Mugur Isarescu, despre un posibil premier provenind din BNR: De ce nu? Dar sa fie tanar!

de Dan Popa     HotNews.ro
Luni, 9 noiembrie 2015, 13:31 Economie | Finanţe & Bănci

Mugur Isarescu, guvernatorul BNR
Foto: Agerpres
"Daca partidele hotarasc sa avem un premier din BNR, de ce nu? acest lucru. Dar sa fie tanar!", a raspuns luni Mugur Isarescu, intrebat daca vede posibil un premier tehnocrat provenind din carul Bancii Nationale. Guvernatorul a mai spus luni ca sansele unui guvern tehnocrat sunt mari. "Sansele unui guvern tehnocrat inteleg ca sunt mari. In asemenea perioade, proba noastra este trecutul. Desigur, nu poti extrapola trecutul si sa spui ca ceea ce s-a intamplat in trecut este valabil si pentru viitor. Dar ne amintim ca guvernul Stolojan sau guvernul Isarescu au venit in conditii de crize politice, de potentiale tensiuni sociale mai puternice si de noi alegeri", a explicat luni Isarescu.

"Eu cred ca un guvern de tehnicrati poate face fata daca i se da un mandat clar si limitat. Cateva obiective, alegeri clare si linistite, pastrarea stabilitatii si a cresterii economice sunt lucruri perfect fezabile. In 2000, cand am fost eu premier, nu aveam nici stabilitate nici crestere. Aveam inflatie ridicata, deficite mari si uitati ca de bine de rau, s-a putut. De ce nu ar fi posibil si in 2015, daca atunci a fost posibil.  Bineinteles, ar mai trebui facut si ceva pentru mediul de afaceri, ca degeaba ai stabilitate macro si tensiuni micro (-economice-n.red)", a mai spus luni Isarescu.

Isarescu a precizat si luni ca nu se considera un candidat la functia de prim-ministru, desi cu ocazia fiecarei crize politice numele lui era vazut ca potential sef de Guvern.


Citeste mai multe despre   











3651 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    gen Olteanu nu? (Luni, 9 noiembrie 2015, 13:43)

    Hans Metter [utilizator]

    nici nu te gandi Mugurele !!!
    • +4 (4 voturi)    
      Ex-potential-ginerica (Luni, 9 noiembrie 2015, 13:56)

      dsads [anonim] i-a raspuns lui Hans Metter

      Cred ca vroia sa zica Lucian Croitoru
      • +2 (2 voturi)    
        pai ala e tanar ? (Luni, 9 noiembrie 2015, 14:18)

        Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui dsads

        are 60 de ani
    • +2 (2 voturi)    
      Pe viata (Luni, 9 noiembrie 2015, 14:32)

      ecce [anonim] i-a raspuns lui Hans Metter

      Da, sa fie din "pepiniera de cadre' a BNR. Votam. Da sa nu fie fostul vice Popa, ca ala a facut obraznicia sa fie mai destept si destupat decat "inteleptii' bancii. Executarea.
  • +4 (6 voturi)    
    Matusalem (Luni, 9 noiembrie 2015, 14:04)

    M.aura [anonim]

    Dar de un guvernator BNR mai tinar nu e nevoie? Mai ales unul fara "scheleti" in dulap.
    • +1 (3 voturi)    
      pai dupa capul lui (Luni, 9 noiembrie 2015, 14:18)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui M.aura

      el e destul de tanar...
  • +3 (3 voturi)    
    De ce nu de la Consiliul Fiscal? (Luni, 9 noiembrie 2015, 14:15)

    Johanis [utilizator]

    L-am auzit in repetate randuri vorbind pe domnul IONUT DUMITRU, presedintele Consiliului Fiscal.
    Viziune buna, economist, finantist, lector universitar, tanar.
    Fac precizarea ca nu am nicio legatura cu domnia sa, nu-l cunosc.
    Dar tare mi-as dori ca Romania sa fie condusa de catre oameni pregatiti, tehnocrati cu adevarat.
    • +3 (3 voturi)    
      CV - Ionut Dumitru (Luni, 9 noiembrie 2015, 14:39)

      Johanis [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      http://codfiscal.net/6120/ionut-dumitru-presedinte-al-consiliului-fiscal
    • +2 (2 voturi)    
      Nu vine ala premier (Luni, 9 noiembrie 2015, 15:09)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Ala e economist sef la Raiffeisen. Cistiga probabil peste 10.000 de euro pe luna. ce crezi ca l-ar putea convinge sa vina premier pe 5000 de lei? Ca sa ce?
      • 0 (0 voturi)    
        poate... (Marţi, 10 noiembrie 2015, 10:59)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        DA, poate NU.

        este echilibrat si intelege care sunt problemele din economie.

        drept este ca are o slujba bine platita si poate ca NU ar accepta, dar ramane o persoana care a stiut sa isi faca treaba in Consiliul Fiscal si este si tanar...
  • -1 (3 voturi)    
    criterii (Luni, 9 noiembrie 2015, 14:46)

    filtru [anonim]

    Sa fie tanar si sa nu fie chel!
    • 0 (0 voturi)    
      fie cat de.. (Marţi, 10 noiembrie 2015, 11:04)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui filtru

      Chel, fruntea (mintea) sa fie dezvoltata!
      Si cheafa sa nu fie groasa - clauza rasista recunosc

      Criteriul cu tineretea a fost propus de Guvernator care probabil stie ca este nevoie de multa energie, dar sunt oameni care au destula energie chiar daca poate nu sunt chiar tineri...

      Oare de ce sunt unii discriminati pe criteriu de varsta? Asta vrem sa avem intr-o societate care pe zi ce trece imbatraneste si are tineri care sunt relativ slab pregatiti in comparatie cu cei mai in varsta decat ei???

      Cred ca trebuie sa primeze criteriul competentei.
      Full stop.

      Am vazut ce inseamna un Premier tanar si nesimtit. Ajunge!
  • 0 (0 voturi)    
    Pareri . (Luni, 9 noiembrie 2015, 16:12)

    Marx [anonim]

    Puschea pe limba . Vrem sa mai taraim termenele de aderare la euro vreo douazeci de ani ? Isarescu sa raspunda de ce am vandut bancile cand astazi , in toate subsidiarele bancilor straine in Romania , aportul celor de afara la capitalul acestora este zero . Si-au retras toti banii pe care ii adusesera la un moment dat si acum stau doar pe banii depunatorilor romani . Acelasi lucru il putea face CEC , la o adica . Sau oricare banca cu capital romanesc . Pe romaneste : unde-i ghiseftul , dom guvernator ? . Probabil ca nu vom afla niciodata .