Vestea buna e ca inflatia e mica. Vestea proasta e ca imbatranirea populatiei isi spune cuvantul si asupra indicelui preturilor

de D.L.     HotNews.ro
Luni, 11 august 2014, 10:06 Economie | Finanţe & Bănci

cheltuieli banesti pe alimente
Foto: Hotnews
Sa nu ne miram ca avem o inflatie mica, cata vreme populatia e foarte imbatranita, iar somajul e ridicat. Cifrele comunicate de Statistica luni chiar nu ar trebui sa surprinda. Intr-o societate, tinerii de pana in 40 de ani sunt cei care consuma si chetuiesc bani pe elementele care compun cosul de consum. Batranii sunt mai putin cheltuitori (prefera sa economiseasca sau au pur si simplu pensii mici si isi cumpara doar strictul necesar), la fel ca si somerii. Cu cat o tara are o populatie mai imbatranita, cu atat pericolul unei inflatii ridicate este mai mic, scrie Dan Popa pe blogul Hymerion.ro.

N-o spun eu, o arata cercetarile celor de la FED Saint Louis.

Ca avem o populatie care imbatraneste e de domeniul evidentei. S-a scris atat de mult pe tema asta, s-au tras atat de multe semnale ca, daca nu apar politici care sa incurajeze  natalitatea, o sa ne para rau.



Bun, deci asta am stabilit-o, ca imbatranim ca tara. Sa vedem cum se distribuie cheltuielile banesti cu alimentele, pe categorii sociale:



Agricultorii dau cei mai putini bani pe alimente. E important pentru ca o treime din forta de munca de la noi lucreaza in agricultura. Asadar, de unde inflatie pe segmentul produselor alimentare? Cine s-o provoace?Daca ii mai iei in calcul pe cei aproape trei sferturi de milion de romani, ai zice ca inflatia e chiar prea mare.

Indicele preturilor de consum (IPC) in luna iulie 2014 fata de iulie 2013 este 100,95%, a transmis luni Statistica. Cresterea medie a preturilor pe total, in ultimele 12 luni (august 2013- iulie 2014) fata de precedentele 12 luni (august 2012 - iulie 2013), determinata pe baza IPC este 1,5%, iar cea determinata pe baza indicelui armonizat al preturilor de consum (IAPC) este 1,4%. In luna iulie, fata de luna anterioara, preturile marfurilor alimentare au scazut 0,3%, tarifele serviciilor au crescut cu 0,4%, in timp ce preturile marfurilor nealimentare au ramas relativ stabile, mai arata comunicatul INS.

Reducerea investitiilor publice face si ea tot atat de mult rau economiei ca si imbatranirea populatiei. Vorba unui economist: Cheltuiala ta inseamna venitul altcuiva. Daca tu nu cheltui, altcineva nu va incasa bani, iar asta e groaznic  pe termen lung din punct de vedere economic. Asa ca sa nu exultam de cate ori auzim ca avem o inflatie mica. Nu intotdeauna inseamna ceva de bine.

Comenteaza pe blogul Hymerion.ro.


Citeste mai multe despre   










3687 vizualizari

  • -2 (10 voturi)    
    Stilul Dan Popa: stirea buna care, de fapt, e... (Luni, 11 august 2014, 10:40)

    EU-74-RON [utilizator]

    ...stirea rea.
    Inflatia e data de rata somajului si de rata de imbatranire a populatiei! Tare, dom' Popa! Dar consumul, consumul de ce e dat domnule?..Cica in semestrul I, consumul (comertul cu amanuntul) ar fi crescut cu 8,6% (http://www.insse.ro/cms/files/statistici/comunicate/comert/comert_amanuntul/a14/com_amanunt_06r14.pdf), dar INS, de cand e Ponta la putere, ne minte, nu-i asa?..Adevaratele cifre sunt la Cotroceni! Locurile de munca au scazut cu 200.000 (http://www.mmuncii.ro/j33/images/Date_lunare/s0204-14.pdf), somajul a crescut (http://www.insse.ro/cms/ro/content/somajul-bim)...Cand umbla Coana Paul pe holurile Parlamentului, in februarie 2013, cu cosul cu legume ca-i inflatia mare si remuneratia mica in Guvernul Ponta...Sa vina sa-i mai pun o ceapa, un cartof, ceva...Acum inflatia e mica pentru ca a imbatranit populatia si e somajul mare...Hehe..nu ma mira, nu ma mira atata stiinta economica adunata la un loc..
  • +3 (7 voturi)    
    Stimate EU-74-RON (Luni, 11 august 2014, 10:54)

    miticul [hotnews.ro]

    In primul rand, multumiri ca ne urmariti. In al doilea rand, dupa cum desigur ati observat, in textul meu nu a aparut niciun nume de partid politic sau de politician.

    In al doilea rand, nu am sustinut ca "inflatia e mica pentru ca a imbatranit populatia si e somajul mare". Ci ca exista o legatura. Si nu am spus-o eu ci ditamai un guvernator al bancii centrale americane in studiul linkuit in text. Exista studii serioase si numeroase care justifica aceasta legatura, dintre demografie si inflatie.
    In rest, o zi frumoasa si cat mai solide lecturi economice!
    Al dumneavoastra...DP
    • -2 (2 voturi)    
      Mi-e greu, mi-e chiar foarte greu sa-mi dau seama. (Luni, 11 august 2014, 11:17)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui miticul

      ...de ce un mai mare numar de locuri de munca bazat pe un somaj mic si o populatie tanara si consumatoare nu ar genera un consum ridicat astfel incat cererea sa concureze serios oferta si,astfel, sa rezulte o inflatie mica, ci aceasta (inflatia mica) e data de un somaj mare si o populatie imbatranita - conform studiului. Nici eu n-am vorbit despre extraterestri domnule DP...Dar daca spune studiul...
      • -3 (3 voturi)    
        Noi nu gandim, noi citim (studii), ni le-nsusim.. (Luni, 11 august 2014, 11:37)

        EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

        ...le citam si, iata, gata: Noi suntem destepti si votam dreapta!..poezie, draga poezie..Bine macar ca stim sa citim...
        • +3 (3 voturi)    
          d-lui EU-74-RON (Luni, 11 august 2014, 12:08)

          miticul [hotnews.ro] i-a raspuns lui EU-74-RON

          UItati aici stimate domn. Publicat in urma cu cateva minute pe contul lui de twitter. Sper sa nu-l acuzati si pe el de pontism, basism sau nepotism. Doamne-ajuta si la mai multe lecturi.

          http://www.ritholtz.com/blog/2014/08/is-japans-population-aging-deflationary/?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter
          • -2 (2 voturi)    
            Va simtiti acuzat?...Imi pare rau ca mi-am luat... (Luni, 11 august 2014, 12:21)

            EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui miticul

            ...libertatea de a posta conform propriei (mele) constiinte...Sper ca nu v-am stricat ziua...prea tare. Drept pedeapsa, ma oblig, ca timp de 2 saptamani, rezultate ca diferenta intre calendarele iulian si gr egorian, sa citesc numai articolele dvs. si sa nu mai postez,daca cumva am o opinie diferita.
            Totusi:acuzat? sau cu musca pe caciula? E vara totusi...
          • 0 (0 voturi)    
            hehe (Luni, 11 august 2014, 12:35)

            Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui miticul

            Asta cu „Domne-ajută!” de la un economist merită zece plusuri. Încă nu e totul pierdut.
            • 0 (0 voturi)    
              hm (Luni, 11 august 2014, 13:10)

              Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

              De ce, economistii n-au voie sa creada in Dzeu? :)
  • 0 (0 voturi)    
    inflatia? (Luni, 11 august 2014, 12:01)

    gigi1 [utilizator]

    Cum se calculeaza inflatia? luand in calcul aceleasi produse care par sa isi fi pastrat pretul doar ca au suferit modificari la capitolul calitate sau canitate, mai putem vorbi de aceleasi produse? inflatia se face altfel, prin calitate si cantitate dar din pacate ecuatia de calcul nu ia asta in considerare si pare chiar ca a scazut cand de fapt e mai mare ca niciodata.
  • +5 (5 voturi)    
    Realitatea este alta (Luni, 11 august 2014, 12:12)

    FlaviuBota [anonim]

    Mai fraţilor nu fiţi proşti. Problema gravă a României nu este Băsescu, Ponta, Voiculescu, dreapta sau sânga ci problema economiei.Închiderea întreprinderilor din România a dus la scăderea drastică a indicatorului nr. de salariaţi la nr. de cetăţeni, un indicator ocolit cu bună ştiinţă de politicienii şi de economiştii înregimentaţi politic. România a ajuns la un raport de 23% (5,1 milioane angajaţi / 21,4 milioane cetăţeni), ce ne plasează pe ultimul loc în Europa unde raportul angajaţi /cetăţeni la toate ţările este peste 40%. Bulgaria cu 48,8%, Ungaria cu 41,4%, Polonia cu 42,3% sunt mult peste noi şi ne arată faptul că economia românească este practic în colaps şi nu poate susţine bugetul ţării cu taxe şi impozite. Pentru a ajunge tara cu raportul imediat mai mare ca al nostru (Spania), ne-ar trebui cam 3,46 milioane de noi locuri de muncă. Dacă le-am avea nu ar mai exista deficit în sistemul de pensii şi sistemul de sănătate.
    Politica lui Ceauşescu de a produce totul cu forţe proprii a fost catastrofală şi a făcut ca în 1989 să avem o industrie dotată cu maşini, utilaje şi instalaţii cu o productivitate de 10 -20 ori mai mică comparativ cu maşinile, utilajele şi instalaţiile similare din ţările UE. Pe lângă productivitatea mică, maşinile, utilajele şi instalaţiile româneşti se caracterizau prin consumuri energetice de 2 -3 ori mai mari şi fiabilitate redusă. Pentru a ne putea integra într-o economie globalizată şi într-un sistem concurenţial era necesar ca după 1989, într-un timp foarte scurt să se înlocuiască absolut toate maşinile, utilaje şi instalaţii cu alte maşini, utilaje şi instalaţii cu performante egale cu cele din UE. Societăţile care nu au făcut acest lucru au falimentat, s-au închis sau sunt pe cale să se închidă.
    O industrie cu o productivitate aşa mică poate funcţiona numai într-o economie închisă şi dictatorială de tipul noi producem, noi consumăm, ca în Coreea de Nord. Nu cred că există un român care să dorească acest lucru!
    • 0 (2 voturi)    
      Interesant! Doresc un link cu datele prezentate... (Luni, 11 august 2014, 12:46)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui FlaviuBota

      ...banuiesc ca pe Eurostat, dar totusi fii amabil...Imi place asta cu "FlaviuBota [anonim] ". Glumeam! Tot respectu'
    • 0 (0 voturi)    
      hm (Luni, 11 august 2014, 13:20)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui FlaviuBota

      Economia romaneasca pre-1989 nu era "noi producem, noi consumam".

      Era "noi producem, noi exportam, noi vindem in pierdere dar incasam valuta".
      • 0 (0 voturi)    
        @Xorciser (Luni, 11 august 2014, 14:14)

        FlaviuBota [anonim] i-a raspuns lui Xorciser

        Se importa puţin. Pentru a se putea importa un produs se cereau tot felul de avize: că importul este absolut necesar,că nu poate fi înlocuit, că nu se fabrică şi că nu se va fabrica în viitorul apropiat. Ai dreptate. Datorită calităţii produselor pentru a obţine valută se exporta sub costuri.