Cum explica Liviu Voinea deficitul de incasari de 2,4 miliarde lei anuntat de Traian Basescu: Veniturile din fonduri europene au fost la jumatate din program

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 29 iulie 2014, 12:46 Economie | Finanţe & Bănci

Ministrul delegat pentru buget Liviu Voinea sustine ca in primele sase luni ale anului s-au obtinut venituri din fonduri europene la jumatate din cat a fost programat. Acesta este raspunsul oferit de ministru, intrebat de jurnalisti la Guvern cum comenteaza anuntul presedintelui Traian Basescu ca pe primele 6 luni deficitul de incasari e de circa 2,4 miliarde lei, motiv pentru care ar trebui facuta o rectificare bugetara negativa. Liviu Voinea a recunoscut ca sunt incasari la anumite capitole sub program, exemplu fiind veniturile din TVA, insa nu a oferit mai multe detalii in acest sens.

"Este adevarat ca pe fonduri europene nu s-au realizat toate veniturile intrucat nu s-au realizat nici toate cheltuielile", a spus Voinea. "Dar nu am intervenit in rectificarea bugetara asupra capitolului de fonduri europene pentru a da posibilitatea tuturor ordonatorilor de credite sa realizeze absorbtia programata la inceputul anului (...) Exista o sezonalitate si a lucrarilor si a cheltuielilor in infrastructura", a adaugat Voinea in urma insistentelor jurnalistilor de a explica diferenta pe venituri fata de cat a fost programat.

"Veniturile sunt programate să fie aproximativ 9 miliarde lei, s-au realizat undeva mai puţin de jumătate, dar e şi firesc, că sunt la şase luni. Cheltuielile sunt programate pe tot anul să fie 26 miliarde lei. La primul semestru erau programate să fie aproximativ 14 miliarde si s-au realizat undeva mai puţin de jumătate", a mai spus Voinea.

Voinea sustine ca in acest fel se da posibilitatea ordonatorilor de credite sa realizeze cheltuielile si veniturile in a doua jumatate a anului, astfel incat sa nu fie periclitata tinta de absorbtie.

"Sigur, premierul nu intelege economia si compara anii intre ei. Anul acesta, pe primele 6 luni, deficitul de incasari e de circa 2,4 miliarde lei, deci premierul trebuie sa faca obligatoriu o rectificare negativa", a declarat Traian Basescu saptamana trecuta.

Chiar daca Traian Basescu sustinea ca ar fi nevoie de o rectificare bugetara negativa, Guvernul vrea sa aprobe vineri o rectificare bugetara pozitiva. "Este o rectificare pozitiva, cresc veniturile cu 1,07 miliarde lei, iar cheltuielile vor fi revizuite in crestere cu 1,34 miliarde lei", a anuntat premierul Victor Ponta.

Liviu Voinea sustine ca rectificarea pozitiva a fost posibila datorita cresterii veniturilor din alte surse. "Veniturile din alte surse au crescut. De exemplu, din taxa claw back s-au incasat 350 de milioane mai mult decat anticipat, din vanzarea de certificare verzi CO2 s-a incasat 700 de milioane si in executie se pot cheltui aproximativ 200 de milioane, deci aici intervin economii. Exista economii in executie la Ministerul Muncii, dar nu este o taiere pe ansamblu. Ministerul Muncii are spor de cheltuieli. Deci de aici sunt sursele care au permis o rectificare pozitiva", a precizat Voinea.

La sfarsitul lui septembrie va avea loc o noua rectificare bugetara.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

4084 vizualizari

  • -8 (16 voturi)    
    Voinea! Fa-mi, te rog, o favoare... (Marţi, 29 iulie 2014, 12:58)

    EU-74-RON [utilizator]

    ...nu le mai explica.Lasa-i doar sa comenteze...Rectificarea este totusi negativa...Si guvernarea este dezastruoasa...Ponta presedinte ar fi o catastrofa...Da! Dar asta doar pentru unii...care tin doar ochiul drept deschis. Asa ca...mars la BNR!
    • +8 (10 voturi)    
      gandire (Marţi, 29 iulie 2014, 13:46)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

      "lasa-i sa comenteze" sunt actionarii care contribuie la bugetul pe care-l ciorditi voi.
  • +9 (13 voturi)    
    bine mai incompetentule (Marţi, 29 iulie 2014, 12:58)

    mnicku [utilizator]

    bine ca esti tu destept iar populatia o duce de la "minunat" in sus datorita maretei tale gindiri.
    • -8 (12 voturi)    
      ups...te-am prins...merci... (Marţi, 29 iulie 2014, 13:34)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      ...primesc cate 1 leu pentru fiecare frustrat demonstrat care-mi raspunde pe tonul asta...lipsa de argumente naste monstri...
      Pentru alti doritori va rog apasati "raspunde".
      • +5 (5 voturi)    
        Cre'ca (Marţi, 29 iulie 2014, 14:42)

        somesanu [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

        ai incurcat borcanele (sau raspunsurile- mnicku comenta la 12:58, iar tu la aceeasi ora, deci nu-ti raspundea tie). Daca nu cumva esti chiar tu Voinea :D.
  • +5 (7 voturi)    
    Domnul Ministru e un bou (Marţi, 29 iulie 2014, 14:05)

    offside [utilizator]

    Dupa ce a taiat cofinantarea din partea bugetului la proiectele de investitii cu finantare europeana (solutia salvatoare pentru incadrarea in deficitul bugetar in primavara, la ultima intalnire cu FMI si BM), acum se mira ca n-a primit fonduri europene pe cat "bugetase". Iar modul in care ne comunica aceasta "gaura de buget" este de o neobrazare revoltatoare - ai luat o decizie de o prostie incomensurabila (la fiecare 2-3 Euro pusi de Guvern, UE contribuia cu alti 8-7 euro), dar acum ceilalti sunt de vina !
  • +2 (2 voturi)    
    trebuie rectificare bugetara pozitiva ptr. primari (Marţi, 29 iulie 2014, 16:35)

    tofu [utilizator]

    Primarii au nevoie de bani, sa organizeze in conditii civilizate alegerile. Mai o galeata, mai o punga de zahar, e vremuri grele!
  • +2 (2 voturi)    
    Petreasca-i un L.Voinea in fusta (Marţi, 29 iulie 2014, 17:15)

    Plagarus [utilizator]

    Ne-am putea mandri ca nu cheltuim banii U.E.in timp ce polonezii absorb 100 % !
    Romania a atras pana la finalul lunii mai 2014 doar o treime din cele 4,4 miliarde de euro pe care Comisia Europeana le-a alocat pe programul de finantare cu fonduri europene a infrastructurii de transport (POS-T) pentru perioada 2007-2013. Desi este intr-o cursa contra cronometru, in care mai poate atrage celelalte 3 mld. euro disponibile doar pana la finalul lui 2015, statul a autorizat cereri de rambursare a banilor europeni de doar 53 de milioane de euro in primele cinci luni ale anului.
    Anul trecut, la inceputul lunii ianuarie statul roman avea trimise catre Bruxelles cereri de decontare pe POS-T in valoare totala de 467 de milioane de euro. La aceeasi data, statul primise de la Comisia Europeana un total de 295 mil. euro prin POS-T, arata datele de pe site-ul Ministerului Fondurilor Europene. La mijlocul anului 2013, adica la finalul lunii iunie, valoarea cererilor de decontare crescuse usor, la 520 mil. euro, in timp ce de la Bruxelles statul roman nu mai primise nici macar un euro in plus fata de inceputul anului.
    Odata cu intrarea in Uniunea Europeana, in 2007, Romania a devenit beneficiara a mai multor programe de finantare din bani europeni, cel mai mare fiind cel dedicat infrastructurii de transport, prin care autoritatile de la Bucuresti primeau 4,413 miliarde de euro pentru perioada 2007-2013. Din aceasta suma, guvernul a reusit sa traga de la Uniunea Eruopeana pana la sfarsitul lunii mai a acestui an doar 1,38 de miliarde de euro, echivalentul a putin peste 31% din alocarea totala, astfel ca mai are timp pana la finalul anului viitor sa atraga circa 3 miliarde de euro. In timp ce in Romania reteaua de autostrazi are sub 650 kilometri, iar trenurile de calatori merg cu doar 43 de kilometri pe ora in medie, banii de la Comisia Europeana sunt neconsumati.
    Guvernul mai are la dispozitie un an si jumatate, adica pana la finalul lui 2015, pentru a finaliza proiectele de investit
  • 0 (0 voturi)    
    Asta-i ala cu Deflatia (Miercuri, 30 iulie 2014, 4:52)

    Wanheda [utilizator]

    dupa duma aia mai are curaj sa faca declaratii publice? Ca e praf si pulbere, demonstrat.