INFOGRAFIC Taxele iti "inghit" un sfert din salariu. Vezi cum a evoluat in 2014 nivelul de trai. Cum se formeaza veniturile si pe ce s-au dus banii

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 24 iunie 2015, 11:03 Economie | Finanţe & Bănci

nivelul de trai
Foto: Hotnews
Impozitele, contributiile, cotizatiile, taxele detin o pondere de peste 26% in cheltuielile totale ale familiilor de salariati, comparativ cu 11,4% pentru familiile de someri, 8,0% pentru gospodariile de pensionari, 5,3% pentru cele de lucratori pe cont propriu si numai 2,2% in cazul gospodariilor de agricultori, se arata intr-o cercetare a Institutului National de Statistica, obtinuta la solicitarea HotNews.ro. Lucrarea, "Coordonate ale nivelului de trai in Romania", a aparut in urma cu doua zile si analizeaza in detaliu modul in care romanii isi obtin veniturile si isi cheltuie banii.

  • Dimensiunea medie a unei familii depasea 3 persoane in 2014 la majoritatea categoriilor de familii. Exceptie fac cele de pensionari (2,197 persoane/gospodarie) si respectiv cele de salariati (2,915 persoane/gospodarie).
  • in anul 2014 membrii familiilor din Romania s-au concentrat in doua mari grupe de varsta: 37,1% in grupa 25-49 ani si 36,0% in grupa de 50 ani si peste, din care 16,6% in grupa de 65 ani si peste.
  • Distributia membrilor unei familii dupa statutul ocupational este foarte importanta pentru analiza formarii veniturilor si a inegalitatii acestora. Din acest punct de vedere, salariatii reprezinta peste un sfert din numarul total al persoanelor (28,7%). Astfel, numarul mediu de salariati ce revine pe o gospodarie este de numai 0,765, ceea ce inseamna aproximativ opt salariati la zece gospodarii. Lucratorii pe cont propriu reprezinta 3,5% si agricultorii 7,6%. Pensionarii constituie 24,4% din numarul de persoane din gospodarii, iar somerii 4,3%.
  • In anul 2014, veniturile totale, medii lunare pe o gospodarie, ale gospodariilor in care capul gospodariei este absolvent al invatamantului superior au fost de 2,9 ori mai mari decat ale gospodariilor in care capul gospodariei a absolvit numai scoala primara sau nu a absolvit nicio forma de invatamant si de 1,8 ori mai mari decat ale gospodariilor in care capul gospodariei a absolvit invatamantul secundar.
  • In anul 2014, veniturile medii pe o persoana din gospodariile cu copii sub 18 ani in intretinere au fost cu 23,3% mai mici decat cele inregistrate in gospodariile fara copii
  • In anul 2014, niveluri mai ridicate ale veniturilor totale medii lunare s-a regasit la familiile din grupa de varsta 35-49 ani (2990,0 lei), 25-34 ani (2809,4 lei) si 50-64 ani (2650,7 lei), iar mai scazut la cele de 15-24 ani (1918,4 lei) si 65 ani si peste (1845,7 lei).





Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
10944 vizualizari
  • +8 (8 voturi)    
    Infografic... (Miercuri, 24 iunie 2015, 12:28)

    Stefan [anonim]

    Prietene, vad ca persisti in infograficele astea facute in paint, care de altfel sunt ingrozitoare ca structura, font, marime, culori, si fenomenal de greu de urmarit, cu poze decupate si luate de pe net si aruncate la un loc.

    Partea buna este ca de data asta nici macar nu se vede, asa ca nu pot decat sa ma bucur.... mi-ai menajat retina!

    Serios, daca vezi ca nu functioneaza si nu te pricepi, de ce persisti? Nu am nimic cu tine, cauta un grafician, sau pe cineva sa te ajute.

    Ideea e buna, unele ar putea fi interesante, dar nu in stilul acesta. Infograficul este facut tocmai ca sa fie atractiv si usor de urmarit si de inteles, daca nu poti face asta, nu le mai fa.
  • +6 (6 voturi)    
    Inca un infografic facut pe genunchi (Miercuri, 24 iunie 2015, 13:36)

    Johnson [anonim]

    Informatia e interesanta, dar prezentarea grafica in loc sa ma ajute mai mult ma incurca.
    Imaginile nu au nici o legatura cu informatia, sunt puse doar de decor.
    Ca sa fiu constructiv ar trebui sa dau si niste exemple. O sa dau numai unul (am comentat mai in detaliu la infograficul anterior): Care e treaba cu cei 8% din graficul cu cheltuielile pentru tigari? Probabil nu inseamna nimic, asa a fost preluat desenul din libraria cu imagini...
    • -4 (4 voturi)    
      De fapt.. (Miercuri, 24 iunie 2015, 18:46)

      Gelum [utilizator] i-a raspuns lui Johnson

      ..sunt socat de faptul ca romanii cheltuie 20% din venituri pe tigari!!! I mean, wtf?!
      • 0 (0 voturi)    
        Ai suparat 4 fumatori (Joi, 25 iunie 2015, 12:07)

        Close [utilizator] i-a raspuns lui Gelum

        Am avut ocazia sa cunosc familii de fumatori cu venituri mici. Se plangeau constant de bani, nu au cu ce plati rata la banca, nu au cu ce cumpara lucruri noi in casa, etc. In clipa in care ii intrebam de ce dau un sfert din venitul familiei pe tigari (la vremea aia ~800lei pentru cei doi adulti) primeam doar o privire stramba.

        Nu te pune cu viciile omului. Fiecare are dreptul sa isi cheltuiasca banii pe ce vrea.
  • +7 (9 voturi)    
    tva unde e? (Miercuri, 24 iunie 2015, 15:10)

    gigi1 [utilizator]

    Pai si TVA si restul de taxe? chiar daca inghit din salariu mai tarziu tot din salariu sunt platite, toate taxele adunate ajung la cel putin 80% din venit.
    • +1 (1 vot)    
      Nu chiar (Miercuri, 24 iunie 2015, 18:48)

      Gelum [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

      26 % impozite + 24% TVA = 50% bani care ajung la stat - dar in mod distribuit in mai multe bugete.

      Dar nu inteleg de unde 5,3% pt PFA, astia nu platesc 16% impozit pe profit?!
      • +4 (4 voturi)    
        60-70% e corect (Miercuri, 24 iunie 2015, 19:56)

        gamma [utilizator] i-a raspuns lui Gelum

        Ai uitat ca si patronul plateste .
        http://www.calculatorsalariu.ro/?action=sims2&suma=1500

        Din 26 milioane platite de patron doar 15 ajung la tine .Din alea 15 , 25% merg la TVA . Raman 11.25 .Din astia mai platesti impozite la casa, masina,rovigneta, accizabenzina ,acciza tutunalcoolstuff si probabil mai ramai cu vre-o 8 mil bani curati care ajung la altii ce iti dau ceva in loc de statul ce iti da UE .
        • -3 (5 voturi)    
          E imposibil! (Miercuri, 24 iunie 2015, 20:53)

          transpenibilus [anonim] i-a raspuns lui gamma

          Nu exista in Romania NICI UN PATRON care sa plateasca pentru cineva 26 de milioane. La un curs de 4,5 lei pentru un euro asta ar insemna 5,8 milioane de euro. Mi se pare imposibil ca un patron sa plateasca pentru un angajat o gramada atat de mare de bani. Imposibil, zau!

          ws
          • 0 (2 voturi)    
            Daca m-ai atacat (Joi, 25 iunie 2015, 6:46)

            gamma [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

            Pe chestia cu denominarea sa stii ca eu fac pe nebunul si zic milioane sa nu cumva sa uit ca inflatia sunt alti bani furati de stat .5-10% din tot ce pui deoparte , in fiecare an .
        • -2 (2 voturi)    
          Nu chiar (Joi, 25 iunie 2015, 8:27)

          Beta [anonim] i-a raspuns lui gamma

          Salariul tau conform calculatorului ar fi de exact 2112 lei. Restul pana la 2600 sunt cheltuielile angajatorului -> daca statul decide sa scuteasca pe patron de ele, tu tot 1500 iei net. Acum daca se accepta calculul tau si TVA'ul este taxa pe consum tu ramai cu 1125 lei ---> taxele pentru salariul tau sunt de 47%.

          Dar filozofic vorbind: TVA = taxa pe valoare adaugata. Acum intr'o economie in care preturile nu sunt libere ci se plafoneaza la sa zicem pretul produsului fara TVA, iar statul cere TVA atunci taxa asta ar fi platita de catre producator - iar tu ai plati 26% taxe.
          Faptul ca producatorul arunca toate taxele pe tine in principiu nu e vina statului intr'o economie libera.
          • +1 (1 vot)    
            tva taxa de consum (Joi, 25 iunie 2015, 9:35)

            gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui Beta

            tva e taxa de consum nu de productie, e facuta sa fie platita de cumparator.
        • 0 (0 voturi)    
          DA (Joi, 25 iunie 2015, 14:01)

          Qu [utilizator] i-a raspuns lui gamma

          Asta ziceam si eu:
          https://xaeus.wordpress.com/2011/10/20/noi-muncim-si-statul-ia-banii-2/
      • 0 (0 voturi)    
        ..si contrib. angajator (Joi, 25 iunie 2015, 14:01)

        Qu [utilizator] i-a raspuns lui Gelum

        Adica 33% la sclav si 66% la stat.
        https://xaeus.wordpress.com/2011/10/20/noi-muncim-si-statul-ia-banii-2/
  • +3 (3 voturi)    
    Daaa 26% (Miercuri, 24 iunie 2015, 19:05)

    Gugurila [anonim]

    Poate 26% dupa cele 50%+ impozite pe salarii?
    Veniti cu ceva mai realist, Ponta e mandru de voi.
  • +3 (5 voturi)    
    Pe bune? Un sfert? (Miercuri, 24 iunie 2015, 20:22)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Deci daca ai 1000 RON salariu firma mai consuma 900 de RON la stat ca sa ti-i dea. Din 1000 de RON 240 se duc la TVA. Deci statul ia pentru 760 de RON folositi de tine 1140. Deci 130% din salariu!
  • 0 (0 voturi)    
    taxe directe pe salarii (Joi, 25 iunie 2015, 9:59)

    ion [anonim]

    Presupunand o persoana cu salariul minim pe ecomonie de 976 lei valabil azi vom avea:
    retineri directe din salariu brut:
    -pensii (10.5%) =102
    -sanatate (5.5%) =54
    -somaj (0.5%) = 5
    -impozit (16%) =90
    =total retineri=251 REST DE PLATA=724
    firma plateste si ea:
    -pensii (15.8%) =154
    -sanatate (5.2%) =51
    -somaj (0.5%) = 5
    -fond concedii medicale (0.85%) =8
    -fond garantare creante sal. (0.25%)=2
    -fod risc si accident (~0.187%) =2
    = total contributii firma =222
    deci daca adunam la stat merg 251+222=473 lei pentru ca salariatul sa ia in mana 724 lei
    ei, cum e? stat=473 vs salariat= 724!
    din aia salariatul mai cotizeaza cu tva (9+24)/2=33/2=16.5% aproximativ 103 lei
    accize + taxe indirecte+taxe locale~15% ~100 lei
    se schimba acum in stat= 473+103+100=676
    salariat=724-103 -100=521
    de fapt pentru produse si servicii in valoare de 521 pentru un salariat la stat se incaseaza (daca ar sti!!) 676 lei
    cum se face ca el, statul zice ca incaseaza doar 40% va primi deci 676x40%=270 lei. din care va trai iar o parte i se vor fura! (10% parandarat) deci va ramne cu 270-10%=243 lei pentru scoli spitale drumuri, dna...
    ce nu colecteaza, (aia 60%) 676-270=406 lei se vor transforma repede in spagi, vile, masini, vacante, beci domnesc!