Trei motive pentru care nu vad de ce s-ar scumpi locuintele in Romania

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 8 septembrie 2015, 16:40 Economie | Finanţe & Bănci

Citesc sofisticate analize cum ca suntem probabil in pragul unei noi bule speculative imobiliare si ca in anumite orase din tara apartamentele s-au scumpit cu peste 10%, ajungand in unele zone sa fie mai scumpe decat in Capitala. Piata este imprevizibila, insa datele furnizate marti de Institutul National de Statistica la solicitarea HotNews.ro, arata o alta realitate. Una in care argumentele economice pentru cresterea preturilor la case/apartamente lipsesc cu desavarsire. In Romania traiesc 7,47 milioane de familii. Grosso modo, avem circa 4,2 mil.  familii in orase si vreo 3,20 mil. la tara.Dintre cele 3,2 mil de familii care stau in mediul rural, 3 din 5 nu au toaleta in casa, s-o spunem direct. La nivelul intregii tari, ponderea celor cu wc in curte este de 27.3%. Cu un an inainte, numarul familiilor din zona rurala era aproximativ acelasi, iar cei cu toaleta in curte erau 28.1%.

  • 1.    Fondul de locuinte este de 8,84 milioane locuinte, in continua crestere din 2008 incoace, pe un trend de scadere a populatiei
In 2008, aveam un fond de locuinte de 8,3 milioane. Astazi sunt mai mult cu 500.000 de locuinte decat atunci, dar avem o populatie mult mai mica. Potrivit statisticilor ONU, populatia va continua sa scada in anii care urmeaza
3. Avem o mobilitate redusa
Preferam sa cumparam o locuinta si sa stam in ea, fara sa ne gandim ca daca ne mutam in alt judet, putem sa ne imbunatatim spatiul locativ.

>


8 din 10 romani sunt proprietari si numai doi sunt chiriasi. In Vesti procentele sunt cam invers. Dar asta tine de mentalitatea culturala si de experientele private ale fiecaruia.
  • 2.    La tara, 3 case din 5 au toaleta in curte
In localitatile urbane 9 din 10 familii ocupa locuinte dotate cu bai/dusuri si grupuri sanitare situate in interior. La tara insa, e dezastru. Din cinci case, trei au WC la curte, iar celelalte doua au igrasie sau probleme cu peretii. Tendinta ar trebui sa fie de scadere a preturilor, date fiind conditiile de viata. Dar pare-se ca nu e.
  • 3.     Problemele locuintelor sunt multe: sunt vechi, au infiltratii, igrasie si pereti deteriorati






Unele familii acuza efectul neplacut al unor factori care afecteaza zonele in care se afla amplasate locuintele. Avem asa: zgomotul produs de traficul rutier, feroviar sau aerian (19,2% din totalul familiilor); poluarea aerului (16,0%); riscul unor incidente de tipul furturilor si agresiunilor (14,4%) si respectiv zgomotul produs de persoanele din vecinatate (8,2%). Circa 3% din familii spun ca zona in care stau e promiscua, adica e dominata de prostitutie, cladiri parasite samd). Pe medii de rezidenta, cele mai numeroase situatii de acest gen se constanta in urban. Dupa aprecierea familiilor chestionate de INS, o gospodarie din sase se confrunta cu una sau mai multe probleme serioase privind locuinta. Printre cele mai frecvente probleme care afecteaza calitatea locuirii se afla cele privind deteriorarea peretilor, podelelor, tocurilor de ferestre (60,2% din totalul familiilor care reclama existenta unor probleme ale locuintei) si igrasia din pereti, podele sau fundatia casei (50,3%). Comparatia intre mediile de rezidenta arata ca, in general, in rural, ponderile familiilor cu probleme ale locuintei sunt mai mari decat in urban, mai ales cele legate de deteriorarea peretilor, podelelor sau ferestrelor si de igrasie.

Aceste situatii sunt de inteles intr-o anumita masura, tinand seama de caracteristicile constructiilor corespunzatoare caselor individuale care se gasesc preponderent in localitatile rurale. In mediul rural, 2 din 5 familii traiesc in locuinte construite inainte de anul 1971. Ponderea locuintelor noi, construite dupa anul 2000, este de doar 15,2% pe total, fiind mai mare in zonele urbane (19,3%) fata de cele rurale (10,0%). Existenta baii/ dusului si a grupului sanitar, amplasate in interiorul locuintei, constituie elemente reprezentative pentru confortul si calitatea locuirii. In anul 2014, pe total, ponderea familiilor dotate cu baie/dus a fost de 68,1% iar a celor cu grup sanitar de 66,6%. In regiunile Nord-Est si SUD-EST , circa una din cinci locuinte semnaleaza ca are probleme.

lucrarea Statisticii poate fi achizionata de la sediul INS


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
10493 vizualizari
  • +15 (17 voturi)    
    Pai e bine (Marţi, 8 septembrie 2015, 16:54)

    Budd [utilizator]

    Daca, asa cum zice articolul, in Romania traiesc 7470 de familii iar Romania are cam 8 milioane jumate de locuinte inseamna ca ne-am scos. Ce mai! Putem primi toti refugiatii din Orientul Mijlociu si tot ne mai raman locuinte.
  • 0 (16 voturi)    
    Sa fie clar (Marţi, 8 septembrie 2015, 16:55)

    Je__ [utilizator]

    Oferta de locuinte decente este mica, de aia preturile cresc.

    Degeaba exista 8 milioane de cotete in tara, ca nu ne ajuta cu nimic. Statul face ZERO eforturi sa le conecteze la civilizatie (apa curenta, canalizare, drumuri, etc). Pana in momentul cand aceste 8 milioane de cotete vor fi conectate la civilizatie, cererea va ramane mare pentru locuintele decente...si de aici si pretul.

    Mai mult...unele din case necesita investitii majore si din partea populatiei. Putin probabil sa se intample avand in vedere saracia si uneori varsta inaintata a proprietarilor.

    Spre exemplu, cumpara un apartament vechi. Esti mort....ca nici un mosneag sau baba nu are interes sa repare acoperisul, sa varuiasca, sa investeasca in instalatiile sanitare comune. De ce? Pai toti asteapta pensia si Popa!

    Asa ca cererea ramane imensa pentru locuinte noi si decente. Si se vand ca painea calda...
    • +6 (8 voturi)    
      Ca painea calda spui tu (Marţi, 8 septembrie 2015, 17:31)

      tavyy [anonim] i-a raspuns lui Je__

      Hai ca esti comic. :D:D:D

      Las-o mai moale cu propaganda asta ieftina. Lumea cumpara ap care se invart in jurul sumei de 60-70 mii eur deoarece atat dau bancile prin programul prima casa. Putini sunt cei care au cateva zeci de mii cash si isi permit sa cumpere ceva peste 70 mii eur.
    • +6 (6 voturi)    
      foarte bine punctat (Marţi, 8 septembrie 2015, 17:36)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Autorul trebuia doar sa citeasca cum trebuie statisticile ca sa isi dea seama ca acel fond locativ invechit e pur si simplu impropriu locuirii. Iar daca la tara e greu sa te muti sau sa iti construiesti o casa noua in orase este mult mai usor.
      E normal ca cererea si oferta nu sunt aceleasi in Sectorul 1, Pascani sau Medgidia. Asa cum in sectorul 2 preturile sunt diferite la Granitul si la Pta Rosseti.
    • +6 (12 voturi)    
      imobiliaru' striga (Marţi, 8 septembrie 2015, 18:31)

      mariaeva [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Esti gresit informat, cererea e mare tot pentru locuite vechi. Locuintele noi au pereti de carton vopsit, instalatii proiectate aiurea, sunt situate la marginea oraselor si intretinerea costa cam de 3 ori mai mult.
      • +2 (2 voturi)    
        asa zic si eu (Miercuri, 9 septembrie 2015, 10:29)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui mariaeva

        caut sa imi cumpar o garsoniera, ca sa o inchiriez (nu prea imi mai convine sa tin banii la banca).
        Preturile la locuinte in Buc au crescut, mai ales la locuintele din anii 1980-1989. NU cu mult, cam cu 3-5% dupa parerea mea, dar au crescut fata de anul trecut, La cele noi, preturile sunt in scadere de 2 ani, ajungand sa egaleze preturile locuintelor vechi. De ce? pt ca sunt in zone aiurea, sau la margine, sau printre blocuri ceausiste care iti iau toata lumina, sunt multe prost facute (cu peretei din rigips si bucatarie in sufragerie).
        Dar e greu de spus daca piata imobiara va creste iar, sau va scadea, Niciunul din motivele enumerate in acest articol nu sunt reale..de fapt, cel mai mult conteaza cererea solvabila (cat de multi sunt cei care au bani sa isi cumpere o casa)...cand ei vor fi multi, atunci vor creste si preturile.
  • +13 (17 voturi)    
    cifre, cifre (Marţi, 8 septembrie 2015, 16:59)

    Amandine [anonim]

    "In Romania traiesc 7470 de familii. Grosso modo, avem circa 4200 de familii in orase si vreo 3200 la tara.Dintre cele 3200 de familii care stau in mediul rural..."

    Nu am înțeles eu bine, sau suntem în jur de 20-30 de mii de români cu toții? Știu că suntem în plin declin demografic, dar chiar așa?
  • +8 (12 voturi)    
    analiza gresita plecand de la date eronate (Marţi, 8 septembrie 2015, 17:00)

    Eu [anonim]

    Numarull familiilor din Romania este de circa 5 milioane si jumatate conform recensamantului din 2012 nu citez: "In Romania traiesc 7470 de familii. Grosso modo, avem circa 4200 de familii in orase si vreo 3200 la tara.Dintre cele 3200 de familii care stau in mediul rural, 3 din 5 nu au toaleta in casa, s-o spunem direct."
  • +6 (6 voturi)    
    ALO DL POPA !... DV NU CITITI CE SCRIETI ? (Marţi, 8 septembrie 2015, 17:16)

    arheopterix [utilizator]

    Va citez `` in Romania 7470 de familii locuesc in 8,3 milioane de locuinte ``rezulta ca fiecare familie are 1000 de locuinte si mai ramin inca 1 000 000 de locuinte (destinate ,probabil , pentru adapostirea noilor migratori ) ...Io zic sa fiti mai serios .
  • +4 (4 voturi)    
    Legenda... (Marţi, 8 septembrie 2015, 17:45)

    Mihai [anonim]

    Mda, când citiți articolul, adăugați "mii" înainte de toate referirile la numărul de familii. Ex: total 7.470 mii de familii (= 7.470.000 familii). Nu de alta, dar articolul poate e intresant...
  • +5 (5 voturi)    
    mda (Marţi, 8 septembrie 2015, 17:47)

    ytf [anonim]

    Bine cifrele din articol sint idioate,sa zicem ca e un articol copy paste de pe undeva cu greseli de "dactilografiere",dar esenta este corecta:populatia scade,iar orasul in care locuiesc are cel putin jumatate din apartamente libere(de care proprietarii nu se mai intereseaza pt ca sint plecati dincolo sau cei care spera sa revina cu o pensie de prin tarile in care lucreaza...realitate constatata in 2011 cind am umblat cu o agentie dupa o locuinta)..cineva zicea mai sus ca cele vechi sint putrede etc etc,este adevarat doar intr-o mica masura:am vizitat locuinte superfinisate amplasate in zone bune sau naspa si locuinte naspa situate tot asa..proportia as zice eu 60-70% in favoare celor ok...din punctul meu de vedere exista 2 motive pt asa zisa scumpire a locuintelor:1.manipularea pietei de catre media interesata si platita;2.interesul agentiilor imobiliare;3.fiecare proprietar spera ca la usa ii va bate asa zisul milionar care arunca cu banii doldora(fals deoarece milionarii s au aranjat de mult,chiar daca au bani anafu ii va bate a 2 a zi la usa si-l va intreba de unde sint banii...cred ca nu trebuie sa fii mare analist economic sa-ti dai seama ca nu te poti imbogati prin munca cinstita,iar cu bancile cam toata lumea a luat o frumoasa m...e ca sa te mai incurci cuasa ceva)...poate cei care au lucrat pe dincolo sa ami conteze pe piata imob.(in caz ca nu s-au hotarit sa ramina acolo...)parere personalanu am pretentia ca detin adev absolut
    • 0 (4 voturi)    
      Corecta presupunere! (Marţi, 8 septembrie 2015, 20:39)

      Nicolae [anonim] i-a raspuns lui ytf

      Eu sunt unul din cei plecati si dupa 5 ani mi-am cumparat un apartament si acum il inchiriez la altii. ROI-ul este de ~20 ani dar nu asta fuse decizia de a-l cumpara. Pacea sufleteasca de a ma intoarce la un loc al meu in caz de mai rele pe alte meleaguri. Pana atunci altii stau in RO si lucreaza 25 de ani pe ceea ce eu am luat in 5. Fa si tu matematica de ce si cum pleca tinerii pe capete.
  • +9 (9 voturi)    
    Cine se mută la ţară şi ce lucrează acolo? (Marţi, 8 septembrie 2015, 18:15)

    Unu' [anonim]

    Explicaţia pentru care creşte preţul apartamentelor în unele oraşe este faptul că în acele oraşe a crescut populaţia. Clujul este dat ca exemplu cu preţuri la apartamentele de două şi trei camere mai mari decât în Bucureşti (deşi e discutabil); asta pentru că pe lângă Timişoara, Clujul e oraşul din ţară unde populaţia a crescut: la recensământul din 2011, populaţia Clujului şi a Timişoarei a fost mai mare decât la recensământul din 2002. În toate celelalte oraşe din ţară (inclusiv Bucureşti) populaţia a scăzut.

    Articolul ignoră principalul factor în imobiliare şi anume locaţia. Deageaba avem noi 8 milioane de locuinţe; pune-l pe cineva dintr-un oraş mare să se mute definitiv la ţară unde sunt suficiente locuinţe. Dacă n-are loc de muncă?
    Până la urmă care e legătura cu faptul că preţul locuinţelor a crescut şi creşte foarte mult în Timişoara de exemplu şi faptul că în Olteania sunt locuinţe fără toaletă înăuntru?
  • +5 (5 voturi)    
    O precizare (Marţi, 8 septembrie 2015, 18:25)

    MPopa [utilizator]

    Bula imobiliara care s-a spart in 2008 a fost generata in special de speculatii. Mii de romani isi investeau banii in apartamente si terenuri, in special in marile orase, fara a avea intentia sa locuiasca in ele. Eventual le inchiriau dar ideea era sa plaseze banii intr-o proprietate al carei pret crestea vazand cu ochii.
  • +5 (5 voturi)    
    familii numeroase (Marţi, 8 septembrie 2015, 18:49)

    animax [anonim]

    adica o familie are in medie 2615 persoane. Super! E bine sa ai atata timp liber
  • +3 (3 voturi)    
    ? (Marţi, 8 septembrie 2015, 21:07)

    calin [anonim]

    1. Bunastarea incepe sa creasca. Eu nu mai vreau sa stau cu parintii intr-un apartament fie el si de 4 camere de exemplu. Deci voi sta singur intr-un apartament/garsoniera iar parintii probabil ca vor locui in continuare in cele 4 camere desi sunt 2 persoane. Cu alte cuvinte cu totii cautam confort, spatiu mai mare, sa fim pe cont propriu etc.
    2. Mai exista si studenti straini (poate ca nu sunt multi dar or fi cativa). Mai exista si studenti care studiaza in alte orase. Ei ce sa faca? Stau in chirie intr-un apartament care nu e la ei in oras. Deci un om "ocupa" oarecum 2 apartamente in acelasi timp corect?
    3. BCE pompeaza pe piata 2 miliarde de EUR/zi. Nu se duc toti banii in imobiliare dar undeva se duc ca doar nu se evapora nu?
    4. Dobanzile la depozite sunt derizorii (gen 1%) iar cei care stateau cu banii la banca isi vad economiile stagnand asa ca se gandesc la o investitie.
    5. (ar fi si cazul meu poate) Cu criza din Grecia se pune iar problema increderii in banci. Se spune ca bancile din Romania au solvabilitate 16% adica daca maine merg toti oamenii sa-si retraga banii bancile ar avea "pe stoc" doar 16%. Eu ca si om care cunosc aceste aspecte consider ca este mai in siguranta sa-mi tin banii investiti intr-un imobil decat intr-o banca potential falimentara.
    • +1 (1 vot)    
      mda (Miercuri, 9 septembrie 2015, 12:13)

      ylf [anonim] i-a raspuns lui calin

      Da,dar vezi ca acea locuinta poate costa mult sa o intretii,iar chiriasii daca ai noroc de din aia neseriosi ai patit-o,banii bce se pot evapora la bursa sau datoriile statelor...cel mai mult m-a distrat punctul cu bunastarea incepe sa creasca,poate imi spui in ce oras locuiesti sa-mi amanetez viitorul la banca sa ma mut si eu.intr-un loc ai dreptate dobizile bancare si siguranta pe care ti-o ofera banca,adica niciuna...miine poimiine se hotaraste ponta sau anafu sau security ca ai bani prea multi si te trezesti fara ei,ba mai iei una si peste bot daca faci gargara...politica la ora asta consta in devalorizarea continua a banului(in curind s-ar putea sa nu mai conteze ca si sistem de referinta intr-o economie) si a fi transformat in sclav pina la sfirsitul vietii sub o forma sau alta:ba din cresterea aberanta a preturilor la resursele primare(apa ,energie,etc),ba cursul valutar dus la cer...asa ca refugiul intr-o locuinta este o iluzie..iti dau dreptate si cu bancile....singura solutie pe care o vad este sa enetrezi acel segment social numit stapinii de sclavi..cum? ..poate santaj poate sucesti gitu la o puicuta si te insori cu ea..hahahaha,daca gasesti solutia esti aranjat pe viata
  • +5 (5 voturi)    
    ori sunt eu mai greu de cap, ori... (Marţi, 8 septembrie 2015, 23:26)

    gigi [anonim]

    lăsând la o parte calculele greșite semnalate de alții, eu nu ințeleg ce treabă au ăia cu WC în curte cu prețul apartamentelor din orașe ?

    articolul spune cam așa: "28% din români au WC in curte, deci prețurile nu au cum sa crească". nu vad legatura cauză-efect dat fiind că cel cu WC in curte nu este cumpăratorul tipic de apartament in oraș.


    eu cred că piața chiriilor, care nu depinde așa mult de credite, ne dă indicii mai realiste despre care e valoarea reala a apartamentelor și cât sunt romanii dispuși sa păteasca pentru a sta în ele.

    dacă un apartament se inchiriază să zicem cu 400 EUR/lună, intr-o anumită zonă si la un anumit număr de camere, asta inseamnă ca in 20 de ani cineva plătește chirie 96000 EUR ca să stea în el.

    un tânăr de 30 de ani să zicem, poate alege să dea o suma din ordinul ăsta de mărime pe un apartament cu credit de la banca, sau să dea aceeasi sumă pe chirii si la 50 de ani sa fie si cu banii luați, și in stradă...!

    cum alegerea mi se pare simplă, cu toate costurile bancilor, si cum piața chirilor destul de clară, declar acest articol nul, la fel ca și articolele opuse care prevăd mari creșteri de prețuri.

    suntem, după calculele mele așadar foarte aproape de un preț corect al apartamentelor, ceva mai jos, dar e normala prudența dupa criza care abia s-a incheiat.

    nu trebuie sa fii mare doctor in economie să știi ca în bula imobiliară prețurile erau evident mai mari decât cele reale, insă odata declanșată criza, ele cau cazut deasemenea mult sub prețul de echilibru, ceea ce este normal.
    • -1 (1 vot)    
      Nu sunt convins daca e asa (Miercuri, 9 septembrie 2015, 11:36)

      dan03 [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Daca pretul de vanzare al apartamentului de care vorbesti este de ordinul a 96k si iei credit pe 20 de ani, in final vei plati, la dobanzile actuale, mai mult decat dublul sumei (chiar binisor mai mult deoarece momentan suntem pe minim de dobanzi, iar la noi nu prea se practica dobanzi fixe). Deci in final platesti apartamentul si chiria, concluzia ca ai ramas cu ceva e falsa. Nu sugerez ca e gresit a face o achizitie de genul asta, depinde de ce e potrivit pentru fiecare persoana in parte, insa trebuie sa-ti si permiti sa faci lucrul asta. Daca printr-o asemenea achizitie ajungi in situatia de a nu-ti permite altceva decat plata ratei la banca si acoperirea nevoilor de baza, pararea mea e ca mutarea e gresita, devii practic legat de glie, sau cum spunea escrocul Isarescu - se fidelizeaza forta de munca.
  • -1 (3 voturi)    
    Preturi (Miercuri, 9 septembrie 2015, 10:13)

    Qu [utilizator]

    Preturile la imobile nu au cum sa creasca in mod natural.
    Ca sa creasca se folosesc artificii:
    - raclama si propaganda pe tema asta, ca sa dea navala disperatii sa cumpere pana nu cresc
    - programe care suporta sclavagismul si fac bancile stapani si afaceristii bogati - da, 'prima casa' si mai nou 'a doua' are de fapt ca scop mentinerea preturilor imobilelor la un nivel ridicat. Fara astfel de programe, preturile ar reveni mai la normal pentru o tara ca Ro.
  • 0 (0 voturi)    
    Si refugiatii? (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:44)

    edvro [utilizator]

    Articolul nu pune la socoteala faptul ca populatia va creste cu mii de persoane, chiar daca refugiate, care, nemultumite de conditiile de cazare oferite, vor da buzna sa cumpere mii de apartamente, chiar din stadiul de proiect, ridicand astfel nejustificat pretul apartamentelor, spre bucuria sarlatanilor, pardon, agentilor imobiliari!!! Doar au platit bani grei sa ajunga in Europa, nu? Inseamna ca au bani sa cumpere cotetele, fie si noi, din Romania, nu?