Scandalul SwissLeaks: O ancheta media dezvaluie un sistem international de frauda fiscala

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 9 februarie 2015, 7:40 Economie | Finanţe & Bănci

Le Monde publica rezultatele unei anchete desfasurate intre Paris, Washington, Bruxelles si Geneva, care dezvaluie dedesubturile unui vast sistem de evaziune fiscala acceptat, ba chiar incurajat de institutia financiara britanica HSBC, al doilea grup bancar ca marime din lume, prin intermediul filialei sale elvetiene HSBC Private Bank.

Le Monde a intrat la inceputul anului 2014 in posesia unor date bancare, referitoare la perioada 2005-2007 si care indicau o frauda la scala intrnationala. Publicatia franceza a impartit datele financiare cu 6 institutii media internationale, coordonate de ICIJ, un consortium de jurnalisti de investigatie. Printre acestea se numara The Guardian si BBC Panorama.

Dezvaluirile facute de aceste publicatii ar putea implica numeroase personalitati, printre care regele Mohammed al VI-lea al Marocului si actorul american John Malkovich, insa mai presus de orice, subminand comunitatea bancara internationala.

POtrivit anchetei, 180,6 miliarde de euro au tranzitat, la Geneva, prin conturile HSBC a peste 100.000 de clienti si 20.000 de firme offshore, intre 9 noiembrie 2006 si 31 martie 2007, o perioada care se suprapune cu cea acoperita de documentele digitale furate de la HSBC PB de Herve Falciani, un fost angajat al institutiei financiare.

La sfarsitul anului 2008, informaticianul francez a dat agentilor fiscali aceste date furate de la angajator.

Instiintata de aceste posibile fapte ilegale, justitia franceza a demarat o ancheta in ianuarie 2009 asupra unei parti din "listele Falciani", care vizeaza circa 3.000 de cetateni francezi suspectati ca si-ar fi ascuns banii la HSBC PB si ar fi facut acest lucru cu complicitatea bancii - institutia fiind acuzata, ca persoana juridica, de activitati bancare si financiare ilicite si de acoperire a evaziunii fiscale.

Filiala elvetiana a HSBC si-a ajutat clientii bogati sa evite taxe si sa ascunda active de milioane de dolari, distribuind pachete de bani nedetectabili si sfatuindu-si clientii cum sa eludeze autoritatile fiscale din tara lor, scrie si The Guardian, citand informatii care reies din documentele amintite.

Din documente reiese ca HSBC PB:
  • a permis in mod regulat clientilor sai sa retraga sume mari de bai, adesea intr-o valuta straina putin utilizata in Elvetia.
  • a prezentat agresiv scheme care ar fi putut permite clientilor bogati sa evite taxele europene.
  • a colaborat cu unii clienti pentru a ascunde de autoritatile fiscale din tarile lor conturi "negre" nedeclarate.
  • a deschis conturi pentru infractori internationali, oameni de afaceri corupti si alte persoane cu risc ridicat.













Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

10496 vizualizari

  • -2 (12 voturi)    
    coruptie generalizata (Luni, 9 februarie 2015, 9:35)

    laborator [utilizator]

    Bineinteles, aici nu comenteaza nimeni, nimic. Noi nu suntem interesati decat de meschinele subiacte interne, de parca Romania ar fi singura pe pamant. Apropo, aceasta coruptie generalizata a lumii occidentale o punem tot pe seama lui Putin? Sau pe seama Iranului?
    • -5 (7 voturi)    
      mere si pere (Luni, 9 februarie 2015, 11:31)

      EXEs [utilizator] i-a raspuns lui laborator

      Coruptia este generalizata la toti politicienii centristi. Printre altele Obama a continuat politica gresiita a lui Bush W. de salvare a sistemului bancar corupt. Asta nu inseamna ca trebuie acceptata politica dictatoriala si distructiva a unor indivizi cu interese extrem de complexe si meschine. Daca nu esti in stare sa diferentiezi lucrurile asta e problema ta.
      Apropo am citit o stire ca de incalzirea globala ar putea sa fie vinovata Rusia, adica tot Putin saracu'.
      • +4 (4 voturi)    
        poluarea (Luni, 9 februarie 2015, 13:04)

        laborator [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

        Trebuie sa te documentezi mai profesionist, nu de pe site-uri de propaganda... Cele mai poluante tari din lume sunt usa si china
    • +4 (10 voturi)    
      nu draga (Luni, 9 februarie 2015, 12:15)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui laborator

      Coruptie inseamna din cate stiu eu atunci cand in schimbul unei sume de bani un functionar al statului iti ofera niste avantaje.
      Ceea ce a facut HSBC-ul este complicitate la evaziune fiscala. Limita intre evaziune si "optimizare" fiscala este destul de fragila. Daca eu imi mut maine afacerea la Ruse ca sa nu-i mai platesc unui Ponta niste bani se cheama ca sunt evazionist?
      Asta cu coruptia generalizata a lumii occidentale e scoasa direct din Manualul Micului Bolsevic.
      Muta-te un pic in Rusia si dupa aia povesteste-ne cum e cu coruptia generalizata sau nu.
      • 0 (4 voturi)    
        adevarul (Luni, 9 februarie 2015, 13:10)

        laborator [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Pe mine nu ma intereseeaza etichetele, ma intereseaza daca este adevarat sau nu. Imi pare rau ca nu am suficient timp sa-ti dau un citat mai lung al arhiepiscopului de Canterbury... Si ala tot comunist o fi?
  • +6 (8 voturi)    
    Ai nostri (Luni, 9 februarie 2015, 10:00)

    AK-47 [utilizator]

    Nu sunt si ai nostri pe acolo?
    Ia sa caute DNA-ul mai adanc, poate ii gaseste si pe milionarii nostri saraci.
    • +8 (8 voturi)    
      Ba sunt, cum sa nu?! Locul 39 in TOP! (Luni, 9 februarie 2015, 12:15)

      lili [anonim] i-a raspuns lui AK-47

      "Un nou scandal internaţional vizează lumea bancară. Banca elveţiană HSBC, una dintre cele mai mari din lume, este acuzată că şi-a ajutat clienţii să facă evaziune fiscală. Sunt implicaţi clienţi din 200 de ţări, inclusiv România. O investigaţie jurnalistică bazată pe date furnizate de un fost angajat al băncii arată că România este pe locul 39 în topul clienţilor evazionişti. Într-un singur cont al unui client român erau ascunse 829 de milioane de dolari."

      http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Extern/Europa/Banca+HSBC+clienti+evaziune+fiscala+conturi+romani
      • +1 (3 voturi)    
        Hmm... (Luni, 9 februarie 2015, 13:56)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui lili

        ... era Ceausescu sau Nastase?
        • +3 (3 voturi)    
          Patriciu (Luni, 9 februarie 2015, 16:46)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui hot news

          :-))) Ii cautau banii pe aici si ei erau in Elvetia. Probabil ca parola e la nastase
        • +2 (4 voturi)    
          dar Udrea-Cocos unde credeti ca i-au depus?! (Luni, 9 februarie 2015, 16:47)

          lili [anonim] i-a raspuns lui hot news

          In 2014 Dorin Cocos era pe locul 415 in TOP 500 Romania cu 6 milioane de euro!
          Elena Udrea era pe locul 452 in TOP 500 Forbes Romania cu 5 milioane de euro!
          Adrian Videanu era pe 158 cu 21 milioane de Euro!
          Vedeti mai jos miliardarii arestati ai Romaniei din TOP 500 Forbes Romania, astia unde credeti ca-si tin banii?!


          http://www.forbes.ro/miliardari-la-inchisoare-30464
  • 0 (6 voturi)    
    România (Luni, 9 februarie 2015, 12:09)

    Mazeta [utilizator]

    România ocupă un onorant loc 39. Hai cu egalarea!

    http://projects.icij.org/swiss-leaks/countries/rankings#money