​INFOGRAFIC In Romania va urma o perioada de inflatie negativa. Ce inseamna asta? Vezi in text un ghid vizual al deflatiei

de Dan Popa     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 mai 2015, 13:29 Economie | Finanţe & Bănci

Mugur Isarescu
Foto: Agerpres
Mugur Isarescu, guvernatorul Bancii Nationale a Romaniei, a declarat ca, desi inflatia de baza va intra vreme de cateva trimestre in teritoriu negativ, in Romania nu exista pericol de deflatie.""Deflatia inseamna o stare de spirit, pe care n-o vad instalata in mintea romanilor. Ea amana decizia de cumparare, care duce la scaderea consumului si apoi iar la reducerea preturilor", a conchis seful BNR. "Toata Europa are problema asta, pana si Germania se confrunta cu deflatia. Japoniei i-au luat 20 de ani sa iasa din deflatie. Inflatia duce la crestere economica, deflatia la somaj si recesiune, nu am auzit de deflatie care sa fi dus la crestere economica", declara in 2013 Liviu Voinea, fost ministrul delegat pentru Buget, in prezent membru in boardul BNR.

In urma cu cateva zile, un alt inalt oficial al BNR (Lucian Croitoru, fost premier) declara la Sibiu ca Banca Nationala a Romaniei (BNR) nu se teme ca Romania va intra in deflatie, in urma reducerilor de TVA.
”Se stie ca deflatia este un fenomen mai periculos decat inflatia, insa exista si deflatie buna. "Reducerea TVA este un soc ce poate duce la deflatie, dar nu este periculoasa, deoarece deflatia nu este cauzata de o supraproductie. BNR se asteapta sa se intample acest lucru, dar nu este ingrijorata”, a spus Croitoru.

Pentru Guvernator, deflatia pare ca si transata. "Deflaţia înseamnă o stare de spirit, pe care n-o văd instalată în mintea românilor. Ea amână decizia de cumpărare, care duce la scăderea consumului şi apoi iar la reducerea preţurilor", a conchis şeful BNR.

  • Ce este de fapt, deflatia?
Vezi mai jos un infografic pe aceasta tema:





Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
39131 vizualizari
  • +17 (19 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 30 mai 2015, 13:35)

    cartograful [utilizator]

    suna minunat cu introducerea de bani in economie...only trouble is (gee whiz :-( ) ca guvernul (ele) si-au batut joc ani de-a randul de insasi ideea de investitie publica facand-o sinonima cu mita politica.
  • +5 (17 voturi)    
    deflatie (Sâmbătă, 30 mai 2015, 13:42)

    Ion [anonim]

    Eu am inteles ca deflatia nu are gust bun dar e sanatoasa!!!
    • +14 (14 voturi)    
      nu intotdeauna (Sâmbătă, 30 mai 2015, 17:39)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Ion

      Acum de pilda oamenii nu mai au bani nici sa manince, daramite sa mai cumpere bunuri de larg consum. Casele noi sint din ce in ce mai mici, gipanele merg pe gaz, produsele de baza au pretul ridicat la limita maxima de suportabilitate, magazinele de second hand prolifereaza. Asta nu este nicidecum o deflatie sanatoasa.
  • +13 (21 voturi)    
    procesul banilor furati (Sâmbătă, 30 mai 2015, 14:40)

    gigi [anonim]

    La proces Isarescu va trebui sa explice unde au ajuns banii furati de la Caritas , FNI, SAFI , cum a ajuns Romania in 1993 prin Isarescu avea deja 4 miliarde datorie , in 1999 avea 10 miliarde iar momentan sun peste 90 miliarde datorie si noi platim 4 miliarde dobanda..aici dan popa vine cu grafice si ne explica
    • +4 (12 voturi)    
      prietene... (Sâmbătă, 30 mai 2015, 15:41)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      Iti recomand sa consulti regulamentele BNR, o sa vezi ca pana in 2001 BNR era subordonata Guvernului- daca prim-ministrul voia datorie publica o avea, daca dorea sa scoata bani la imprimanta nimeni nu i se putea opune samd.

      Datoria publica e si acum apanajul guvernului. Doar nu se imprumuta BNR.

      Isarescu o fi avand el ceva schelete in dulap, dar nu datoria publica.
    • +11 (11 voturi)    
      sa publice listele (Sâmbătă, 30 mai 2015, 21:42)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      cu primii 7000 de "cistigatori" de la Caricias si o sa vedeti cine sint.
      • +1 (1 vot)    
        pai (Duminică, 31 mai 2015, 21:40)

        IO [anonim] i-a raspuns lui IancuJianu

        FACETI-LE DVS PUBLICE DACA EI NU VOR!ESTE DE INTERES..SAU DATI LA ANTENA 3
    • +2 (2 voturi)    
      Care proces? (Duminică, 31 mai 2015, 8:54)

      www [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Crezi ca va mai fi vreodata un proces pentru ce s-a intamplat cu Romania dupa uciderea lui Ceausescu?
      ILUZII DESARTE!
    • +1 (1 vot)    
      Erori (Luni, 1 iunie 2015, 9:55)

      nelu din poplaca [anonim] i-a raspuns lui gigi

      BNR nu are treaba cu datoria externa ca nu ea o face ci MF adica statul roman. La SAFI nu s-au furat bani ci a fost o problema de calcul de activ net data de CNVM, iar banii de la FNI sunt la Vantu e simplu. BNR n-avea nici o competenta in afacerile astea ca nu erau banci. Decat sa citesti bloguri mai bine citesti legi si regulamente sa vezi ce are si ce n-are voie sa faca Isarescu.
    • 0 (0 voturi)    
      esti dus... (Marţi, 2 iunie 2015, 10:43)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      Isarescu... Ce treaba are guvernatorul BNR cu jocurile de noroc la care-a pus botul tot romanul credul si doritor de imbogatire fara efort? Isarescu birjareste bancile. Poti sa-l intrebi de toate falimentele bancare de pina-n 2000, da' Caritas n-a fost niciodata in ograda lui.

      Cit despre datoriqa publica, aia e a guvernului. Si s-a facut ca sa dea ajutor social la tot romanul lenes care sta acasa si asteapta pomana de la stat. Asha s-a facut datoria aia. Nteles?
  • +19 (19 voturi)    
    Sa nu se mire Isarescu. (Sâmbătă, 30 mai 2015, 15:52)

    MagnusLucian [anonim]

    Romanii si-au pierdut toata increderea in clara politica si in sistemul bancar-financiar. Mai apoi una din marile realizari ale domniei lui Ponta e excedentul bugetar prin stoparea achizitiilor publice, o masura cu care sa se poata lauda el in campania electorala, dublata pe buna dreptate de continuarea acestei politici pe fondul faptului ca a pierdut lamentabil alegerile. Mai apoi vine si DNA-ul si face curatenie; pacat ca nu recupereaza si averile furate din acei bani publici...

    Iar daca esti destept, sigur ai un prieten in strainatate, si de ai nevoie de ceva produse mai scumpe ti le aduce el de acolo la un pret mult mai mic decat in orice hipermarket sau magazin online din RO.
  • +9 (13 voturi)    
    eroare la interpretarea deflatiei de 1% (Sâmbătă, 30 mai 2015, 16:02)

    Vasile [anonim]

    cand e vorba de deflatie(la fel si la inflatie) de 1% inseamna preturi raportate an / an
    Prin urmare acei 1000 lei de sub saltea, dupa 1 an vor valora 1010 lei.
    Si cum in cazul de fata, aceasta deflatie se datoreaza alimentelor concluzie e clara: nu mai mananc de acum incolo 1 an, ca sa iau la anul mai ieftin :)
    • +1 (1 vot)    
      TVA-Deflatie-Inflatie (Duminică, 31 mai 2015, 11:39)

      Gelu [anonim] i-a raspuns lui Vasile

      Din pacate nu exista o evidenta clara a TVA-ukui incasat si a celui virat la stat...se cunoaste bine ca baietii destepti se pricopsesc din incasari ilegale de TVA.Fiind vorba de alimente unde inxarile si platile de TVA sunt destul de mari,aceasta reducere a TVA la alimente poate crea un soc in economie sau nu..Daca incasarile ilegale de TVA pe sectorul alimente de baza este undeva la 15 % atunci nu va fi nicio problema,daca insa pe acest sector incasarile ilegale sunt doar de 5 % atunci chiar va fi o problema de deficit de 10 % la bugetul de stat ceea ce inseamna alte taxe pentru reechilibrarea bugetului.
      Povestea de pe piata aruncata de Isarescu e o scuza adusa lacunelor legislatiei in materie de TVA.
  • +12 (18 voturi)    
    infografica-inflatia (Sâmbătă, 30 mai 2015, 16:20)

    viorel tanjeala [anonim]

    urmaresc de mult timp tot ce este legat de activitatea bancara si am o mare nedumerire.cum este posibil ca intr-o tara ca a noastra, unde toata lumea contesta pe oricine, nimeni dar absolut nimeni atit din clasa politica cit si din presa nu se leaga de mugur isarescu???probabil ca le face jocul politicienilor, ar fi o explicatie...cind afirm acest lucru ma gindesc la perioada, cind clasa politica se imprumuta la bancorex cu dobinda de 18% si ii depuneau in celelante bancii unde dobinda la depozite era de 100%???. un alt aspect este unul trait chiar demine ,am avut ofirma ,faceam export iar cind imi intra valuta in banca trebui sa fac cerere sa-mi pot incasa bani ,dar in urma licitatiei,,impropiu licitatie deoarece era un curs valutar impus,in urma acestei asa zise licitatii pierdeam de cele mai multe ori sume impor tante de bani pe care desigur ii cistigau banca. dupa parerea mea cursul valutar este cea mai mare excrocherie daca urmariti de sarbatorile legale, cind romanii se intorc din strainitate cu valuta li se ofera cel mai prost curs pierzind multi bani. in 2012 am lucrat in cehia citeva luni iar prima grije cind am incasat primi bani a fost sa vad cursul valutar de acolo...am fost benibil,, se uitau cehii foarte miratii, la ei cursul valutar este acelas din...2007??? concluzia trageti-o d-voastra... urmaresc emisiunea biziday a lui guran si ma face sa zimbesc cind incearca sa ne explice evolutia cursului valutar....d-le GURAN evolutia cursului nu are nici o legatura economia ci cu totul alceva,acolo,cautati explicatia....daca aveti curaj ...
  • +10 (18 voturi)    
    Inflatia e o taxa (Sâmbătă, 30 mai 2015, 16:31)

    Taxman [anonim]

    "Inflatia duce la crestere economica" :-)))

    Sigur ca daaa... :-)))

    Lumea isi mai aminteste de inflatia de dupa 1989 cind, de la salarii medii in jur de 3.000 de lei, s-a ajuns in citiva ani la salarii de milioane de lei. Ce mai crestere economica a fost pe capul romanilor!

    Probabil ca si Hitler, atunci cind a tiparit tone de lire sterline pe care le-a "deversat" din avioane peste Anglia ca sa produca o inflatie cit casa, asta urmarea: stimularea cresterii economice a dusmanului de moarte cu care era in razboi.

    Pai, daca inflatia e atit de minunata, tipareste bani, bancherule central si arunca-i din avion peste toata Romania. Sa fie inflatia pina la cer, sa-i ajungem si sa-i depasim pe americani pina la sfirsitul anului.

    Inflatia e buna doar pentru cei care au acces primii la banii noi: bancherii si guvernul. Cind au ajuns banii noi si la baza piramidei, deja preturile au saltat cu rata inflatiei. Omul de rind nu are nimic de cistigat din inflatie, ci doar de pierdut o parte (exact cit rata inflatiei) din banii de la saltea sau de la banca. Inflatia nu e decit un mecanism de transfer al banilor de la cei care ii produc si ii economisesc la bancheri si la guvern, adica o taxa ascunsa. Adica furt.

    Rata inflatiei o stabileste Isarescu fix din virful pixului lui. Cit timp tipareste bani, produce inflatie. Si tipareste mereu fiindca inflatia e minunata pentru banci si guvern, pentru ca ei sint primii care au acces la banii noi cu care cumpara produse si servicii la pretul vechi.

    Iar deflatia e invers: buna pentru marea masa si paguboasa pentru banci. De aceea nu ati vazut deflatie in Romania. Si nici n-o sa vedeti.
    • -4 (10 voturi)    
      Na Dane (Sâmbătă, 30 mai 2015, 17:57)

      BanuContraDanul [anonim] i-a raspuns lui Taxman

      ca ai facut'o de oaie. Din cauza articolelor tale acus Taxman crede ca inflatia e naspa.

      Deflatia a aparut din cauza ca Popescu, dupa ce a citit articolele tale s'a hotarat si s'a angajat la 30 de km de casa pe 800 RON. Acum face 6 ore pe drum plus 2 de extratime (ca sa nu'l dea afara) iar in weekend doarme ca sa nu manance (are de platit intretinerea la sfarsitul lunii). Ce pot sa zic e ca ne'ai bagat in rahat.
      Asa ca lasa economia si mai bine mai recomanda'ne sa citim ceva (de exemplu de "helicopter money" - cauta pe google ca e interesant).

      O sa ai de acus o sarcina grea sa convingi (impreuna cu toata redactia HN) oile hostnewziste ca totusi economia keynesiana e mai buna decat cea neoliberala si ca e bine ca statul sa mareasca alocatiile copiilor ca sa aibe si Popescu ce sa manance.
    • -2 (12 voturi)    
      corect, doar că (Sâmbătă, 30 mai 2015, 20:09)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Taxman

      Deflația nu este bună pentru marea masă a populației, fiindcă, în caz de deflație, oamenii simpli vor fi primii concediați.

      Deflația este bună pentru cei cu bani și cu un loc de muncă sigur, adică tot pentru bancheri. Win-win.
    • +5 (9 voturi)    
      Deflatia e buna (Sâmbătă, 30 mai 2015, 21:09)

      xan [utilizator] i-a raspuns lui Taxman

      pe dracu. Pune mana pe o carte si vezi ce bine le era la toti in 1930.
      • +1 (1 vot)    
        :) (Duminică, 31 mai 2015, 21:41)

        Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui xan

        Deflatia in 1930 era din cauza supra-productiei, sunt faimoase pozele cu cei care aruncau laptele la canal pentru ca nu voiau sa il vanda la preturi mai mici- preferau sa il arunce pur si simplu.

        Deflatia de acum- din Romania cel putin- e datorata reducerilor de taxe si scaderii preturilor la petrol (importat). Dupa "exuberanta irationala" din 2006-2008 cand economia duduia si preturile cresteau cu 7-8% anual pentru ca se consuma orice, oricat, oricum- este o revenire la normal foarte bine venita.

        Plus ca inflatia mica/deflatia permite reduceri de dobanzi. Cei care au cash disponibil sa puna mana sa ii investeasca pentru randamente mai bune, cei care s-au imprumutat au momente de respiro.

        PS: semnul intrarii intr-o spirala deflationista este atunci cand lumea nu mai consuma pentru ca "maine va fi mai ieftin". Asa ceva nu se intampla in Romania.
    • +5 (9 voturi)    
      :? (Sâmbătă, 30 mai 2015, 22:17)

      Kevi [utilizator] i-a raspuns lui Taxman

      Esti total pe langa, ce s-a intamplat in anii 90 se numeste hiperinflatie si e o alta poveste. Inflatia mica in jur de 1% stimuleaza cresterea economica (ca sa nu intru in detalii). Despre asta se vorbeste.
      • +9 (9 voturi)    
        Mda ... (Duminică, 31 mai 2015, 0:53)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui Kevi

        Inflatia de 1% este buna in paradigma resurselor infinite. Acum deflatia apare de la lipsa resurselor care ar produce cresterea stimulata de inflatie. Vezi articolul in care BCE se vaita ca tipareste bani degeaba!
        • +2 (2 voturi)    
          deflatia apare de la lipsa resurselor? (Duminică, 31 mai 2015, 21:43)

          Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

          Deflatia de acum la nivel global este datorata tocmai supra-abundentei resurselor. Vezi ce s-a intamplat cu pretul petrolului, minereului de fier, carbunilor- top3 marfuri tranzactionate la nivel global.
      • +1 (1 vot)    
        si in plus (Duminică, 31 mai 2015, 15:05)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Kevi

        Mai exista componenta numita devalorizare controlata. Multi confunda multele zerouri cu inflatia, cand de fapt este (si) altceva. Italia s-a jucat cu jucaria asta cat avea control asupra lirei.
  • +15 (17 voturi)    
    Adica nu sunt bani in ecponomie (Sâmbătă, 30 mai 2015, 16:48)

    Locke Lamora [utilizator]

    Ca romanul e cheltuitor din fire dar toti banii se duc in taxe si facturile lunare....de unde sa mai cheltuie? Investitiile sunt putine iar alea de stat is sifonari guvernamentale, banii publici is la discretia borfasilor...asa ca de unde? Diaspora nu mai trimite bani acasa ca altadata.
    Imprumuturile externe se duc, again, ori in firme de partid ori in gaurile negre de stat....
    99% sclavi si 1% mai egali decat ceilalti care traiesc excelent pe spinarea prostilor.
  • +7 (11 voturi)    
    propaganda proasta calitate (Sâmbătă, 30 mai 2015, 18:42)

    marx si engels [anonim]

    atite prostii scrise pe o singura pagina demult n-am mai vazut
    Incepind cu cele ale marelui maestru, Isarica...
    Acuma, e de inteles ca vin cu o propaganda aburitoare (ca putini chiar inteleg), ca trebuie sa zica ceva sa se salveze ("pai noi am spus!") dar chiat atita marxism lipsit de orice imaginatie nici la comunistii declarati n-am vazut.

    asta va ramine in istorie: "desi inflatia de baza va intra vreme de cateva trimestre in teritoriu negativ, in Romania nu exista pericol de deflatie"

    In traducere libera: ba, va fi atita de nasol incit nici noi nu mai putem sa pacalim cifrele. Vedeti ca statul va va confisca banii din cont, sub o forma sau alta.

    Mersi de late info, Nea Mugure, da si matale un vin rece :-)
  • -1 (3 voturi)    
    Isarescu de fapt anunta... (Sâmbătă, 30 mai 2015, 20:53)

    Radu [anonim]

    ... scaderea salariilor. Care o justifica cu asa-zisa deflatie. Punct.
  • +6 (6 voturi)    
    taxe (Sâmbătă, 30 mai 2015, 22:07)

    taxe [anonim]

    deci deflatia nu e buna pt capusele de la carme fiindca nu mai are cine sa le plateasca taxele, deci avutiile personale. Costurile cu materia prima scad dar nu si taxele....deci hotul striga 'hotie' fiindca nu mai are buzunare de unde sa fure. Cam la asta se reduce povestea cu deflatia.
  • +1 (3 voturi)    
    experimente ..... (Sâmbătă, 30 mai 2015, 23:39)

    trebol [utilizator]

    deflatie e de ceva timp in ro. / se pare ca ne invartim in jurul cozii .... oferte 2+1 / 50% / covrigarii / second hand / etc .- astea apar cand ai crestere economica (inflatie ) ?!?? nici macar stagnare .....
  • +3 (9 voturi)    
    Umflarea gogosii (Duminică, 31 mai 2015, 0:44)

    AlinL [utilizator]

    Vad ca acum se umfla gogoasa in "finantisti" ca vai! sariti! vine deflatia!! - cu omorirea gramaticii ca in textul meu.

    Pe bratul drept al graficului de mai sus eu am o problema: profiturile firmelor scad se spune pentru ca vind produse ieftinite si s-ar putea apela la concedieri. Right! Dar de ce nu ar merge si asa: profiturile firmelor scad, firmele se prind de figura si domnii patroni aduc bani de la ciorap pe care il investestesc in retehnologizare, eficientizare etc. a.i. sa isi creasca productivitatea a.i. produc mai mult, mai bun si mai ieftin?

    Modul acesta alarmist de a pune problema ma calca pe nervi. Economia este ciclica si din cind in cind este cazul sa se faca ajustari/reasezari. Cine poate oase roade, cine nu nici carne moale. Ce atita teorie bai frate?! Conteaza citi bani avem pe hirtie sau ce putem cumpara cu ei?! Ce sa spun...exista riscul sa...Oameni buni, exista si un risc sa cada blocul sau sa te calce masina. Mai lasati-ne cu riscurile astea si atentie ce masuri luati...mai ales vedeti cum faceti sa nu mariti preturile alea in mod nejustificat. Ce-ar vrea acum "finantistii"? Sa se scada taxele si ei sa mareasca preturile?! Nu zau?! Dar lor nu le dauneaza sa faca niste bani asa...din pix?
    • +2 (2 voturi)    
      ref solutie (Duminică, 31 mai 2015, 15:06)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui AlinL

      Intrebare: esti patron cu bani la ciorap sau angajat? Simpla curiozitate, ca sa-mi dau seama de fundamentarea solutiei.
      • 0 (0 voturi)    
        Foarte interesanta intrebare (Luni, 1 iunie 2015, 0:04)

        AlinL [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Sint muncitor in strainatate si patron in Romania. De asta ce spui?
        • 0 (0 voturi)    
          simplu (Luni, 1 iunie 2015, 9:10)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui AlinL

          Exista o explicatie pentru banii de la ciorap. Nu intotdeauna e ca-n filme si exista si cazuriele interesante cand a urcat pretul materiei prima bazate pe petrol (?!?) iar preturile produselor nu ai cum sa le maresti si deja vinzi cu margin spre zero. O constanta ""ajustabila" in text era cea a costului fortei de munca, cele neajustabile si dureroase sunt cele cu creditele bancare. Sa vezi ce frumos si usor ajunge o firma-n cap. Si cred ca-ti dai seama ca nu vorbesc de credite pentru tv, sistem audio si frigider...

          Mai usor cu ciorapelul, ca-n rest este ok ceea ce spui.
          • 0 (0 voturi)    
            +1 (Luni, 1 iunie 2015, 18:39)

            AlinL [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

            Fie, atunci mai usor cu ciorapelul.
  • +3 (3 voturi)    
    Sunt mason si bine-mi pare (Duminică, 31 mai 2015, 3:07)

    -dorian- [utilizator]

    Nici in banca nu ma doare
  • +11 (11 voturi)    
    Fear mongering (Duminică, 31 mai 2015, 3:30)

    Cetateanul speriat de deflatie [anonim]

    Stiti cum era pe vremea lui Ceausescu dupa ce festivalul destrabalarii nationale pe banii imprumutati de la FMI s-a incheiat si a venit nota de plata?

    Securitatea ajunsese sa-si ocupe aproape tot timpul cu manipularea si dezinformarea populatiei, tehnica folosita fiind zvonerul si raspindacul. Trucul cel mai "destept" pe care il folosea pentru a preveni izbucnirea unor revolte din cauza neincetatei cresteri a preturilor era lansarea zvonului ca detergentul (sau oricare altul din cele 10-15 produse de prima necesitate care se mai puteau gasi uneori in comertul socialist) se scumpeste cu 50-60%. Injura toata lumea doua-trei saptamini dezastrul anuntat, apoi aparea stirea in ziar ca pretul detergentului a fost marit cu doar(!) 20%. Un oftat de usurare strabatea Romania: hai ca nu e dracul chiar atit de negru!

    Cam asta face acum si Isarescu sugerind ca ne cam paste deflatia. Incearca sa exploateze teama de necunoscut. Fear mongering. Fac pariu ca peste citeva trimestre ne va anunta - oftind obosit, dar multumit de sine -, ca Banca Nationala a Romaniei a reusit, cu eforturi uriesesti, nu doar sa fereasca tara de deflatie, dar si sa ne tina pe o inflatie "sanatoasa", buna de pus pe rana. Poporul va fi mindru ca are un asa brav guvernator, iar sondajele de popularitate il vor arata, din nou, pe Isarescu acolo unde ii e locul: linga Dumnezeu, BOR, patriarh, Plesu, Liiceanu si Patapievici si armata romana din Afghanistan. Si chiar daca inflatia va fi mai maricica decit am fi dorit noi, cine sa mai cirteasca pentru atita lucru cind glontul deflatiei ne-a trecut pe linga ureche. Da-o-n colo de inflatie, ca e chiar buna pina la urma, bine ca nu ne-a palit deflatia! Si asta doar datorita extraordinarului nostru guvernator.
  • +2 (6 voturi)    
    deflație (Duminică, 31 mai 2015, 9:45)

    Iovan [anonim]

    Ni se arată din nou o pisică: dacă se micșorează tva-ul veți rămâne șomeri! Este fals: șomer rămâi dacă ai o pregătire slabă, mentalitate de leneș sau ai căzut victimă dependențelor de alcool, droguri, jocuri, pariuri (deci, pentru a contracara șomajul este nevoie de instituții puternice de educație și medicină, exact ce nu vor să facă!), nu se renunță la alimente,: prețurile scăzute vor diversifica paleta alimentară și vor apărea mai multe produse, adică mai multe locuri de muncă; dar pierde statul (reducerile de tva la alimente, medicamente și îmbrăcăminte sunt o directivă a comunității europene alarmată de scăderea nivelului de viață și de micșorarea populației europene; Ponta,obligat să reducă tva, a amânat vreo doi ani, a acționat pe etape și, în loc de 4% a fixat 9%; la celelalte produse, deși a promis ca USL să readucă tva la 18% îl va readuce peste 3 ani la 20%, pentru că tva-este cea mai sigură sursă de venit pentru guvern). Procentul tva fiind mai mic, dacă se păstrează prețurile actuale, guvernul primește puțin, de aceea va fi interesat în scumpiri galopante, ceea ce va duce la inflație și,noi, va trebui să ne bucurăm, pentru că ,vezi, doamne, inflația este pozitivă și deflația este negativă. S-a creat intenționat confuzia dintre preț și procentul tva, chiar s-a ajuns la mari campanii că vor să se mărească preșurile pentru a anula micșorarea tva... Dar tva-ul este un procent care nu are legătură cu preșurile! El se aplică la preș dar nu are efect asupra prețului. Când cumpărăm un produs plătim prețul și, separat, taxa pentru guvern. Dacă preșul este mare, guvernul câștigă mai mult și, deci, este interesat în mărirea prețurilor (vânzătorii nu prea: dacă prețul este exagerat, nefiind acoperit de calitatea produsului și de a serviciilor, rămâne fără clienți, nu vinde marfa, nici dacă o ieftinește pentru că a rămas fără clienți, și rămâne în pierdere mare!
    Împotriva deflației? Investiții în economie (adică să se continue finanțarea mafiei și a corupției!)
    • -1 (1 vot)    
      "puternice institutii" (Luni, 1 iunie 2015, 0:55)

      arno [utilizator] i-a raspuns lui Iovan

      de educatie si medicina nu contracareaza niciunde somajul structural nici criza economica majora a capitalismului; nici unul din pacatele tarcovnicesti pe care le enumerati nu sunt izvoarele raului numit somaj; pentru Romania din UE si din NATO apar neprevazute riscuri prin valurile de refugiati din Sud; acestia cer dreptul de munca in toata UE! :(
  • +5 (9 voturi)    
    Deflatia (Duminică, 31 mai 2015, 9:50)

    Butta [anonim]

    Info-graficul este greșit si tendențios. Exista posibilități ,pentru firme, sa "reziste" scăderii preţurilor. Una din ele este mărirea cantității de mărfuri sau servicii. Aceasta, poate duce inclusiv la crearea de noi locuri de munca. Când prețul este scăzut, trebuie să mărești cantitatea de mărfuri sau servicii pe piață. E o regula elementara.
    Asa ca nu ne mai manipulați D+nule guvernator.
    Nu ne mai trageti pe (spre) dreapta.
  • +2 (2 voturi)    
    inflatia (Duminică, 31 mai 2015, 13:10)

    chiuariu [utilizator]

    inseamna minciuna si hotie. de asta le e draga politicienilor si bancherilor.
  • +5 (5 voturi)    
    Du-te ba, "ultra-specialitsu' lu' peste prajit"!! (Duminică, 31 mai 2015, 13:45)

    anar1975 [utilizator]

    Intr-o tara in care fiecare guvernare are "specialistii" ei rasplatiti cu posturi pe masura, dupa cum au cotizat in timpul campaniilor electorale, e imposibil de crezut ca Isarescu e unicul mare specialist bancar, capabil de a rezista sub toate guvernarile fie ele de stanga sau de dreapta!!! Hai Isarescule, deconspira-te si spune-ti secretul, ca dupa 25 de ani de la Lovilutie e clar ca nu te pricepi la cee ce faci!!
  • +6 (6 voturi)    
    Cum sa faci stiri (Duminică, 31 mai 2015, 14:28)

    Bozo [anonim]

    Isarescu si toti cei de la BNR mentionati in articol spun ca NU va fi deflatie.

    Dl D.P. continua insa acest articol cu un 'info-grafic' care are pe primul slide 'urmeaza deflatia asa cum spunea dl Isarescu'?
    Acum nu e clar de ce face dl D.P. chestia asta. O varianta ar fi analfabetismul functional dar dl D.P. nu pare genul. Cea de-a doua varianta este dorinta de a manipula, de a induce in mintea oamenilor ca albul e negru, respectiv ca amarata asta de reducere de TVA e catastrofala.
    Ca sa fie clar: reducerile de taxe incurajeaza consumul si asta e o certitudine in tarile sarace precum Romania unde puterea de cumparare e extrem de scazuta (respectiv avem vreo 40% din populatie la risc de saracie).
    Deci nu vom avea deflatie ci reduceri de preturi la alimente datorita reducerilor de taxe. O reducere nesemnificativa de altfel ce va fi absorbita imediat in cosul de cheltuieli din gospodarie fie cumparand mai multe alimente, fie prin report la alte cheltuieli de genul energie, imbracaminte, sanatate, divertisment.
    vorbim despre vreo 20 de lei pe luna ce ar putea ramane omului disponibili din reducerea de tva la alimente. Probabil ca multi vor mai cumpara un kg de carnuri in plus, altii vor trece de la Adria la Coca-cola sau Pepsi samd. Nu suntem Germania unde lumea are de toate la nivel de baza si asistam la fenomene de tip downshift.
    Asa ca iesiti in parc, luati o bere rece, relaxati-va si astfel nu mai e cazul de deflatie in Romania. Si Dvs. dle D.P. :)
  • +4 (4 voturi)    
    "Lucian Croitoru, fost premier" (Duminică, 31 mai 2015, 15:16)

    victor L [utilizator]

    nici vorba.
    O persoana desemnata sa formeze un guvern nu este premier sau fost premier.
    Un logodnic nu este automat soţ.
  • +2 (2 voturi)    
    ? (Duminică, 31 mai 2015, 21:56)

    calin22 [utilizator]

    Nu stiam ca Isarescu este si psiholog/sociolog sa stie el exact cum gandesc romanii.
  • 0 (0 voturi)    
    inflatie=crestere economica (Luni, 1 iunie 2015, 9:24)

    dogan iusuf [anonim]

    asta-i cresterea de care vorbeste ponta,exista crestere economica dar romanii oduc prost.Daca cel mai vechi guvernator BNR sau alta banca nationala,sustine chestia asta,ce sa mai spunem de un fost procuror care si-a plagiat toate diplomele ajungand astfel prim-ministru.Dupa Isarescu trebuie samergem in piata cu-n sac de bani ca sa cumparam 2 cartofi.Dar va fi crestere economica.Au dat faliment toate toate bancile romanesti,bancile au fost devalizate bancile de catre directorii lor,s-au dat imprumuturi fara nicio garantie,el n-are nicio vina.El fiind cel care da autorizatii de functionare tuturor bancilor ce functioneaza pe teritoriul tarii noastre.Apropo,ce studii are acest Isarescu?ce experienta are.Stiu ca se invartea pe langa Wall Street pe timpul lui Ceasca,el si marii economisti,gen Paunescu chelnerul extraterestru dela Lido.Asa e in America or sa zica,fals Obama a dat cu imprumut bancilor populatia isi va recupera banii,vor fi inlaturati hotii(sunt si acolo)si vor fi pedepsiti.Ati auzit de protestele dela WAll Street?Curatirea si pedepsele vor incepe cu Obama.Isarescule,du-te,lasa-ne in pace cu tartacuta-ti in loc de cap.
  • +1 (1 vot)    
    La noi, ca la nimeni ! (Luni, 1 iunie 2015, 9:34)

    Merlin [anonim]

    De peste 25 de ani, stim cu totii ca inflatia, chiar daca uneori a fost uriasa, a generat doar somaj si saracie.
    Acum vine isarescu si ne spune ca deflatia genereaza somaj si saracie. Pai unde ai fost mai nene in ultimii 25 de ani de superinfletie din romania ca tu pareai sa fii la carma BNR. Sau la noi inflatie, deflatie sau ce-o mai fi inseamna doar saracie, mizerie, somaj. Mai ales ca avem cea mai mare catastrofa umanitara, demografica, din istorisa moderna si contemporana, cand mai bine de 3 milioane de romani au ales calea pribegiei si au plecat sa isi incerce norucul in tari straine. Nici in cele mai negre vremuri de foamete sau de razboi nu s-a mai intamplat asa ceva. Rusine gastii incomperente si imbecile care a pus stapanire pe destinele romaniei. Mafia e dulce copil pe langa voi, indiferent de culoarea politica....
  • 0 (0 voturi)    
    inflatie , deflatie , gonflatie (Luni, 1 iunie 2015, 11:38)

    nagy tiberiu [anonim]

    da e clar , deci domnul Isarescu spune in traducere populara : stam prost chiar foarte prost !! dar inpachetat frumos de mine arata atragator nu ?
  • -1 (1 vot)    
    inflatia (Luni, 1 iunie 2015, 21:50)

    doru001 [utilizator]

    Politicile monetare influenteaza decisiv economia, viata noastra de fiecare zi.

    Banii sint o marfa, exista o cerere si o oferta de bani pe piata.

    Politica monetara se refera la oferta de bani de pe piata, care e decisa de BNR.

    Inflatia trebuie tinuta intre 0 si 10 % din urmatoarele motive:

    - peste 10% trece un prag psihologic, oamenii tin seama de ea, si influenteaza si complica afacerile (de exemplu, inchirierea unui imobil).

    - sub 0% apar doua fenomene extrem de neplacute:

    + preturile nu pot scadea pentru a permite economiei sa functioneze cu bani mai putini decit are. de exemplu, furnizorii de utilitati, proprietarii de imobile, isi permit sa mentina preturile. rezultatul este un cerc vicios de concedieri si scaderi de productie. banii se concentreaza in citeva miini care nu ii reinvestesc si cercul continua.

    + inflatia este o taxa. oricine are bani in cont sau in valiza sub pat o plateste. acesta este un fenomen pozitiv, care permite redistribuirea bogatiei in societate in anumite limite.

    Acuma, intelegeti ca Isarescu are dreptate: ar putea fi deflatie, dar numai o data, fiindca TVA-ul scade o data. Nevoia de bani pe piata nu creste, poate chiar sa scada. In plus, TVA-ul se ducea la stat, nu la firme. Statul nu va scadea cheltuielile.

    Acest fenomen al deflatiei a fost folosit de mafia germana pt. distrugerea Greciei (tara mica si corupta, dar buna de cumparat ieftin) si saracirea Romaniei si a altor tari (prin pactul de stabilitate financiara).
    • -1 (1 vot)    
      Inflatie/deflatie - opinii doru001 (Marţi, 2 iunie 2015, 12:49)

      Stefanescu Luminita [anonim] i-a raspuns lui doru001