Isarescu: Suntem preocupati ca tara nu are o viziune! Strategiile pentru Romania poate ar trebui discutate mai mult cu mediul de afaceri

de DP     HotNews.ro
Joi, 27 iunie 2013, 15:01 Economie | Finanţe & Bănci

Mugur Isarescu
Foto: Agerpres
"Apare si la romani o anumita oboseala ca si cum 20 de ani am bajbait in tranzitie. Nu este adevarat. Tintele noastre starategice-chiar daca unele dificil de atins-intrarea in NATO si in UE. Extinderea UE a avut loc cu o viteza extraordinara. In 20 de ani, Europa s-a dezvoltat extraordinar si e bine sa nu uitam asta" a spus joi guvernatorul BNR Mugur Isarescu la conferinta "Strategica: On strategies in a challenging world" organizata in parteneriat cu SNSPA. Hotnews transmite LIVE TEXT declaratiile Guvernatorului


Declaratiile lui Isarescu:
  • Incep prin a face o marturisire. Legaturile mele cu SNSPA sunt chiar vechi. Ele dateaza de la inceputul anilor 90. Am fost printre cei care am pus bazele acestei institutii. Am participat la acest proces intr-o perioada in care aveam mai mult timp, am predat la aceasta scoala, am conferentiat, am si primit un titlu din partea ei. SNSPA are doua principale atribute: are tinerete si o deschidere extraordinara catre societate. Am cunoscut si incurajat dimensiunea internationala a scolii.
  • Apare si la romani o anumita oboseala ca si cum 20 de ani am bajbait in tranzitie. Nu este adevarat. Tintele noastre starategice-chiar daca unele dificil de atins-intrarea in NATO si in UE. Extinderea UE a avut loc cu o viteza extraordinara. In 20 de ani, Europa s-a dezvoltat extraordinar si e bine sa nu uitam asta.
  • intr-un fel faci politica monetara cu un public educat si in alt fel cu un public mai putin educat
    Nu avem pretentia ca publicul sa inteleaga toate subtilitatile, dar BNR nu pregeta in acest efort de educare  financiara a publicului
  • Istoria ne ajuta sa vedem trecutul- pentru ca istoria se repeta si e bine sa putem evita anumite greseli
  • Nu facem prozeliti in sens peiortiv dar ne cream apostoli pentru ca asa putem sa comunicam
  • Nicio televiziune nu face training, toti vor ca dl. Vasilescu sa fie cat mai scurt, asa incat avem nevoie de apostoli. Si ni-i cream prin intalnirile pe care le organizam cu studentii universitatilor
  • Noi simtim - aici la BNR- o preocupare: tara asta n-are viziune!
  • Trebuie sa rupem aceasta nefericita suprapunere cum ca in momentul in care intram in UE toate s-au rezolvat. Cum am intrat in UE cum au fost unii, chiar si dintre economisti, care au spus : sa marim salariile! Asta utand ca salariile nu le cresti cu vointa, ci cu productivitatea muncii. Pe aceasta baza trebuie crescute salariile
  • Vamesii romani nu trebuiau platiti la fel de bine ca in alte tari europene ca sa nu fie corupti? Si asa ajungi la problema convergentei
  • Cred ca -fara sa dau indicatii- aceasta e o tema de care va veti izbi. E o tema la care nu avem raspunsuri. Daca le aveam, veneam si vi le cteam aici
  • Chinezii spun ca strategia este arta mintii constienta si strategizarea e un sistem care odata implementat va putea sa asigure succesul
  • Pun si eu doua-trei intrebari: o prima intrebare ar fi: suntem intr-o lume post criza sau criza va mai dura?
  • Unii spun ca aceasta criza va dura pana in 2022. De ce fix 2022 ?
  • Cum definim criza? Puteti sa-mi spuneti un singur moment in care-din 1971 incoace- Europa nu a fost in criza?
  • CAER nu a fost in criza, dar s-a prabusit imediat! Cu toata planificarea ordonata a lui, nu mai e
  • Despre Europa , de la 7 tari a ajuns la 19 si acum e ditamai Uniunea
  • Daca suntem aeptii ciclurilor mai scurte sau mai lungi, eu nu pot sa ies din experienta mea personala si va spun asa: eu am intrat in viata publica in 1971 cand se prabusea un sistem (Bretton Woods-n.red). Cursurile fixe nu mai faceau bine, aurul nu mai trebuia sa fie etalon monetar...toti vorbeau de criza dolarului, dar lumea a inlocuit aurul cu dolarul care a devenit rege
  • In anii 80 eu am constatat ca am intrat in alt ciclu.-monetarism samd
  • In 2007 avenit criza aceasta...eu cred ca suntem la sfarsitul unui ciclu de 40 de ani acum. Am spus asta si anul trecut la Clubul de la Roma
  • In 1972 aparuse o idee, cum ca China va deveni o mare putere. Toti au ras atunci- era cea mai putin plauzibila teorie. Si uite ca..
  • Cand te afli intr-un post de conducere si se declanseaza o criza, trebuie sa fii responsabil. Chiar daca vezi criza, ce poti sa spui: Fugiti si parasiti nava?
  • Ideea asta ca prognozele sunt un lucru usor sau ca liderii nu vor sa ne spuna ce stiu...nu pot sa cred asa ceva. A conduce intr-un moment de criza este foarte dificil
  • Trebuie sa facem o analiza a vedem daca abordarea noastra  a crizei a fost cea mai buna
  • Ajustarea prin care a trecut Romania era inerenta! Nicio tara nu poate sa creasca a infinit cu un deficit de 14%
  • Chiar daca nu faceam noi ajustarea, o faceau pietele externe!
  • Strategiile pentru Romania poate ar trebui discutate mai mult cu mediul de afaceri, in cooperare cu toti cei implicati. Trebuie dezbatere, discutii, analize


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

3036 vizualizari

  • -1 (13 voturi)    
    sper ca ISARESCU va candida in 2014 (Joi, 27 iunie 2013, 16:34)

    Gryphus [utilizator]

    nu se poate sa avem de ales doar intre OPRESCU si Crin Antonescu...avem nevoie si de oameni de calitate, asa cum e Isarescu !
    • -2 (8 voturi)    
      bate-te peste gura (Joi, 27 iunie 2013, 17:39)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      sa speram ca eopoca ""escu"" va apune candva.
      • -1 (7 voturi)    
        mai bine... (Joi, 27 iunie 2013, 18:01)

        Marius Ogrean [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        Corect. Decat "escu", mai bine "qfhj"
  • +1 (17 voturi)    
    Masonica nu se opreste din vorbarie (Joi, 27 iunie 2013, 16:39)

    alex1234 [utilizator]

    Masonica nu se opreste din vorbarie

    1. dupa ce a impiedecat prin orice mijloace Legea Falimentului Individual care n-ar mai fi permis bancilor sa jupoaie populatie

    2. dupa ce l-a fel a impiedecat intrarea in vigoare a legislatiei care proteja clientii de abuzurile Bancilor (a se vedea si presiunile FMI de la acea vreme)

    3. dupa ce mentine cea mai mare dobanda a unei Banci Centrale din UE omorand creditarea si sufocand astfel economia

    Masonica isi da cu parerea despre orice oricum numai despre lucrurile importante de mai sus Nu.
    • -1 (9 voturi)    
      esti pe langa... (Joi, 27 iunie 2013, 17:23)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      1)Legea Falimentului Individual este o mare prostie....in SUA a fost implementata prin 1947, (daca nu ma inseala memoria), si multi s-au grabit sa intre in faliment. Hai sa iti spun eu cum se face:
      -vine executaorul judecatoresc acasa si iti pune sechestru pe toate bunurile si toate activele nemateriale: iti ia casa, masina, mobila din casa, conturi din banci, drepturi de autor, etc, etc...nu iti mai lasa nimic, nimic..
      -dupa ce ti se confisca tot, esti lasat liber, dar esti bagat in toate bazele de date gen Biroul de Credite si Centrala Riscurilor Bancare....si nimeni nu iti mai da un credit toata viata ta, nu iti mai iei un bun un rate, nu iti mai faci nici macar un abonament la telefonie mobila si la gaze,. este ca si cum ai avea cazier pt crima..
      2)nu am auzit de aceasta legislatie
      3)Romania are dobanda mare la credite pt ca are si inflatie mare....si dobanda (fie ea activa sau pasiva tr sa fie mai mare decat rata inflatiei.
      Dobanda cheie de la BNR este de 5.25%, nu e chiar asa de mare incat sa sari in sus ca te jupoaie BNR.
      • -2 (8 voturi)    
        ajutorul bancilor (Joi, 27 iunie 2013, 17:37)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        cu bani imprumutati de state cum ti se pare? un gheseft fain, nu?
      • +3 (11 voturi)    
        Asa, si? (Joi, 27 iunie 2013, 18:21)

        AlinNeculai [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        1. De ce este o mare prostie?
        2. N-ai auzit tu dar eu am vazut in jurul meu oameni afectati de ce spune el la punctul 2
        3. Inflatia este mare pentru ca tot domnia sa tipareste bani, nu-mi spune ca "inflatia apare din cresterea preturilor" ca pur si simplu este jignitor!
        • +1 (9 voturi)    
          bati campii (Joi, 27 iunie 2013, 18:59)

          gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui AlinNeculai

          1) Ti s-a explicat clar de ce e o mare prostie. Casca ochii sau invata sa citesti !

          Daca ai contra-argumente la ce a spus el prezinta-le si apoi tranteste concluzia, altfel postarea ta n-are nicio valoare.


          3) Cresterea inflatiei influenteaza preturile la fel cum cresterea preturilor influenteaza inflatia (vezi identitatea din Equation of Exchange). Daca nu te pricepi, mai bine taci (doar stii cum e cu fudulia).

          Inflatia creste :
          - ori la comanda politicului
          - ori pentru a stimula, pe termen scurt, crearea de noi joburi
          - ori pentru a masca lipsa de performanta a unei economii (era sa zic falimentara)
          • -1 (9 voturi)    
            N-ai explicat ma nimic (Joi, 27 iunie 2013, 19:39)

            alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

            N-ai explicat ma nimic

            Legea Falimnetului Individula da dreptul
            Bamncii sa execute Doar Garantiile Initiale Oferite de Client si Nimic Altceva

            Baga la cap...
            • +3 (7 voturi)    
              habar n-ai ! (Joi, 27 iunie 2013, 19:59)

              gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

              Legea falimentului, in cam toate statele civilizate, da dreptul banci sa-si recupereze pierderea. Nu te declari falimentar si gata, ai scapat. In cel mai rau caz se poate ajunge si la process. Banca va rechizitiona casa dar, daca esti angajat, poate obtine dreptul ca o parte din salariu sa-i fie virat in fiecare luna.

              Ce-ar fi sa pui si tu mana sa mai citesti si sa nu mai vorbesti despre chestii despre care n-ai habar.

              In plus, spuneam ca motivele date de "bancher" sunt foarte adevarate. Dupa cum poate vedea oricine stie sa foloseasca Google si sa mai si gandeasca (e clar ca nu e cazul tau)
              • 0 (6 voturi)    
                Nu-i adevarat (Vineri, 28 iunie 2013, 2:22)

                alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

                Nu-i adevarat, nu mai dezinforma:

                Legea Falimentului Individual

                Da dreptul Bancii sa execute Doar

                Lucrurile Cu Care ai Garantat

                Ceea ce este normal: executi garantiile.

                Acuma e drept ca daca legea asta o va face Masonica atunci te poti astepta ca Banca sa-ti ia tot chiar si ce nu ai si ce nu vor avea copiii copiilor tai.....

                In acest din urma cazL
                cu Lege sau fara Lege tot aia ar fi,,,
          • -1 (7 voturi)    
            Inflatia din 2010-2012 nu a fost cea mai mare (Joi, 27 iunie 2013, 19:41)

            alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

            Inflatia din 2010-2012 nu a fost cea mai mare
            din UE

            Dobanda BNR a fost!!

            Restul e un lung bla-bla-bla (parca-ai fi Iliescu care vorbeste in generalitati si nu spune nimic) fara legatura cu subiectul
            • -1 (7 voturi)    
              iar bati campii (Joi, 27 iunie 2013, 20:04)

              gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

              Discutam despre adevaratele aspect ale legii falimentului (care ar fi urmarile, nu care ai vrea tu sa fie urmarile) si despre mecanismele care influenteaza inflatia.

              Paralela ta cu dobanda BNR e un non-sequitur. Pariez ca habar n-ai cum se calculeaza asta, oricum.

              Si ca tot suntem la comparatii cu politicieni, tu aduci mai degraba a Ion Dolanescu sau Irina Loghin: iti dai cu parerea despre orice dar nu intelegi niciunul dintre subiectele pe care incerci sa le discuti. Rolul tau e unul pur decorative pe aici... de entertainment :)
              • -2 (4 voturi)    
                Ma gigele asta era pct. 3 (Vineri, 28 iunie 2013, 2:24)

                alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

                3. dupa ce mentine cea mai mare dobanda a unei Banci Centrale din UE omorand
                creditarea si sufocand astfel economia

                Punctele eu le-am fixat asa ca nu-mi spune

                tu mie care sunt punctele fixate chiar de mine ca te faci de ras....

                Pe viitor fi atent care la ce punct vorbim

                altfel semeni tu cu Irina Loghin dar

                macar ea stie canta frumos...
          • +1 (9 voturi)    
            ... (Joi, 27 iunie 2013, 19:57)

            AlinNeculai [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

            Discursul de tip bully care nu are nici o esenta ma lasa rece. De ce nu este bine sa existe o lege a falimentului personal in care banca sa recupereze ce a garantat clientul? Iti spun eu de ce! Pentru ca asta ar forta bancile sa fie profesioniste si care n-ar fi asa ar da faliment! Iar tu esti atat de iritat pentru ca probabil lucrezi in domeniu si nu-ti convine. Iar marele protector al indolentei profesionale a multor bancheri din tara este, da, domnul Isarescu, care a impiedicat aceasta lege!
            • 0 (8 voturi)    
              .... (Joi, 27 iunie 2013, 20:20)

              gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui AlinNeculai

              Nu lucrez in domeniu si nici macar in tara.
              Ma amuza doar sa vad cat de ignoranti sunt unii pe aici.

              Si nu foloseam niciun discurs tip bully. Doar iti tranteam faptele, asa cum arata ele in realitate, in fata.

              Hai sa te mai ajut putin:

              1) Legile nu se aplica retroactiv (deci cei care au luat deja credit in anii trecuti, n-ar beneficia oricum de noua legislatie )

              2) In USA sau alte tari vestice, dupa falimentul personal, banca va avea dreptul sa-si recupereze investitia, nu doar GARANTIA. Chestiile astea sunt decise ori la tribunal, ori in urma arbitrajului. Pune mana si documenteaza-te inainte de a mai bate campii.

              3) Daca, prin absurd, banca ar putea sa recupereze doar garantia, ori ar cere ca aportul tau in bani, la data semnarii creditului, sa fie mult mai mare (50% sau mai mult); ori ar miscora semnificativ durata creditului, marind, in acelasi timp, ratele
              • 0 (2 voturi)    
                In SUA e ca in Romania (Vineri, 28 iunie 2013, 2:26)

                alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

                In SUA e ca in Romania

                ca noi dupa ei ne luam....

                Io vorbesc de tari in care se executa doar Garantiile....


                Conditiile de creditare (durata , rate) pot fi controlate si ele prin lege ca doar nu vorbim de camatarie

                Sau vorbim?
              • -1 (3 voturi)    
                Nu exista nici o retroactivitate (Vineri, 28 iunie 2013, 2:31)

                alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

                Daca Legea se da azi

                Si Maine Omul da Faliment

                Legea i se aplica

                caci " Maine > Azi "

                Si Banca executa doar garantiile.

                De ce Dezinformezi ?

                De ce tii cu Banca ?
              • 0 (0 voturi)    
                Daca eu dau Maine Faliment (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 20:04)

                alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

                Daca eu dau Maine Faliment

                si Legea a intrat in Vigoare Azi

                "Maine" dupa cele spuse de tine e Trecutul?

                si mai si scrii:
                "Ma amuza doar sa vad cat de ignoranti sunt unii pe aici."

                ar trebui sa razi acuma de tine
      • -1 (5 voturi)    
        depinde ce lege a falimentului faci (Joi, 27 iunie 2013, 18:56)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        depinde ce lege a falimentului faci

        - La bunul simt Banca poate sa recupereze Doar Cu Ce a Garantat Clientul

        De spui tu "iti ia casa, masina, mobila din casa, conturi din banci, drepturi de autor, etc, etc...nu iti mai lasa nimic, nimic.." se intampla azi la noi
        unde nu exista nici o Lege Care Sa-l Protejeze pe cel aflat in Incapacitate de Plata

        2) pacat ca esti neinformat

        3) uita-te la Inflatiile din UE in anii trecuti inainte sa vorbesti....
        • +2 (6 voturi)    
          bla, bla, bla (Joi, 27 iunie 2013, 20:10)

          gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

          1) La bunul simt, banca isi recupereaza doar ce a dat clientului, ajustat cu inflatia

          2) Nici tu nu pari deloc informat

          3) Dobanda de referinta a unei banci centrale nu depinde exclusiv si liniar doar de Rata inflatiei. Ce ar fi sa te documentezi tu si pe aici, putin, inainte de a mai bate campii. Pari genul care nu stie multe dar tine sa se bage si el in seama, ca pe stadion.
          • -1 (1 vot)    
            Cand da o firma Faliment mai recupereaza (Vineri, 28 iunie 2013, 2:27)

            alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

            Cand da o firma Faliment mai recupereaza

            Firma Creditoare

            tot ce a dat acelei Firme?

            NU!

            Gigele, incearca sa gandesti!
          • -2 (2 voturi)    
            Depinde de Dobanda de Referinta (Vineri, 28 iunie 2013, 2:32)

            alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

            Corect:
            "Depinde de Dobanda de Referinta"

            Aia care-i cea mai mare din UE ca asa sus o tine Masonica ca sa nenoroceasca
            populatia care ia credite
      • -2 (4 voturi)    
        Masonul de eprubeta - Clona Isarescu (Joi, 27 iunie 2013, 19:11)

        Supravietiutorul [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Strategiile pentru Romania trebuie elaborate impreuna cu societatea civila!
        Isarescu - "economistul de eprubeta" nu ar trebui sa vorbeasca. El nu are treaba cu viata reala, in schimb il gasesti prezent la toate reuniunile masoneriei! Asta-i treaba?
    • +1 (9 voturi)    
      In plus anii '90 ... (Joi, 27 iunie 2013, 18:13)

      AlinNeculai [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      -"falimente" bancare (jafuri) sub obladuirea aceluiasi personaj
  • -2 (12 voturi)    
    intrebarea... (Joi, 27 iunie 2013, 16:41)

    demaGOGU [utilizator]

    ..este daca acest om poate juca si altfel decat la ...alibi?

    se pare ca nu!
  • +7 (15 voturi)    
    isarescu (Joi, 27 iunie 2013, 17:23)

    sorin3 [utilizator]

    Bine ca a avut el mai multe viziuni, de la mutarea aurului prin tari straine, la Caritas, Banca Religiilor, FNI, inflatia galopanta, imprumuturile in valuta... toate s-au intimplat cind Isarescu avea viziuni, si nu se putea ocupa de fisa postului.
    • +3 (11 voturi)    
      corect (Joi, 27 iunie 2013, 17:41)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

      nu tin minte avertizarile date de acest isarecu atunci cand toate picau in jurul lor. mai mult impingea populatia in abis
  • -1 (7 voturi)    
    Despre comentarii (Joi, 27 iunie 2013, 17:34)

    Marius Ogrean [utilizator]

    Comentariile lui Alex1234 si demaGOGU sunt foarte pertinente.
    Cu toate astea, au numai minusuri.
    Romanii chiar nu prea inteleg cum vine treaba cu economia asta....
    Daca nu intelegeti comentariul lui demaGOGU, ganditi-va la scuzele lui Greenspan, ca nimeni nu putea prevedea magnitudinea crizei care a venit.
    Si eu, acum, cu mintea de neeconomist, imi pot da seama cat de supraincalzita era economia mondiala, suprafinanciarizata (daca nu exista cuvantul asta, poate ar trebui inventat :)
    Dar lumea a pus botul. Ca saracul Greenspan nu avea de unde sa stie...
    Legea falimentului individual ar fi mana cereasca, pentru populatia noastra care are probleme cu creditele. Pacat ca oamenii nu inteleg. Nici chiar cei care au probleme cu creditele nu cred ca inteleg ce ar insemna falimentul individual...
    Aici (si nu numai) are dreptate Isarescu: romanii nu au educatie financiara.
    • +4 (10 voturi)    
      Alt specialist. (Joi, 27 iunie 2013, 18:00)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Marius Ogrean

      1. Inainte de a te mira de minusurile demagogului, da o cautare pe net si vezi ce atributii are BNR, mai da una si vezi daca banca religiilor era banca sau fundatie, dupa care explica-ne cum trebuia Isarescu sa stopeze FNI si caritas. In timpul procesului de informare s0-ar putea sa realizezi de unde vin minusurile...

      2. O banca nu da credite din banii ei, ci din banii deponentilor. Deci daca banca da faliment, nu mai are de unde-si plati deponentii (garantarea aia de 100k euro e valabila fdoar daca da o banca faliment, daca dau 10 banci faliment, nu mai ajung banii de despagubiri). Apoi, legea falimentului personal s-ar fi aplicat celor care luau credite dupa ce aparea legea, nu retroactiv. pentru ca si banca, stiind de legea asta, ti-ar fi dat banii cu alta dobanda. Da' tot ghertsanu care a luat credite pina-n 2008 de tot salariul (in cirdasie cu functionarii bancii), acu vrea sa vina statul sa-i rezolve lui problemele financiare. Trebea sa casti ochii cind ai semnat contractul de credit, nu sa astepti acu sa se dea o lege care sa scape de datorii.
      • -2 (6 voturi)    
        Parere (Joi, 27 iunie 2013, 18:13)

        Marius Ogrean [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Eu am vorbit de Greenspan, educatia financiara a romanilor si legea falimentului individual.
        Nu m-am gandit la faza cu retroactivitatea, asa este cum spui tu.
        E vina lor ca nu au stiut ce au semnat, dar problema ramane acum.
        Mii de oameni care nu isi mai pot plati ratele, altii nu pot sa economiseasca, nu mai consuma nimeni.
        Gandeste-te asa: in Cipru au nationalizat o parte din depozite. De ce crezi ca la noi nu s-ar putea aplica retroactiv o lege a falimentului personal?
        Daca asta ne-ar putea ajuta intr-un fel sau altul. Oricum, bancile nu vor mai vedea banii aia inapoi. Deci cineva tot pierde. Sistemul acum insa are grija mai mult de banci, sa isi poata coafa cum trebuie bilanturile.
      • -2 (6 voturi)    
        Retroactivitate (Joi, 27 iunie 2013, 18:19)

        Marius Ogrean [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Poate nici nu e asa cum spui tu, cu retroactivitatea.
        Ce conteaza cand a luat creditul?
        Daca in lege spune ca toti cei care nu isi pot plati creditele, incepand de azi, in anumite conditii desigur, pot intra in faliment, unde e problema juridica?
        • +2 (2 voturi)    
          Legea muraturilor? (Joi, 27 iunie 2013, 23:18)

          q1953 [utilizator] i-a raspuns lui Marius Ogrean

          Sa inteleg ca doresti, precum Conul Leonida, o lege a muraturilor?
          • -2 (2 voturi)    
            N-ai dreptate (Vineri, 28 iunie 2013, 2:29)

            alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui q1953

            N-ai dreptate

            Daca azi da faliment Legea i se aplica

            De-aia ii spune Legea Falimentului
      • -1 (7 voturi)    
        spune tu ce atributii are bnr. te rugam (Joi, 27 iunie 2013, 18:44)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        tot o dati cu scuze pentru isarescu, ca nu are atributii bnr, fara sa stiti macar ce atributii are. asa a scapat si iliescu, cel fara atributii, coleg de vandalizare postdecembrista cu isarescu.
        interpreteaza-mi si mie faptele acestea:
        -cand s-a emis ordonanta 50, acest isarescu a sustinut arb-ul in abolirea legii asa incat legea s-a transformat in instrument bancar (desi stipula transparenta contractelor si taierea comisioanelor abuzive). mai mult, a venit si francks de la fmi (!) sa ne spuna sa renuntam la ord. 50, desi fmi NU avea atributii (!!!) in acest sens.
        -isarescu a militat si pentru inabusira legii 193, care, din nou, proteja clientii prin transparenta contractelor.
        in concluzie, se pare ca bnr are ceva putere...cand lucreza pentru sprijinul obscuritatii contractelor cu clientii.
        in jurul acestui isarescu totul s-a daramat, falimentat, prabusit in buzunarele cui trebuie...
        chiar sunt curios care este viziunea reala a lui acest isarescu, balaur batran, guvernator din timpuri imemoriabile (mandat mai mare decat a unui dictator).
      • 0 (6 voturi)    
        Bancorex. (Joi, 27 iunie 2013, 19:51)

        AlinNeculai [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Ce era?
      • -2 (2 voturi)    
        capitalismul anilor 60 (Joi, 27 iunie 2013, 21:22)

        sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        ceea ce descrii tu aici nu e capitalismul actual.
        "O banca nu da credite din banii ei, ci din banii deponentilor." nu prea e adevarat azi. Citeste despre Fredie si Fanny, despre cum s-a facut bail-out-ul, despre quantitative easing si ai sa iti schimbi parerea.
    • +3 (9 voturi)    
      prostii (Joi, 27 iunie 2013, 19:17)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui Marius Ogrean

      Comentariile lui Alex1234 si demaGOGU sunt foarte pertinente pentru prostimea lipsita de educatie si incapabila sa se documenteze si sa inteleaga singura cum stau lucrurile.

      BNR are ca obiectiv mentinerea stabilitatii preturilor, cu ajutorul mecanismelor care ii sunt puse la dispozitie. Aceste mecanisme sunt:
      - politica monetara (Legea 312/2004, Articolele 5, 6)
      - politica de curs de schimb si regim valutar (Legea 312/2004, Articolele 9, 10)
      - operatiuni de creditare (Legea 312/2004, Articolul 7)

      BNR nu are dreptul de a interveni in piata si de a dicta preturile, dupa cum tot felul de ignoranti par sa creada

      BNR nu are nici puterea de a suplini lipsa unei economii reale, care sa produca si sa genereze venituri la nivel de tara. Prin urmare, BNR nu are nici capacitatea de a controla inflatia, in lipsa unui sprijin real din partea economiei tarii.

      Pricepi ?

      Faptul ca nu esti economist nu te scuza. Nici eu nu sunt, dar macar pot sa mai si gandesc.
  • 0 (8 voturi)    
    faceti ceva si pt tara! (Joi, 27 iunie 2013, 17:36)

    Johanis [utilizator]

    Mai mult decat ati facut pana acum. Nu ne lasati sa alegem intre doua rele. Profesional sunteti in varf. Ganditi-va ca acest popor are cea mai mare incredere in dvs, desi nu ati cerut aceasta incredere. Personal consider ca sunteti singurul candidat la cea mai inalta functie in stat. Recunoscut in exterior, cinstit cu dvs si cu cei pt care lucrati. Conduceti singurul domeniu care a mers bine in Ro indiferent de culoarea partidului aflat la putere. Puteti scoate, alaturi de un guvern tehnocrat, Romania din mocirla in care este permanent tarata, din rau in mai rau. Respect maxim!
  • +3 (11 voturi)    
    care este viziunea bancara? (Joi, 27 iunie 2013, 17:39)

    jackalphonse [utilizator]

    ar fi interesant de stiut ce viziune au bancile. in afara din profitul scos prin stoarcerea clientilor folosind comisioane abuzive si contracte intortocheate, au si alta viziune? in afara de bani dati la stat si luati de la stat, au si alta viziune?
  • 0 (8 voturi)    
    Isarescu se inseala! (Joi, 27 iunie 2013, 19:00)

    Supravietiutorul [utilizator]

    Strategiile pentru Romania trebuie elaborate impreuna cu societatea civila!
    Isarescu - "economistul de eprubeta" nu ar trebui sa vorbeasca. El nu are treaba cu viata reala, in schimb il gasesti prezent la toate reuniunile masoneriei! Asta-i treaba?
  • +1 (1 vot)    
    Noi simtim (...): tara asta n-are viziune! (Vineri, 28 iunie 2013, 2:03)

    grunespferd [utilizator]

    "Tara asta n-are viziune". Asta o spune Guvernatorul Bancii Nationale a Romaniei.

    Probabil ca a citit in sfarsit programele USL si PDL!

    Romania, o tara in care politicienii responsabili ar fi trebuit sa se infrunte in propuneri de constructie a infrastructurii si sa investeasca in educatie, in viitorul propriei tari, la noi clasa politica, nu foarte original, se concentreaza pe castigul personal, partidele pe obiectivul de a fi "reales", iar traseul politic "oficial" este catre vest, dar cu jumatate de gura, pentru ca infrastructura care ar trebui sa ne apropie de vest nu se vrea construita.

    Da, din fericire suntem in UE, si Nato, cu atat mai ireal, cand ma uit ce fauna e in parlamenul si in politica romaneasca.

    Ma bucura enorm cand cineva nu mai rezista si scapa un trist adevar pe care oricum majoritatea romanilor il stiau deja. Adevarul rostit e inceputul vindecarii. Ca roman, va multumesc, domnule Isarescu!
  • 0 (0 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 10:23)

    nycman91 [utilizator]

    Domnul isarescu, viziunea noastra e masona. inrobiti populatia pentru a avea profituri maxime un numar limitat de persoane(masoni). E simplu! Aveti grija la oamenii care nu mai au nimic de pierdut,in viitor ei vor fi buturuga mica care rastoarna carul mare.