu injurat daca decizia i-ar fi apartinut. Dar cred ca decizia a fost luata la alt nivel.