VIDEO Isarescu: Conversia in lei a creditelor in franci elvetieni la cursul istoric ar genera bancilor pierderi de 5,7 miliarde lei/ Cine ar suporta  aceasta diferenta? Poate domnul Piperea, ca tot s-a ambalat atata

de Dan Popa     HotNews.ro
Vineri, 30 ianuarie 2015, 14:15 Economie | Finanţe & Bănci

swiss francs
Foto: sxc.hu
Conversia in lei a creditelor in franci elvetieni la cursul istoric ar genera pierderi pentru bancile care au acordat astfel de credite de 5,7 miliarde lei, reprezentand 0,8% din PIB, iar cu un plus de 20%, asa cum solicita consumatorii, se ajunge la pierderi de 4,5 miliarde lei (0,6% din PIB), a explicat guvernatorul BNR Mugur Isarescu intr-o conferinta de presa organizata pe tema scandalului creditelor in franci elvetieni.

Vezi mai jos interventia de vineri a Guvernatorului:



"Daca s-ar face conversia in lei a creditelor in franci elvetieni la cursul istoric, ar insemna pierderi de 5,7 miliarde lei pentru bancile care au in portofoliu astfel de finantari, care inseamna 0,8% din PIB. Daca se transforma la curs istoric plus 10%, inseamna 5,1 miliarde lei, adica 0,7% din PIB", a declarat vineri, intr-o conferinta de presa, guvernatorul BNR, Mugur Isarescu, citat de Mediafax.



Potrivit datelor bancii centrale, conversia la cursul istoric plus 20%, cat au solicitat imprumutatii in franci elvetieni, ar genera pierderi de 4,5 miliarde lei (0,6% din PIB). Daca s-ar adauga o valoare de 30% peste cursul istoric, pierderile s-ar cifra la 3,9 miliarde lei (0,5% din PIB).

La cursul mediu calculat lunar de la momentul acordarii creditului pana in prezent, asa cum a propus in Parlament deputatul Ana Birchall, bancile ar trebui sa suporte pierderi de 3,2 miliarde lei (0,4% din PIB).

"Daca s-ar face conversia la curs istoric, cine ar suporta diferenta de curs? Poate domnul Piperea, ca tot s-a ambalat atata", a mai spus guvernatorul

"Chiar daca in faza initiala se poate spera ca aceste pierderi se transfera catre capitalul bancilor, impactul poate sa fie dramatic in economie. Asadar, stam cu pixul in mana, nu ne aventuram, nu cream iluzii", a afirmat Isarescu.

Guvernatorul a punctat ca BNR a efectuat calcule si pentru pierderile sistemului daca s-ar realiza conversia la alt curs decat cel de la momentul operatiunii, pentru creditele in franci elvetieni si euro impreuna, asa cum ar fi corect si pentru debitorii in alte valute.

Astfel, la cursul istoric pierderile se cifreaza la 9,8 miliarde lei (1,4% din PIB), daca se adauga 10% la acel curs se ajunge la pierderi de 7,3 miliarde lei (1% din PIB). Totodata, conversia la curs istoric plus 20% genereaza pierderi pentru banci de 5,5 miliarde lei (0,8% din PIB), iar daca se adauga 30% peste valoarea cursului istoric, bancile ar avea de suportat pierderi de 4,2 miliarde lei (0,6% din PIB).

La un curs mediu calculat, pierderile ar ajunge la 4,5 miliarde lei.

"In functie de cursul la care s-ar realiza conversia, trei sau patru banci ar avea nevoie de infuzii substantiale de capital pentru a indeplini nivelul minim de solvabilitate. Mai mult, rata solvabilitatii pe ansamblul sistemului bancar ar scadea de la 17% la 12%", a mentionat seful bancii centrale.


Citeste mai multe despre   












[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

14104 vizualizari

  • +14 (66 voturi)    
    un mizerabil (Vineri, 30 ianuarie 2015, 14:27)

    kindzadza [anonim]

    mi se pare de o ipocrizie si o nesimtire crasa dl isarescu...sa vii si sa le plangi de mila bancilor,cand toata aceasta criza mondiala a fost declansata tocmai de lacomia lor...doar nu a fost un al treilea razboi mondial,nu afost un cataclism care a sters 15% din populatia globului,nu a disparut o civilizatie majora care sa fi dus la aceasta criza...si nici nu tin minte sa fi mers oamenii cu furci si topoare la usile bancilor sa ceara bani...in 2008 toata lumea atrebuit sa stranga cureaua ca sa salvam nu stiu care banci,si acuma cand unii au strans cureaua de le-a ajuns de la burta la gat,sarim in sus ca doamne fereste ca nu cumva sa se imparta pierderile intre clienti si banci... un gunoi
    • 0 (34 voturi)    
      Omul doar isi apara glota de speculanti... (Vineri, 30 ianuarie 2015, 15:31)

      lucadd [utilizator] i-a raspuns lui kindzadza

      Ce e o rusine e ca Isarescu guvernatorul BNR, (cu acodul implicit si explicit al acestei institutii au fost date de catre (B)anci tepele cu creditele in CF ) in loc sa se injrijeasca de un mediu bancar sanatos si de o mediere cinstita intre clienti si banci, el este marele cavaler care apara bietele banci.
      Care, saracutele joaca si ele din cand in cand alba neagra cu cetatenii naivi sau de bune credinta. Cum sa suporte ele acum pierderi... pai se poate?
      Mai bine i s ar spune guvernatorul bancilor comercile... nu guvernatorul BNR.
      Toata stima celor care le tin piept si se bat cu bancile pentru a restabili un raport sanatos/echitabil banca-client
      • +14 (30 voturi)    
        Exista un contract (Vineri, 30 ianuarie 2015, 18:24)

        math [utilizator] i-a raspuns lui lucadd

        Una din parti constata ca nu-i mai convin conditiile si iese in strada. Ce inseamna raport sanatos/echitabil ? Cine i-a obligat sa ia credit intr-o moneda exotica pe 10 sau 30 de ani ?
        Daca francul ajunge la 1,3 RON vei rade cu lacrimi
        "ce teapa si-au luat ticalosii de bancheri".... nu-i asa ?
        • -5 (17 voturi)    
          ticalosi sunt cei care i-au prostit cu CARITASUL! (Vineri, 30 ianuarie 2015, 19:46)

          old gargau [anonim] i-a raspuns lui math

          deci si TU!
          iar dl ISARESCU este cel mai vinovat in toata aceasta chestiune si nu doar...
          • +8 (14 voturi)    
            ce legatura are CHF... (Vineri, 30 ianuarie 2015, 20:34)

            math [utilizator] i-a raspuns lui old gargau

            ...cu Caritasul ? Ce legatura am eu cu Caristasul ? Pentru cine vrea sa priceapa ceva, nu am legatura nici cu CHF nici cu vreo banca.
            Dar ce conteaza informatiile cand poporul muncitor este revoltat ?
        • +1 (9 voturi)    
          ce teapa si-au luat ticalosii de bancheri"... (Vineri, 30 ianuarie 2015, 19:55)

          lucadd [utilizator] i-a raspuns lui math

          Mai vorbim cand o sa se intample asa ceva :) Adica niciodata :)

          In plus una din parti a fost pacalita. Sper ca nu consideri creditul toxic in CF unul care a fost vreodata echitabil...poate doar cateva luni.

          In privinta bancherilor" ticalosi" sa nu generalizam, sunt si oameni integri si gunoaie ca peste tot.
          • +2 (6 voturi)    
            guvernator bnr vs primar (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 6:57)

            miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui lucadd

            un primar cu 2 mandate e deja "baron local" isarescu cu "n" mandate, de 25 de ani in functie e de neinlocuit dupa unii...
          • 0 (0 voturi)    
            DA! (Luni, 2 februarie 2015, 15:24)

            DanielVinau [anonim] i-a raspuns lui lucadd

            Pacaliti sunt prostii care nu au cazut in prada francului. Pacaliti suntem cei care ne-am facut imprumuturi in lei sau in euro. Bancile nu vor iesi pe pierdere, si este firesc..este institutia care trebuie sa produca bani, nu sa piarda, iar voi tzatelor probabil ca va veti trezi cu problemele rezolvate, cu acoperis deasupra capului si fara nicio datorie! Datorie acoperita din banii mei munciti luna de luna. luna de luna muncesc si ma chinui sa platesc o rata la casa si o ipoteca pe langa si taxele mele se duc sa iti plateasca tie creditul! Ma rog. Ca in romania...intotdeauna cei muncitori platesc si pentru cei neispraviti.
        • +3 (9 voturi)    
          stai linistit (Vineri, 30 ianuarie 2015, 19:56)

          alexandru paul [anonim] i-a raspuns lui math

          stai linistit. ca daca scade francul creste dobanda imediat. si daca creste francul, dobanda nu scade ca pierde banca.
          • +6 (14 voturi)    
            deci vrei sa spui... (Vineri, 30 ianuarie 2015, 20:38)

            math [utilizator] i-a raspuns lui alexandru paul

            ...ca oamenii au imprumutat bani angajandu-se sa plateasca 10...30 ani la cursul CHF/RON din ziua platii si CU DOBANDA VARIABILA stabilita de banca ?? Este SF pentru mine dar daca chiar exista astfel de cetateni "inteligenti" poate ca isi merita soarta.
            • +1 (5 voturi)    
              cand au luat credite s-au bucurat.... (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 10:36)

              nelu [anonim] i-a raspuns lui math

              ....a fost bine! e ca si cum eu as cumpara un Ferrari zic eu chilipir fara sa ma gandesc cat ma costa intretinerea si mai ales faptul ca intr-o zi se poate strica (nu degeaba era chilipir) iar piesele in nici un caz nu mi le permit. In cazul acesta trebuie sa ma duc peste vanzator si sa il iau de gat ca mi-a vandut o masina pe care nu mi-o permit eu ? Asta e parerea mea. Si bancile sunt comercianti....
              • 0 (0 voturi)    
                da, da (Luni, 2 februarie 2015, 17:15)

                MalvZ [anonim] i-a raspuns lui nelu

                parca traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul hahhaa ne facem credite cu buletinul, credite ptr casa, masina etc etc, nu gandim deloc, actionam impulsiv si dupa cativa ani cand nu se mai vedem nasul de datorii tipam ca banca e de vina, ca banca ne-a furat. pai nu te supara, nu ti-ai dat cu subsemnatul pe contractul ala ?? De ce banca de vina? Ti-ai asumat responsabilitatea platii unei rate pe tz ani!
        • -1 (3 voturi)    
          . (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 11:25)

          Claudiu [anonim] i-a raspuns lui math

          1. Foarte corect, nu poti sa te duci la ala de te-a imprumutat si sa-l iei de guler: "ba, da' de ce mi-ai dat ma bani ?!" Pai te-a pus cineva sa te-mprumuti in alta moneda decat castigi ? De fapt, te-a pus cineva sa te imprumuti ?
          2. Eu as intreba altceva insa: care pierderi ?!? Despre ce bate campii Isarescu ?! Banii pe care AR FI PUTUT sa-i castige bancile, si nu i-ar mai castiga daca se recalculeaza un curs mai mic ?! Astea-s pierderi ?
          Cum ar veni, daca joc la loto si-mi iese nimic, am pierdut 1 milion de coco ?!
          Cine pune botul la asa ceva e chiar idiot !
          3. Isarescu, daca voia, impunea norme de creditare in valuta care sa descurajeze astfel de imprumuturi. In schimb, vine cu tupeu de Basescu, cum ca "el are cicatrice" de pe cand sustinea el eroic creditul in lei. Mars ma de-aci !
        • 0 (0 voturi)    
          Intocmai! (Luni, 2 februarie 2015, 15:11)

          ClaudiaMereuta [anonim] i-a raspuns lui math

          Exista un contract! Pentru ce ne cramponam in doleante si plangeri si proteste..pentru ce ? pentru ca unii s-au dat smecheri prin 2007 si si-au facut credite in franci iar acum, ei bine, ghinion, Elvetia s-a saturat sa fie stabila. Asta-i viata, inghiti in sec si mergi mai departe!
    • +25 (43 voturi)    
      Ce merscher esti dle.... (Vineri, 30 ianuarie 2015, 15:40)

      vali_s [utilizator] i-a raspuns lui kindzadza

      Cand faci un credit in valuta la o dobanda mica nu-ti mai sterge nimeni ranjetul de pe fata. Iti convine sa faci in euro, yeni sau franci, desi tu castigi in lei.

      Dar te pun eu sa-l platesti in lei? te rog frumos sa-l platesti in franci sau euro, nu o sa simti diferenta, cat ai castigat in 2008 probabil castigi si acum deci rata este aceiasi.
      Aaaaaaa tu ai produs lei in 2008 si acum tot lei, pai atunci pune mana si plateste diferenta de curs, ca doar ti-ai asumat acest risc la inceput.

      Las ca prostii care fac credite in lei si platesc o doband de 2x mai mare, sunt niste cretini, care trebuie sa ii tina in carca si pe baietii destepti de mai sus.

      Pe langa faptul ca au fost retarzi si au dat o caruta de bani pe 4 pereti, prest supraestimat dar dehh toti erau experti in imobiliare, acum stau si plang ca nu au castigat la loto.
      • -9 (17 voturi)    
        daca nu stii, mai bine taci sau informeaza-te (Vineri, 30 ianuarie 2015, 16:55)

        Miha2007 [utilizator] i-a raspuns lui vali_s

        esti dezinformat: creditele in franci nu au avut dobanda mica, au avut comision de administrare - adica o dobanda ascunsa si au fost IMPUSE clientilor ca singurul credit care se poate acorda la o rata de maxim jumatate din salariu.Eu am vrut sa imprumut LEI si ei mi-au spus ca pot sa imprumut doar franci sau nimic. Aveam de ales sa stau cu chirie sau sa iau un credit si sa platesc o rata putin mai mare decat o chirie. Nu m-a avertizat nici un ofiter de credit ca este un risc, ca peste cateva luni o sa mi se dubleze rata, toti sambeau si erau foarte relaxati, probabil de gandeau la comisionul pe care urmau sa-l primeasca.
        • +9 (15 voturi)    
          ai de ales si acum, ca si atunci (Vineri, 30 ianuarie 2015, 19:13)

          tba [utilizator] i-a raspuns lui Miha2007

          platesti rata sau dai casa!
          nu-ti impune nimeni nimic.
          alege!
        • +1 (3 voturi)    
          Uite cum vad eu (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 11:37)

          clauv [utilizator] i-a raspuns lui Miha2007

          Pai daca ai ajuns in situatia asta, inseamna ca argumentul "de ce sa platesc chirie, cand pot sa platesc o rata 'putin mai mare' " are totusi o hiba pe undeva, nu ?
          E incredibil cat de des il aud in continuare, chiar si dupa anul 2008....
          Pai uite de ce, stimabililor ! Ca sa nu ajungeti in situatia asta !
          Mai intai ai zis ca e ok sa traiesti pe datorie, dupa care ai fost dispus sa dai un pret astronomic pe o mizerie, dupa care te-ai dus sa te imprumuti in "lire" botswaneze, dupa care ai zis "iau cat pot".
          Eu am preferat sa platesc chirie, da' iete ca unora ca mine, care fac de 10 ani treaba asta, nu le plange nimeni de mila ! Nici n-au iesit in strada, si pentru cine are un dram de minte in cap, ei sunt chiar intr-o situatie mai nasoala ca a voastra: voi sunteti in pericol sa "pierdeti casa" (care nu e a voastra), eu inca nu am una.
          Interesant, nu ?
      • -6 (12 voturi)    
        imi place (Vineri, 30 ianuarie 2015, 16:57)

        kindzadza [anonim] i-a raspuns lui vali_s

        cand unii transforma o problema de morala dintre banci(desteptul) si clienti(prostul,adica eu) intr-o problema de atitudine dintre smecheri(adica eu cu francul) si modesti(cei cu credite in lei),fara sa cunoasca datele problemei...
        • +6 (8 voturi)    
          Fiecare cu mintea lui (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 8:02)

          gamma [utilizator] i-a raspuns lui kindzadza

          Pe vremea aia circulam cu Dacia 1310 si locuiam intr-un demisol , acum incasez chirie din doua locuri si ma plimb cu un Logan . Datorii in continuare zero , ca intotdeauna . N-am nici o problema cu bancile doar sa nu le falimentati voi ca sa n-am de unde sa-mi recuperez depozitele (mici mici ,dar sunt bani munciti de mine )
      • +1 (3 voturi)    
        cam asa este (Vineri, 30 ianuarie 2015, 17:07)

        adyQ [anonim] i-a raspuns lui vali_s

        corect zis, dar vad ca ai luat si minusuri...
      • +6 (8 voturi)    
        Bravo ! (Vineri, 30 ianuarie 2015, 18:26)

        math [utilizator] i-a raspuns lui vali_s

        Absolut corect. Unii pereti sunt si de la casa de vacanta. Saracii, raman de drumuri, sa iesim toti in strada....
      • -2 (6 voturi)    
        uite ca nu e asa (Vineri, 30 ianuarie 2015, 20:02)

        alexandru paul [anonim] i-a raspuns lui vali_s

        cand a scazut dobanda interbancare cu 1% banca a crescut dobanda la credit cu 10%. cand a scazut dobanda interbancara cu 300% banca nu a modificat dobanda. deci nu e vorba de moneda. daca dobanda ar fi cum 2-3%, banca ar avea acelasi profit iar oamenii ar putea sa-si plateasca ratele.
    • +5 (15 voturi)    
      Și mai tare este ... (Vineri, 30 ianuarie 2015, 15:42)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui kindzadza

      ..... că nu e vorba de cursul de schimb ci fix de dobândă. Dacă băncile ar reduce marja lor ar fi toată lumea fericită. Sistemul este foarte simplu, o bancă care a dat CHF plătește acum o dobândă negativă (-0.8%), dacă a dat un credit cu dobândă de 10% acum 8 ani, când LIBOR era la aproape 5%, marja băncii era de 5%, acum marja băncii este de 10.8%. Dacă banca ar reduce marja la 3-4% ar scade rata în CHF destul de mult dar banca nu vrea. Așa că faza cu înghețarea cursului este o prostie, nici măcar nu ar trebui discutată. Din ignoranță și neștiință cei care se plâng de rate mari încă nu înțeleg care este problema reală iar băncile se comportă absolut aberant luând pielea de pe niște oameni, proști ce-i drept (oricât s-ar supăra unii), fără nicio remușcare. Este o combinație în care chiar s-au întâlnit hoțul cu prostul. Iată, de fapt, care este, cu adevărat, situația:
      http://www.reevolutie.ro/adevarul-despre-creditul-in-chf-%E2%80%93-de-la-un-imprumutat-in-chf/
      • +1 (11 voturi)    
        inghetarea cursului o prostie !!! (Vineri, 30 ianuarie 2015, 16:32)

        lcristi [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

        cred ca nu prea intelegi tu multe.... la fel si cel care a scris articolul....... unde faci trimitere.
        Tu stii ce inseamna o diminuare a unei marje si ce inseamna cresterea expunerii cu 125%.
        Daca dincolo sumele sunt nesemnificative de reducere a ratei, apai afla ca soldul tau nu ca doar s-a dublat , a mai crescut si cu 25% pe langa. Parca sunteti de-ailui Isarescu cand va aud ca sa ne asumam raspunderea. Mare e gradina Domnului si multi au sarit parleazul....
        • -1 (1 vot)    
          Ce înseamnă? Explică! (Vineri, 30 ianuarie 2015, 17:27)

          Adrian [anonim] i-a raspuns lui lcristi

          Pentru că e ușor să faci pe interesantul. Explică ce înseamnă creșterea expunerii? De ce asta ar trebuie să influențeze valoarea ratei care este la o sumă de bani și nu la valoarea bunului achiziționat? Eu am un apartamentu cumpărat cu 110.000 de euro pentru care am luat 144.000 de CHF în august 2007 (înseamna cam 85.000 de euro). Valoarea apartamentului a scăzut la 80.000 de euro, în acest moment, deși am avut ofertă să-l vând la 160.000 de euro, prin aprilie 2008. Acum am o datorie la bancă de 115.000 de euro, după aprecierea francului și după aproape 8 ani de plată dar asta este o problemă atâta timp cât eu nu pot plăti rata, dacă o pot plăti nu e o problemă. Ori, rata se compune din valoarea lunară a sumei pe care trebuie să o rambursez din principal+dobânda care este formată, la rândul ei, din LIBOR+marja băncii. Dacă dobânda este mare atunci crește și rata totală, dacă dobânda scade, atunci scade și rata. Ce treabă are creșterea expunerii? Modul în care o spui sună că ideea de reducere a marjei băncii nu e o soluție și tocmai asta mi se pare mie că este o atitudine de om din sistem și nu ceea ce propun eu? Și da, eu îmi asum răspunderea pentru acțiunile mele și nu înțeleg cum cineva care probează o bluză de 50 de lei nu e în stare să citească un contract și să nu accepte niște condiții complet păguboase?
          • +2 (8 voturi)    
            Ai luat mai multe decizii proaste (Vineri, 30 ianuarie 2015, 20:47)

            math [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

            ... din punct de vedere financiar. De ce trebuie ca banca sa ia masuri, sa modifice conditiile contractuale ? Asa cum spui trebuie sa iti asumi raspunderea si sa iei pe viitor decizii mai bune. Ce e peste LIBOR nu e neaparat marja. De unde stii tu ce dobanda plateste banca la depozitele atrase ? Habar n-ai !
      • +5 (9 voturi)    
        Asa si? (Vineri, 30 ianuarie 2015, 17:59)

        DanielVinau [anonim] i-a raspuns lui Adrian

        Eu sincer nu pricep de ce ar trebui sa inghete bancile dobanda? Asta a fost afacerea de la bun inceput..vrei credit in franci, platesti in franci INDIFERENT de curs si de faptul ca tu ai toti banii tai in lei. Cand a crescut euro s-a agitat cineva sa ii bata macar pe umar pe cei cu credite in euro? E adevarat, nu a crescut asa de mult, dar tot aceiasi situatie este. Un credit in alta moneda este un risc asumat de la bun inceput.
        • -2 (6 voturi)    
          chf (Vineri, 30 ianuarie 2015, 20:36)

          Petrica [anonim] i-a raspuns lui DanielVinau

          Te asigur eu ca daca rata s-ar fi triplat ca la mine nu mai aveai mintea asta....
        • +2 (4 voturi)    
          Pentru că ... (Vineri, 30 ianuarie 2015, 21:08)

          Adrian [anonim] i-a raspuns lui DanielVinau

          ... că cineva care plătea acum 7 ani 2000 de lei acum a ajuns să plătească 4000 și s-ar putea să nu mai fie în măsură să suporte o asemenea rată. Dacă îl jupoi 3 ani după care nu mai ai ce să jupoi pierzi, dacă ești inteligent și îl ai plătitor 30 de ani în mod clar câștigi. Oricum, nu mai contează, sunt atât de multe păreri ale unor oameni care cred că au dreptate încât adevărul este acoperit de zgomot de fond fără valoare.
    • +17 (23 voturi)    
      citesc si ma crucesc (Vineri, 30 ianuarie 2015, 15:49)

      akanom [utilizator] i-a raspuns lui kindzadza

      Nu inteleg de ce se astepta lumea ca domnul Isarescu sa ii protejeze, sau sa le plateasca creditele, sau sa fie arbitrul pietei de capital din Romania. Oamenii astia nu inteleg care e pozitia si rolul domnului Isarescu -

      domnul este seful BANCII Romaniei, care are ca principala menire IMPRUMUTATUL guvernului cu bani. Este absolut normal ca domnul Isarescu sa aiba grija bancilor, si nu clientilor, asta ESTE rolul domniei sale.

      De protectia clientilor trebuie sa se ocupe ANPC, Avocatul Poporului, parlamentarii (ca d-aia ii trimitem acolo, ca reprezentanti ai nostri), nu SEFUL BANCILOR. Seful bancilor se ocupa de protectia bancilor, ce e atat de greu de inteles ?
      • 0 (6 voturi)    
        pai sa-ti mai faci o cruce (Vineri, 30 ianuarie 2015, 17:12)

        lcristi [utilizator] i-a raspuns lui akanom

        daca nu pricepi nu pricepi ce sa-i faci
        Citeste aici rolul BNR-ului sa te mai clarifici nitel

        http://www.bnro.ro/Stabilitate-financiara---Rolul-BNR-3114.aspx

        Banca Naţională a României are un rol intrinsec în menţinerea stabilităţii financiare, date fiind responsabilităţile ce rezultă din dubla sa ipostază de autoritate monetară şi prudenţială. Atribuţii subsumate obiectivelor de stabilitate financiară sunt exercitate atât prin reglementarea şi supravegherea prudenţială a instituţiilor aflate sub autoritatea sa, cât şi prin formularea şi transmiterea eficientă a măsurilor de politică monetară şi supravegherea funcţionării în condiţii optime a sistemelor de plăţi şi decontări de importanţă sistemică. Totodată, este necesară identificarea riscurilor şi vulnerabilităţilor întregului sistem financiar, în ansamblul său şi pe componentele sale, deoarece monitorizarea stabilităţii financiare este preventivă. Apariţia şi dezvoltarea unor disfuncţionalităţi, precum evaluarea incorectă a riscurilor şi ineficienţa alocării capitalului, pot afecta stabilitatea sistemului financiar şi stabilitatea economică.
        • 0 (0 voturi)    
          Exact... (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 9:51)

          akanom [utilizator] i-a raspuns lui lcristi

          Tu ai citit ce ai citat ?

          Zice exact asta - BNR se asigura ca totul merge bine in sistemul bancar. Adica protejeaza bancile. Scrie acolo ceva de cetateni, populatie sau asa ? Nu, in mod clar.
      • -2 (4 voturi)    
        ... da .. este seful ... (Vineri, 30 ianuarie 2015, 17:14)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui akanom

        ... unei institutzii care este stat in stat si care nu are absolut nici o legatura cu prostimea peste care se ridica ?
      • -2 (8 voturi)    
        lu ala...akanom (Vineri, 30 ianuarie 2015, 17:32)

        R [anonim] i-a raspuns lui akanom

        Nu asteptat nimic de la Isarescu, ca nu mai poate nimic, decit DEMISIA!
      • 0 (6 voturi)    
        Citeste mai atent (Vineri, 30 ianuarie 2015, 17:40)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui akanom

        Si mai fa-ti trei cruci. Esti total pe langa subiect! BNR supravegheaza bancile pentru a nu ajunge in situatii ca aceasta. Noroc cu atatia experti ca nu stiu ce ne-am face

        De pe site-ul BNR:
        Obiectivul fundamental al BNR este asigurarea şi menţinerea stabilităţii preţurilor. Principalele atribuţii ale BNR sunt:

        - elaborarea şi aplicarea politicii monetare şi a politicii de curs de schimb;

        - autorizarea, reglementarea şi supravegherea prudenţială a instituţiilor de credit, promovarea şi monitorizarea bunei funcţionări a sistemelor de plăţi pentru asigurarea stabilităţii financiare;

        - emiterea bancnotelor şi a monedelor ca mijloace legale de plată pe teritoriul României;

        - stabilirea regimului valutar şi supravegherea respectării acestuia;

        - administrarea rezervelor internaţionale ale României.
      • +4 (6 voturi)    
        Mai mult de atat (Vineri, 30 ianuarie 2015, 17:54)

        Anghel [anonim] i-a raspuns lui akanom

        Parlamentarii ar trebui sa apere interesele marei majoritati! Cei cu credite in franci nu sunt 50%+1 din populatia Romania! Eu nu platesc pentru greseala lor! Va iesi revolutie in Romania daca se va decide sa se ia din banii statului, care oricum sunt putini, sa se acopere datoriile lor! Asta sa fie clar!
      • -4 (4 voturi)    
        dl. mugur isarescu (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 0:56)

        alexandru paul [anonim] i-a raspuns lui akanom

        ce-i drept. el isi face treaba. chiar cu zel. si s-a agatat de prostia asta cu inghetarea cursului, care ce-i drept e o prostie. si o combate. dar nu pare a fi dornic de a gasi vreo solutie. cel putin nu una eficienta.
        daca bancile ar accepta sa aiba aceeasi marja din ziua in care au acordat creditul, ratele ar scadea foarte mult. dar ele au o marja de 3-4 ori mai mare.
        ANPC a cerut asta si guvernul a dat o ordonanta prin care bancile i-au pacalit pe oameni sa semneze pentru o marja foarte mare. si cine nu a semnat a chemat banca in instanta. unii au castigat, altii au pierdut.
    • -4 (14 voturi)    
      mizerabil e putin spus (Vineri, 30 ianuarie 2015, 15:59)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui kindzadza

      Hai sa citim altfel stirea:

      "Creditele in franci elvetieni, la cursul actual, genereaza clientilor pierderi de 5,7 miliarde lei"

      De-abia astept sa vina acum sa ne spuna, in termenii lui academici, ce inseamna pentru el impartirea poverii (burden - sharing).

      Echilibrul ar insemna 2,85 miliarde pierdere la banci si tot atat la clienti. Suma e foarte apropiata de ultima optiune, cea cu conversia la cursul mediu de la data creditului.

      Se aplica nea mugurel?

      "La cursul mediu calculat lunar de la momentul acordarii creditului pana in prezent, asa cum a propus in Parlament deputatul Ana Birchall, bancile ar trebui sa suporte pierderi de 3,2 miliarde lei (0,4% din PIB)."
    • 0 (10 voturi)    
      nu e chiar asha (Vineri, 30 ianuarie 2015, 16:03)

      badia [anonim] i-a raspuns lui kindzadza

      cam la comentarii de astea se ajunge cand lumea nu se informeaza si vrea cu tot dinadinsul sa gaseasca un tap ispasitor.

      Banca trebuie sa-si asume si ea o parte din risk, dar nu tot.

      Cat priveste criza financiara: nu au avut bancile nici o contributie, nu ele au cauzat-o. Mai informeaza-te te rog.

      Uite aici un articol simplu, pt incepatori:
      http://money.howstuffworks.com/credit-default-swap.htm
      • -2 (4 voturi)    
        NU ZAU - bancile in niciun caz (Vineri, 30 ianuarie 2015, 17:15)

        lcristi [utilizator] i-a raspuns lui badia

        Dar cine a fortat piata imobiliara cu estimari si suprevaluari ale imobilelor pentru a acorda credite cat mai mari. Bunica bat-o vina....
        • +1 (1 vot)    
          Creditatii au crescut piata (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 9:59)

          akanom [utilizator] i-a raspuns lui lcristi

          Imi aduc aminte cand se cumparau apartamente de 120.000 eur la capatul Drumului Taberei ca painea calda, de ziceai ca sunt toti milionari.

          Daca oamenii nu s-ar fi imbulzit la credit in CHF si EUR pentru ca nu se incadrau la lei, bula ar fi fost mult mai mica.

          Banca ce sa faca, sa nu-ti dea? Tu, daca ar veni unu la tine sa scrie ca vrea sa-ti fie sclav pe viata, zici repede ca nu ?
      • +1 (1 vot)    
        ... sigur ca da ... (Vineri, 30 ianuarie 2015, 17:16)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui badia

        ... martzienii !! ( ei sunt de vina ) .
      • +1 (7 voturi)    
        Daca CHF ajunge la 1,2 RON (Vineri, 30 ianuarie 2015, 18:31)

        math [utilizator] i-a raspuns lui badia

        banca va suporta consecintele. Acest risc este 100% al bancii. Nu stiu daca ai citit articolul pe care ni-l recomanzi.

        Diferenta este ca banca se protejeaza, clientul roman care ia o moneda exotica pe 30 de ani nu se gandeste la nimic. Am facut casa (eventual de vacanta?) fara sa am bani, sunt cel mai tare!
    • +7 (13 voturi)    
      Asa este.. (Vineri, 30 ianuarie 2015, 16:36)

      Picsius [utilizator] i-a raspuns lui kindzadza

      Eu am pierdut bani si pe bursa la companii romanesti.

      Sa se dea frate o lege sa pot sa mi vand actiunile la valoarea de achizitie.
      • -4 (8 voturi)    
        Merele si perele (Vineri, 30 ianuarie 2015, 17:47)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui Picsius

        La bursa ai pariat pe evolutia economiei in general sau a unei companii in particular.
        Scopul tau a fost sa castigi bani din asta.

        Cei cu credite nu doreau sa castige bani de pe spatele bancilor. Doreau o casa sau alte bunuri pe care s-au obligat sa le plateasca. Si absolut toti si-au platit ratele cat timp acest lucru a fost posibil.

        Sunteti penibili cu mesaje astea. Ma convingeti ca bancile isi au postacii lor platiti. Si asta se vede si din numarul de mesaje postate la articolele pe aceasta tema, majoritatea negative.
        • +1 (1 vot)    
          Si creditul e un pariu (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 10:10)

          akanom [utilizator] i-a raspuns lui justin

          Creditul e un pariu pentru inflatie - pariezi ca inflatia va fi peste dobanda, si ca vei munci mai putin in viitor pentru aceeasi suma monetara pe care o AI acum.

          Inainte ca sistemul de garantii sa fie pervertit si bancile transformate in agentii imobiliare, o cale comuna de a garanta un credit era cu lichiditate - pur si simplu puneai suma X in banca, si banca te imprumuta cu X la dobanda mai mare. Gandeste-te la implicatii, ca sunt interesante.

          De fapt tu ai sperat ca pe viitor o sa castigi mai bine decat in prezent, si o sa-ti permiti casa care e acum a bancii. Asta e pariul creditului imobiliar.
      • +1 (1 vot)    
        foarte buna idee comunista! (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 10:31)

        mbembe [utilizator] i-a raspuns lui Picsius

        Ar trebui sa mai adaugi sa-ti poti vinde si bunurile la acelas pret, mai mult- vanzatorul sa fie obligat sa-ti cumpere casa/masina/chilotii la pretul de achizitie de acum 5 ani (sau ma rog cat te tin chilotii)

        Ai fost obligat de stat sa joci la bursa?
        Daca da- atunci legea ta ar trbui promovata, daca nu- asta e si multa bafta!

        p.s. Sper ca mesajul tau a fost un sarcasm la dorintele unora de a castiga cu orice pret indiferent de deciziile tampite luate.
    • +6 (8 voturi)    
      Serios? (Vineri, 30 ianuarie 2015, 17:04)

      DanielVinau [anonim] i-a raspuns lui kindzadza

      Tu esti constient de ceea ce spui?? Doamne fereste, nici nu stiu de unde sa incep....In primul rand, nu este vina bancilor ca francul s-a apreciat, nu este nici vina Bnr-ul ca Elvetia dupa atatia ani de stabilitate s-a gandit ca vrea sa faca profit mai mare, nu este nici vina celorlalti cetateni ai Romaniei care nu au avut incredere in franci ca VOI ati avut incredere si asa sa platim noi pentru voi!!! Te duci in spital si trebuie sa iti cumperi sintgur paracetamolul si pansamentul, te duci in scoli, unele nu au bani de caldura si vrei ca statul sa iti plateasca creditul? Inteleg, e greu....faceti un acord sa se dubleze perioada creditului ca sa fie rata mai mica, nu pune statul sa iti plateasca! NU ESTE NIMENI DE VINA PENTRU SITUATIA ASTA DECAT TU, CEL CARE TI-AI FCAUT CREDIT IN FRANCI!
      • -5 (5 voturi)    
        Cata diversiune (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 0:41)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui DanielVinau

        Ca statul plateste, un alt val de praf in ochi si diversiune a BNR-ului. Niciun client in CHF nu a cerut ca statul sa plateasca, a cerut ca statul sa isi indeplineasca atributiile pe care le au prin institutiile sale. Apropo daca crezi ca nu platesti nimic apai te inseli, de 20 de ani incoace sa stii ca platesti in fiecare zi factura nenorocitilor de hoti care ne conduc, de ce crezi ca avem nivelul de trai atat de scazut. Cum crezi ca se platesc amantele si lenutele de catre cocosi ...... uite cum le platesti tu gentile si pantofii de mii de dolari, dar habar nu ai. Aici ar trebui sa va revoltati, nu in cazul amaratilor cu CHF care efectiv ne-au distrus viata.
    • +1 (1 vot)    
      trebuia sa luati credite in moneda bostwaneza! (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 10:46)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui kindzadza

      incerca-ti imaginatia prin a face o paralela intre salariul tau, creditul tau, firma la care lucrezi si o sa vezi ca daca banca la care au tu credit se inchide atunci cel putin foarte multi colegi de ai tai de pe forum o sa ramana fara salarii sau firmele la care ei lucreaza o sa falimenteze deoarece banii ii tin in bancile ce tot voua va dau credite!
      Nimeni nu ti-a bagat pe gat o casa, nimeni nu te-a fortat sa ei credit in franci- trebuia sa ei in moneda Bostwaneza si sa nu mai plangi pe forumuri!
      Bancile inseamna mai mult decat creditul tau, cred ca noi toti am vrea sa crape banca la care avem credite dar nimeni nu vrea sa crape banca de unde ne luam salariul! In lumea asta nu exista banci ce dau credite si altele ce dau salarii!
      Bancile din Romania au luat si ele credte din afara ca sa-ti cumperi tu palat in Flamanzenii de Munte si daca "marja lor" acceptabila de profit o sa fie mai mica decat cea calculata- se vor inchide si noi toti o sa ramanem cu moneda Bostwanei.
      Repet- nimeni nu a fortat pe nimeni sa-si cumpere ccase, nimeni decat lacomia fiecarui individ- sa crape vecinul de ciuda!
      Ei uite ca acum vecinul crapa de ras!

      p.s. Eu am avut intentii sa ma bag la un credit in franci dar dupa 2-3 luni am vazut ca rata posibila mi-a crescut de aprox 2 ori, tot acest timp discutam cu banca si am renuntat deoarece am inteles ca daca fluctuatiile valutare o sa-si continue trendul nu o sa pot plati rata. Lacomia mea a fost invinsa de realitate, la voi nu!
  • +8 (40 voturi)    
    Se compenseaza (Vineri, 30 ianuarie 2015, 14:29)

    Macea [anonim]

    cu comisioanele abuzive, adica banii furati lunar de banci de la toti imprumutatii.

    Desigur, de vina sunt imprumutatii care, ce sa vezi!, pun in pericol sistemul bancar cu pretentia lor absurda de a nu mai fi furati.
    • +8 (16 voturi)    
      ... (Vineri, 30 ianuarie 2015, 16:35)

      Bulan [utilizator] i-a raspuns lui Macea

      Unde erai nenea economistule, te asteptam de mult sa ne povesteti tu cum este cu furatul.
      Dar de respectarea unui contract ai auzit?ai luat bani in alta moneda decat cea in care ai veniturile esti bun de plata, ura si la gara!
  • +17 (31 voturi)    
    Alte calcule (Vineri, 30 ianuarie 2015, 14:29)

    Catre BNR [anonim]

    Sa faca domnul Isarescu si alte calcule/simulari si sa le prezinte in conferintele de presa. De exemplu: 100.000 de imprumutati in CHF dupa BNR(75000 credite interne + 20000 si ceva de mii externalizate). Daca jumatate din acesti debitori nu-si mai pot achita ratele: 50.000 X 400 CHF(atat parca era rata medie daca nu mai mult)=20.000.000 CHF pe luna; adica 20.000.000 x 4.2 = 84.000.000 RON pe luna. Asta poate suporta sistemul bancar?
  • +1 (11 voturi)    
    in solidar cu doamna Paul Andreea (Vineri, 30 ianuarie 2015, 14:43)

    un domn [utilizator]

    ca deh..Romcntrol e campion la ctr cu Statul !
  • -5 (37 voturi)    
    O minciuna cat casa (Vineri, 30 ianuarie 2015, 14:53)

    BALAN IONELIN [anonim]

    O minciuna cat casa de la unul care are un miliard salriu pe luna...cum sa piarda bancile daca chf a crecut in toti acesti ani si acum a ajuns la valoare dubla...bancile au castigat tot timpul din marirea cursului...pe oamenii simpli cine ii ajuta?
    • -1 (11 voturi)    
      :) (Vineri, 30 ianuarie 2015, 15:24)

      Calin [anonim] i-a raspuns lui BALAN IONELIN

      Eu cred ca Isarescu a formulat gresit. In cazul recalcularii cursului la credite bancile nu ar mai castiga sumele mentionate de el. Corect ar fi sa calculeze domnul Isarescu si cat au castigat bancile din dobanzi de la clienti de la data acordarii creditului. Pierderea de azi minus castigul pe parcursul anilor ar reprezenta pierderea/profitul net al bancilor. Tinand cont ca au cam trecut cam 7 ani de la momentul acordarii creditului si ca in acesti 7 ani imprumutantul plateste cam in proportie de 90% (si mai mult) dobanda bancii si doar ~10% din principal, rezulta ca bancile au incasat in 7 ani in mare parte numai profitul lor...
    • +6 (20 voturi)    
      Sa faci poc? (Vineri, 30 ianuarie 2015, 15:47)

      vali_s [utilizator] i-a raspuns lui BALAN IONELIN

      Adica banca a pus mana si a cumparat chf, pt. ca retardul in asta a vrut sa faca creditul, deci si banca are datorii in chf.
      Iar retardul care se bucura de faptul ca la chf dobanda era mai mica, acum ii ghioraie matele ca a crescut chf.
      Pai scuze dar cine este de vina? Banca ca a facut ce te-ai inteles cu ea?

      Nu te-ai intrebat dc. dobanda la lei este de 2x mai mare decat la valuta?

      Pai iti surade ideea ca o sa platesti de 2x mai putin, dar nu te gandesti la faptul ca asta implica niste riscuri?

      Cei care au facut credite in chf sunt cei care au adus chf-ul la valoarea de astazi.

      Daca creditele erau in ruble, acum mergeati sa va certati cu Putin sau urlati ca vreti afara din UE?
      • +2 (6 voturi)    
        ? (Vineri, 30 ianuarie 2015, 17:41)

        calin [anonim] i-a raspuns lui vali_s

        O mica rectificare. Dobanzile la creditele in RON erau cam de 10X mai mare decat la CHF (ma refer la ROBOR). Cat despre DAE cred ca era undeva la 3X.
      • +4 (8 voturi)    
        Exact (Vineri, 30 ianuarie 2015, 18:03)

        Capitanul [anonim] i-a raspuns lui vali_s

        Pe scurt cel care s-a imprumutat in franci elvetieni a vrut sa plateasca mai putina dobanda, dar nu a stiut ca a riscat mai mult in acest fel. Si a pierdut. Iar acum, striga la Isarescu pe forumuri, de parca e vina lui pentru ca alti s-au imprumutat. Unii nu sunt cu nimic mai presus decat bancherii pe care ii dispretuiesc.
        • -3 (5 voturi)    
          PUTIN ERONAT (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 0:46)

          cristi [anonim] i-a raspuns lui Capitanul

          Nu am luat credit CHF ca sa platim dobanda mai putina ci pentru ca niste smecheri nu ne-au dat de ales decat aceasta moneda......
          Voi chiar nu intelegeti ca totul a fost premeditat de banci si BNR pentru incasare de valuta din exterior..... ca sa salveze anumite gauri. Noi am muscat cu toata gura si acum platim factura inconstientilor din BNR.
          Oricat ai dori sa explici dl. Isarescu - BNR e clar vinovat de aceasta situatie. Ce masuri de prudentialitate ati luat voi atat fata de clienti, banci si economia romaneasca.... Ati riscat mult...... , apropo mai apleaca capul al discursul lui Daianu, foarte profesionist si la obiect.
          • +2 (2 voturi)    
            Mai Cristi (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 10:03)

            gamma [utilizator] i-a raspuns lui cristi

            Nu pricepi , nu te-a obligat nimeni sa-ti iei credit . Puteai sa stai cu chirie , puteai sa schimbi orasul si tara . Puteai sa iei teapa si ai ales teapa . Eu vin dintr-o familie care are in sange fugitul de "luat bani pe datorie" . Eram niste "prosti" in perioada aia , acum ... hehe .
    • +1 (5 voturi)    
      scaderea (Vineri, 30 ianuarie 2015, 16:23)

      e.o. [utilizator] i-a raspuns lui BALAN IONELIN

      Scăderea cursului îi ajută.

      Banca este doar intermediar, stai liniștit, nu stau cu banii în seif niciodată pentru că ar fi contraproductiv.

      Creditații vor exact ce au obținut și unele bănci când a dat criza: socializarea pierderilor și implicit privatizarea câștigurilor.
    • -1 (9 voturi)    
      conversie chF (Vineri, 30 ianuarie 2015, 16:42)

      r.m. [anonim] i-a raspuns lui BALAN IONELIN

      Daca bancile si debitorii ar imparti in mod egal diferența de la vechiul curs la noul curs, băncile ar calcula imediat ca astfel ar pierde 50% din ce ar pututea să castige, in loc sa se bucure ca de fapt castiga celelalte 50% din aceasta diferenta,. pe care oricum nu o meritau si pentru care nu au nici un merit
  • +5 (11 voturi)    
    Băncile nu pierd niciodată, nu-i așa? (Vineri, 30 ianuarie 2015, 15:02)

    Un cititor [utilizator]

    Dacă cursul crește, au profit din diferența de curs. Dacă cursul scade, măresc comsioanele sau dobânda. Oricum numai să nu piardă băncile. Iar dacă totuși se întâmplă să piardă băncile, intervine statul și le scoate din găleată. Cu bani publici. Strânși din impozitele celor care au credite. BNR are e Națională, Românească sau doar Bancă? Pe dl. Isărescu îl suspectez de rea credință. Nu degeaba e membru în Clubul de la Roma.
    • +2 (6 voturi)    
      ca la fotbal (Vineri, 30 ianuarie 2015, 18:55)

      un pensionar [anonim] i-a raspuns lui Un cititor

      Toata lumea isi da cu parerea fara sa aiba macar discernamantul unui student economist in anul 1.
      Dle cititor bancile s-au imprumutat la randul lor in
      franci elvetieni si pe masura ce primesc ratele platesc la randul lor in aceiasi moneda .
      Bancile nu sunt institutii de binefacere ci centre generatoare de profit.
      Persoanele care au impumutat in franci elevetieni
      au crezut ca joaca la Caritas sau FNI si acum
      nu accepta realitatea, suntem totusi la periferia
      Europei si orice soc bancar ne poate duce la
      inflatia si desastrul din anii 90 de care ati uitat
      prea repede. Nu mai va comparati cu Grecia care are alte coordinate geografice.
  • +2 (10 voturi)    
    Pierdere (Vineri, 30 ianuarie 2015, 15:09)

    Mulan [anonim]

    De unde aceasta pierdere, daca la momentul acordarii creditului banca facea profit (din acest credit - altfel nu ar fi acordat creditul)?
  • +4 (12 voturi)    
    Sunt curios cum a calculat (Vineri, 30 ianuarie 2015, 15:09)

    JohnnyBoy [utilizator]

    Eu cred ca este dupa urmatoarea formula: (simplificata)

    Eu ca banca imprumut 100 de CHF, si ma astept sa iau ianapoi 300 CHF cu dobanzi si comisioane.

    Imprumutatul dupa ce returneaza 150, nu mai poate plati.

    Eu ca banca ma plang si declar ca am pierdut 150 CHF. Logic, nu ?
    • +2 (6 voturi)    
      Aproape (Vineri, 30 ianuarie 2015, 17:28)

      miiihai2000 [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyBoy

      Pe aproape. Nu toata diferenta este pur profit.

      Ca sa crediteze 100 CHF banca s-a imprumutat si ea din alta parte 100CHF pe care trebuie sa ii dea inapoi cu dobanda.
      Banca are si ea multe alte cheltuieli si riscuri.

      Daca profitul ar fi asa gigantic, nu credeti ca s-ar inghesui toate bancile sa vina pe piata din Romania si competitia ar fi mare ?
    • +1 (3 voturi)    
      Este nedrept ca nu se acorda ... (Vineri, 30 ianuarie 2015, 20:53)

      math [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyBoy

      ... Premiul Nobel pentru postaci. Atata profunzime si cultura financiara nu a mai existat niciodata.
  • +4 (14 voturi)    
    Pierderile bancilor (Vineri, 30 ianuarie 2015, 15:12)

    buncrestin [utilizator]

    Sa ne intelegem, pierderile de 5 miliarde reprezinta venit nerealizat, nu este acelasi lucru cu banii dati din traista proprie. Aceste miliarde au aparut din cresterea franculu si nu din alta parte. Daca dl. Isarescu nu ar fi fost avocatul bancilor, ar fi pus pe masa cifrele comparative.
  • +4 (10 voturi)    
    referitor analiza bnr (Vineri, 30 ianuarie 2015, 15:12)

    Catre isarescu [anonim]

    d-le isarescu..... ce expunere au bancile la chf-ul imprumutat catre clienti? nu cumva, in momentul de fata au expunere in lei si de 8 ani au tot castigat datarita raportarii la chf?
    rusine... cand au fost probleme cu bancorex, banca religiilor etc... cine a platit d-le? noi, cei care aven chf imprumutat
  • +6 (8 voturi)    
    Piperea tace... (Vineri, 30 ianuarie 2015, 15:12)

    demaGOGU [utilizator]

    ...si castiga procese in justitie.
  • -2 (8 voturi)    
    DIn rezerva valutara a BNR??? (Vineri, 30 ianuarie 2015, 15:12)

    Mugurel Piperescu [anonim]

    DIn rezerva valutara a BNR???
  • +4 (6 voturi)    
    deci atat au de plata amaratii pacaliti... (Vineri, 30 ianuarie 2015, 15:13)

    Andor74 [utilizator]

    Nu stiu daca 10% din cei care au creditele in CHF au facut-o ca "joc la bursa" de aia cred ca-s pacaliti.
    Si acum am aflat cu cat s-a suplimentat factura lor de plata.
  • +5 (11 voturi)    
    sub supravegherea BNR (Vineri, 30 ianuarie 2015, 15:14)

    Mazeta [utilizator]

    Cei cu credite pierd, țeapă! Cei cu economii pierd, țeapă! Întrebare este: cine câștigă?
  • +2 (16 voturi)    
    Oare n-ar fi bine (Vineri, 30 ianuarie 2015, 15:15)

    kinder [anonim]

    Sa plece acest gunoi infect din spatiu public? De exemplu o demisie ar fi mai mult decat bine venita.
    Chiar este o fosile super vanduta de care nu avem nevoie. Tot noua consumatorilor ne baga pumnul in gura...tot noi suntem vinovati. Omu asta doar mananca mamaliga cand vorbeste si da din umeri mereu, ca si cum suntem o gloata de imbecili iar dansul este marele expert financiar. A facut si face fix nimic, gunoi vandut.
    • +2 (18 voturi)    
      ..... (Vineri, 30 ianuarie 2015, 16:39)

      Bulan [utilizator] i-a raspuns lui kinder

      Dar cine este vinovat prietene ca ti-a ars buza la imprumut si ai vrut casa?!Nu mai erai domn daca stateai cu chirie nu?
      Daca ai salariul in RON de ce te-ai imprumutat in valuta?
      Ciocul mic si achitati obligatiile.
      • -2 (6 voturi)    
        stimate 'pretenas' (Vineri, 30 ianuarie 2015, 17:28)

        kinder [anonim] i-a raspuns lui Bulan

        Esti cumva Moise guran sau ce cauti pe aici?
        Am scris eu ca nu platesc?
        Te ingrijoreaza sa nu cumva sa-ti pierzi economiile dupa ce matusa Tamara ti-a dat bani de apartament? Sau ai tai?
        Nu toata lumea a facut 30.000 euro la nunta, dupa ce le-a dat mami si tati un plic.
        Tot ce am in viata mi se datoreaza, inclusiv greseala cu francii.
        Problema este ca acest domn Isarescu nu cauta solutii reale, ci iese in public sa dea din mamaliga si din umeri.
        De unde stii tu in ce valute imi castig banii, si cati am? Poate castig mai bine ca tine.
        Isarescu tine partea bancilor, sa nu sufere cumva. Ne-au umblat bancile la clauze si la dobanzi cum au dorit, pentru ca nu a existat o legislatie. Acest Isarescu este lupul paznic la oi.
        Iar noi prostimea, ii dormim drum bun!
        Iar cat despre voi ceilalti fara probleme, vedeti-va de facebook.
        • +2 (8 voturi)    
          cei cu probleme financiare... (Vineri, 30 ianuarie 2015, 20:58)

          math [utilizator] i-a raspuns lui kinder

          ... sunt stapanii inelelor. Ei stiu mai bine si pot injura, jigni pe pricine le sta in cale. Sunt victime si trebuie ajutati, sprijiniti de intregul popor. Poate ar trebui chiar sa atacam Elvetia si sa o cucerim, in frunte cu generalul Oprea. Apoi sa schimbam legislatia in favoarea populatiei si a nuntilor.
    • -1 (3 voturi)    
      ... stii ... (Vineri, 30 ianuarie 2015, 17:22)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui kinder

      ... cind o sa-si dea asta demisia ???
  • +7 (17 voturi)    
    Cata nesimtire... (Vineri, 30 ianuarie 2015, 15:16)

    dice [anonim]

    Cata nesimtire la Isarescu.
    Suntem singura tara (Stat, BNR, Banci) care n-a facut inca nimic pentru a repara mizeria pe care tot ei au generat-o.
    Daca ar fi stabilit clar regulile de indatorare pentru CHF (de exemplu: la CHF rata trebuie sa fie 10% din salariu), nu s-ar fi intamplat asa ceva.
    Toate tarile care sunt intr-o situatie similara au venit cu o solutie, pentru ca s-au simtit oarecum cu musca pe caciula, insa Isarescu nu.
    Este clar deja pentru toata lumea, ISARESCU APARA INTERESELE BANCILOR.
    Cand Bancile au avut nevoie de ajutor le-a dat bani?
    Cand pierderea Bancorex a trecut la Buget a spus ceva?
    De unde a venit pierderea Bancorex si de cati bani a fost vorba? Cine a luat creditele respective si n-a mai dat banii inapoi?
    DU-TE INVARTINDU-TE ISARESCULE, ESTI SEFUL BNR IN TARA IN CARE BANCILE SI-AU FACUT DE CAP.
    Nu inteleg, OMUL ASTA E PLATIT DIN BANI PUBLICI?
    • +1 (1 vot)    
      BNR nu e statul roman (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 10:19)

      akanom [utilizator] i-a raspuns lui dice

      BNR nu este parte din statul roman, si nu sunt platiti din bani publici. Ei sunt platit din banii pe care si-i tiparesc singuri.

      Misiunea BNR e sa protejeze sistemul financiar si bancile, nu populatia/cetatenii. Nu asteptati ajutor de la Isarescu daca nu sunteti vreo banca.
  • +6 (12 voturi)    
    Dar comisioanele abuzive? (Vineri, 30 ianuarie 2015, 15:20)

    dice [anonim]

    Chiar asa Isarescule, cineva de la BNR a vazut cum aratau Contractele Bancilor?
    Daca da, cum de multe dintre ele au fost numite de INSTANTE JUDECATORESTI ca fiind ABUZIVE?
    Cine a SUPRAVEGHEAT DIN BNR?
    Manelistu' ala care a venit in Parlament de ziceai ca e la carciuma cu prietenii lui?
    Si care este si a fost SEFUL SUPRAVEGHERII IN BNR?
    Rusine!!!
  • +3 (9 voturi)    
    pierderile cui? (Vineri, 30 ianuarie 2015, 15:23)

    goto [anonim]

    nu cumva acelea ar fi pierderi din profitul bancilor? profit care a mers la banci si la angajatii bancilor cand s-au dat acele credite, majoritatea prin inselaciune.
    deci daca vreuna din banci ar avea nevoie de refinantare ar trebuii sa faca de acolo unde au trimis profiturile bancii cand s-au dat creditele.
    pe de alta parte, d ece nu prezinta isarescu cum s-a ajuns la aceste cifre, ce calcule s-au facut? si poate ne spune la ce curs s-au facut calculele. la cursul pe care il practica bancile la vanzarea valutei catre clienti in niciun caz. oare cati chf cumpara bancile pe luna?
    daca tot e vorba de analize, poate ne spune isarescu si cat au castigat bancile din imprumuturile date catre bnr (unde se gasesc si o parte din banii cetatenilor). si mai ales cat castiga bancile atunci cand bnr scade dobanda (ca sa iefteneasca creditele) dar bancile nu le-au scazut mai deloc.

    pina acum l-am respectat pe isarescu pt actiunile care le-a avut (cum au fost prezentate in presa). totusi el era care pina acum cateva saptamani spunea ca bancile au folosit moduri cel putin la limita legalitatii de asi creste profiturile, aceleasi banci care au profitat de situatia bnr si de criza ca sa imprumute bnr-ul la dobanzi cat mai mari, aceleasi banci pe care le-a acuzat ca nu vor sa scada dobanzile catre clienti atunci dupa ce bnr a scazut dobanda de referinta de mai multe ori. acum cu iesirile in media cu ocazia crizei francului, mi-am mai pierdut increderea in el pentru ca se comporta ca un sclav al bancilor.
    • 0 (4 voturi)    
      Mult zgomot, putini bani (Vineri, 30 ianuarie 2015, 18:20)

      Sandu [anonim] i-a raspuns lui goto

      Cu toata bunavointa pentru oamenii care au niste probleme grave acum cu creditele dar nu vad ce vina are Isarescu pentru toate astea. Pe bune acum
  • +4 (8 voturi)    
    PIB-ul cui??? (Vineri, 30 ianuarie 2015, 15:27)

    marius [anonim]

    Sa inteleg ca, daca banca nu ma jupoaie, banii raman la mine scade PIB-ul, dar daca banca ma jupoaie, banii pleaca in Austria sau Grecia, eu renunt la unele alimente si la alte lucruri, PIB-ul creste??
    Eu stiam ca a studiat la Stefan Gheorghiu, dar credeam ca a mai citit si alte carti despre economie.
  • +5 (7 voturi)    
    foarte bine domnu (Vineri, 30 ianuarie 2015, 15:33)

    mikyu [anonim]

    ca tot e nesimtirea la moda zilele astea. si tu cred ca ai stat prea mult pe acolo. da comisioanele din 2007-2009 care s-au luat? dar profiturile care s-au facut si au plecat din ro? magar.
  • +3 (5 voturi)    
    conversia in lei a creditelor (Vineri, 30 ianuarie 2015, 15:34)

    constanta marcu [anonim]

    Doamne! Nu ii este rusine acestui om sa spuna asa ceva?!
    Dar cand bancile au realizat profit enorm de pe urma clientilor, cine a incasat acest profit?
    Bancile isi calculeaza provizioane, tocmai ca pierderile sa nu fie atat de mari in cazul in care unele credite devin neperformante.
    De ce, cei din conducerea bancilor respective( inclusiv d-l Isarescu) care au niste retributii ametitoare, nu renunta cateva luni la o parte din aceste venituri pentru a diminua pierderile de care vorbeste d-l Isarescu?
    Dar "corb la corb nu-si scoate ochii".
    Rusine sa va fie la toti, cei care puteti sa faceti ceva pentru cei cu credite in franci elvetieni, si nu vreti sa faceti! Ungaria si Polonia cum de poate si voi nu?
  • +2 (10 voturi)    
    NU POT SA CRED (Vineri, 30 ianuarie 2015, 15:41)

    lcristi [utilizator]

    Dl Isarescu ori esti dezinformat ori dezinteresat - ori bine intentionat de banci. Cand calculezi o valoare contabila calculezi de la suma investita da, nu pe invers adica te uiti la profit si il declari pierdere. Unde Dumnezeu ati facut scoala, la Poplaca.
    Acum ia calculati ca din creditele acordate, unele au fost acordate la paritate in lei si altele in CHF. Acum calculati in cei 7-9 ani cati bani au castigat bancile din curs pe aceste credite. Vedeti care credite au expunere reala pe CHF.
    Calcul corect
    1. Faceti conversia pt creditele care au fost acordate pe real in lei - la cursul de la acordare - aici e profit maxim din curs valutar.
    2. Faceti conversia pentru creditele acordate in euro - aici calculati fluctuatia cursului euro-leu si chf - lei - la cursul de la acordare. Euro nu s-a depreciat asa tare motiv pentru care banca a castigat si aici destul de bine din schimb valutar.
    3. Calculati cat ar fi pierderea pentru creditele cu expunere reala in CHF, adica acele credite care au primit finantare exclusiv de afara sau au fost externalizate.
    4. Adunati profitul celor doua de sus si scadeti cu suma rezultata la punctul 3 si atunci putem discuta de valoare contabila.
  • +2 (10 voturi)    
    Really ? (Vineri, 30 ianuarie 2015, 15:48)

    Mda [anonim]

    Ce grijuliu omul asta cu bancile.
    Sa nu aiba pierderi, 'saracele'.
    Dar ca ele fac bani efectiv din nimic nu spune nimeni.
  • +1 (9 voturi)    
    Romania, paradisul bancilor! (Vineri, 30 ianuarie 2015, 15:49)

    dan.c [utilizator]

    Dobanzi la euro de peste 6% cand in Europa de vest sunt sub 2%, comisioane de risc valutar.
    Dar cand vine momentul asumarii acelui risc de curs valutar, tot boul care a platit comisionul sa si-l asume ca de, e riscul lui!
    Oameni buni, la un contract de credit fara incidente de plata in Romania, banca castiga de cel putin 3 ori cat ar castiga in Europa de vest!
    Pana si acum, in momente de criza cand lumea e pur si simplu la limita puterilor, ei vor sa CONTINUE SA CASTIGE cu sprijinul BNR.
    • +3 (9 voturi)    
      INTELEGI DE CE E ASA MARE BATALIA (Vineri, 30 ianuarie 2015, 16:56)

      lcristi [utilizator] i-a raspuns lui dan.c

      aici e vorba de profit colosal, nu de pierdere... cum sa renunte strainul la casacaval cand are un asa SLUGARNIC inflacarat impotriva propriilor sai cetateni.
  • +3 (13 voturi)    
    Adevarat (Vineri, 30 ianuarie 2015, 15:53)

    Capitanul [anonim]

    Daca banca suporta cheltuieliile respective, practic imi sustrage mie din soldul meu cu economii si plateste darile altuia. Chiar imi doresc asta?! NU! Este vina individului, buzunarul meu nu este casa de binefacere.
    • +2 (10 voturi)    
      nu iti ia nimeni depozitele (Vineri, 30 ianuarie 2015, 16:59)

      lcristi [utilizator] i-a raspuns lui Capitanul

      Nu iti sustrage nimeni din economiile tale, din contra esle sunt protejata pana la un plafon de 100.000 euro asa ca stai linistit.
      • +4 (6 voturi)    
        nu e vorba de depozite... (Vineri, 30 ianuarie 2015, 17:56)

        Keyser Soze [anonim] i-a raspuns lui lcristi

        ci de dobanda la depozite.
      • +5 (7 voturi)    
        .... (Vineri, 30 ianuarie 2015, 18:46)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui lcristi

        Nu ia nimeni din depozite dar pot modifica rata dobanzii in jos, astfel incat ajungi in pierdere daca iei in calcul si inflatia.
  • -1 (15 voturi)    
    isarescu atac la dl Piperea (Vineri, 30 ianuarie 2015, 15:53)

    Miha2007 [utilizator]

    cata ipocrizie; de 7 ani platim rate duble din care 90% doar dobanda si comisioane, din credit n-am platit practic mai nimic, bancile si-au scos deja banii!!! Dle Isarerscu cine suporta pierderile noastre? De mila noastra de ce nu plangeti? Pentru ca nu avem forta bancilor, nu?
    Il criticati pe dl Piperea - singurul care se gandeste la noi si incearca sa ne ajute. Dle Isarescu nu va mai "ambalati atata" cu guandul la banci mai bine v-ati gandi ca sunt familii cu copii in situatii foarte grele, la copii lor de ce nu va ganditi?
    • 0 (6 voturi)    
      Piperea presedinte ! (Vineri, 30 ianuarie 2015, 21:01)

      math [utilizator] i-a raspuns lui Miha2007

      Singurul om care ne apara copilasii. Se pare ca a luat locul Dlui Ponta in inima poporului. Sa plangem cu totii tivarasi, ca in filmele nord-coreene.
  • +4 (10 voturi)    
    pai (Vineri, 30 ianuarie 2015, 15:54)

    jescu [utilizator]

    Cand in 2008-2009 bancile au crescut unilateral si abuziv toate dobanzile la contractele existente cu 2, 3, 4% (si netinand cont de euribor) bancile au castigat din diferenta poate mai mult de 5.7 mld de lei. De unde ? De la cei care au luat credite. Daca sistemul bancar era de importanta nationala atunci trebuia sa plateasca BNR, adica toata lumea, nu doar cei care au luat credite. Acum cei imprumutati au probleme si cred ca moral ar fi ca bancile sa returneze din propriul profit, banii celor care i-au salvat in 2008 .
  • +7 (11 voturi)    
    Minte (Vineri, 30 ianuarie 2015, 15:55)

    Barbcula [utilizator]

    Cifrele prezentate au ceva la baza? nu cred ca s-au dat credite in CHF de valoarea asta catre populatie...

    Le cam tine palma bancilor...
  • +3 (11 voturi)    
    inapoi in banca, la scoala (Vineri, 30 ianuarie 2015, 16:06)

    Brancoveanu [anonim]

    Domnul Isarescu e suparat ca, pe final de mandat, trebuie sa faca ceva. El a inteles vorba: lasa pe maine ce trebuie sa faci azi, ca poate nu mai trebuie facut nimic,... si se linistesc apele.
    Domnul Isarescu a avut marea contributie ca nu a facut nimic concret ci a stat si ne-a dat statistici despre inflatie cand inflatia ne-a umilit. Nu a profitat de independenta monetara de dinainte de aderare, preferand sa nu tipareasca bani pentru investitii a sa nu fie... inflatia mai mare decat era. Oricum inflatia a fost foarte mare dar in conditiile acelea conta mai mult sa ai investitii si locuri de munca. Conteaza ca inflatia a fost 500% sau 650% in conditii in care aveam bani din tipartnita pentru investitii?
    In concluzie referitor la creditul in francul elvetian situatia e prezentata ca la prosti. Isarescu doreste sa ne convinga de marea pierdere a bancilor, dar uita sa precizeze ca e vorba, de fapt, nu de o pierdere reala, ci de cat de multi bani ar castiga bancile dar... ar putea sa nu-i mai castige. Nu e vorba de o pierdere reala, asa cum va fi pentru oamenii de rand.
    • -2 (4 voturi)    
      ce final? (Vineri, 30 ianuarie 2015, 19:24)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Brancoveanu

      Am o veste trista, Isarescu nu e la final de mandat, a inceput in 10 oct 2014 cel de-al 6-lea mandat , primul fiind 1990-1994.
      Realizari: 1.leul a scazut de 10.000 de ori,
      2. sistemul bancar este 95% straini,
      3. falimente celebre,
      4.economii de-o viata ale parintilor nostrii distruse.
  • +4 (12 voturi)    
    avocatul ISARESCU ! (Vineri, 30 ianuarie 2015, 16:12)

    horia [anonim]

    Om fi noi prosti dar si din avion se vede disperarea lui Isarescu in a-si apara bancherii. Lipsit total de credibilitate, arunca pe piata cifre ametitoare cu intentia clara de a intimida politicienii in a lua masuri concrete pentru ajutorarea oamenilor de rand. Nu era asa disperat cand, tot Guvernul roman a pompat vreo 8 miliarde mai anii trecuti in bancile private pentru a le salva in plina criza. Isarecule mai stai de vorba cu Daianu sau cu prietenii din Polonia, Ungaria , Croatia, Slovenia, unde s-au luat masuri reale prin care se imparte pierderea in mod corect. Cred ca se impune la BNR o echipa noua, tanara, cu viziune moderna asupra finatelor tarii si adatata pentru cetateni nu prentru oligarhi. Auzi vorbe de la Guvernator "scenariu macabru" ....O fi pentru banci omule nu pentru romani!
    • +3 (3 voturi)    
      Gresit (Vineri, 30 ianuarie 2015, 23:17)

      Capitanul [anonim] i-a raspuns lui horia

      Tu numesti a suge din bugetul statului pentru datoria unor privati ca "A lua masuri concrete" ? Pe ce planeta traiesti ? "Cred ca se impune la BNR o echipa noua, tanara, cu viziune moderna asupra finatelor tarii si adatata pentru cetateni nu prentru oligarhi. " Tu am impresia ca confunzi oligarhi cu clasa medie care trebuie sa sustina o minoritate de oameni care au riscat facandu-si imprumut intr-o moneda instabila in speranta ca economisesc si ei ceva.
  • 0 (16 voturi)    
    Piperea?! (Vineri, 30 ianuarie 2015, 16:15)

    catelu [utilizator]

    Piperea e doar un mascarici care incearca sa se bage in seama tocmai ca sa puna mana pe niste bani. De unde sa dea el, saracul?
  • +4 (10 voturi)    
    20 de miliarde (Vineri, 30 ianuarie 2015, 16:15)

    dum_i [utilizator]

    In 2009, romania a luat 20 de miliarde imprumut pe care il platim si azi.

    Pot sa stiu unde s.au dus acei bani? Multumesc.
    • +2 (4 voturi)    
      SIMPLU (Vineri, 30 ianuarie 2015, 17:02)

      lcristi [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      - 15 miliarde au fost plasate in banci care au fost restrasi de bancile mama iar noi platim costurile - ADICA DOBANDA. Cam ceva de genul, inginerie romaneasca.
      - 5 miliarde le-au topit politicienii
  • +6 (16 voturi)    
    Nu asteptati... (Vineri, 30 ianuarie 2015, 16:23)

    tenismenul [utilizator]

    intelegere de la acest "guvernator". El se crede de neinlocuit. Asa au crezut si altii si au facut puscarie. Gurile rele spun ca este unul din "groparii " Romaniei si va judecat pentru subminarea economiei nationale.
    • +1 (5 voturi)    
      o sa ajunga DNA si pe la ei (Vineri, 30 ianuarie 2015, 17:05)

      lcristi [utilizator] i-a raspuns lui tenismenul

      El poate nu, dar ce e sub el, e praf si pulbere. Cand tot invitam DNA-ul pe la BNR, inca nu s-au dus., dar cand vor urmari legaturile dintre angajati cu bancile si conturile ofhore au sa prinda pe multi - ma refer la cei din conducere. DNA-ul se specializeaza incet si o sa vedeti ca va sparge buna si atunci sa te tii, fara numar....
  • +3 (5 voturi)    
    bancile nu au avut niciodata CHF/Yeni sa celor ce (Vineri, 30 ianuarie 2015, 16:31)

    cristi [anonim]

    Diferenta dintre creditele in CHF/Yeni /etc si Euro/Dolari e ca banca nu a dat oamenilor in mina valuta, au dat lei. Nu au avut niciodata 80-100000 CHF in banca sa dea oamenilor. Ne-au obligat sa luam lei ... lei au dat ... lei iau in continuarea, numai ca mult mai multi, putina lume cauta sa cumpere CHF si sa mearga cu ei la banca. Poate voiam sa iau acum 8 ani 100.000 CHF si sa-i tin acasa sub perna ... nu avea banca asa ceva si a dat lei ... pe care daca i-as fi tinut sub perna ... acum nu aveam 100.000 CHF. Daca luam 100.000 Euro si ii tineam sub perna, aveam tot 100.000 Euro si acum ... asta-i diferenta ...
    • +1 (7 voturi)    
      gresit... (Vineri, 30 ianuarie 2015, 18:06)

      Keyser Soze [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Banca nu te-a obligat nimic. Tu te-ai dus la ea cu caciula in mana. Singura greseala a bancilor a fost ca a dat credite pe durate de 20 - 30 de ani, unor persoane care nu aveau un avans rezonabil.
      Exemplu sunt eu: am strans ban pe ban 30.000 euro din 1996 adica 150 euro/luna timp de 18 ani pana in 2014. In ianuarie 2014 am gasit un apartament 2 cam, cu 45.000 euro. Am luat credit 15.000 euro, dar in lei!!!
      Dobanda este in jur de 5% pe an pe 15 ani ....
      Marea greseala a celor care au cumparat apartamente in 2006-2008 a fost ca au platit enorm de mult pe un apartament supraevaluat si nu s-au imprumutat in moneda in care sunt platiti.
  • +3 (9 voturi)    
    Isarescu: Conversia in lei a creditelor in franci (Vineri, 30 ianuarie 2015, 16:35)

    Sile V, [anonim]

    Un alt suferind la adresa "pierderii" celor mai mari hoti... Ce au oamenii astia ? Chiar nu mai conteaza viata unui om, nu mai exista valori umane ? Isarescule esti sau nu Roman, estei sau mai bine NU OM ?
  • +5 (11 voturi)    
    Hotul! (Vineri, 30 ianuarie 2015, 16:53)

    cetateanul [anonim]

    Vrem Demisia lui Isarescu. El este avocatul bancilor sau angajat BNR? Toata diferenta de curs trebuie suportata de clienti? ..foarte inteligent
  • +1 (5 voturi)    
    Constatari (Vineri, 30 ianuarie 2015, 16:54)

    nedumeritul [anonim]

    1. din 1990 romanii traiesc greu; din 1990 executia bugetara este pe deficit :=> romanii traiesc mai bine decat merita!!!! (din 1990)
    2. declaratie imprumutata in chf: " banca m-a fortat sa iau credit in 2007 in chf , pentru ca la imprumutul in lei si euro nu ma incadram la suma dorita"!!!!!????!!!.
    adica banca i-a prezentat cele 3 variante cumperi o garsoniera daca iei imprumut in lei, cumperi 2 camere daca iei in euro si 4 camere in franci. alegerea i-a aartinut imprumutatei , 7 ani a platit sume mai mici decat cei care au luat credit in lei sau euro, acum nu mai e de acord cu alegerea facuta. :::::::::)))))))))) curat constitutional coane Fanica.
  • 0 (4 voturi)    
    Pfffffffff (Vineri, 30 ianuarie 2015, 17:03)

    DanielaVizitiu [anonim]

    Ma uit printre comentarii si aproape toate sunt reactii negative la adresa lui Isarescu. Asta pentru ca majoritatea romanilor si-au luat credite in franci cand a fost boomul, crezand ca vor scapa ieftin. Atunci cand au semnat cu semnat cu banca nu aveau cmoentarii si erau fericiti ca platesc putin. Bancherii au recomandat altceva atunci, air acum vreti sa va plateasca statul creditele, adica si din banii mei?
  • +1 (5 voturi)    
    oare asa sa fie? (Vineri, 30 ianuarie 2015, 17:29)

    capsunaru [anonim]

    Domnul Isarescu vine si da o declaratie foarte interpretabila, dar cu impact major. L-as intreba pe domnul Isarescu cum au fost calculate pierderile. Daca s-a tinut cont de faptul ca din diferenta de curs valutar dintre azi si 2007 s-au calculat pierderile, atunci nu sunt pierderi, ci doar bancile nu vor castiga acesti bani, vor castiga doar dobanda. Dar sa spui ca bancile vor pierde acesti bani e ca si cum bancherii trebuie sa aduca bani de acasa si nu e cazul.
  • +1 (5 voturi)    
    cata prostie si minciuna (Vineri, 30 ianuarie 2015, 17:31)

    un sclav al sistem bancar [anonim]

    un bancher apara alti bancheri, pentru ei este acest articol nu pentru saraci sclavi indatorati la banca care albesc uitandu-se la evolutie curs valutar...
    -TOTI VOR PLATI CU VARF SI INDESAT CA DOAR NU SUNTEM POPORUL grec SA LE DAM FOC LA BANCI am fost sub comunism 50 ani si este suficient pentru a reprima orice ambitie sau initiativa .
    nu se va intampla nimic ... se va vorbii ... vor fii dezbaterii ...iar prosti vor face plata cuminti la scadenta... diferenta dintre un om indatorat si unul nindatorat se numeste nepasare ( daca nu ma afecteaza pe mine de ce sa MA BAG???? DOMNILOR DEFINITIA CARE STA LA BAZA GANDIRI ROMANILOR...si bancherii stiu asta si europeni stiu asta ... NE MERITAM SOARTA .. VA DORESC SANATATE .
  • +2 (4 voturi)    
    Paradoxul lui Isarescu (Vineri, 30 ianuarie 2015, 17:51)

    AlbuZahar [utilizator]

    De la BNR stim ca:
    - totalul creditelor acordate populatiei in CHF sunt echivalentul a 9,8 miliarde lei (http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-19167462-7-intrebari-pentru-bnr.htm)

    De la domnul Isarescu aflam azi ca daca populatia ar plati creditele la cursul istoric pierderile ar fi de ... fix 9,8 miliarde lei

    Acesta este un paradox isarescian. Aveti ocazia sa fiti contemporani cu el!


    PS: 1.4% din PIB inseamna 9.8 miliarde, dar ... creditele sunt in medie pe 20 de ani deci corect ar fi ... 0.07% din PIB-ul actual
  • +1 (5 voturi)    
    Mai destepti decat gainile (Vineri, 30 ianuarie 2015, 17:52)

    MihaiGheorghe [anonim]

    Normal ca acum toti va dati rotunzi si destepti. Sunteti in faza de negare acum: “Nu! Nu eu am fost prost! Prost a fost ala si ala ca nu mi-a dat mura in gura!”. Asumati-va responsabilitatea! Eu mi-am facut credit in euro, TOCMAI, pentru ca am luat-o logic!!! Euro niciodata, dar NICIODATA, nu va exploda cum au facut-o intotdeauna valutele exotice, precum francul elvetian! Asa ca nu va mai plangeti atat pe net si MATURIZATI-VA!
    • +1 (5 voturi)    
      Corect (Vineri, 30 ianuarie 2015, 23:04)

      Capitanul [anonim] i-a raspuns lui MihaiGheorghe

      Sunt deacord cu tine. Cine is asuma un risc, trebuie sa isi asume riscul pana la capat! fara alte balbaieli ca Isarescu a facut profit, si ca banca a facut profit. Nu este treaba individului. Pe de alta parte, nu este corect ca castigul de pe urma unui imprumut sa beneficieze doar invididul, iar cand pierde, sa suportam toti. O banca daca o pedepsesti, nu faci decat sa pedepsesti clientii sai.
      • -1 (1 vot)    
        catre capitanul (Duminică, 1 februarie 2015, 2:12)

        vagonu [utilizator] i-a raspuns lui Capitanul

        Prietene, de la ce banca esti sau pe care parte a lui Isarescu esti?
  • +1 (5 voturi)    
    Hi (Vineri, 30 ianuarie 2015, 17:56)

    Roman [anonim]

    Nu am datorii la banci dar ma intereseaza sa nu platesc ptr altii ,consider ca cei ce se implica in problema asta ar trebui sa stie toate datele problemei si sa ia decizii ca atare.
  • +1 (5 voturi)    
    prevad.. (Vineri, 30 ianuarie 2015, 17:59)

    demaGOGU [utilizator]

    ...incaiereri in fata/pe scarile benere intre multimea furioasa si cei din interior platiti regeste ptr a reprezenta interesele...capitalului strain

    sloganul "iesi afara, fiinta extraordinara" ar putea fi si el rejuvenat, la o adica.

    who blinks first?
  • -2 (8 voturi)    
    Doamne ajuta! (Vineri, 30 ianuarie 2015, 18:07)

    ClaudiaMereuta [anonim]

    Domnul Isarescu este unul din putinii, daca nu chiar singurul om din Romania asta care este responsabil si tot ce a facut a facut spre binele Romaniei! Daca nu era BNR-ul condus de dansul Romania era mai grav ca Grecia, eram ingropati de tot. Terminat-o cu criticile si improscaielile de noroi! Sunt convinsa ca face tot ce poate, dar nu poate misca acum muntii din loc sau sa bage in foamete Romania pentru cei care si-au facut credite in franci..
    • +2 (6 voturi)    
      bietii greci! (Vineri, 30 ianuarie 2015, 19:46)

      marius [anonim] i-a raspuns lui ClaudiaMereuta

      Grecii, cu toate problemele lor, sunt cu mult inaintea noastra.In cele 6 mandate a reusit:
      - devalorizarea de 10.000 de ori a leului
      - distrugerea economiilor populatiei
      - "supravegherea" falimentelor celebre - Bancorex, Dacia Felix, Banca Religiilor, ...
      -decontarea de la buget a acestor falimente
      -cedarea a 95% din sistemul bancar romanesc
      Oare cum de bancile romanesti, CEC, Transilvania, Carpatica n-au credite CHF?
  • +3 (7 voturi)    
    avocatul bancilor (Vineri, 30 ianuarie 2015, 18:45)

    Marvin [anonim]

    ce facem daca cursul chf revine la cotatia din 2007,de 2 lei?????
    cine scapa de la pieire bancile,cu toate miliardele astea pierderi?ce facem atunci domnu isarescu?marim dobanda la clienti la 100%,ca sa nu intre bancile in faliment????
    macar ele pot intra in faliment,romanul ramane insa dator si dupa moarte!
    sa-ti fie rusine Isarescule,ca tu nu vrei nicio solutie pentru datornici,vrei solutii doar pentru copilasii tai,bancile!
  • +3 (5 voturi)    
    Smecherie cu ghivent (Vineri, 30 ianuarie 2015, 18:57)

    Toma necredinciosu [anonim]

    Am spus aici ca o rezolvare corecta a problemei creditelor in CHF nu trebuie sa implice bugetul statului roman si am inteles ca nici creditatii nu au pretentia asta.
    Totusi, vad ca vine acum dl. Isarescu si ne prezinta sumele alea raportate la PIB-ul Romaniei si eu nu inteleg de ce. Ce legatura e intre profitul/pierderea bancilor si PIB-ul national, cu atat mai mult cu cat toate bancile noastre sunt de fapt filiale ale unor banci straine? Ei, aici e smecherie "cu ghivent". Eu cred ca prin raportarea la PIB, dl.Isarescu vrea sa ne induca ideea ca sumele alea ar putea fi pierderi ale statului roman. dar daca-l intrebi concret, o s-o scalde cumva, o sa spuna ca avea nevoie de un termen de comparatie ca sa intelegem noi mai bine, de parca suntem insomniaci si nu cunoastem numere mai mari de 100 (de oi pe care le numaram ca sa adormim).
    Pai daca o luam asa, 9,8 mild. lei reprezinta la fel de bine 0,00015% din PIB-ul SUA, iar comparatia e la fel de utila pentru cititori.
  • +1 (5 voturi)    
    refacere calcule (Vineri, 30 ianuarie 2015, 19:27)

    nevoia de aritmetica [anonim]

    Daca la 3,7 lei / chf pierderi zero si la (2,3+30%) pierderi de 4,5 mld lei , faceti calculul pentru neplata ratei Dle Guvernator al Bancii Nationale a Bancilor
    Intr-adevar bancile vor executa silit pe clientii neplatitori dar se vor trezi ca detin doar apartamente la doar 1/4 din valoarea creditului cu 3.7.
  • +3 (7 voturi)    
    cand dl PROFESOR nu este vinovat! (Vineri, 30 ianuarie 2015, 19:55)

    oldgargau [anonim]

    dragilor, la scoala daca dl profesor iti spunea ca romanii se trag din rusi, il credeai ptr ca erai nestiutor. asa si cu Mugur! le a dat voie profitorilor (bancilor) ptr niste comisioane grase sa te prosteasca sa iei aceste credite! Mugur ar trebui sa plateasca pierderile bancilor, ptr ca ele nu sunt in stare sa si plateasca datoriile din cauza investitiilor neprofitabile!
    NU este responsabilitatea lor cum nici responsabilitatea bancilor americane nu a fost in 2006-07! haideti sa fim seriosi oameni buni, totul e simplu cand te afli in pozitia preferentiala a celui care vrea doar sa castige! dar a cui este responsabilitatea neplatii?!
  • +3 (7 voturi)    
    Hmm... (Vineri, 30 ianuarie 2015, 20:41)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Pe individual asta il intereseaza pierderile bancilor. Pai asta e la Banca Mondiala angajat sau la Banca Nationala a Romaniei? Sa se schimbe frate denumirea atunci in Banca Mondiala. Ca sa-l schimbi pe el se pare ca nu e posibil. A trecut `Bancorex` peste el, `FNI &CEC` samd, si el tot acolo e. S o i planta daca-i pune in locul lui, ar fi acelasi lucru!
  • +1 (7 voturi)    
    nu-i de vina dl Isarescu... (Vineri, 30 ianuarie 2015, 21:16)

    Sivuca [anonim]

    pentru ca este in astfel de situatii ca un nou nascut, dar APROPAPE SIGUR dupa ce ajunge la pensie va fi luat la bani marunti pentru falimentul BANCOREX-ului.
  • -1 (7 voturi)    
    urari de bine (Vineri, 30 ianuarie 2015, 21:22)

    vaognu [anonim]

    Ce pierderi ale bancilor domnule Isarescu?
    Din 2007 si pana acum si-au scos mai mult de jumatate din creditele date numai din dobanda. Dumneavoastra puneti sumele care au mai ramasa sau cele care s-au dat? pentru ca e diferenta mare.
    Sa aveti parte in scurta asta viata dar si de cea de dincolo de toate urarile de bine din partea celor peste 70.000 de clienti in CHF, si nu numai, sa aveti parte de acelasi "bucurii" pe care le traiesc oamenii acestia astazi.Veti ramane in contiinta lor si poate si in cartile de istorie, ca probabil pe vreo bacnota sigur veti vrea sa fiti, drept un exemplu frumos de "iubitor" al neamului romanesc ce nu trebuie urmat si de altii.
    Din pacate, Romania nu a dus lipsa de astfel de oameni, care de-a lungul timpului au uneltit impotriva conducatorului si poporului in detrimentul altor natii pentru binele propriu si a altora. Nu trebuie sa vina cineva peste noi, pentru ca avem oameni capabili care pot sa usureze munca asta.
    Pacat ca romanii nu pot vota si pentru alegerea unei conduceri a bancii nationale, care intr-adevar se le apere interesele economice si financiare in tara lor. Pacat ca nu s-a vrut sa se taie raul atunci cand se putea.Pacat ca in banca nationala se detine inca monopolul conducerii de catre nomenclaturisti din regimul comunist, carora nu le pasa si nu le-a pasat de oameni niciodata si au aceeasi mentalitate veche.Cei tineri de acolo nu au nicio sansa de a face vreo schimbare cat timp ei sunt acolo. Cand ma gandesc la banca nationala, vad in fata doar trei fete depasite de timp si realitate, si atat. Sper ca in randul clasei politice sa existe oameni capabili si cu simt civic pentru a lua o decizie corecta, nu numai pentru cei cu CHF sau EUR, care sunt depasiti de situatie si nu mai au nicio incredere in sistemul bancar dar si in cel politic, si pentru toti oamenii pentru ca simt ca nu mai exista siguranta acum dar nici in viitor, de aceea trebuie adoptata o lege care sa aduca stabilitate si siguranta.
    • -3 (7 voturi)    
      Gresit (Vineri, 30 ianuarie 2015, 23:11)

      Capitanul [anonim] i-a raspuns lui vaognu

      Vaognu, Isarescu nu merita sa ajunga pe o bancnota in viitor pentru ca a luat de la mine sa-ti dea tie la imprumut ca nu ai avut bani sa-ti platesti datoria. Ce vina am eu ca tu ai facut imprumutul ala protesc intr-o moneda ca francul elvetian ? Daca intelegi bine, Isarescu nu are puterea de a lua de la straini, are puterea de a lua de la mine, si sa-ti dea tie.
      • 0 (2 voturi)    
        mars ma (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 11:04)

        robinhood [anonim] i-a raspuns lui Capitanul

        Bai oligofrenilor,mi-a luat mie din salariu 25% in plina criza si a bagat banii aia in banci.Sa va dau la cioc de sclavi
      • 0 (2 voturi)    
        catre capitanul (Duminică, 1 februarie 2015, 2:17)

        vagonu [utilizator] i-a raspuns lui Capitanul

        Bancile, dar si BNR au pe aici to felul de oameni sa raspunda la acuzatiile aduse. Stim asta capitane..in ce tabara esti?Probabil ca a lui Isarescu din moment ce ai credit in EUR, altfel nu ai ce sa cauti pe aici in acest moment, dar sa te astepti ca vei fi pe aici cat de curand, pentru ca si pentru creditele in EUR se va pregati ceva..de ce nu intrebi la tine la fabrica?
  • 0 (0 voturi)    
    emmm (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 9:08)

    J_W [utilizator]

    Poate bancile?
  • +1 (3 voturi)    
    manipularea BNR (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 10:15)

    Cristi [anonim]

    Romani fiti uniti ! BNR intodeauna a sustinut bancile, le-a ajutat sa vanda credite in valuta facand creditarea in lei practic inacesibila sau total neprofitabila pentru noi, sa ne amintim ca in 2007/2008 creditele in valuta aveau o dobanda in jur de 6% iar la lei cel putin 15-20%, unele banci aveau dobanzi de 40% chiar. Acuma vine nea "Mugur" si zice ca trebuia sava luati credite in lei, pe bune .... Acuma vine cu alte minciuni ca ar nenoroci economia conversia creditelor in valuta, am vazut ca tari precum Ungaria, Polonia, inca se afla pe harta Europie, dar asta e cand traiesti intr-o tara in care interesele poporului sunt pune putin mai sus de interesele baietilor destepti. Tot ce se incearca acuma este dezbinarea populatiei, (“Divide et impera” se practica pe la noi), in sensul ajutarii cu bani a celor care au credite in valuta, in loc sa se vada manipularea BNR si a institutiilor statului care au facut ca dea lungul anilor romanii sa ajunga datori vanduti la banci indiferent de moneda in care au luat creditul, sa nu imi zici mie cineva ca cei cu credite in lei au o rata de 3,9% precum am vazut eu acuma la o banca. Romani fiti uniti, nu doar cei cu CHF sufera, toti suntem pacaliti/manipulati de aceste personaje de la BNR care au stiut sa puna in practica un sistem perfect de supraindatorare a noastra.
  • +1 (5 voturi)    
    Tampenii (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 10:26)

    Oliver [anonim]

    Se face foarte mult tam-tam pentru prostie. Intr-adevăr creditele in franci, in marea lor majoritate, nu au fost contractate pentru dobânda mică, ci pentru a te încadra in plafonul de creditare.

    Clienții, in disperarea după "4 pereți", chiar dacă nu se încadrau la un credit in lei sau euro, au apelat la acest tip de credite. Romanul trebuie sa se simtă proprietar pe casa, chiria este doar pentru studenți si șomeri. Dacă n-ai casa ta ești un distrus, prin urmare, Iti permiți sau nu, trebuie sa-ti cumperi neaparat o casa sau un apartament. Si așa ajungi sa te împrumuți in franci, in plus, dacă si dobânda e mică, cu atât mai bine. Simți ca ai făcut si o super afacere si te mai si lauzi cu capacitatea ta de investitor.

    Acum, s-a cam stricat jucăria, si chiar dacă tu ești un capitalist inascut, tipi către stat sa te scape de datorii, ca îți plac măsurile socioiste dacă ti se aplica doar ție.

    Aceste credite, in majoritatea lor ipotecare, au garanții. Dacă nu se vor mai putea achita, banca va executa proprietarul. Pierderea nu este atât de mare pe cat se prezice.

    Părerea mea este sa vindeți acum, sa nu lăsați banca sa va execute. Nu așteptați pomeni, ca deh, sunteți mari investitori !
    • +1 (3 voturi)    
      Copilul lui Salam (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 16:56)

      valahiandusk [utilizator] i-a raspuns lui Oliver

      Chiar ca vorbesti tampenii
  • 0 (2 voturi)    
    dar castigul?? (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 10:39)

    tweety [anonim]

    ok, pierderile pot fi de 6 mld lei.....dar castigurile ???cat castiga bancile la cursul de 4,5 lei?? 10-12 mld lei?? adica....sa inteleg ca banca le va da clientilor parte din castig? adica scrie undeva ca bancile nu au voie sa piarda?? banca, e o afacere ca orice magazin de colt. cateodata pierzi, cateodata castigi. daca pierzi prea mult, iti iei jucariile si pleci! DA!!! sa piarda ei 5,7 mld lei, ca eu m-am saturat sa tot platesc toate pierderile economiei!! pe acest model, orice firma poate sa ceara ajutorul populatiei sa o sustina! am pierdut pe bursa cateva zeci de mii de euro, cum pot sa fac sa-i primesc inapoi? ii vreau, sunt a mei!
  • 0 (4 voturi)    
    Demisia Isarescu!!! (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 12:36)

    valahiandusk [utilizator]

    Isarescu este paznicul care lasa hotul sa intre, il ajuta sa care lucrurile furate dupa care cearta proprietarul ca nu a fost vigilent
    • -1 (3 voturi)    
      subscriu (Duminică, 1 februarie 2015, 2:03)

      vagonu [utilizator] i-a raspuns lui valahiandusk

      Bravo frate, astea sunt cele mai esentiale cuvinte.
  • 0 (2 voturi)    
    cum s-au calculat pierderile (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 14:56)

    valentin [anonim]

    cum s-au calculat pierderile doar la valoarea actuala ori s-au avut in vedere si ratele platite in acesti ani de clienti, cred ca asa bancile sunt pe plus dar ce conteaza ca sunt toate straine!
  • -1 (3 voturi)    
    Ce repede.. (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 15:17)

    Tati [anonim]

    Ce repede ai calculat ! Dar cand a trebuit sa suportam falimentul Bancorex, Banca Agricola , etc, ce calcule ai mai facut ?
    Nu vrei sa-i super pe "prietenii mei academicienii " !
  • 0 (4 voturi)    
    Cine a imprumutat sa-si plateasca. (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 18:44)

    cristi [anonim]

    In momentul cand faci credit in franci sau in alta valuta iti asumi posibilitatea de a creste valoarea acelei valute.De ce sa sufere intreaga economie pentru cei care cu mana lor au semnat pentru aceste credite?Toata sustinerea pentru guvernatorul Mugur Isarescu!
  • +1 (3 voturi)    
    Guvernatorii si gluma proasta a conversiei in lei (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 23:24)

    Nicu [anonim]

    Dl.guvernator de banca nationala a parut permanent ca un avocat al bancilor straine care activeaza in Romania, niciodata un aparator al clientilor acestora, adica al romanilor, adica a Romaniei. Bineinteles ca nu este corect sa transformi azi in lei o valuta la cursul acesteea de acum 10 ani sau de acum 100 de ani. Dar domnul guvernator a acceptat zeci de ani politica obtinerii unor profituri uriase de catre bancile al caror guvernator pare ca este. Acestea au ajuns sa-ti ia bani numai pentru ca le-ai deschis usa, de exemplu, daca te imprumuta, platesti, daca le imprumuti, tot tu platesti. Duceti-va si depuneti la orice banca 1.000 de lei, pentru 30 de zile, si cand va vati duce sa va luati banii de la casierie, veti primi mai putin de 1.000 de lei!!! Eu nu-mi permit sa folosesc cuvantul jaf, dar spun ca asta inseamna comportamentul de camatar al unor institutii bancare(nu zic toate, ca ar putea fi periculos) pe care unii guvernatori de banci nationale romanesti il apara. Si cred ca acesta este sigurul motiv pentru care respectivii sunt pusi si mentinuti guvernatori. Probabil nu de catre statul roman. Mentionez ca tot ce zic aici e o gluma si n-are legatura cu vreun guvernator in viata.
  • +1 (1 vot)    
    lege (Duminică, 1 februarie 2015, 11:35)

    carmen [anonim]

    Cod civil:
    Art. 1.271. — (1) Părțile sunt ținute să își execute obligațiile, chiar dacă executarea lor a devenit mai oneroasă, fie datorită creșterii costurilor executării propriei obligații,
    fie datorită scăderii valorii contraprestației.
    (2) Cu toate acestea, dacă executarea contractului a devenit excesiv de oneroasă datorită unei schimbări excepționale a împrejurărilor care ar face vădit injustă obligarea debitorului la executarea obligației, instanța poate să dispună:
    a) adaptarea contractului, pentru a distribui în mod echitabil între părți pierderile și beneficiile ce rezultă din schimbarea împrejurărilor;
    b) încetarea contractului, la momentul și în condițiile pe care le stabilește.
    (3) Dispozițiile alin. (2) sunt aplicabile numai dacă:
    a) schimbarea împrejurărilor a intervenit după încheierea contractului;
    b) schimbarea împrejurărilor, precum și întinderea acesteia nu au fost și nici nu puteau fi avute în vedere de către debitor, în mod rezonabil, în momentul încheierii contractului;
    c) debitorul nu și-a asumat riscul schimbării împrejurărilor și nici nu putea fi în mod rezonabil considerat că și-ar fi asumat acest risc;
    d) debitorul a încercat, într-un termen rezonabil și cu bună-credință, negocierea adaptării rezonabile și echitabile a contractului.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu Isarescu e de vina (Luni, 2 februarie 2015, 15:01)

    elena [anonim]

    Mi se pare ca Isarescu e atacat aiurea in timp ce adevaratii vinovati, cei care au credite in franci ca sa plateasca mai putin, s-au deghizat brusc in victime. De ce nu au ascultat recomandarile bancherilor din 207-2008 care spuneau ca e nevoie de maxima precautie la imprumuturile in franci elvetieni?
  • 0 (0 voturi)    
    Nu exista alternative>? (Luni, 2 februarie 2015, 17:08)

    CarminaAnghe [utilizator]

    Mie sincer nu mi se pare normal sa se intample ca in Croatia, sa li se stearga datoriile celor cu credite in franci, daaar, nu ar exista o alta alternativa? Spre exemplu sa li se schimbe contractul din 30 de ani in 50 de ani si asa le scade rata...asa nu pierde nimeni, nici banca, nici cei imprumutati, nici noi care nu avem credite, nici statul roman care stim cu totii cum sta la finante si asa mai departe. Toata lumea e fericita la final.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce inseamna asta? (Luni, 2 februarie 2015, 17:08)

    liviu [anonim]

    Ce inseamna asta? Adica solutia voastra e ca eu, care am credit in lei, sa va platesc voua creditul? :)))) Bai, nu sunteti in toate mintile. Eu propun sa facem o petitie si sa o semneze toti cei care au credite in alte valute decat francul elvetian. Voi cereti ca statul sa va plateasca datoriile, adica din bani publici colectati din impozitele si taxele sunt platite de toti romanii? Si-n plus, noi astia mai "fraieri" cu credite in euro, dolari, lei etc. nu putem sa cerem si noi acelasi lucru? De ce ar trebui voi sa fiti favorizati, ca nu inteleg?
  • 0 (0 voturi)    
    Cerere catre BNR (Luni, 2 februarie 2015, 17:11)

    Pikulina [anonim]

    vreau tv! viata mea nu are sens fara tv, o sa ma sinucid. cer bnr-ului sa imi aprobe creditul nerambursabil de a-mi achizitiona 210 lcd-uri de ultima generatie. urgent. e o chestiune pe viata si pe moarte.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce oameni:))) (Luni, 2 februarie 2015, 17:20)

    relu [anonim]

    Dar de ce nu s-a mai auzit nimic de voi in astia 8-9 ani de cand ati contractat creditele in franci? Va era bine nu? Va era bine sa platiti o rata ieftina, nu? De ce nu l-ati laudat pe isarescu in tot timpul asta? Daca spuneti ca el e de vina pentru situatia actuala, inseamna ca si datorita lui ati platit 8-9 ani o rata infima... De fapt, problema sta in felul urmator: nu l-ati laudat pe guvernatorul BNR pentru ca stiati foarte bine ca nu lui trebuie sa ii atribuiti businessul pe care credeati ca l-ati facut cu acel credit ieftin in CHF. Iar acum, stiti la fel de bine ca nu el e vinovat de situatia actula, dar disperarea isi zice cuvantul si sperati ca se va speria de amenintarile voastre, nu?:))
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo ma! (Luni, 2 februarie 2015, 17:27)

    Laur [anonim]

    BNR e institutia cea mai competenta din Romania si acum vreti sa o distrugeti si pe asta... sa-l transformati pe Isarescu in Ponta. Daca ar fi fost Ponta la BNR, acu v-ar fi dat tot ce-i cereati, ca asa e el, darnic! :-P Noroc ca Mugurel nu pune botul!
  • 0 (0 voturi)    
    Sunt scarbita (Luni, 2 februarie 2015, 17:27)

    Rebeca Radila [anonim]

    ultima saptamana aproape ca m-a dus catre limite. Romania sta nu prost, foarte prost! in ceea ce priveste economia. Romanii stau si mai prost din punct de vedere financiar. Suntem o populatie de 2,3 milioane de oameni. Cateva sute de mii si-au luat teapa cu aceste credite. Si imi pare rau pentru ei. Dar ma intereseaza de pierderile lor asa cum imi pasa ca i-a murit gandacul din bucatarie unui copil din Africa. Romania nu poate sustine pierderile acestor oameni. Restul de 2 milioane de romani nu pot sustine pierderile celor cateva sute. Trageti aer in piept, ridicati capul sus si rezolvati-va problemele oameni buni.