​Articol actualizat

Ioana Petrescu, ministrul de Finante: Accizele "ingheata" in 2015 la actualul nivel, calculat la un curs fictiv euro/leu, iar din 2016 vor fi indexate cu inflatia

de DP     HotNews.ro
Joi, 27 noiembrie 2014, 11:36 Economie | Finanţe & Bănci

Ioana Petrescu
Foto: Hotnews
Accizele "ingheata" in 2015 la actualul nivel, calculat la un curs inexistent de 4,73 lei/euro, iar din 2016, intentia este ca ele sa fie indexate cu inflatia, au confirmat pentru HotNews ministrul Finantelor, Ioana Petrescu. Informatia fusese publicata in cursul diminetii de HotNews.ro, care cita surse apropiate troicii finantatorilor internationali (FMI, CE, BM). Astfel, preturile la tot ce inseamna produs accizabil (carburanti, energie electrica, alcool, tutun, cafea, produse de lux) sunt formate dupa un curs cu 6,4% mai mare decat cel real.

Reamintim ca nivelul cursului euro/leu - dus intentionat mai sus in momentul construirii bugetului pentru 2014, pentru a "forta" incasari mai mari la buget, a facut ca pe primele sase luni din acest an sa se incaseze din accize mai putin decat Guvernul isi programase (97,4%), ceea ce a dus la un minus de venituri din aceasta zona de 301 milioane de lei.

Conform normelor de aplicare a Codului Fiscal, Ministerul de Finante era obligat sa publice pe site-ul propriu cursul de schimb pentru accize, pana cel tarziu pe 20 octombrie 2014, lucru care nu s-a intamplat insa. Codul fiscal in vigoare prevede ca accizele se calculeaza in functie de cursul de schimb mai mare dintre cele comunicate de Banca Centrala Europeana in prima zi lucratoare din octombrie din ultimii doi ani. Cursul se indexeaza cu rata anuala a inflatiei anuntata tot in octombrie de Institutul National de Statistica. Reglementarea a fost introdusa in lege anul trecut.

Pana la 1 ianuarie 2014, valoarea in lei a accizelor se stabilea in functie de cursul comunicat de BCE in prima zi lucratoare din luna octombrie a anului anterior. Prin urmare, in 2014, ar fi trebuit folosit cursul de 4,4485 lei/euro.

Guvernul a modificat anul trecut Codul fiscal astfel incat cursul sa fie mai avantajos pentru buget. Asa a fost stabilit, pentru 2014, cursul din 2012, de 4,5223 lei/euro, mai mare cu 1,67% decat cel din 2013. In plus, Codul fiscal a introdus si indexarea cu inflatia anuala. Anul trecut, inflatia luata in calcul a fost de 4,77%. Astfel, s-a ajuns la un curs de 4,7380 lei/euro in 2014.

Guvernul nu va creste taxe si impozite, a reiterat, miercuri, premierul Victor Ponta, facand referire si la accize si spunand ca acestea vor ramane "exact cum au fost in 2014, niciun leu in plus" in conditiile in care sistemul aplicat pana acum la calculul accizelor ar trebui sa conduca la o scadere

Accizele sunt platite pentru productia de alcool si bauturi alcoolice, tutunul prelucrat, bunuri de lux, produse energetice si cafea. Accizele sunt calculate in euro intrucat nivelul minim al acestor taxe este armonizat la nivelul UE, iar Romania a parcurs un calendar de crestere a valorilor de la momentul aderarii la spatiul comunitar.


Citeste mai multe despre   












[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

16045 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    inflatie 4.77%? (Joi, 27 noiembrie 2014, 11:41)

    demaGOGU [utilizator]

    aveti o sursa oficiala , Mugurel se lauda cu o inflatie anuala de sub 2%!
    • +12 (12 voturi)    
      Citeste cu atentie (Joi, 27 noiembrie 2014, 11:49)

      Ccoto [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      E vorba de inflatia de anul trecut, nu de 2014. Magaria mare nu vine de la rata inflatiei ci de la cursul de referinta la care se calculeaza accizele.

      In alta ordine de idei, nu v-ati saturat ca statul sa va bage mana in buzunar ca sa acopere ce au irosit cu mana lor pe diverse pomeni? Calculul accizei la un curs marit artificial ineamna ca la fiecare 100 litri de combustibil alimentati, statul vine si ia din rezervor vreo 3-4 litri.
    • +7 (7 voturi)    
      aceeasi sursa.... (Joi, 27 noiembrie 2014, 11:56)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      care sugerat si cursul de 4.73 ron / euro.
      Arunca o privire pe a 2 a foaie de la factura ENEL.
      si zi mersi guvernului!
    • +3 (7 voturi)    
      pt demaGogu (Joi, 27 noiembrie 2014, 13:09)

      miticul [hotnews.ro] i-a raspuns lui demaGOGU

      Creşterea medie a preţurilor pe total, în ultimele 12 luni (octombrie 2012 - septembrie 2013) faţă de
      precedentele 12 luni (octombrie 2011 - septembrie 2012), determinată pe baza IPC este 4,8%, conform comunicatului INS din 10 oct, care masoara inflatia pe septembrie. Intre timp, inflatia s-a domolit consistent. Multumim ca ne urmariti si va dorim o zi frumoasa
      • +3 (3 voturi)    
        nesatisfactor raspuns (Joi, 27 noiembrie 2014, 13:16)

        demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui miticul

        inflatia 2013/2014 a fost sub 2% de ce se aplica procentul de 4.8% din 12/13?

        daca scopul este extractia de resurse aditionale la buget, de ce nu se alege ca baza un an aleator din '90 cand rata inflatiei depasea 100%?
    • -6 (8 voturi)    
      inflatia e de 1,5% (Joi, 27 noiembrie 2014, 13:14)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      .
    • +1 (1 vot)    
      /// (Joi, 27 noiembrie 2014, 16:13)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Gogule,

      te-ai resetat?
      Pana nu demult , tot ce venea pe filiera USL, Ponta si ciracii lui, era ok.
      Cand s-au majorat taxele si accizele la carburanti, nu ai scos un cuvintel.
      Ti-ai teminat contractul si obligatiile?
      Daca vei semna altul nou?
      Va trebui sa-ti schimbi opinia si culoarea iar.
  • +5 (5 voturi)    
    Noi nu putem face nimic? (Joi, 27 noiembrie 2014, 11:45)

    Audit [utilizator]

    De ce la 4,7? Care este temeiul legal pentru aceasta valoare?
  • +14 (14 voturi)    
    4.7380.. (Joi, 27 noiembrie 2014, 11:53)

    pehash [utilizator]

    sunt curios daca nu se gaseste careva mai rasarit sa dea in judecata guvernul? dupa ce a supraestimat (intentionat) nivelul accizei, anula sta se mentine "acelasi nivel" pentru ca altfel ar trebui sa scada accizele. exista in legislatia europeana o obligatie ca acciza sa se calculeze in functie de curs?
  • +16 (16 voturi)    
    foame de bani (Joi, 27 noiembrie 2014, 12:25)

    Nevermind [utilizator]

    Ceva ce a mers pe baze relativ corecte timp de multi an (raportarea la curs BCE), s-a modificat din pix si fara nicio logica, alta decat foamea nesimtita de bani. Ma mir ca psd-ul nu a adaugat si numarul de la pantof al domisoarei ministru, cand au facut bainstorming pentru ce procente sa fie inventate si adaugate.
    • +2 (2 voturi)    
      nu, pt ca numarul la papuci n-are virgula (Joi, 27 noiembrie 2014, 14:40)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      sau cine stie poate ca asa ceva poarta.
  • -9 (15 voturi)    
    foarte bine (Joi, 27 noiembrie 2014, 12:30)

    Dodel540 [utilizator]

    E bine. am sa merg mai mult cu bicicleta si cu metroul in loc de masina personala.
    Asa ca accizati-va intre voi
    • +17 (17 voturi)    
      fals.. (Joi, 27 noiembrie 2014, 13:16)

      Va_ly [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      Toate produsele pe care le cumperi sunt transportate cu ajutorul benzinei/motorinei, care ghici ce ? Este accizata.
      Pretul accizei se regaseste in pretul final pe care il platesti tu cand cumperi acel produs.
      Deci indiferent cat de mult vei pedala la bicicleta, tot vei suporta cresterea accizei.
      La fel si cand mergi cu metroul. Platesti acciza ca doar metroul nu functioneaza pe aer. Si chiar daca ar fi mers, Ponta ar fi accizat si aerul.
      • +3 (5 voturi)    
        amandoi aveti dreptate.. (Joi, 27 noiembrie 2014, 14:44)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Va_ly

        nu inteleg de ce Nelu777 a luat atatea voturi negative. mesajul sau este clar - vreti sa colectati mai mult de la noi? vom consuma mai putin..
        solutia cea mai simpla si eficienta impotriva unui guvern care isi 'mituieste' electoratul cu taxe luate de la electoratul opozitiei este chiar asta, adica reducerea drastica a consumului. iti iei bicicleta, mergi pe jos, cumperi alimente din piata si produse 2nd hand de pe site-urile specializate, bei si fumezi mai putin, stingi lumina cand rasare soarele, etc..
    • +10 (12 voturi)    
      bravooooo (Joi, 27 noiembrie 2014, 13:18)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      Tipic romanesc. Oare mancarea pe care o papi, cum o fi transportata? Ah, da... cu bicicleta.
      • +8 (10 voturi)    
        Idealul chinezesc (Joi, 27 noiembrie 2014, 14:09)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Azi-maine se va transporta totul pe bicicleta.

        Nelu777 suprinde perfect profilul romanului cf caruia "dupa mine potopul".
        El [crede ca] si-a gasit rezolvarea proprie folosind bicicleta, de restul nu mai e preocupat.

        Azi maine o sa se si are in agricultura pe bicicleta, iar intr-un caz mai pesimistic, se va folosi sapa de lemn.

        PS: pun pariu ca Nelu777 a votat psd-ul
        • +2 (2 voturi)    
          tu te bucuri ca vei plati taxe mai mari?.. (Joi, 27 noiembrie 2014, 15:54)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

          care este solutia in acest caz? guvernul te jupoaie de cel putin 60% din ceea ce produci prin taxe si impozite pe salariu, impozit pe venit, accize, supraaccize, tva etc.. din banii astia intretine o majoritate confortabila de amarti care vor vota intotdeauna la fel, adica pentru ziua de maine, fiind incapabili sa vada mai departe.
          da, iti lasi masina in parcare, scoti bicicleta si nu te mai lasi jecmanit in numele democratiei si egalitatii sociale. decat sa muncesc pentru altii, mai bine muncesc mai putin, consum mai putin si in timpul liber ramas mai citesc o carte..
          • +1 (3 voturi)    
            Sau (Joi, 27 noiembrie 2014, 16:01)

            nano2k [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            Sau lupti pentru a schimba ceva, adica accizele si taxele sa scada drastic!

            Un stat suplu, necapusat, eficient, care sa nu ne impovareze, asta ne trebuie, nu intoarcerea la ev mediu de frica lor.
            • +2 (2 voturi)    
              care lupta? (Joi, 27 noiembrie 2014, 20:13)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

              daca muncesti 12 ore pe zi ca sa traiesti mai prost decat ai trai facand aceeasi munca 6 ore intr-o tara occidentala, lupta ta e deja pierduta...
  • +2 (2 voturi)    
    Inghetzata cu accize (Joi, 27 noiembrie 2014, 12:39)

    BEDE [utilizator]

    Deci, si de revelion, si vara urmatoare vom servi o inghetzata cu accize. Grozav. Dar cum ca nu s-a putut sa inghetze accizele astea la un curs de 4.4 RON/EUR?
    Precis ca or sa le dezghetze daca cumva ajunge la 4.8 RON/EUR. Altfel le vor mentine tot asa.
  • +12 (12 voturi)    
    asta e furt legalizat, doamna Usturoi. (Joi, 27 noiembrie 2014, 12:46)

    ouyang [utilizator]

    pentru asta trebuie iesit in strada. ///
  • +10 (10 voturi)    
    Ioano ia-o spre Cornu sau la vreo manastire! (Joi, 27 noiembrie 2014, 12:46)

    Plagarus [utilizator]

    Potrivit CF, cursul la care ar fi trebuit să se calculeze accizele pentru 2015 ar fi fost de 4,517 lei pentru un euro,cu 22 de bani mai mic decât cel la care s-au calculat în 2014, de 4,738 de lei pentru un euro.
    Dar guvernul a găsit o portiţă legislativă care nu-i permite să scadă valoarea accizelor fără să găsească surse de finanţare a acestei scăderi.
    Pe 5 octombrie 2013, Paganel Viorel premier a spus ca nu vor fi schimbari fiscale majore in 2014. A mai spus si ca accizele scad. O luna mai tarziu a anuntat o serie de taxe pentru 2014: introducerea unei taxe de 1,5% pe constructii speciale (taxa pe stalp), introducerea unei accize suplimentare de 7 eurocenti la carburanti si calcularea tuturor accizelor dupa un curs fictiv, mult mai mare decat cel real, de 4,74 lei pentru un euro.
    Potrivit prevederilor art. 218 din Legea nr. 571/2003 privind CF, cu modificările şi completările ulterioare,
    "(1) Valoarea în lei a accizelor şi a impozitului la ţiţeiul din producţia internă, datorate bugetului de stat, stabilite potrivit prezentului titlu în echivalent euro pe unitatea de măsură, se determină prin transformarea sumelor exprimate în echivalent euro, pe baza cursului de schimb valutar stabilit în prima zi lucrătoare a lunii octombrie din anul precedent, publicat în Jurnalul Oficial al UE
    (2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), în situaţia în care cursul de schimb valutar stabilit în prima zi lucrătoare a lunii octombrie din anul precedent, publicat în Jurnalul Oficial al UE, este mai mic decât cursul de schimb valutar stabilit în prima zi lucrătoare a lunii octombrie din anul anterior anului precedent, valoarea în lei a accizelor şi a impozitului la ţiţeiul din producţia internă, datorate bugetului de stat, stabilite potrivit prezentului titlu în echivalent euro pe unitatea de măsură, se determină prin transformarea sumelor exprimate în echivalent euro, pe baza cursului de schimb valutar stabilit în prima zi lucrătoare a lunii octombrie din anul anterior anului
  • +9 (9 voturi)    
    avem inflatie de incompetenti (Joi, 27 noiembrie 2014, 12:57)

    mnicku [utilizator]

    le are petreasca cu finantele ca si vaca cu baletul
  • +5 (7 voturi)    
    Dacă an de an (Joi, 27 noiembrie 2014, 13:15)

    ploiesteanu [utilizator]

    cursul se va ajusta cu inflația, vom ajunge peste câțiva ani la o prăpastie între cursul real și cursul calculat pentru acciza. Deci, să recapitulăm, dacă cursul va crește "natural", să zicem cu 10% peste acest 10% se va adăuga inflația. De obicei, cele 2 creșteri concordă așa încât dacă inflația va fi mare să zicem 7 % leul se va deprecia față de euro, cu mai mult, să zicem 15% iar în cazul ăsta, accelerând inflația în loc s-o potolească, acciza va fi enormă ! Va fi o creștere exponențială. Bravo guvern, brava gândire !
  • +9 (9 voturi)    
    Petreasco de ce minti ?ingheata -fictiv !!! (Joi, 27 noiembrie 2014, 13:15)

    andreesanu [utilizator]

    M-ai lamurit Petreasco poate stii engleza dar n-ai habar sa te exprimi in limba romana !!!
    Ce-i aia ingheata -fictiv ???,or ingheata ori nu ???,fictiv
    inseamna ceva de forma ceva superficial ,ceva ce nu-e!
    Cursul BNR leu /euro 4,42/1 euro,fata de 4,73 cit este "fictivul tau inghetat "inseamna o crestere de 9,4% o taxare ascunsa in vorbe de claca .
    Asta sa ma lamuresti de ce aciza nu respecta cursul BNR ???.
    Si prosti si hoti ???,prea mult !!!,hai spalati putina .
    • +7 (7 voturi)    
      Fictive (Joi, 27 noiembrie 2014, 14:07)

      doi si-un sfert [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      sunt cunostintele ei economice.
      Caci despre bunul simt ce sa mai vorbim!
  • +9 (9 voturi)    
    ce prosti.. curs de 4,7.. eu as fi pus 7,4 (Joi, 27 noiembrie 2014, 13:46)

    averageJoe [utilizator]

    :)))) te doare bila de ce se intampla in tara asta....
  • +6 (6 voturi)    
    Mai asteptati putin... (Joi, 27 noiembrie 2014, 13:53)

    Amad [utilizator]

    Urmeaza ca accizele sa fie corelate cu inflatia din alte state, Congo, Etiopia.
  • +4 (4 voturi)    
    Zboara si Fifi (Joi, 27 noiembrie 2014, 13:56)

    MaQ [utilizator]

    Pun pariu ca in cel mult 2 luni zboara si inaripata asta de la finante. Au bagat-o in fata ptr treaba cu acciza (calculata in mod abuziv) dupa care ii spun "la revedere !"
  • +3 (3 voturi)    
    Domnule Presedinte (Joi, 27 noiembrie 2014, 14:36)

    dandra [utilizator]

    Va solicit cu disperare sa o suspendati din functie pe ministrul finantelor, incompetenta Ioana Petrescu, pentru ca ne loveste de fiecare data cu ineptii si declaratii care nu sunt in interesul acestei tari; dupa cum bine stiti, doreste inghetarea accizei pentru anul 2015, la un curs extrem de aberat de 4.73 euro. Va multumesc
  • +7 (7 voturi)    
    Boc si Basescu (Joi, 27 noiembrie 2014, 14:46)

    Trojan.H [utilizator]

    Asa sa fi facut Boc si Basescu in 2010. Sa tipi in gura mare in toata mass-media ca ai dublat veniturile tuturor, in timp ce tu de fapt, pe ascuns, faci exact invers.
    Evident ca pentru asta e nevoie sa fii derbedeu, obraznic, bandit, corupt, tradator, psihopat.
  • 0 (0 voturi)    
    Cod Fiscal facut sa dea cu virgula (Joi, 27 noiembrie 2014, 15:01)

    benicio [utilizator]

    Nu numai ca e total aberant cursul ala de 4.73 lei. Dar sa indexezi o taxa cu inflatia este iar aberant. Pai inflatia e formata din cresterea preturilor produselor, iar in aceasta crestere cea mai mare contributie o are tocmai acciza. Deci un sarpe care isi manca coada, se ingrasa, ii cerste la loc o coada si mai mare si tot asa, ciclu infinit. Te doare mintea. banuiesc ca sunt atacabile toate astea, dar cine sa le atace? Si cum au calculat ei curcul ala de 4.73 lei, mai nene, o cotatie din 2012 actualizata cu inflatia din oct.2011-sept.2012, sa dea cat mai bine. uite de aia trebuie sa ramana actualul guvern pana in 2016, sa-si asume raspunderea pentru scaderea nivelului de trai.
  • 0 (0 voturi)    
    Stați liniștiți (Joi, 27 noiembrie 2014, 15:34)

    ploiesteanu [utilizator]

    GUVERNUL NU NE VREA DECÂT BINELE ! Prin colectarea unei accize mai "grase", primul ministru are de gând anul viitor, așa după cum a și promis, să scadă acciza la cărniță și la brânzică, să se înfrupte tot românu' dom'le. Tot binele spre rău ! Potolul mai ieftin, traiul mai bun, burta mai plină, iată deviza PSD-ului. Trăiască mămica lui.
  • +2 (2 voturi)    
    AUZI FA! (Joi, 27 noiembrie 2014, 15:56)

    schroedinger [utilizator]

    O sa fac toate afacerile pe comision pe persoana fizica, ca sa nu-ti mai platesc nici un leu! O sa las firma fara activitate!
    Si odata pe saptamana sau la 10 zile ma duc la Ruse sa-mi bag motorina!
    Tampito!
  • +1 (1 vot)    
    cea mai buna (Joi, 27 noiembrie 2014, 16:36)

    tontu [utilizator]

    Ioana e cel mai bun ministru de finante pe care l-a avut Romania vreodata. E atat de buna incat d-abia astept sa scapam de ea.
    • 0 (0 voturi)    
      De bună (Joi, 27 noiembrie 2014, 19:54)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      Nu-i rea, dar nu ca ministru.
      • +1 (1 vot)    
        ete fleosc (Joi, 27 noiembrie 2014, 20:23)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

        Nu se compara cu udrea si alte pitzi. Stiu ca depinde de bautura si luminozitate, dar totusi.
  • 0 (0 voturi)    
    Asa ia spus ei Ponta. (Vineri, 28 noiembrie 2014, 9:03)

    vali47 [utilizator]

    Ioana Petrescu se face de ras pe zi ce trece.Ce fel de studii economice are,daca face ce ii spune un analfabet in ale economiei?
  • 0 (0 voturi)    
    ESTE LEGALĂ??? (Vineri, 28 noiembrie 2014, 9:44)

    gabbi [utilizator]

    îngheţarea asta?
    Vă rog răspuns că nu mai înţeleg nimic.
    Mulţumesc
  • 0 (0 voturi)    
    Oare celor de la Harward (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 10:28)

    mopsu [utilizator]

    nu le e rusine cu fetita asta fara creier?