Isarescu, despre ce avem de facut in viitor: Reforma Transporturilor, unde avem cele mai mari intarzieri. Solutii la somajul structural ridicat in randul tinerilor. Poate si o noua reforma in sistemul educatiei

de Dan Popa     HotNews.ro
Vineri, 22 mai 2015, 11:12 Economie | Finanţe & Bănci

Mugur Isarescu, Guvernatorul BNR
Foto: Agerpres
"Reformele sunt punctul central ale viitoarei strategii economice a Romaniei. In domeniul Transporturilor avem cele mai mari intarzieri. Gasirea de solutii la somajul structural ridicat in randul tinerilor. Poate si o noua reforma in sistemul edicatiei pentru a avea tineri mai bine pregatiti pentru ceea ce are nevoie Romania. ", a declarat vineri Guvernatorul BNR la conferinta "Sa intelegem viitorul. Perspectivele sistemului bancar si ale economiei", organizata de Consiliul Patronatelor Bancare din Romania

Ce a mai spus vineri Guvernatorul BNR:

  • Daca vom invata din propriile greseli, vom sti sa evitam luarea de masuri populiste. Exista o replica moderna a legii lui Gresham (moneda buna este scoasa din piata de cea rea): ideea buna este scoasa din piata de ideea proasta.
  • Primul pas il reprezinta stabilirea unor obiective realiste si bine definite care sa coaguleze toate fortele politice. Reformele sunt punctul central ale viitoarei strategii economice a Romaniei. In domeniul Transporturilor avem cele mai mari intarzieri.
  •  Gasirea de solutii la somajul structural ridicat in randul tinerilor.
  •  Poate si o noua reforma in sistemul edicatiei pentru a avea tineri mai bine pregatiti pentru ceea ce are nevoie Romania.
  • Reformele structurale sunt cele care creaza sinergia dintre convergenta reala si ca nominala
  • Apare din cand in cand ideea ca bancile trebuie sa plateasca. Nu bancile platesc in final ci economia. (Catre bancherii din sala) Fiti vocali! Spuneti-va opiniile pentru ca revoltele impotriva bancherilor sunt ciclice!
  • Daca ajustarile care se fac intr-o economie sunt mari apare si o problema socio-politica foarte importanta. Iar reprosurile care apar dupa, se tin lant vreme indelungata in opinia publica.
  • In perioada de expansiune economica si in special 2004-2008 se acumulasera dezechilibre stimulate de fluxurile de capital strain. Intre Romania si Polonia sunt multe deosebiri, dar una foarte importanta este aceea ca la noi a fost o perioada de "seceta" cumplita de capital strain, dupa care am asistat la adevarate inundatii, spre deosebire de Polonia, unde "dozajul" acestoru fluxuri a fost echilibrat.
  • In 2009, ne confruntam cu dezechilibre majore, adica un deficit structural de 8-9% din PIB si un altul de cont curent format din doua cifre: 12-14%.
  • Acum, pentru ca lucrurile par sa fi fost depasite, vedem roadele si ele par pozitive. Cresterea economica in prezent este nu doar robusta ci si sustenabila. Daca nu vom gresi din nou, va fi o crestere sustenabila. Inflatia si deficitul sunt sub control, iar efortul de consolidare fiscala a fost printre cele mai ridicate.
  • Daca la inceputul crizei, Romania nu indeplinea niciunul din cele 4 criterii de la Maastricht, acum ele sunt toate atinse si suntem chiar pe un loc fruntas.
  • Daca pe partea ajustarilor macro stam bine, pasul urmator este de a le pastra si de a pune accentul pe reformele structurale care sa sustina viabilitatea economiei in UE si apoi in UEM.
  • Trei tendinte imi par evidente in privinta viitorului industriei bancare de la noi: prima, o crestere moderata a creditului. E o reactie si psihologica si manageriala.
  • Este cel putin discutabile in ce masura, chiar daca ar fi posibil, o crestere volumului creditului ar fi in sine eficace
  • Revenirea economiei dupa o criza nu este conditionata de revenirea creditarii. De regula, creditarea isi revine ulterior.
  • A doua tendinta este aceea ca in acest moment calitatea creditului este mai importanta decat cantitatea. Recomand ca bancile sa finanteze economia reala. Si acum ma intreb de unde atata retinere pentru a finanta sectorul agricol? Sunt argumente birocratice, stiu, dar cred ca dupa 25 de ani consider ca puteau fi indepartate aceste argmente.
  • A treia tendinta este legata de orientarea bancilor catre finantare din interior, din depozitele plasate la banci, fara a apela la imprumuturi de la bancile mama. Aceasta este insotita de cresterea creditarii in moneda nationala. Ponderea creditului in lei se indreapta spre 50% si probabil ca la finele acestui an creditul in lei il va depasi pe cel in valuta.
  • In incheiere , daca am fost pana acum destul de clar, as vrea sa devin difuz si sa va spun o gluma, a propos de titlul conferintei Dumneavoastra: Economistii sunt acei oameni care analizeaza trecutul si tot nu se inteleg intre ei.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
4061 vizualizari
  • +9 (21 voturi)    
    de o reforma bancara ce spuneti? (Vineri, 22 mai 2015, 11:20)

    jackalphonse [utilizator]

    Isarescu, singurul gropar veteran al Romaniei care mai este in functie, nu mai reuseste sa convinga pe nimeni.
    probabil o sa moara de batranete in biroul gubernatorului.

    "pare din cand in cand ideea ca bancile trebuie sa plateasca. Nu bancile platesc in final ci economia. (Catre bancherii din sala) Fiti vocali! Spuneti-va opiniile pentru ca revoltele impotriva bancherilor sunt ciclice!"
    pe scurt, este o mare nedreptate facuta bancherilor, pentru ca oamenii se revolta impotriva contractelor abuzive. si cica BNR ar trebui sa echilibreze...ai de minee
    • +4 (12 voturi)    
      stavila populismului de prost gust.. (Vineri, 22 mai 2015, 11:57)

      purplehaze [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Stimabile pesedist, fara de acest "gropar veteran al Romaniei", cu acesti vajnici politicieni, puneam de mult "lacatul" pe usa !
    • +5 (9 voturi)    
      hopa si postacila (Vineri, 22 mai 2015, 12:33)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Care reforma bancara gogule? Stiu ca in acceptiunea ta bancile ar trebui sa-ti dea credite cind ai nevoie iar tu sa le platesti cind ai chef. Dar in rest? Care reforma? Ati luat credite ca iole pina-n 2008 fara sa va uitati pe contracte, si acu e de vina banca. Auzi la el, credite abuzive. Te-a adunat cumva banca de pe strada si te-a pus sa iei credit sub amenintarea pistolului?

      Tara de "viteji" care nu-si asuma niciodata consecintele propriilor fapte. Tot timpul de vina pentru propriile timpenii e altcineva.
      • 0 (4 voturi)    
        Mda, un alt avocat al diavolului... (Vineri, 22 mai 2015, 13:49)

        tavyy [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

        Nu ai de spus nimic despre indemnul lui Isarescu de acum cativa ani de a economisii bani in RON in loc de EURO? El insusi acand la acea vreme economiile in USD si EUR.

        Nu ai nimic de spus referitor la mentinerea artificiala a cursului RON-EUR la valoarea de 3.3 (2007, 2008) si deodata eliberarea lui la 4.0 (in doar 2 zile in anul 2008) provocand panica si pierderi materiale in randul romanilor?
        • -1 (3 voturi)    
          nu i s-a disctat sa spuna (Vineri, 22 mai 2015, 16:06)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui tavyy

          are si el opinii personale, dar pentru alea nu primeste nimic
  • -10 (14 voturi)    
    I-sa-rescu premier (Vineri, 22 mai 2015, 11:29)

    isa [anonim]

    Ce mai sta asta, frate, cand vede ca tara are nevoie de el?
    Daca acum 16 ani ne-a scos din rahat intr-o perioada de nebunie, acum ar face minuni.
    Bancheri buni mai gasesti, dar oameni cu viziune mai rar.
    • -1 (11 voturi)    
      isarescu este artizanul unor falimente (Vineri, 22 mai 2015, 11:47)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui isa

      si a pus semnatura si pe Rosia Montana (vezi risepoject). nu ne a scos din nimic. isarescu este unul din marii gropari ai tarii, alaturi de stolojan, petre roman, nastase si compania.
      • +3 (9 voturi)    
        cel mai usor e sa ne plangem (Vineri, 22 mai 2015, 12:13)

        isa [anonim] i-a raspuns lui jackalphonse

        Nu cred ca e cineva care sa nu aiba ceva ce i se poate reprosa.
        Dar sa ne aducem aminte de un lucru, daca Isarescu nu seta 2007 data aderarii la UE si ne focusa energiile in sensul asta, astazi tara noastra ar fi aratat altfel. Sa ne uitam putin la vecinii nostri din sud vest ca sa ne dam seama ce noroc am avut.

        Libertatile si oportunitatile de care ne bucuram astazi ar fi fost aruncate la gunoi de un PSD care asa de tare s-ar fi bucurat in 2000 sa fim fara ambitii si sa ne nastem si murim prosti.
        • +2 (6 voturi)    
          n-ai cu cine (Vineri, 22 mai 2015, 12:37)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui isa

          Personaje ca jackalphonse au avut o viata de rahat si inainte de ue, au o viata de rahat si acu, vor avea o viata de rahat si in viitor. Lor le trebuie un sistem din ala ca pe vremea lui Ceausescu, sa-ti dea statul serviciu, sa-ti dea statul apartament, sa-ti dea statul de toate. Ce daca-ti ia in schimb libertatea? Unii oameni oricum nu stiu ce sa faca cu ea...
        • -1 (3 voturi)    
          se plange si Europa de oficialii nostri (Vineri, 22 mai 2015, 13:40)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui isa

          USA nu le mai da vize. si tu spui ca ne plangem degeaba
  • +4 (6 voturi)    
    PRIORITARE (Vineri, 22 mai 2015, 11:51)

    cristi [anonim]

    Asa este dl. Isarescu, dar as considera prioritar si reforma educatiei ca numai face fata cerintelor pietei in momentul de fata. De asemenea sistemul administrativ al statului este masiv, birocratic si cheltuielile sunt foarte mari. Multe documentatii ar putea fi informatizate si n-ar mai fi nevoie de atata personal... pana sa obtii ceva trebuie 100 de semnaturi... nu e cazul. Simplificarea modalitatilor de infiintare a firmelor si investiti mult in tineretul care doreste sa-si deschida o firma. Astfel ii ajutam sa devina antreprenori si oare unde inveti cel mai mult antreprenoriat decat in piata reala, acolo te lovesti cu adevarat de probleme si incerci sa gasesti solutii.
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Vineri, 22 mai 2015, 12:13)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      "Asa este dl. Isarescu, dar as considera prioritar si reforma educatiei ca numai face fata cerintelor pietei in momentul de fata."

      1. Despre care cerinte, punctual, vorbim?
      2. Despre ce domenii, de asemenea, vorbim?

      Eu spun ca face fata foarte bine.
      Problema-i in alta parte.
      Chiar la tinerii aia de-s someri.
      Cu sau (mai ales) fara studii...
      • +4 (6 voturi)    
        hehe (Vineri, 22 mai 2015, 12:42)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

        Cerintele fortei de munca sunt date de economie. De exemplu, avem inflatie de absolventi de facultati de drept, de ecomonie, de textile, etc. Si lipsa acuta de IT-isti. De asemenea, pentru cei fara studii superioare, avem nevoie de tot felul de meseriasi (stringari, lacatusi, etc) pe care nu-i mai califica nimeni, ca acu toti termina liceu teoretic. Si lista poate continua la infinit.

        Ti se pare ca scoala actuala produce ceea ce se cauta pe piata muncii?!?
        • +1 (1 vot)    
          ... (Vineri, 22 mai 2015, 13:40)

          pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          In primul rand multumesc pentru raspuns.
          Desi intrebarea era adresata altcuiva. :)

          Omu' spunea de " ... nu mai face fata cerintelor pietei in momentul de fata".

          Nu de partea ailalta in care tinerii zilelor noastre se viseaza toti mari finantisti sau doresc pur si simplu sa urmeze o facultate unde sa se prezinte doar la examene.

          Aici iti dau dreptate, asta sugeram si eu:
          "Problema-i in alta parte.
          Chiar la tinerii aia de-s someri."

          Pe de alta parte, ce poti sa faci?
          Sa le interzici dreptul de a invata economie daca asa vrea muschiu' lor?
          Ce, nu pot cara carucioarele de la Metro, daca-s experti in banci si contabilitate?!?
          Haida de!

          In IT nu-i chiar asa o penurie.
          Iti vorbesc in cunostinta de cauza... ;)

          P.S. Hai sa lasam "mesterii" deoparte ca astia nu platesc si nu o sa plateasca taxe niciodata...
      • 0 (0 voturi)    
        am vrut sa-ti raspund (Vineri, 22 mai 2015, 17:29)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui pathfinder

        dar hehe de mai jos tocmai ti-a dat raspunsul si completez. Invatamantul de azi este rupt de realitatea pietei economice din Romania.
        Prioritar ar fi:
        1. Infiintarea scolilor profesionale
        2. Dezvoltarea Colegiilor pe domenii
        3. Facultate chiar nu trebuie sa faca toata lumea - as reinfiinta examenele scris si unde e cazul oral pentru absolvire la facultate....pentru a creste calitatea invatamantului.
        Invatamantul superior de stat sa fie invatamant cu locuri subventionate de la stat si atat. Pai care mai e diferenta intre invatamant de stat si invatamantul privat. Nu exista concurenta loiala...
        Avem clar deficit de personala in IT, unde daca ar fi numarul dublu de absolventi ar fi insuficienti, de medici, precum si de meseriasi.... peste 10-20 de ani industria va simti acut aceasta lipsa daca nu facem ceva acum, inca nu e tarziu.
  • +3 (5 voturi)    
    Bla..bla...bla...bla (Vineri, 22 mai 2015, 11:53)

    Je__ [utilizator]

    Si multe alte neputinte si frectii la picior de lemn.

    Ce mai...adevarati oameni care ne spun ce ar trebui sa facem, daca faceam, sau daca am fi facut...dar nu fac nimic, decat sa ne spuna
    • 0 (2 voturi)    
      pai ce vrei sa faca guvernatorul BNR? (Vineri, 22 mai 2015, 12:43)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Sa faca el autostrazi, sa propuna el legislatie in domeniul educatiei? Te trezesti si tu vorbimd ca sa nu taci
      • 0 (0 voturi)    
        pai ce vrei sa faca gvernatorul? simplu (Sâmbătă, 23 mai 2015, 0:48)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

        Sa fie Guvernator si nu profesorul Guvernului. El vorbeste despre ce ar trebui sa faca Ponta...aici avem o mare problema, daca fiecare si-ar vedea de oala lui...... dar asta nu inseamna ca declaratiile lui Isarescu nu sunt pertinente........ sunt vizibile de pe luna, dar cine sa faca Ponta si Guvernul lui ....... astia sunt ocupati cu stergerea urmelor la cate hotii au facut..
    • +3 (3 voturi)    
      corect! (Vineri, 22 mai 2015, 13:25)

      lili [anonim] i-a raspuns lui Je__

      E bine, e foarte bine, numai romanilor le este cel mai putin bine in UE!
      E bineeee!!!
      Capitalism de cumetrie, reforme reale IOC, vorbarie multa si hotie si mai multa iar saracie cu varf si indesat!!
      Asa arata Romania!
  • +1 (3 voturi)    
    Tupeu de securist (Vineri, 22 mai 2015, 13:23)

    EXEs [utilizator]

    Daca le stie atat de bine pe toate tov I...escu de ce nu a acceptat sa fie prim-ministru. Vorba aia la dat din gura ne pricepem cu totii, dar cand ajungem la fapte acolo incepe greul. Este incredibil tupeul cu care acest securist continua sa dea sfaturi fara sa-si asume nici o responsabilitate pentru proasta administrare a tarii.
    Bosorogii astia din generatia Escu, gen Isarici si Ilici, total vinovati pentru dezastrul comunist si pentru migrarea ciocoilor comunisti in ciocoi capitalisti, continua sa ne ofuscheze cu existenta lor nesimtita. Un popor care nu stie sa-si faca curatenie ajunge pana la urma sa se scufunde in propria mizerie.
  • +2 (2 voturi)    
    Guvernatorul BNR vrea sa guverneze !!! (Vineri, 22 mai 2015, 13:55)

    andreesanu [utilizator]

    Dle isarescu ii iei mamaliga lui Ponta ???,parca Ponta era la guvernare si trebuia sa se ocupe de transporturi,de educatie de somajul tinerilor !!!.
    Sau te-ai saturat de gogosile si infantilismul celor 4 guvernari Ponta si vrei sa pui umarul sa scoti caruta guvernului din mocirla .
    Daca baga seama Ponta !!!,iti dezleaga caii ,lui ii place tot in balta .
  • +1 (1 vot)    
    Parca s-a molipsit de la ponta (Sâmbătă, 23 mai 2015, 17:49)

    ty [utilizator]

    Era o vreme cand aveam o parere foarte buna despre Isarescu. Acum nu.
  • 0 (0 voturi)    
    MAFIA & MAFIA (Luni, 25 mai 2015, 12:12)

    jidanul [utilizator]

    Complicitatea dintre mafia politica si mafia bancherilor din institutile financiare de creditare (banci, ifn-uri=car-uri) a devenit in ultimii 10 ani, institutionala. Adica, conducatorii politici ai unor institutii, precum presedentia, guvernul, in complicitate cu conducatorii unor institutii financiare de creditare si-au facut una alteia diferite servicii, nenorocind clientii institutilor financiare de creditare, adica milioane de romani. Toate asa zisele pierderi ale institutilor financiare de creditare din cazurile gen BRD-Udrea-PDL si altele, au fost puse in spatele clientilor de rand, obisnuiti, cu acordul BNR-istilor si a lui Isarescu. Adica, Isarescu nu a stiut de creditele "speciale" de la CEC la Basescu si de creditele de la BRD la Udrea si gasca PDL-ista ? Ba a stiut. Si inca n-au iesit la lumina, hotiile de la OTPBank, BCR-Erste si celelalte institutii financiare de creditare. Iar pentru ca au stiut toti din BNR si din sistemul institutilor financiare de creditare ar fi logic si normal ca DNA-ul si DIICOT-ul sa faca niste controale pe la nemernicii si tradatorii astia de neam si tara si o sa fim socati cat au talharit si jefuit. Oricum numaratoarea inversa pentru zilele jigodillor astea se apropie de sfarsit, pentru ca Dumnezeu nu doarme si nu uita cati romani au fost si sunt distrusi de catre ilegalitatile si abuzurile grave comise de bancheri si de ifn-isti. Terorismul institutilor financiare de creditare trebuie sa dispara in Romania, pe orice cale si in orice fel.