COMISIA Senatului pentru CEC:  Nicolae Cinteza, BNR: Creditul acordat de CEC  a fost cu respectarea normelor interne si ale BNR/ Durata medie a acordarii unui credit la CEC este de 8-9 zile

de Dan Popa     HotNews.ro
Luni, 9 decembrie 2013, 14:24 Economie | Finanţe & Bănci

Nicolae Cinteza
Foto: AGERPRES
Creditul acordat de CEC  a fost cu respectarea normelor interne si ale BNR/ Durata medie a acordarii unui credit la CEC este de 8-9 zile, a declarat seful Directiei Supraveghere din BNR, Nicolae Cinteza. El a mai spus ca nu a venit la Comisia de ancheta pentru a da satisfactie unuia sau altuia ci pentru a spune adevarul. In aceasta dimineata am primit Raportul de supraveghere a CEC Bank si din 2011 incoace - perioada de care este interesata comisia-  nu am gasit nimic ilegal, a mai spus Cinteza.

Potrivit acestuia, CEC Bank a acordat unor persoane fizice 5 credite de peste un milion de euro. El a mai justificat perioada redusa de acordare a unui imprumut de catre banca  de Stat prin penuria mare a clientilor. "Pai pe seceta asta de clienti cate credite credeti ca au de analizat?" s-a intrebat retoric seful Supravegherii.

Potrivit unor surse apropiate comisiei, Raportul BNR este favorabil CEC Bank, infirmand un posibil abuz in serviciu al functionarilor CEC. Acelasi raport mentioneaza ca imprumutul acordat fiicei presedintelui a avut toate actele in regula si prin urmare, nu va fi sesizat de catre BNR nicio alta institutie pentru cercetari suplimentare.

Comisia de ancheta a solicitat pana miercuri prezentarea unui punct de vedere oficial din partea BNR cu privire la dreptul presedintelui CEC Bank de a furniza informatii suplimentare in acest caz, un punct de vedere similar fiind solicitat si unei autoritati bancare externe, au mai declarat membri ai comisiei.


Presedintele Comisiei de buget-finante din Senat, Cosmin Nicula, a amintit inainte de incepere lucrarilor ca documentele cerute initial de comisie au fost trimise si urmeaza sa fie analizate de senatori.

Cosmin Nicula a tinut sa precizeze ca ancheta facuta de Comisia de buget-finante nu vizeaza creditul luat de Ioana Basescu pentru achizitionarea terenului din Calarasi: "Nu discutam despre terenul Ioanei Basescu, aceasta comisie are rolul de a analiza activitatea manageriala a CEC. Eu nu am in vedere analizarea creditelor date de catre CEC persoanelor fizice sau juridice din Romania, pe mine ma intereseaza activitatea manageriala a conducerii acestei institutii".

Despre faptul ca infiintarea comisiei a avut legatura cu scandalul creditului luat de Ioana Basescu de la CEC Bank, Cosmin Nicula a comentat: "Ne-am sesizat tocmai in urma ultimelor evenimente pe care le-am vazut pe televizor. Trebuie sa tinem cont de faptul ca CEC este o banca a statului roman, cu capital integral romanesc, si mi se pare absolut normal ca ei sa vina sa dea niste explicatii unei comisii parlamentare", a spus Nicula.

El a mai aratat ca toate concluziile comisiei vor fi cuprinse intr-un raport care va fi prezentat pana pe data de 18 decembrie Biroului Permanent al Senatului.

Presedintele comisiei a mai mentionat ca in raport nu se vor face recomandari, acesta fiind atributul conducerii Senatului.


Citeste mai multe despre   










4043 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    45 miliarde Euro Evaziune fiscala ! (Luni, 9 decembrie 2013, 14:38)

    SRA [utilizator]

    PONTA isi jusifica incompetenta cautand greselii la CEC si BNR ! ROMANIA se confrunta cu o situatie fara precedent, inloc sa se caute solutii de guverar politica !e in micorarea EVAZIUNII FISCALE de 45 de miliarde cauta cai verzi pe pereti. Situatia este foarte grava daca grva transportorilor se va accentua, totul va fi palarizat !!! Cei 7,5 Euro centi sunt banii de buzunar pentru europarlamentare si prezidentiale sunt foarte usor de camunflat ! Evaziunea este intretinuta pentru ca s vine din clientela
    • +14 (16 voturi)    
      evaziunea..... (Luni, 9 decembrie 2013, 14:59)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui SRA

      ....alaturi de minciuna electorala si fradudarea alegerilor, este insasi baza "democratiei parlamentare".
      Asa s-au facut enormele averi in doar 23 de ani iar acum, escrocii politicianisti, inventeaza tot felul de tertipuri sau chiar se obraznicesc si isi fac legi protectioniste.

      In ceea ce il priveste pe domnul Cinteza, prin afirmatiile pe care le-a facut, risca sa fie etichetat drept basist si aruncat in gura H3. Prea s-a apucat sa spuna adevarul !
  • +14 (16 voturi)    
    Ponta DEMISIA ! (Luni, 9 decembrie 2013, 14:41)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Ponta trebuie sa-si dea demisia !E corupt si mincinos.
  • +14 (16 voturi)    
    si NICULA? (Luni, 9 decembrie 2013, 15:01)

    cinic [utilizator]

    Nicula nu a fost initiatorul comisiei? Nu a declarat ca trebuie analizat creditul Ioaneai Basescu (a nuantat ulyterior)? DEMISIA!!!!
  • +16 (18 voturi)    
    iar (Luni, 9 decembrie 2013, 15:01)

    Adrian1 [utilizator]

    iar i-a ciuruit Basescu pe USL-isti =))
  • +10 (12 voturi)    
    Ponta la puscarie! (Luni, 9 decembrie 2013, 15:15)

    Trojan.H [utilizator]

    Impreuna cu tot Grupul Infractional Organizat!
  • +16 (18 voturi)    
    Cinteza e basist! (Luni, 9 decembrie 2013, 15:22)

    triciupa [utilizator]

    Poate chiar macovist si morarist! Si BNR asta cine se crede? Pai astia sunt vanduti americanilor si lui Barroso, ba chiar mai rau, lui Reding! Pai benereu' asta n-a aflat ca noi avem 70%? Pai daca avem 70% ne doare-n basca de adevar, noi avem adevarul nostru si cu asta-basta! Comisia va ignora asemenea concluzii basiste si va publica in direct si la o ora de varf rezultatele stabilite inca inainte de infiintare: Basescu e vinovat de tradare, spionaj, complot, genocid si traversare pe rosu, punct!
    • +6 (8 voturi)    
      ai uitat ce era mai important (Luni, 9 decembrie 2013, 15:30)

      verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      Unii inca sunt convinsi ca Basescu a stalcit cu bataia acel fecior , in plina campanie si in lumina reflectoarelor.
    • +8 (8 voturi)    
      si (Luni, 9 decembrie 2013, 15:37)

      Adrian1 [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      si n-are nici basca!
    • +7 (7 voturi)    
      excelent (Luni, 9 decembrie 2013, 15:38)

      unnene [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      tocmai ma pregateam sa scriu ceva asemanator :)) ma acuzai de plagiat :)
      deci baaa cinteza tu vrei sa sfarsesti la canal am impresia, ha? cum care canal? Dunare-Bucuresti a lu' cel mai primar destoinic oprescu (spus cu dintii stransi). si toti basistii macovistii moraristii te vor seconda
  • +12 (14 voturi)    
    He-he-he (Luni, 9 decembrie 2013, 15:55)

    rad_prostii [utilizator]

    Mie mi se pare normall acum ca ponta sa-si dea demisia. A ordonat parlamentului, pe caer nu-l coordoneaza si comanda, sa faca aceasta mascarada de ancheta. Parlamentul nu mai putin incompetent s-a apucat de treaba la ordin, fiind platiti sa se razbune in locul lui ponta pe Basescu.

    Noi nu pentru asta platim impozite si taxe, sa piarda 600 de neispraviti timpul cu chestii care nu-i privesc.
    • +5 (7 voturi)    
      intradevar...... (Luni, 9 decembrie 2013, 16:33)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui rad_prostii

      ....noi nu platim impzite si taxe pentru ca cei 600 de inutili sa se faca ca muncesc (cacofonie intentionata), noi platim taxe si impozite pentru ca escrocii sa aba de unde sa isi rotunjeasca averile !
  • +2 (4 voturi)    
    600 de papusi (Luni, 9 decembrie 2013, 19:13)

    ty [utilizator]

    cand si 300 ar fi prea mult. Ei muncesc nu gandesc.