Lucian Croitoru, despre negocierile privind Codul Fiscal:: E un pas prea mic, problemele raman aceleasi/ Dan Suciu,BNR: Salutam faptul ca s-a tinut cont de pozitia BNR

de Dan Popa     HotNews.ro
Joi, 20 august 2015, 13:32 Economie | Finanţe & Bănci

Eugen Radulescu si Lucian Croitoru
Foto: Hotnews
"Salutam faptul ca s-a tinut cont de pozitia Bancii Nationale si de obiectivul asumat cu partenerii internationali privind tinta de deficit bugetar. Vrem sa vedem si impactul fiscal rezultat in urma acestor negocieri", a declarat pentru HotNews.ro Dan Suciu, purtatorul de cuvant al Bancii Centrale. E drept, rezultatul la care s-a ajuns este prea putin din punct de vedere al macrostabilitatii, spun si alti oficiali ai BNR. "Problemele raman aceleasi", spune consilierul Guvernatorului, Lucian Croitoru. "Cand ai asemenea cresteri cu cheltuielile salariale, o reducere cu un punct procentual a scaderii TVA nu are cum sa le suplineasca. Efectele vor fi aceleasi: o reducere a credibilitatii, probleme cu costul datoriei, iar politica monetara va avea de suferit. Intr-un cuvant, aceasta relaxare e prea masiva si prea devreme", mai spune Croitoru.
"Trebuie vazut cu creionul in mana impactul. Sigur ca e de salutat ca nu se va micsora acciza si ca TVA nu se reduce la 19%, dar e prematur sa ne pronuntam", explica si directorul Directiei de Stabilitate din BNR, Eugen Radulescu.

"Mie, aceasta relaxare imi aminteste de sfarsitul lui 2008, iar cand ma gandesc la 2008 imi vine in minte 2009 si 2010 (anii in care s-au facut corectiile salariale-n.red.) Dar pana nu facem calcule, nu putem sa ne ante-pronuntam", a mai spus Radulescu.

Reamintim ca joi, ministrul Eugen Nicolicea a anuntat la finalul negocierilor tehnice intre partide ca TVA va fi scazuta in trepte, la 20% de la 1 ianuarie 2016 si 19% incepand cu 1 ianuarie 2017 si ca s-a convenit, de asemenea, sa se amane scoaterea supra-accizei pentru carburant. Restul prevederilor au ramas neatinse.


Citeste mai multe despre   









3793 vizualizari
  • +7 (9 voturi)    
    diferenta intre profesionistii BNR..... (Joi, 20 august 2015, 14:16)

    novator [utilizator]

    .......si politicienii mincinosi este ca primii incearca se ne trezeasca pe noi, prostii platitori iar ceilalti incearca sa ne abureasca asa cum au facut-o si pana acum.

    Ultima mare minciuna este ca ei s-au tinut de cuvant si "au dat tot ceea ce au promis", uitand sa spuna ca doar in ultimii 3 ani ne-au imprumutat cu 12 miliarde de Euro, din care "dau ei" dar pe care tot noi ii vom plati, cu dobanda cu tot.
    Ne-au promis ei ca ne vor ingloda in datorii ? Pe aceasta tema, mincinosii nu scot nicun cuvant si nici nu vor da socoteala pentru ca asa este in "democratia" parlamentara ! Mincinosul huzureste iar prostul plateste.
    • +1 (5 voturi)    
      Toti o apa si un pamant ! (Joi, 20 august 2015, 16:31)

      MrOpinie [utilizator] i-a raspuns lui novator

      Acest dialog in presa este ca o discutie intre surzi... eu ca un Moromete de oras stau si cuget: D'apai ma, nu puteti voi, Presedentele, oficiali BNR, Prim Ministru, Ministru de Finante, sefi de Camera si Senat sa va intalniti intr-una din camerele alea multe din Casa Poporului si sa discutati pana va intelegi si iese ceva bun din asta? Va dati toti cu parerea in presa care mai de care mai destept si mai grijuliu fata de popor, daca nu e 19 e 20, daca nu de azi de marti, aia o scoatem, aia o lasam... cat amatorism mai puteti revarsa?
  • 0 (8 voturi)    
    Vezi sa nu ! (Joi, 20 august 2015, 14:31)

    Moneda [anonim]

    Voi , cei din BNR , aveti salarii prea grase si evident ca sunteti in conflict de interese cu piata , cu noi , ceilalti . Pentru BNR este esential sa existe taxe mari , cel putin pentru logica simpla ca sunt bani de dat la cei protapiti bine in functii grase , de-a lungul timpului .
    • +4 (6 voturi)    
      atita te-a dus capul sa intelegi? (Joi, 20 august 2015, 16:39)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Moneda

      Eu asta nu pot pricepe...

      Ai trait live acu vro 6-7 ani dezmatsul lui Tariceanu, urmat de taierile lui Boc. Ai vazut pe viu ce urmeaza dupa perioadele de dezmats. Vezi si azi ce pateste Grecia. Si tot nu se aprinde nici un beculets? Tot pui botul la mariri salariale de 70%? Tot nu te intrebi de unde o fi avind Ponta bani de marit salariile cu 70%?

      Oare o fi bine sa-ti mareasca azi salariul cu 70% iar peste 2 ani sa ti-l scada cu 30%? O fi bine sa se faca TVA-ul 19% pentru ca peste 2 ani sa revina la 24%?

      Mi se pare ireal ce comportament de copil de 3 ani care vede o ciocolata are poporul asta in fata unor promisiuni de-a dreptul fantasmagorice... Da' na, democratia inseamna autoguvernare. Si unde poporul are comportament atit de infantil, vor profita toti neispravitii de el.
      • -3 (3 voturi)    
        Ochelari de cal , (Joi, 20 august 2015, 17:13)

        Moneda [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

        Chestia este foarte simpla . trebuie doar sa nu ai ochelari de cal si sa pricepi cat de cat la economia reala . Romania aloca anual cam 8 miliarde pentru investitii ( drumuri , canale , apa etc ) - ca nu se realizeaza decat vreo 5,5 este altceva - inca 16 mld pentru cheltuieli cu materiale si servicii ( medicamente , etc ) . Daca la sumele astea calculezi spagi de 15-20 % asa cum declara toti la DNA si mai adaugi inca 10-15 % cheltuiala platitorului , ca si el are costuri ( comisioane bancare etc vezi ca iese o suma pe la 8 miliarde de euro .Suficienta pentru salarii si taxe mici . Chiar mai ramane rezerva .
        • +1 (1 vot)    
          generatia antena3 (Vineri, 21 august 2015, 10:40)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Moneda

          Tu informatiile economice de unde ti le iei???
          Dupa cum faci calculele pari un fan infocat al lui Monta.
          Ete aici raportul guvernului:
          http://discutii.mfinante.ro/static/10/Mfp/buget/executii/BGCiunie2015.xls

          Cheltuieli de capital: 3.8 mld RON in 6 luni, adica sa zicem 8 mld ron in 12 luni
          Salarii: 25 mld ron in 6 luni, adica 50 mld ron in 12 luni
          TVA: 29 mld ron in 6 luni, adica 58 mld in 12 luni.

          Acu, scaderea TVA de la 24 la 20%, inseamna o gaura primara de 9.7 mld ron
          Cresterea salariilor in medie cu 30%, nu 70, inseamna 15 mld ron.

          Si acu problema de examen de capacitate, ca sa vedem daca ai copiat sau nu:
          Cit ar trebui sa fie spaga din cei 8 mld lei cheltuieli de capital ca da acoperi o gaura de 25 mld ron

          Gaura asta e fix cit investitiile + cheltuielile cu bunuri si servicii.

          Asha ca cine te-a pacalit ca se rezolva din scaderea spagii a profitat de ignoranta ta.

          Da' se pare ca poporul uslamistic roman prefera sa mearga din dezmats in criza.
          • 0 (0 voturi)    
            Documentare . (Vineri, 21 august 2015, 13:11)

            Moneda [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

            Informatiile se gasesc in executia bugetara a bugetului Romaniei pe anul 2014 , cu amendamentul ca la total cheltuieli cu bunuri si servicii s se adauge si rubrica cu cheltuieli diverse , care in final tot aia reprezinta . Asa vezi ca spagile sunt cat am spus si calculele sunt corecte . Scaderile de TVA nu sunt gauri , sunt banii nostri care ajung la spagarii de la stat , asta-i chestia care ma deranjeaza .
            • 0 (0 voturi)    
              hai sa aberam in voie (Vineri, 21 august 2015, 15:42)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Moneda

              De ce nu vii tu cu cifre si calcule in loc de gargara ieftina??? Cheltuieli diverse o fi existind ca rubrica la voi la partid, in executia bugetara nu e asha ceva. Da' cind cifrele iti arata ca situatia e maro, vii cu 5 bla-bla-uri, ca de, asha zice propaganda de partid.

              De ce nu bagi matale link la document, cifre si calcule? pen'ca orice absolvent de clasa a 4-a si-ar da imediat seama ca aberezi.
              • 0 (0 voturi)    
                Repet . (Vineri, 21 august 2015, 17:05)

                Moneda [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

                Orice fraier poate accesa executia bugetara pe anul 2014 numai ca trebui sa stie sa citeasca , sa adune pe coloane , sa cunoasca termenii . In rest , ramane cum am spus : dati jos spagile si raman bani pentru taxe mici si salarii potrivite .
                • 0 (0 voturi)    
                  Pai eu tocmai asta am facut (Marţi, 25 august 2015, 13:44)

                  bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Moneda

                  Doar ca am folosit executia bugetara pe 2015. Si ca orice fraier care poate accesa executia bugetara, ti-am facut mai sus si niste clacule, din care rezulta deajuns de clar ca afirmatia ta cu spaga n-are nici o legatura cu matematica.
                  Si ziceam mai sus ca daca te duce capul sa combati cu cifre, poti sa-mi arati unde e gresit calculul meu. Iar tu, cum nu te duce capul sa vii cu argumente, o dai inainte cu lozinca pe care ti-au scris-o stapinii pe copiuta, cum ca daca scazi spaga, poti reduce tva la 20% si creste salariile cu 70%... Tipic bolsevic... repeti o minciuna de 1000 de ori, sperind ca ea in timp sa fie asimilata ca un adevar...
  • -3 (5 voturi)    
    chiar asa (Joi, 20 august 2015, 15:15)

    demaGOGU [anonim]

    pe cine (mai) intereseaza parerile contabililor din bnr?
    • +4 (4 voturi)    
      pe cei care judeca. (Joi, 20 august 2015, 16:40)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Pe cei care nu cred pe cuvint tot ce zice Ponta si pe cei care nu tsopaie ca prostii de bucurie ca le da ponta salarii marite fara sa se intrebe de unde o fi avind banii.
  • +4 (4 voturi)    
    vedeti - avem o problema in sistem... (Joi, 20 august 2015, 15:24)

    ..13 [utilizator]

    Cine ne sunt decidentii?

    Daca raspunsul este ca acestia sunt politicienii urmeaza urmatoarea intrebare -

    Cat de pregatiti sunt ei pentru a intelege provocarile actuale din sistemul din RO si din cel international?

    Rasuna insa inca prea clar OXI, OXI din Gretzia!

    Chiar este asa de greu de invatat din experienta extrem de recenta a prietenilor gretzi???

    Rasuna insa inca prea clar OXI, OXI din Gretzia!
    • +3 (3 voturi)    
      nu avem o problema in sistem....... (Joi, 20 august 2015, 17:33)

      novator [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      .....ci sistemul insusi este problema.

      Cum sa ai performanta cand sistemul colcaie de incompetenti, escroci, hoti si mincinosi ? De ce se intampla asa ceva ? Pentru ca asa este sistemul si singura solutie este schimbarea lui.
  • 0 (4 voturi)    
    Atac s-au aparare! (Joi, 20 august 2015, 15:33)

    neacsu [anonim]

    Noi romanii ne aparam de cand suntem.Ne aparam de razboaie,de inundatii,de crize,si de toate celelalte.Rezultatul,pierderi de teritorii,inundatiile vin cand vor pleaca cand vor,crizele deasemeni.Unde au fost toti desteptii Romaniei cand a venit ultima criza si cum ne-au aparat de ea?Habar nu au avut,nu a raspuns nimeni,nu a pierdut nimeni postul,toti cei care nu au vazut criza trecuta sunt tot la butoane si ne conduc cu drag.Acum daca vine altul cu alta idee decat a lor ragnesc din toti bosogii,ca se alege praful de tara si de economie,care nu mai este demult,si la televiziuni si presa.Vrem sa tacem,ca prostii,sa mancam ca prostii,sa ne imbracam,ca prostii,sa circulam,ca prostii in jurul casii.Si nu trebuie sa ne miram cand cand auzim si evental sa radem pentru ca in Tailanda,Japonia,Canare,,si alte locuri minunate de pe acest pamant,le vad 5% dintre romani,cei care au furat aceasta economie pana au omorat-o,cei 95%,nu stiu nici cum arata un dolar.Cei care fac doar fum,nu vor ca cei multi cei 95% sa se considere si ei oameni,sa taca,"ei e prosti".Operatia este reusita!!
    • +3 (3 voturi)    
      "S-au" poate trebuia "sau" ? (Joi, 20 august 2015, 16:22)

      MrOpinie [utilizator] i-a raspuns lui neacsu

      Tu ce zici? Si punctuatia te omoara !!
      • +4 (4 voturi)    
        lasa-l dom'le cu detalii din astea (Joi, 20 august 2015, 17:09)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui MrOpinie

        El abia asteapta maririle de salarii ale lui Ponta ca sa nu mai "taca,ca prostu,sa manince ca prostu,sa se imbrace,ca prostu,sa circule,ca prostu" (virgulele le-am pastrat ca-n original).

        Acuma, ca n-are salariu marit, pe linga toate celelelte si scrie ca prostul. Da' se vezi dupa ce-i mareste salariul ce gramatica ne arata.
  • +3 (3 voturi)    
    pai, Ponta zice ca a discutat cu Guvernatorul BNR (Joi, 20 august 2015, 15:51)

    lili [anonim]

    A discutat sau nu a discutat, au convenit sau nu au convenit, sa intelegem ca Ponta face cum vrea el si acum, fara a tine cont de avertizarile BNR?!
    • +2 (2 voturi)    
      pai cine minte? (Joi, 20 august 2015, 17:12)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Extras din interviul Guvernatorului

      Intrebare: ...chestiune legată de finanțarea deficitului și a datoriei publice în creș­te­re nu a fost discutată?

      Raspuns: Nu a fost discutată cu BNR. Nici în parlament, după cum am observat, nu s-a discutat această chestiune, cu argumentul că se va analiza odată cu dezbaterea privind bugetul pe 2016. Credem că o asemenea abordare este gre­şită. Ce facem? Tăiem şi apoi măsurăm? Reducerile de ta­xe şi impozite prevăzute de Codul Fiscal sunt mari. E vorba de 17 miliarde de lei, după datele Ministerului de Finanțe și ale Consiliului Fiscal, la care se adaugă ne­voi­le de refinanțare a datoriei publice scadente în anii ur­mă­tori. De unde vor fi luați acești bani suplimentari? De la băncile din România? Probabil în mult mai mică mă­su­ră, pentru că ele sunt deja supraexpuse pe titluri de stat româneşti și nu știu cât mai sunt dispuse să finanțeze, în condițiile în care văd că li se pregătesc alte inițiative le­gis­lative care le vor pune la plată! De la creditorii inter­na­ționali? Cu ei exact acum am răcit relațiile, nu mai vrem să avem de a face cu ei, nu? De pe piețele internaționale? Ele așteaptă semnalul de la instituțiile de resort (FMI, agen­ții de rating) și ne vor taxa mai mult, dacă relațiile cu finanțatorii internaționali rămân deraiate. Par­la­men­tul trebuie să aibă informații corecte și complete despre toa­te aceste aspecte când va lua decizia suverană privind ni­velul taxelor din țara noastră.

      sursa: Revista 22, 18 august 2015
  • +1 (3 voturi)    
    bnr (Joi, 20 august 2015, 16:20)

    Ad3an [utilizator]

    Recomandarile BNR in 2008.

    http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-4799384-mugur-isarescu-criza-financiara-nu-afecteaza-mod-direct-romania-exista-insa-efecte-indirecte-putea-aparea.htm
  • 0 (0 voturi)    
    taxe marite (Sâmbătă, 22 august 2015, 10:40)

    dan [anonim]

    toata lumea vorbeste de scaderea tva dar nimeni nu vorbeste de faptul ca de la 1 ian 2016 taxele si impozitele locale se vor dubla.
    se va introduce un nou impozit la veniturile din cedarea bunurilor(chirii,arenda etc)
    se va introduce cas cu alte cuvinte daca ai 93 de ani si teren in arenda vei plati cas